Exclusiv Ilie Dumitrescu nu găsește explicații: "Este greu de imaginat! Este ireal"

Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Rapid București Rapid București
    Fluier final
  • 90+3 | Goluri
    GOOOOL Astra! Bukari readuce gazdele în avantaj. Enache a centrat de pe dreapta. De Amorim se afla în offside, dar a fost depășit și nu a putut relua, iar mingea a ajuns la Bukari, care a punctat din alunecare, cu abdomenul
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOL Rapid! Ovidiu Herea punctează din lovitură liberă, cu un șut direct în vinclu, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată trei minute de prelungire
  • 89 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Cătălin Păun
  • 87 | Faze meciAstra Giurgiu
    După golul marcat de Rapid, jocul se desfășoară mai mult în jumătatea de teren a Astrei, care se vede pusă în dificultate pe acest final de joc
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Cristian Oros, după ce l-a împiedicat pe portarul advers să continue jocul, după ce a prins o centrare
  • 82 | Faze meciAstra Giurgiu
    Andrei Ciolacu primește în careu, cu spatele la poartă. Reușește să se întoarcă de lângă Valerică Găman, dar acesta îi blochează șutul
  • 77 | Goluri
    GOOOOL Rapid! Emil Dică reduce din diferență pentru oaspeți. Ovidiu Herea a centrat cu exteriorul de pe partea dreaptă și l-a găsit nemarcat pe Dică, în centrul careului. Mijlocașul a reluat din prima, marcând primul său gol în acest sezon de Liga 1
  • 75 | Schimbări
    Ultima schimbare la Rapid: iese Mădălin Martin și intră Marian Stoica
  • 70 | Goluri
    GOOOOL Astra! Yahaya dublează avantajul gazdelor, marcând primul său gol în Liga 1. Bukari a dat o pasă de senzație pentru noul intrat Distefano, care a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat de Pecanha. Mingea a sărit la Yahaya, care a finalizat cu un șut puternic
  • 69 | Schimbări
    Ultima schimbare la Astra: iese Budescu și intră Distefano
  • 66 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazie pentru Rapid! Contraatac iute al oaspeților, finalizat cu un șut bun al lui Emil Dică, dar portarul Astrei a respins excelent, într-o parte
  • 65 | Faze meciAstra Giurgiu
    Bukari șutează și el de la mare distanță, pe jos, dar Pecanha prinde cu siguranță
  • 63 | Faze meciAstra Giurgiu
    Ionuț Voicu șutează din prima din afara careului, dar mingea trimisă cu pământul este prinsă de portarul Silviu Lung junior
  • 57 | Faze meciAstra Giurgiu
    Fwayo Tembo șutează din afara careului, dar mingea trece la mică distanță de stâlpul drept al porții oaspeților
  • 47 | OcaziiAstra Giurgiu
    Bară pentru Astra! Takayuki Seto a fost la un pas să realizeze dubla, dar șutul trimis de japonez din afara careului a lovit bara dreaptă a porții echipei oaspete. Mingea a revenit în teren, dar șutul lui Junior Morais a fost deviat în corner
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Fluier de pauză la Giurgiu, acolo unde Astra conduce cu 1-0 în meciul cu Rapid București
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată două minute de prelungire pentru prima repriză
  • 44 | Goluri
    GOOOOL Astra! Takayuki Seto deschide scorul cu o lovitură de cap, profitând de o ieșire greșită a portarului Pecanha pe o centrare a lui Junior Morais, de pe partea stângă
  • 36 | Faze meciAstra Giurgiu
    Jocul este oprit pentru câteva momente, după ce Pecanha a acuzat o accidentare. Profitând de scurta pauză, galeria Rapidului i-a chemat pe jucători la salut, dar și să le ceară să părăsească terenul. Alb-vișiniii i-au aplaudat, dar s-au întors pe teren și continuă meciul. Suporterii Rapidului au început să părăsească stadionul
  • 32 | Faze meci
    Fanii Rapidului aruncă petarde înspre teren, iar una explodează chiar lângă arbitrul asistent Ovidiu Artene. Jandarmii fac un cordon între teren și sectorul de tribună ocupat de suporterii echipei oaspete
  • 31 | Faze meciAstra Giurgiu
    Mureșan reia cu capul spre poarta rapidistă, dar mingea trece alături de poartă
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Constantin Budescu încasează primul cartonaș galben al partidei, după o intrare asupra lui Ionuț Voicu. Ambii au căzut, iar Voicu l-a lovit cu gheata în cap pe decarul gazdelor, însă involuntar
  • 24 | Faze meciAstra Giurgiu
    Mățel urcă frumos pe dreapta și centrează periculos, dar Tembo nu poate ajunge la minge, în careul de șase metri
  • 22 | Schimbări
    Prima schimbare a partidei este efectuată de Rapid: iese Grigorie - accidentat - și intră Mădălin Martin
  • 19 | Faze meciAstra Giurgiu
    Ștefan Grigorie calcă pe minge și se accidentează la genunchiul drept. Se pare că mijlocașul nu mai poate continua, iar antrenorul Marian Rada îl trimite la încălzire pe Mădălin Martin
  • 15 | Faze meciAstra Giurgiu
    Tembo șutează din afara careului, dar trimite în brațele lui Pecanha
  • 12 | Faze meci
    Ritmul s-a mai domolit, iar rapidiștii au început să iasă din propria jumătate, echilibrând jocul
  • 9 | Faze meciAstra Giurgiu
    Tembo trage violent din afara careului, dar mingea se lovește de ambii fundași centrali ai Rapidului și ajunge în brațele portarului
  • 6 | OcaziiAstra Giurgiu
    Ocazii imense pentru Astra! Budescu a luat bara la țintă cu un șut dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Mingea a ajuns, apoi, la Tembo, în parta stângă a suprafeței de pedeapsă, dar Pecanha a apărat două șuturi expediate din unghi de zambian. La reluare se vede că Tembo se afla în offside, în momentul în care Budescu a executat lovitura liberă
  • 2 | Faze meciAstra Giurgiu
    Gazdele au un prim șut pe poartă, expediat de la distanță de Budescu, însă mingea s-a dus pe direcția portarului Pecanha, care a prins cu siguranță
    Fluier de început al meciului dintre Astra Giurgiu și Rapid București, din cadrul etapei a 31-a din Liga 1

**VIDEO** Astra - Rapid 3-2. Final cu adevărat nebun la Giurgiu

Duminică, la Giurgiu, Rapid București a bifat al treilea meci consecutiv fără victorie în Liga 1. A pierdut cu 3-2 pe terenul Astrei, după ce în precedentele două etape suferise o înfrângere la Brașov (2-0) și remizase împotriva Concordiei Chiajna (0-0).

Golurile gazdelor au fost marcate de Takayuki Seto (44), Yahaya (70) și Bukari (90+3), în timp ce pentru alb-vișinii au punctat Emil Dică (77) și Ovidiu Herea (90+1).

Prima repriză a fost săracă în ocazii, chiar dacă în al șaselea minut de joc Astra și-a trecut în cont prima bară și o dublă ocazie a lui Fwayo Tembo, blocat excelent de portarul Pecanha. Același Tembo a mai încercat poarta și din afara careului, dar fără noroc. Deschiderea scorului a venit cu un minut înainte de pauză, din partea japonezului Takayuki Seto, care a punctat cu o lovitură de cap, profitând de o ieșire greșită pe centrare a lui Pecanha.

La două minute de la reluare, Astra și-a trecut în cont și a doua bară, la un șut puternic expediat din afara careului de același Takayuki. Dacă în prima repriză nu au prea contat în atac, giuleștenii au ieșit la joc și au început să amenințe poarta apărată de Silviu Lung junior. Yahaya, aflat la primul său gol în Liga 1, a majorat diferența în favoarea Astrei cu un șut din interiorul careului, după ce Pecanha îl blocase pe Distefano, din situație de unu la unu (70). Rapidiștii au început să preseze, iar șapte minute mai târziu, Emil Dică a punctat din centrarea superbă a lui Herea, semnând prima sa reușită din acest sezon și, totodată, prima de la întoarcerea la Rapid.

Ovidiu Herea a egalat în primul minut de prelungiri, cu o execuție de senzație din lovitură liberă, dar giurgiuvenii au punctat la ultima fază, prin Bukari, după ce De Amorim nu fusese semnalizat în offside și au luat toate cele trei puncte.

Încurajați de fani să iasă de pe teren

Încă dinaintea meciului, se specula că meciul va fi întrerupt de rapidiști după 20 de minute de joc, dar nu s-a întâmplat așa. În prima repriză, Pecanha a simulat o accidentare, iar galeria Rapidului și-a chemat favoriții la salut, chiar în timpul jocului și le-a cerut să părăsească terenul. Profitând de cele câteva momente de pauză, jucătorii echipei oaspete au mers la marginea terenului, dar au revenit și au continuat partida. Mulți dintre suporterii giuleștenilor au plecat însă de la stadion încă dinainte de pauză, cu direcția Pro Rapid.

Ștefan Grigorie s-a accidentat la genunchi în prima repriză, după ce a călcat pe minge și ar putea rata ultimele trei etape ale sezonului.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce...

• 14:15 Champions League: Rezumate
  • FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• A tennis ball with details of a racquet , shadows and a clay court

TENIS: ATP București, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Foto Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”

Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53

Video&Foto Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct

Exclusiv Bergodi a câștigat o avere ca ”să rezilieze amiabil” contractul cu Rapid. Nu și-a asumat nimic