France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off

Olanda - Costa Rica 0-0 (4-3 d.l.d.). Van Gaal a schimbat inspirat portarul! Tim Krul a fost erou la penalty-uri

05.07.2014, 13:38

Meci nebun în sferturile CM 2014, între Olanda și Costa Rica! Batavii s-au calificat la penalty-uri, scor 4-3, după o partidă dominată de la un capăt la celălalt, în care au trimis mingea în bară de trei ori și au încheiat cele 120 de minute de joc fără gol marcat.

bryan ruiz tim krul penalty
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Tripla vicecampioană mondială (1974, 1978, 2010) a reuşit cu mare dificultate să treacă de o echipă dedicată și muncitoare, care a făcut un joc defensiv aproape perfect, anihilând vedetele europenilor.

Vicecampionii mondiali au avut toate ocaziile în timpul regulamentar, în care Costa Rica nu a reuşit niciun şut pe poartă. Van Persie nu l-a putut învinge pe Keylor Navas, care a apărat la aceeaşi fază şutul lui Sneijder (21). Portarul costaricanilor a fost providenţial şi la ocazia lui Depay (28), confirmând forma excelentă în care se află.

Sneijder şi-a încercat norocul şi din lovitură liberă, dar Navas şi-a salvat din nou echipa (38). Goalkeeperul costaricanilor l-a blocat iar pe Van Persie, la ultima fază periculoasă din prima repriză. Cu 8 minute înainte de final, bara s-a opus execuţiei lui Sneijder, tot din lovitură liberă.

Van Gaal l-a schimbat pe Cillessen la penalty-uri

Costa Rica a rezistat eroic asediului olandezilor din ultimele minute. Van Persie a ratat o execuţie simplă, singur cu Navas (88), iar în ultimul minut, naţionala lui Van Gaal a trecut din nou pe lângă victorie, după o fază la care mingea a fost deviată de doi adversari în bară.

S-a intrat în preluniri, unde ambele echipe puteau da lovitura. Cu trei minute rămase de jucat, Costa Rica a avut o șansă imensă (116). Atacantul lui Kuban, Urena, l-a luat la ţintă pe portarul olandezilor, Cillessen. Chiar înainte de final, Sneijder a lovit pentru a doua oară bara, a treia în meci a olandezilor (118). La ultima fază, Louis Van Gaal a schimbat inspirat portarul - goalkeeperul lui Newcastle, Tim Krul, a fost introdus special pentru loviturile de departajare.

Costa Rica, eliminată fără eșec!

Mutarea a fost una potrivită. Krul a apărat două execuţii ale costaricanilor, la Ruiz și Umana, şi a trimis astfel Olanda în semifinala cu Argentina, de la Sao Paulo. Altfel, batavii au executat perfect toate loviturile de departajare și au marcat prin Van Persie, Robben, Sneijder și Kuyt. Astfel, Olanda se califică mai departe în premieră la Campionatul Mondial, după un meci decis de loviturile de departajare.

Costa Rica părăseşte turneul final practic neînvinsă, după cea mai mare performanţă din istoria țării. Costaricanii au învins Uruguay, Italia și au remizat cu Anglia, Grecia (victorie la penalty-uri) şi Olanda (eşec la penalty-uri).

ECHIPELE DE START:

Olanda (5-3-2): Cillessen - Wijnaldum, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Kuyt - Depay, Sneijder, Blind - Van Persie (c), Robben;
Rezerve: Vorm, Krul - Janmaat, De Guzman, Verhaegh, Veltman, Kongolo, Clasie, Lens, Huntelaar, De Jong (accidentat), Fer (accidentat);

Selecţioner: Louis van Gaal;

Costa Rica (5-4-1): Navas - Gamboa, Umana, Gonzalez, Acosta, Diaz - Bryan Ruiz (c), Borges, Tejeda, Bolanos - Campbell;
Rezerve: Pemberton, Cambronero - Myrie, Barrantes, Francis, Granados, Brenes, Calvo, Urena, Cubero, Duarte, Miller;

Selecţioner: Jorge Luis Pinto (Columbia).

SERIA LOVITURILOR DE DEPARTAJARE

4-3. RATEAZĂ COSTA RICA! Umana, eroul din optimea cu Grecia, a șutat în dreapta, dar Krul a sărit exact pe acel colț și a respins eroic! Olanda merge mai departe, în semifinala de la Sao Paolo

4-3. GOL OLANDA! Dirk Kuyt trage pe jos, la colțul stâng, în stilul caracteristic. Nicio șansă pentru Navas

3-3. GOL COSTA RICA! Bolanos înscrie cu un șut sub transversală, pe care Krul l-a intuit, dar nu l-a putut para

3-2. GOL OLANDA! Sneijder îl trimite în colțul drept pe Navas și șutează impecabil, în partea opusă

2-2. GOL COSTA RICA! Gonalzez trage puternic și transformă, cu o execuție bine plasată

2-1. GOL OLANDA! Robben transformă impecabil, la vinclu, în stânga

1-1. RATEAZĂ COSTA RICA! Bryan Ruiz șutează telefonat la colțul drept, dar Krul îl ghicește și respinge

1-1. GOL OLANDA. Van Persie trage în același loc, fără greșeală. Keylor Navas ghicise colțul

0-1. GOL COSTA RICA. Transformă Borges, cu un șut plasat la colțul drept, fără șanse pentru Krul

LIVE TEXT

Min. 120: FLUIER FINAL. Calificarea în semifinale se va decide la penalty-uri. Începe alcătuirea listelor de executanți

Min. 119: Schimbare la olandezi! Tim Krul intră în locul titularului Cillessen, pentru loteria loviturilor de departajare

Min. 118: Bară Sneijder! Șut din marginea careului care lovește în plin transversala lui Keylor Navas. Mingea sare apoi la Robben, care șutează în blocaj

Min. 117: Ocazie imensă pentru Costa Rica! Urena și-a făcut mingea bine și a avansat spre poartă, a intrat în careu, a găsit culoarul de șut, dar Cillessen a intervenit cu piciorul la execuția sa! Primul șut pe poartă al caraibienilor!

Min. 115: Costa Rica obține primul său corner în acest meci, la acțiunea lui Bolanos!

Min. 111:     Huntelaar este avertizat pentru faptul că l-a lovit pe Navas, care a ieșit și a prins excelent o centrare înaltă

Min. 107:     Acosta vede cartonașul galben după un fault comis la Robben, în apropierea careului, în lateral

Min. 106: S-a reluat jocul

Min. 105+2: Fluier final al primei reprize de prelungiri. Intră Huntelaar în locul lui Bruno Martins Indi. Van Gaal forțează

Min. 103: Arbitrul acordă eronat o lovitură liberă periculoasă pentru Olanda, după o incursiune a lui Robben, încheiată cu șut în umărul unui adversar. S-a dictat henț, dar același Robben a executat în zid

Min. 97: Urena cade în careu după un duel cu Vlaar, dar arbitrul lasă jocul să continue. Reluările îi dau dreptate uzbecului

Min. 96: Intră Cubero, iese Tejeda, cel care a respins o minge de pe linia porții

Min. 94: Keylor Navas rămâne întins pe gazon și acuză o accidentare. Emoții pentru selecționerul costarican. Medicii îl pun pe picioare pe portarul lui Levante, care a făcut un meci mare astăzi

Min. 93: Corner pentru Olanda, al șaptelea al partidei (toate ale batavilor). Reluarea cu capul a lui Vlaar este respinsă de Navas, iar la faza următoare, Acosta respinge de pe linia porții!

Min. 91: Fluier de start al primei reprize de prelungiri din ultimul sfert de finală de la CM 2014

Min. 90+4: Fluier final al primelor 90 de minute. Vom afla ultima semifinalistă după două reprize de prelungiri și, dacă scorul va rămâne egal, după loviturile de departajare

Min. 90+3: Bară și ocazie imensă pentru Olanda! Blind a centrat de pe stânga în fața porții, iar mingea a trecut printre o mulțime de jucători, apoi a ajuns la colțul lung, la Van Persie. Căpitanul Olandei a șutat pe jos, dar Yeltsin Tejeda, aflat pe linia porții, a deviat balonul în bara transversală, păstrând tabela intactă și trimițând meciul în prelungiri

Min. 90+2: Navas a boxat un șut puternic al lui Van Persie, dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă

Min. 90: De la margine se arată 4 minute de prelungire

Min. 88: Ratare imensă pentru Olanda! Van Persie a dat pe lângă minge, într-o poziție excelentă, după ce fusese găsit liber la colțul lung. A încercat să șuteze cu dreptul, care nu este piciorul său de bază, însă greșeala rămâne una imensă. A avut în picior o calificare încă din primele 90 de minute

Min. 84: Încă o ocazie pentru batavi! Van Persie a pătruns în careu și a șutat din unghi, dar Keylor Navas a avut o nouă intervenție excelentă și a păstrat egalitatea pe tabela de marcaj

Min. 83: Bară pentru Olanda! Sneijder a zguduit stâlpul drep al porții luui Keylor Navas, cu un șut din lovitura liberă care a rezultat după faultul asupra lui Robben

Min. 81:     Cartonaș galben pentru Gonzalez, după un fault comis în marginea propriului careu, asupra lui Robben

Min. 80: Olanda are o posesie net superioară față de Costa Rica: a ținut mingea în 64% din timpul scurs până acum, în timp ce caraibienii au un procent de 36%

Min. 78: Modificare și la Costa Rica: iese Gamboa - accidentat și intră  Myrie

Min. 75: Schimbare la Olanda: iese Memphis Depay și intră Lens

Min. 73: Ocazie pentru Olanda! Sneijer a centrat în mijlocul careului dintr-o fază fixă de pe stânga, dar lovitura de cap a lui Vlaar a trecut peste poarta lui Keylor Navas

Min. 72: Din nou momente bune pentru costaricani, care au ajuns periculos în careu, dar au întârziar șutul, iar mingea a fost respinsă de apărătorii olandezi

Min. 69: Semi-ocazie pentru Olanda! Robben a pătruns în centru de pe flancul drept, a combinat cu Van Persie în careu, care îi așează mingea pentru șut, dar un mijlocaș al costaricanilor a venit în viteză și a degajat în corner

Min. 66: Schimbare la Costa Rica: iese Campbell și intră Urena

Min. 65: Ocazie pentru Costa Rica! Gonzalez a fost mai rapid la o centrare lungă veită dintr-o lovitură liberă de la distanță, dar lovitura sa de cap din plonjon s-a dus peste poarta lui Cilessen

Min. 64:     Cartonaș galben pentru Martins Indi

Min. 62: Bolanos șutează peste poarta Olandei, dintr-o lovitură liberă de la mare distanță

Min. 53: Olandezii au încercat o schemă la lovitura liberă de pe flancul drept, iar Robben a scos mingea pe jos, la 15 metri, pentru șutul din prima al lui Sneijder, care s-a dus peste poartă

Min. 51:     Cartonaș galben pentru Umana, după o intrare destul de dură asupra lui Robben

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Pauză la Salvador, acolo unde Olanda și Costa Rica se află la egalitate, scor 0-0

Min. 45: De la margine se arată un minut de prelungire. Finalul primei reprize îi prinde în atac pe olandezi, care au controlat prima parte, dar nu au reușit să găsească prea multe breșe în apărarea costaricană și nicio cale de a-l învinge pe Keylor Navas

Min. 43: Van Persie a fost lansat de două ori cu mingi printre fundașii costaricani, dar prima dată a fost blocat de ieșirea lui Navas, apoi l-a faultat în atac pe Umana

Min. 39: Încă o ocazie de gol pentru Olanda! Keylor Navas a scor din nou, cu un plonjon spectaculos, un șut din lovitură liberă trimis de Wesley Sneijder

Min. 37:     Diaz încasează primul cartonaș galben al meciului

Min. 34: Caraibienii au echilibrat din nou jocul de câteva minute și apar mai des în jumătatea naționalei olandeze. Au pus pericol din nou la o lovitură liberă din apropierea mijlocului terenului, dar mingea a fost respinsă de apărătorii europeni din fața porții, după o foarfecă încercată la capătul unei centrări lungi

Min. 28: Încă o șansă mare de gol pentru europeni! Același Navas a scos cu piciorul un șut trimis pe jos de Memphis Depay din careu, după o pasă primită de la Van Persie

Min. 21: Ocazii mari pentru Olanda! Van Persie a primit o pasă în careu, la limita offside-ului, dar șutul său a fost apărat excelent de Keylor Navas, care i-a ieșit în întâmpinare. Balonul a sărit până la 16, la Sneijder, care după două fente a șutat pe jos, dar același Navas a reușit să rețină în doi timpi

Min. 20: Momente bune pentru costaricani, care au câștigat mai multe dueluri la centrul terenului și au avut câteva acțiuni în jumătatea olandeză, însă fără vreo realizare

Min. 11: Ocaziile întârzie să apară la meciul Olanda - Costa Rica. Batavii continuă să țină de minge și încearcă să împingă jocul cât mai mult către careul costarican

Min. 5: Început destul de echilibrat la Salvador. Olandezii au ținut mai mult de minge, dar fără a se putea apropia periculos de careul costarican, în timp ce elevii lui Jorge Luis Pinto au amenințat doar la o lovitură liberă de la mare distanță, executată prea lung

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Olanda și Costa Rica, din ultimul sfert de finală de la CM 2014. Este prima întâlnire din istorie între cele două reprezentative

Etichete: cm 2014 , sferturi de finala cm 2014 , olanda-costa rica , live text olanda - costa rica 5 iulie 2014

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
Record! A bătut cu 8-0 și a devenit prima echipă cu peste 100 de goluri în acest sezon
2023/2024
Manchester City ”sparge” banca pentru starul lui AC Milan! Câți bani sunt dispuși să ofere ”Cetățenii”
(SP)ITALY VERONA FOOTBALL SERIE A HELLAS VERONA VS AC MILAN
World Cup hero 2014 Mario Goetze in the squad for the World Cup in Qatar.
Exclusiv Lucescu pune eşecul Braziliei şi pe seama lui Neymar: "A jucat foarte mult pentru el"
mircea lucescu
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?