France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”

VIDEO Brazilia - Chile 1-1 (3-2, d.l.d). Gazdele, cu mari emoții, în sferturile CM 2014. Pinilla, bară în ultima fază!

28.06.2014, 14:17

Brazilia a deschis scorul, prin David Luiz, dar chilienii au revenit în joc după doar 14 minute, prin Alexis Sanchez. Era minutul 32. Apoi nu s-a mai marcat, deși ambele echipe au ratat ocazii imense. Bravo și Julio Cesar și-au demonstrat valoarea, ultimul fiind ales omul meciului. A fost nevoie de loviturile de departajare pentru a se decide prima sfertfinalistă de la CM 2014, care este chiar țara gazdă.

Elevii lui Luiz Felipe Scolari au trecut cu mari emoţii de faza optimilor de finală, în faţa unei echipe chiliene care a demonstrat că n-a trecut întâmplător de faza grupelor și care a ținut, în multe momente, reprezentativa Braziliei la respect.

bucurie bun final brazilia
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

CLICK AICI pentru VIDEO cu rezumatul partidei Brazilia - Chile

Debutul partidei a arătat o echipă a Braziliei care a părut să accepte o posesie superioară a mingii din partea chilienilor, preferând să acţioneze pe contre rapide. Prima ocazie a întâlnirii a fost semnată de Marcelo (6), dar şutul său s-a dus puţin alături de poartă. Neymar a beneficiat apoi de o lovitură liberă din poziţie favorabilă, dar a executat-o modest (15).

PROGRAMUL COMPLET AL CUPEI MONDIALE

Portarul Bravo a ieşit la rampă în minutul 17, când a boxat în corner lovitura liberă bătută de Hulk, dar nu a mai putut interveni la faza următoare, centrarea lui Neymar fiind deviată de Thiago Silva la colţul lung, de unde David Luiz a finalizat: 1-0.

VIDEO 3D cu golul marcat de David Luiz

Selecao a avut un contraatac excelent în minutul 26, iar Neymar putea semna desprinderea, dar, epuizat de cursa rapidă, a tras slab.

Egalarea a venit surprinzător, în minutul 32, chilienii speculând o eroare în defensiva braziliană: Hulk a trimis greşit după un aut, mingea a ajuns în careu, iar Alexis Sanchez a marcat la colţul lung, pe sub Julio Cesar.

VIDEO 3D cu golul marcat de Alexis Sanchez

Până la pauză, Brazilia a presat destul de mult şi şi-a creat mai multe situaţii de gol la poarta lui Bravo, dar nu a reuşit să concretizeze. Silva a deviat salvator mingea expediată cu capul de Neymar (36), Fred (39) a trimis pe lângă poartă o minge necontrolată de Isla în propriul careu, Bravo (42) a respins un şut cu boltă al lui Dani Alves, iar apoi Fred (44) a şutat modest din careu.

Prima repriză s-a încheiat cu o situaţie bună a oaspeţilor, după o nouă eroare în defensiva braziliană, dar Aranguiz a fost blocat in extremis.

În repriza secundă, Fernandinho a tras de la distanţă, dar pe lângă poartă. Apoi, Hulk a avut un gol anulat pentru henţ (55). Chilienii au avut momente mai bune de joc şi au trecut foarte aproape de gol, dar Julio Cesar a acordat corner la şutul lui Aranguiz (64).

După o perioadă bună a chilienilor, Brazilia a încercat să revină în joc şi Jo a avut o mare şansă de gol, dar a ratat reluarea din şase metri (75). Cu trecerea timpului tensiunea a crescut, brazilienii nereuşind să se impună sau să se apropie de poarta lui Bravo.

Neymar a fost aproape de a decide meciul (81), dar a trimis slab cu capul şi Bravo a reţinut în doi timpi. Portarul chilian s-a remarcat apoi şi la şutul lui Hulk (84). Ultimele minute ale timpului regulamentar au fost cu emoţii pentru gazde, care au rezistat la ofensiva formaţiei chiliene.

Brazilia a avut o posesie mai bună în prelungiri şi oportunităţile au apărut din nou la poarta lui Bravo, dar Jo (100) a fost blocat în careu, după pasă Marcelo, iar Oscar a trimis lovitură de cap slabă (102). O ocazie mai bună a avut Hulk (103), al cărui şut a fost respins cu dificultate de Bravo.

”La Roja” a rezistat fără probleme la asediul brazilian din ultima parte a prelungirilor şi Pinilla a avut ocazia să întristeze Brazilia, în minutul 120, dar a luat la ţintă bara transversală.

Dramatismul s-a perpetuat şi la loviturile de departajare, unde Brazilia a condus cu 2-0, dar a fost egalată, smulgând în cele din urmă victoria cu 3-2, după penalty-ul ratat de Jara. În sferturile de finală, Brazilia va întâlni altă formaţie sud-americană, Columbia sau Uruguay.

Pase complete: 392-424

Brazilia - Chile 1-1 (3-2, după loviturile de departajare)
Au marcat: David Luiz 18 / Alexis Sanchez 32

Loviturile de departajare
Brazilia / Au marcat: David Luiz, Marcelo și Neymar
Au ratat: Willian și Hulk

Chile / Au marcat: Aranguiz și Diaz
Au ratat: Pinilla, Sanchez și Jara

Brazilia: Julio Cesar - Alves, Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho (Ramires 72), Luiz Gustavo - Hulk, Oscar (Willian 106), Neymar - Fred (Jo 64)
Selecționer: Luiz Felipe SCOLARI

Chile: Bravo - Silva, Medel (Rojas 108), Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Vidal (Pinilla 87) - Sanchez, Vargas
Selecționer: Jorge SAMPAOLI

Arbitru: HOWARD WEBB

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

oi JULIO CESAR a fost desemnat de FIFA cel mai bun fotbalist al partidei

Brazilia - Chile 3-2. Jara a ratat și BRAZILIA ESTE PRIMA SFERTFINALISTĂ DE LA CUPA MONDIALĂ 2014!

Brazilia - Chile 3-2. NEYMAR a marcat impecabil, fentându-l pe Bravo

Brazilia - Chile 2-2. DIAZ a restabilit egalitatea

Brazilia - Chile 2-1. Bravo a respins incredibil șutul lui Hulk

Brazilia - Chile 2-1. A transformat, impecabil, la vinclu, Aranguiz

Brazilia - Chile 2-0. A marcat MARCELO, cu toată opoziția lui Bravo, care a tins mingea.

Brazilia - Chile 1-0. Julio Cesar a respins șutul lui Alexis Sanchez

Brazilia - Chile 1-0. A ratat Willian. A șutat pe lângă poartă

Brazilia - Chile 1-0. A ratat Pinilla. Julio Cesar a apărat

Brazilia - Chile 1-0. A marcat DAVID LUIZ

OI ÎNCEP LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Min. 120+2 - FINALUL CELOR DOUĂ REPRIZE DE PRELUNGIRI. Brazilia - Chile 1-1. URMEAZĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Min. 120+1 - Ramires a tras de la distanță, dar pe lângă poartă

Min. 120 - BARĂ CHILE! CEA MAI MARE OCAZIE A ACESTUI MECI. PINILLA, după un un-doi cu Sanchez, a intrat în careu și a trimis mingea în transversală

Min. 118 - Willian a executat o lovitură liberă de la mare distanță, dar mingea a fost respinsă de fundașii chilienilor

Min. 112 - Acțiune bună de atac a brazilienilor, dar Dani Alves n-a izbutit o finalizare pe măsură.

Min. 110 - Pinilla a fost faultat destul de dur de Marcelo

Min. 108 - ULTIMA SCHIMBARE CHILE. A ieșit Medel, accidentat, a intrat ROJAS

Min. 107 - Jo a reluat cu capul, centrarea lui Neymar, dar mingea s-a dus peste transversală.

Min. 107 - Brazilienii au început în forță. Neymar a centrat, chilienii au acordat corner.

Min. 106 - A început a doua repriză a prelungirilor

ULTIMA SCHIMBARE LA BRAZILIA. A ieșit Oscar, a intrat WILLIAN

Min. 105+1 - Finalul primei reprize de prelungiri

Min. 105+1 - Sanchez a executat o lovitură liberă, din afara careului, mingea a fost deviată, dar Webb a fluierat finalul primei reprize de prelungiri

Min. 105+1 - oi DANI ALVES, pentru un presupus fault la Pinilla

oi Un minut de prelungire

Min. 105 - Neymar a fost surprins în ofsaid.

Min. 103 - Hulk a luat o fază pe cont propriu, a intrat din tușă spre centru, și-a făcut culoar de șut și a tras, dar Bravo a respins extraordinar în lateral.

Min. 102 - oi PINILLA

Min. 102 - Oscar a trimis destul de slb cu capul, din interiorul careului, astfel că Bravo n-a avut emoții și a prins

Min. 100 - Jo, cu stângul, a tras însă destul de slab și fără probleme pentru Bravo.

Min. 93 - oi JO

Min. 93 - JO PUTEA FI ELIMINAT. Atacantul brazilian a încercat să urmărească o minge, apoi să o joace înaintea lui Bravo, dar n-a făcut decât să intre cu talpa direct în portar, care a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Min. 92 - Neymar a executat o lovitură liberă, lateral stânga, direct în zid însă.

Min. 91 - A început prima repriză de prelungiri

oi Ambele reprezentative se pregătesc pentru cele două reprize a câte 15 minute de prelungiri, cum este cazul lui Medal - foto, și, mai apoi dacă va fi cazul, de loviturile de departajare.

Min. 90+3 - FINALUL CELOR 90 DE MINUTE. Brazilia - Chile 1-1. URMEAZĂ PRELUNGIRILE.

Min. 90 - S-AU ARĂTAT 3 MINUTE DE PRELUNGIRE. Brazilienii sunt în corzi, chilienii încearcă să dea lovitura de grație gazdelor Cupei Mondiale

Min. 87 - A DOUA SCHIMBARE CHILE. A ieșit Vidal, a intrat PINILLA

Min. 84 - PARADĂ DE SENZAȚIE BRAVO. Hulk a driblat, a intrat în careu, a rămas singur cu portarul și a tras, dar goalkeeprul Barcelonei a deviat în lateral.

Min. 81 - Este rândul lui Bravo să iasă în evidență la lovitura de cap a lui Neymar pe care scria gol

Min. 74 - ALTĂ MARE OCAZIE DE GOL BRAZILIA. Jo n-a fost în stare să introducă mingea în poartă din câțiva metri. Atacantul n-a calculat bine întâlnirea cu mingea

Min. 72 - A DOUA SCHIMBARE BRAZILIA. A ieșit Fernandinho, a intrat RAMIRES

Min. 67 - Brazilienii au mai cerut un penalty, la o fază la care Hulk a căzut fără să fie faultat, însă

Min. 65 - PARADĂ SENZAȚIONALĂ JULIO CESAR. Portarul brazilienilor a scos fenomenal șutul lui Aranguiz

Min. 64 - PRIMA SCHIMBARE BRAZILIA. A ieșit Fred, a intrat JO

Min. 60 - oi LUIZ GUSTAVO pentru un fault de la spate

Min. 57 - PRIMA SCHIMBARE CHILE. A ieșit Vargas, a intrat GUTIERREZ

Min. 55 - oi HULK, pentru henț

Min. 55 - GOL ANULAT BRAZILIA. HULK a făcut o preluare cu pieptul în careu și a marcat în dreapta lui Bravo. Arbitrul Webb a considerat însă că atacantul a comis henț și a anulat golul.

Min. 49 - Fernandinho și-a încercat șansa cu un șut din afara careului, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul din dreapta porții lui Bravo.

Min. 48 - Julio Cesar a respins providențial o minge venită din centrarea lui Sanchez din lovitură liberă

Min. 46 - A început repriza a doua

oi Neymar și-a schimbat ghetele. După ce a evoluat în prima repriză cu unele aurii, de la vestiare a ieșit încălțat cu o pereche de ghete galben-fosforescent.

oi În prima repriză, Chile a avut o posesie mai bună: 57%. Totuși, brazilienii au tras de mai multe ori la poartă: 10-4

Min. 45+2 - PAUZĂ. Webb a fluierat parcă izbăvitor pentru brazilieni. 1-1

Min. 45 - Brazilienii sunt în corzi, chilienii în atac. Practic, pe acest final, Sanchez și compania au obținut singurele lor cornere din acest meci (2), de până acum

Min. 44 - OCAZIE MARE CHILE. Panică în careul brazilienilor. Aranguiz a ajuns în careul mic în fața lui Julio Cesar, flancat de fundașii brazilienilor, care au acordat corner.

Min. 42 - Dani Alves a prins un șut foarte bun de la mare distanță, dar Bravo a avut o robinsonadă de efect și a scos mingea de sub transversală.

Min. 41 - Vidal a fost și el aproape de gol, dar a fost semnalizat în ofsaid.

Min. 40 - oi ISLA pentru proteste

Min. 40 - CEA MAI MARE OCAZIE A MECIULUI. Fred, din șase metri, singur cu Bravo, a tras peste după o fază plecată de la Neymar, în urma căreia Silva a gafat impardonabil.

Min. 36 - MARE OCAZIE BRAZILIA. Oscar a centrat perfect în careu, de unde Neymar a reluat cu capul, dar Jara a deviat în corner. Mingea s-a scurs milimetric pe lângă bara din stânga porții lui Bravo.

Min. 32 - GOOOOOL CHILE: 1-1, ALEXIS SANCHEZ. Hulk a pierdut o minge în apropierea propriului careu, la un aut bătut de Marcelo, mingea a ajuns la Alexis Sanchez, din pasa lui Vargas, care a finalizat elegant la colțul lung, pe sub Julio Cesar

VIDEO 3D cu golul marcat de Sanchez

Min. 26 - Neymar a primit o pasă în adâncime, a accelerat brusc, a intrat în careu, flancat de Silva, după care a căutat colțul lung, dar șutul n-a avut intensitate și Bravo a reținut.

Min. 18 - GOOOOOL BRAZILIA: 1-0, DAVID LUIZ. Neymar a centrat perfect din corner, Thiago Silva a deviat cu capul pe spate iar fundașul central a finalizat din interiorul careului, de lângă Mena, în stânga lui Bravo.â

VIDEO 3D cu golul lui David Luiz

Min. 17 - Hulk a executat o loviturî liberă, lateral dreapta, direct pe poartă, dar Bravo, atent a acordat corner

Min. 17 - oi MENA pentru un henț intenționat

Min. 16 - Neymar a primit o minge la marginea careului, dar s-a complicat în driblinguri

Min. 15 - Neymar a executat o lovitură liberă, din apropierea careului de 16 metri, lateral stânga, dar centrarea acestuia a ajuns direct în brațele lui Bravo.

Min. 13 - BRAZILIENII AU CERUT PENALTY. Hulk a intrat în careu, umăr la umăr cu Isla, după care a căzut, dar Howard Webb nu s-a lăsat înduplecat

Min. 8 - Acțiune rapidă de atac a brazilienilor, Hulk a centrat, dar Bravo a ieșit foarte bine și a reținut balonul.

Min. 7 - Emoții pentru gazde. Neymar are nevoie de îngrijiri medicale și se află pe marginea terenului.

Min. 6 - Primul șut periculos al meciului le-a aparținut gazdelor. Marcelo a tras din afara careului, dar mingea a trecut pe lângă bara din dreapta porții lui Bravo.

Min. 5 - Isla a respins în corner centrarea lui David Luiz. Primul corner al meciului

Min. 3 - Fernandinho a scăpat de un cartonaș galben după o intrare dură asupra lui Aranguiz.

Min. 2 - Chilienii au avut prima acțiune de atac. Lovitură liberă executată de Diaz, dar David Luiz a respins cu capul și pericolul a fost îndepărtat.

Min. 1 - A început partida. Lovitura de start le-a aparținut chilienilor.

Etichete: brazilia - chile live , brazilia - chile video , brazilia - chile live video , brazilia - chile 2014

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
Gigi Becali, reacție categorică în cazul lui Mititelu Jr.: ”Am zis: ‘Băi, tată, uite care e treaba, ia ciomagul înapoi”