profimedia-0859816470
Seară istorică în fotbalul european: s-au calificat pentru prima dată la EURO, în cel mai dramatic mod posibil!
georgia grecia
Video Scandal izbucnit la pauza unui meci decisiv pentru EURO 2024! S-a lăsat cu două cartonașe roșii
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”

• 90+2 | Final repriza 2
    Final de meci. Croația se califică după ce s-a impus cu 4-1 în tur.
  • 90+1 | Schimbări
    Ultima schimbare în echipa Croației. Iese Modric și intră Mitrovic.
  • 87 | OcaziiGrecia
    Primul șut pe poartă în acest meci îi aparține lui Tachtsidis. Mingea trimisă de el este însă reținută de portarul oaspeților.
  • 86 | Schimbări
    A doua schimbare la Croați. Iese Perisic și intră Rebic.
  • 79 | OcaziiGrecia
    Grecii au reușit să marcheze prin Pelkas, dar golul a fost anulat pentru offside.
  • 78 | Schimbări
    Ultima schimbare la Greci. Iese Mitroglu și intră Pelkas.
    Prima schimbare în echipa Croației. Iese de pe teren Kalinic și intră Kramaric.
  • 64 | Faze meci
    Se joacă mai mult la mijlocul terenului. Cele două echipe nu au reușit să-și mai creeze ocazii de poartă în repriza secundă.
  • 59 | Schimbări
    Antrenorul gazdelor face și cea de-a doua schimbare. Iese Bakasetas și intră Gianniotas.
    Prima schimbare în echipa Greciei. Iese Christodoulopoulos și intră Fortounis.
    A început repriza a doua. Croații au avut lovitura de start.
    Pauză.
  • 43 | OcaziiGrecia
    Perisic șutează din nou periculos, de această dată de la aproximativ 20 de metri de poarta gazdelor, însă mingea trimisă de el lovește bara.
  • 29 | Faze meciGrecia
    Perisic șutează periculos de la marginea careului de 16 metri, însă mingea trimisă de el se duce pe lângă poarta grecilor.
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Tachtsidis vede primul cartonaș galben al meciului.
  • 17 | OcaziiGrecia
    Prima ocazie a jocului aparține naționalei Greciei. Papastathopoulos șutează periculos de la marginea careului de 16 metri, însă mingea trimisă de el se duce puțin pe lângă poarta oaspeților.
  • 12 | OcaziiGrecia
    Grecii cer penalty la un duel între Zeca și Strinic, dar centralul întâlnirii dictează fault în atac.
  • 5 | Faze meciGrecia
    Grecii au început mai bine meciul și-i țin pe croați în propria jumătate de teren.
    A început meciul. Grecii au avut lovitura de start.

VIDEO Grecia - Croaţia 0-0. Modric&Co merg la Mondial, după succesul din tur

Croaţia a făcut o remiză albă în returul cu Grecia şi merge la Cupa Mondială după ce a câştigat dubla barajului cu 4-1, scor general.

Croația merge la o Cupă Mondială pentru a 5-a oară în istorie. După victoria cu 4-1 din turul barajului de calificare, croaţii cu început riscant manşa secundă de pe terenul grecilor, care au cerut penalty după 12 minute.

În replică, Perisic a lovit bara cu o execuţie de la distanţă în finalul primei reprize. După pauză, singura fază importantă i-a adus Greciei un gol anulat pentru ofsaid. Primul șut pe spațiul porții, în acest meci, a venit în minutul 87 al jocului, fără efecte însă pe tabela de marcaj.

Partida de la Atena s-a terminat 0-0, iar Grecia rămâne acasă.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...