France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
stere
Exclusiv Stere Halep, prezent la revenirea Simonei Halep: ”Am emoții”. Ce spune despre duelul cu Badosa
Liga Digi Sport

VIDEO Croația - Mexic 1-3. 3 goluri primite în 10 minute! Olanda - Mexic în optimi

23.06.2014, 17:30

Reprezentativa Mexicului s-a calificat fără înfrângere în optimile de finală ale CM 2014, dar a terminat pe locul doi în clasamentul grupei A, fiind departajată de golaveraj de Brazilia.

victorie mexic
  • Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Astfel, mexicanii vor juca împotriva Olandei, pentru un loc în sferturile de finală. Meciul decisiv contra Croației, de la Recife, a început cu încercarea europenilor de a tranșa devreme disputa, elevii lui Niko Kovac având nevoie de victorie pentru calificare, în vreme ce nord-americanilor le ajungea și remiza.

CLICK AICI PENTRU VIDEO REZUMATUL PARTIDEI CROAŢIA - MEXIC 1-3

După un sfert de oră cu posesie superioară pentru croați, Hector Herrera a zguduit transversala porții lui Pletikosa, cu un șut cu stângul de la 22 de metri. Apoi Peralta a alunecat în momentul șutului, într-o poziție favorabilă și a fost clar că mexicanii nu stau și așteaptă să treacă timpul, apărând egalul.

Echilibrul s-a păstrat pe teren până în minutul 62, când Miguel Herrera a făcut mondificarea care a decis meciul. A ieșit Giovani Dos Santos și a intrat Chicharito Hernandez. Iar atacantul lui Manchester United avea să fie decisiv.

Până să intre el în scenă, de consemnat și eroarea gravă a arbitrului uzbek Ravshan Irmatov, care n-a dictat penalty la o minge respinsă cu mâna în careu de Darijo Srna, în minutul 64.

Opt minute mai târziu, Rafa Marquez avea să deschidp scorul cu o lovitură de cap perfectă. Căpitanul mexican l-a devansat în săritură pe Corluka, la un corner, și golul i-a obligat pe croați să iasă la atac.

Numai că la trei minute după deschiderea scorului, Chicharito a construit perfect un contraatac, l-a deschis pe Peralta pe dreapta, acesta a întors în careu, de unde Guardado, singur, a trimis sub transversală. La zece minute după golul lui Marquez, Chicharito avea să semneze sentința, marcând și el din devierea căpitanului său, la o altă lovitură de colț.

Golul lui Perisic din minutul 87 e remarcabil datorită pasei cu călcâiul trimisă de Rakitic pe poziție viitoare, dar până la final a mai ieșit în evidență Rebic, cu o intrare criminală la Pena, pentru care avăzut direct roșu.

S-a terminat 3-1 și mexicanii se califică a cincea oară consecutiv în optimile unui campionat mondial. Olanda n-are viață ușoară contra lor: Brazilia nu doar că nu i-a învins, dar nici nu le-a dat golul în meciul direct din grupă.

ECHIPELE DE START

Croaţia: 1. Stipe Pletikosa - 11. Darijo Srna (căpitan), 5. Vedran Corluka, 6. Dejan Lovren, 2. Sime Vrsaljko - 7. Ivan Rakitic, 3. Danijel Pranjic - 4. Ivan Perisic, 10. Luka Modric, 18. Ivica Olic - 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Niko Kovac. Rezerve: 12. Oliver Zelenika, 23. Danijel Subasic - 8. Ognjen Vukojevic, 9. Nikica Jelavic, 13. Gordon Schildenfeld, 14. Marcelo Brozovic, 15. Milan Badelj, 16. Ante Rebic, 19. Sammir, 20. Mateo Kovacic, 21. Domagoj Vida, 22. Eduardo da Silva.

Mexic: 13. Guillermo Ochoa - 2. Francisco Rodriguez, 4. Rafael Marquez (căpitan), 15. Hector Moreno - 22. Paul Aguilar, 6. Hector Herrera, 23. Jose Juan Vazquez, 18. Andres Guardado, 7. Miguel Layun - 10. Giovani Dos Santos, 19. Oribe Peralta. Selecţioner: Miguel Herrera. Rezerve: 1. Jesus Corona, 12. Alfredo Talavera - 3. Carlos Salcido, 5. Diego Reyes, 8. Marco Fabian, 9. Raul Jimenez, 11. Alan Pulido, 14. Javier Hernandez, 16. Miguel Ponce, 17. Isaac Brizuela, 20. Javier Aquino, 21. Carlos Pena.

LIVE TEXT

FINAL! CROAȚIA - MEXIC 1-3! Mexicanii termină pe locul doi grupa și în optimi va juca împotriva Olandei!

Min. 90+2: Perisic reia de la 10 metri, din întoarcere, dar Ochoa respinge excelent.

Min. 89: Ante Rebic vede direct roșu după o intrare cu talpa pe tibia lui Pena!

Min. 87: GOOOOL CROAȚIA! GOOOOL PERISIC. Rakitic îi pasează superb cu călcâiul lui Perisic, care intră în viteză în careu și șutează la colțul lung. Croația - Mexic 1-3!

VIDEO 3D Golul lui Perisic

Min. 84: Gurdado iese, intră Fabian.

Min. 82: GOOOOL MEXIC! GOOOOL CHICHARITO! Corner de pe dreapta, centrare Guardado, Marquez deviază, Chicharito vine din spate și înscrie simplu! Croația - Mexic 0-3!

VIDEO 3D Golul lui Chicharito

Min. 79: Iese Peralta și intră Pena.

Min. 78: Ante Rebic intră în careu, pe stânga, șutează pe jos, Ochoa e bătut, dar Moreno respinge de la jumătate de metru de linia porții!

Min. 75: GOOOOL MEXIC! GOOOOOL GUARDADO! Contraatac școală al mexicanilor, Chicharito pasează în dreapta la Peralta, acesta centrează pe jos, în spate, și Guardado trimite cu latul sub transversală! Croația - Mexic 0-2!

VIDEO 3D Golul lui Guardado:

Min. 74: Intră Jelavic, iese Pranjic.

Min. 72: GOOOOL MEXIC! GOOOOL RAFA MARQUEZ! Corner de pe stânga, centrare pe 6 metri, Rafa Marquez sare mai bine decât Corluka și trimite în plasă. Pletikosa a atins mingea dar n-a putut respinge. Croația - Mexic 0-1!

VIDEO 3D Golul lui Marquez

Min. 69: Intră Rebic în locul lui Olic.

Min. 65: Vazquez e avertizat pentru un fault din spate.

Min. 65: Corner de pe stânga, bătut bine, Pletikosa iese aiurea, dar Coluka respinge de pe linia porții, cu capul.

Min. 64: Guardado șutează din vole, din interiorul careului, Dario Srna se aruncă disperat spre balon și respinge cu mâinile, dar arbitrul dictează doar corner. Mexicanii iau foc și cer penalty!

Min. 62: Iese Dos Santos și intră Chicharito Hernandez

Min. 58: La croați iese Vrsaljko și intră Kovacic.

Min. 50: Mandzukic scapă spre poarta mexicană, singur, după o pasă a lui Modric, dar Ochoa iese și prinde înaintea atacantului croat.

Min. 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min. 39: Rafa Marquez e avertizat după un fault din spate asupra lui Perisic.

Min. 29: Mandzukic așează cu capul o minge lui Perisic, care de la 17 metri, din poziție centrală, trimite greșit în afara cadrului porții.

Min. 26: Daniel Pranjic șutează din afara careului, central, în forță, dar trimite peste transversală.

Min. 19: Herrera îl deschide pe Peralta în careu, pe stânga, dar atacantul mexican alunecă în momentul șutului din prima și trimite afară. mexicanii au echilibrat disputa după un sfert de oră dominat de croați.

Min. 16: Hector Hererra șutează de la 22 de metri, mingea zguduie transversala porții lui Pletikosa! Ocazie uriașă a mexicanilor.

Min. 14: Corner de pe stânga al croaților, mingea ajunge în celălalt colâ al careului, la Srna, care centrează înalt. Olic retrimite în fața porții, de unde Aguilar respinge în ultima clipă, devansându-l pe Mandzukic.

Min. 9: Ivan Rakitic vede cartonașul galben după un fault asupra lui Vazquez.

Min. 1: A început partida.

Arbitru: Ravshan Irmatov; arbitri asistenţi: Abduxamidullo Rasulov (ambii din Uzbekistan), Bahadîr Kocikarov (Kîrghizstan); arbitru de rezervă: Neant Alioum (Camerun)

Etichete: mario mandzukic , croatia mexic , cm 2014 croatia mexic , manduzkic

Câştigătorul celor 5,86 de milioane de euro la Joker şi-a ridicat banii. Cine este, mesajul său, și ce spune despre numerele jucate

Câştigătorul premiului de categoria I la tragerea Joker din 14 martie s-a prezentat, luni, la...

Russian 'Popeye', 23, with bulging biceps from synthol injections is defeated after only three minutes in MMA contest
Cum arată "Popeye", la 3 ani după ce a recunoscut că și-a injectat ulei de motor pentru a avea bicepși uriași

Gigi Becali a auzit că Radunovic a anunțat că pleacă de la FCSB și a intrat în direct: ”A venit la mine la palat”
gigi baluta
Întrebat cine a fost cel mai bun fotbalist, Giovanni Becali a răspuns imediat: ”Numărul 1! Un geniu”
giovanni becali 7
Caz de dopaj în SuperLigă! A fost depistat pozitiv: ”Sunt uluit!” Reacția conducerii: ”Am rămas fără cuvinte”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Gigi Becali s-a convins, după prima etapă din play-off: "Ea e principala adversară, fără să supăr pe nimeni!"
FOTBAL:PREZENTARE BOGDAN ANDONE LA FCSB (5.06.2019)
stere

Lumea tenisului, șocată de decesul lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka
aryna konstantin
”De ce dai o grămadă de bani? Ca să-ți spună patronul ce să faci?”. Gardoș și-a dezvăluit planurile de viitor
gardos
Exclusiv Darren Cahill a ”supervizat” antrenamentul Simonei Halep la Miami, locul în care s-au despărțit în 2017
2024 Miami Open - Day 3 - Practice Court
World Cup hero 2014 Mario Goetze in the squad for the World Cup in Qatar.
Exclusiv Lucescu pune eşecul Braziliei şi pe seama lui Neymar: "A jucat foarte mult pentru el"
mircea lucescu
Hailey Bieber a pozat doar în lenjerie și a pus pozele pe internet. Soția lui Justin Bieber e protagonista unei campanii ultra senzuale
Louis Munteanu la Rapid! Șucu vrea să-i dea lovitura lui Gigi Becali. „E ținta noastră la vară”
Toate detaliile transferului lui Louis Munteanu. Sumă de achiziție + salariul: doar Șucu și Becali și-l permit
A fost deschis testamentul lui Matthew Perry. Cine sunt cei patru beneficiari ai averii actorului din „Friends”
Fosta iubită a lui Dorian Popa, în bustieră albă, o fustă minusculă și cizme până la coapse. Babs strălucește la 41 de ani
Bizarerii marca FRF. Se știu echipele care prind locurile de promovare în Superliga, înainte de startul play-off-ului
Salariu de 9.000 € lunar și multe beneficii. Ce trebuie să faci pentru acești bani și în ce țară?
Gigantul francez care deschide o nouă fabrică în România. Investiția extraordinară vine cu sute de locuri de muncă și salarii pe măsură