France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

VIDEO Ghana - SUA 1-2. Două goluri în trei minute! După ce au tras 21 de șuturi, africanii au egalat degeaba

16.06.2014, 16:43

Cât de frustrant trebuie să fie să alergi după egalare încă din secunda 30! A trăit-o Ghana, în primul ei meci din grupa G de la CM 2014, în fața reprezentatativei Statelor Unite ale Americii. SUA s-a impus dramatic în cele din urmă, cu 2-1.

sarbatoare sua dempsey
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

La chiar primul atac al jocului, Clint Dempsey a intrat inspirat în careu și a șutat la colțul lung, după un dribling bun, fără șanse pentru Kwarasey. Bară-gol și 1-0! De acolo a început un alt meci, după alte zece minute în care ghanezii au avut timp să-și revină din șoc. Pe teren nu se aflau cei mai galonați jucători ai "Stelelor Negre", Michael Essien și Kevin-Prince Boateng, doar rezerve la Natal.

CLICK AICI PENTRU VIDEO REZUMATUL PARTIDEI GHANA - SUA 1-2

SUA nu a forțat, deși mâna lui Klinsmann se vede foarte ușor în jocul echipei nord-americane. Fostul golgheter al Germaniei i-a îndemnat pe elevii săi să caute mereu breșa din apărarea adversă, culoarul decisiv, cea mai bun mod de angajare a vârfului în adâncime sau pe spații.

Dar a venit minutul 22, în care masivul Jozy Altidore a ieșit accidentat, iar elanul ofensiv al americanilor a luat sfârșit prematur și definitiv. Izolat permanent între 3-4 jucători, Dempsey n-a mai fost alimentat cu mingi bune de Bradley sau Jones, iar rezerva Johannson a fost practic inexistentă. La pauză s-a intrat previzibil cu 1-0, după ce Ghana a amenințat poarta adversă doar prin șuturi de la distanță, plecate în special din bocancul activului Christian Atsu (Vitesse).

Boateng a intrat după pauză, dar a fost ineficient

În repriza a doua, Ghana a preluat total controlul partidei, cu largul concurs al adversarilor, care s-au mulțumit să apere avantajul de un gol pe linia de 20 de metri. Iar ocaziile au început să curgă la poarta lui Howard! Muntari (55), Gyan (56 și 58) și Atsu (62) l-au pus la test pe veteranul portar american, care n-a mai avut ce face la momentul de geniu al africanilor, din minutul 82. Atunci, Andre Ayew a egalat cu un șut cu exteriorul din careu, după o pasă cu călcâiul venită de la Gyan. Acesta a arătat că vremea petrecută în zona Arabiei nu i-a afectat calitățile fotbalistice, ba chiar din contră! Între timp, pe teren intrase și vedeta Kevin-Prince Boateng, care s-a remarcat doar prin două șuturi slabe. S-a făcut astfel 1-1, iar selecționerul ghanez Appiah a răsuflat ușurat. Mai mult, două minute mai târziu, Ghana putea face 2-1, dar a gestionat prost un contraatac pe flancul stâng, iar faza s-a răcit.

Două rezerve au construit golul de 2-1

Lovitura de grație avea s-o dea tot SUA! În minutul 85, la doar trei minute de la egalarea lui Ayew, SUA a obținut un corner norocos, iar rezerva Zusi a centrat perfect. La 10 metri de poartă l-a găsit pe fundașul Brooks, și el intrat după pauză, iar lovitura de cap a acestuia a fost perfectă: cu pământul, din centrul careului mic, a adus mingea direct în plasă! A fost o lovitură greu de digerat pentru Ghana, care n-a mai avut nicio ocazie până la final și a pierdut astfel meciul de debut la CM 2014, dar și o mare parte din șansele de calificare.

Al treilea duel consecutiv la CM între SUA și Ghana

Creativă și plină de potențial în atac, Ghana a plătit tributul unei apărări naive, care s-a lăsat păcălită prea ușor de americani, un lucru cu adevărat îngrijorător înaintea duelurilor cu Muller, Ozil, Klose, Ronaldo, Meireles sau Nani (PROGRAMUL COMPETIȚIEI).

Pentru SUA a fost cel de-al 30-lea meci la Cupa Mondială, în vreme ce pentru Ghana a fost al 10-lea. Astfel, americanii au jucat împotriva unei formaţii africane la Cupa Mondială pentru a treia oară consecutiv. Dar cele două echipe care s-au duelat luni seară s-au întâlnit până acum de două ori, la ultimele două Cupe Mondiale, iar Ghana se impusese de fiecare dată cu scorul de 2-1 (ultima oară după prelungiri, în optimi)!

Partida de pe ''Arena das Dunas'' (38.958 locuri) a fost arbitrată aproape impecabil de suedezul Jonas Eriksson, care a arătat două "galbene". 39.770 de fani au fost pe stadion.

21-8 a fost raportul șuturilor la poartă, de partea Ghanei

5 este locul ocupat de Dempsey în topul celor mai rapide goluri marcate în istoria Cupei Mondiale

ECHIPELE DE START

Ghana (4-2-3-1): Kwarasey - D. Opare, Mensah, Boye, K. Asamoah - Muntari, Rabiu - A. Ayew, Atsu, J. Ayew - A. Gyan. Antrenor: J. Appiah

Rezerve: Dauda, Adams - K. Boateng, Essien, Adomah, Wakaso, Afful, A. Badu, Inkoom, Acquah, Waris, Sumaila

SUA (4-2-3-1): Howard - F. Johnson, Besler, G. Cameron, Beasley - Beckerman, Bedoya - J. Jones, M. Bradley, Dempsey - Altidore. Antrenor: J. Klinsmann

Rezerve: Rimando, Guzan - B. Davis, Wondolowski, Chandler, Gonzalez, Zusi, Diskerud, Johannson, Brooks, Yedlin, J. Green

LIVE TEXT

Min - 90+3. Fluier final! Ultimul contraatac al partidei este curmat de arbitrul Jonas Eriksson, care fluieră finalul, iar tabăra americană declanșează sărbătoarea pe marginea terenului. 3 puncte imense

Min - 89. Muntari este avertizat cu un cartonaș galben, pentru o lovitură aplicată unui adversar. OI Ghana pare să fi cedat definitiv

Min - 85. GOOOOOOOOOOL SUA! 2-1! Dramatism total! Cornerul executat de rezerva Zusi este reluat imparabil în poartă de fundașul Brooks, cu o lovitură de cap, cu pământul, din centrul careului!

VIDEO 3D Golul marcat de Brooks

Min - 82. GOOOOOOOOOOL GHANA! 1-1! Andre Ayew, fiul lui Abedi Pele, aduce egalarea după o fază splendidă a echipei sale. Gyan i-a pasat cu călcâiul în marginea careului, acesta a preluat frontal și a șutat fin, cu exteriorul, la colțul scurt al porții apărate de Howard!

VIDEO GOLUL 3D MARCAT DE GYAN

Min - 79. Dempsey încheie o acțiune prelungită de atac a SUA, cu un șut pe care portarul Ghanei îl reține ușor. SUA a câștigat secunde prețioase în ultima vreme și intrăm în ultimele 10 minute de joc

Min - 77. Iese Bedoya, intră Zuzi. Klinsmann încearcă să închidă jocul, iar SUA acceptă total dominația Ghanei. La africani iese Atsu, foarte activ azi, intrând în locul său Adomah, de la Middlesbrough

Min - 70. Iese Rabiu, intră Essien

Min - 65. Minutul și ocazia! Asamoah trage, dar Howard reține fără probleme, ajutat fiind de faptul că mingea nu i-a sărit în față

Min - 64. Gyan preia în marginea careului, șutează, dar un fundaș advers deviază în corner. De aici rezultă o șansă pentru Boateng, care trimite din voleu, peste poartă

Min - 63. Jones șutează de la distanță, dar portarul ghanez respinge și apoi reține, în doi timpi

Min - 62. Atsu își face mingea pe piciorul stâng, dar șutul său deviat se duce peste transversală

Min - 59. Iese Jordan Ayew, intră superstarul Kevin-Prince Boateng

Min - 58. Scoate Howard! Gyan trimite din nou o lovitură de cap bună, la colțul scurt, dar mingea este respinsă în corner

Min - 56. Ocazie imensă! Gyan reia peste poartă cu o lovitură de cap din apropierea porții, după o centrare foarte bună de pe partea stângă!

Min - 55. Muntari trage puternic de la 25 de metri, cu stângul, dar balonul se duce puțin alături. Foarte bună execuție, cu mult efect

Min - 51. Atsu șutează din afara careului, dar mingea se duce mult peste. Africanii încearcă să împingă cât mai mult jocul în jumătatea adversă

Min - 46. S-a relaut partida. Brooks intră în locul lui Besler, în echipa americanilor

Min - 45+5. Pauză. Revenim în 15 minute

Min - 45+5. Ratare mare pentru Ghana! Pasa trimisă în centrul careului de Gyan nu poate fi speculată de Jordan Ayew, care șutează moale, în blocajul unui fundaș advers

Min - 45. S-au dictat cinci minute de prelungiri

Min - 41. Meciul are un ritm bun, dar ocaziile de gol lipsesc. Ghana forțează, iar SUA încearcă să muște pe contraatac

Min - 33. Gyan șutează foarte bine, din afara careului, dar Tim Howard respinge în lateral. Ocazie bună pentru Ghana

Min - 31. Primul cartonaș galben al serii. OI Îl vede ghanezul Rabiu, pentru o lovitură cu cotul în figura lui Beckerman

Min - 29. Atsu trage fără preluare de la 20 de metri, iar "bolta" sa cade în spatele porții adverse. Un șut frumos. Ghanezii cer corner, dar arbitrul dictează eronat aut de poartă. Mingea a fost deviată!

Min - 22. A ieșit Altidore, a intrat Aaron Johannson, cu numărul 9 pe tricou. O pierdere grea pentru naționala americană

# Jozy Altidore s-a accidentat! Atacantul acuză o problemă musculară, iar meciul pare să se fi încheiat pentru el. Dacă nu cumva chiar turneul. Așteptăm schimbarea lui Klinsmann

Min - 18. Contraatac foarte bun al americanilor! Altidore primește o pasă în centrul careului, din dreapta, preia, dar șutul său se duce în blocajul fundașilor ghanezi. Altidore putea pasa, dar a ales finalizarea, spre supărarea colegului său, aflat ceva mai bine plasat

Min - 15. Gyan este angajat excelent spre poartă, dar Tim Howard iese în întâmpinare și respinge pericolul

# Cel mai rapid gol din istoria turneelor finale mondiale a fost reușit de turcul Hakan Șukur, în 2002! (DETALII)

Min - 5. Interesant de văzut cum va reacționa Ghana după acest gol încasat foarte repede. Africanii nu au avut nicio ocazie până acum

Min - 1. GOOOOOOOOOOOL SUA! În secunda 30, Clint Dempsey a pătruns excelent în careu și a finalizat cu stângul la colțul lung, mingea atingând și bara laterală înainte de a trece linia. 1-0!

VIDEO GOLUL 3D MARCAT DE DEMPSEY

Min - 1. A început partida! Vremea este excelentă pentru fotbal și ne așteptăm la un recital ofensiv din partea ambelor formații

Etichete: cupa mondiala brazilia , ghana sua , grupa g cupa mondiala , klinsmann sua

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!