Logo Steaua București / Foto: Facebook@CSASTEAUA
Proiect de 50 de milioane de euro la CSA Steaua
demb
Video Cine râde la urmă râde mai bine! Gestul făcut de Dembele pe Camp Nou, după ce a scos-o pe Barcelona din UCL
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

Video Steaua - Sparta Praga 2-0. Stanciu eroul Stelei. Vicecampioana se califică în play-off-ul UCL

02.08.2016, 23:46

Susţinută de aproape 40 de mii de fani pe Arena Naţională, Steaua a reușit să se califice în play-off-ul Champions League. Roș-albaștrii au trecut de vicecampioana Cehiei, Sparta Praga, cu scorul de 2-0.

bucurie stanciu
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Steaua a deschis scorul după 30 de minute, prin Nicolae Stanciu, care marcase şi în remiza din prima manşă. Mijlocașul de 23 de ani a înscris cu un șut superb de la aproximativ 20 de metri.

Tamaş a fost aproape de un gol de senzaţie, dar a nimerit transversala, printr-un șut din jumătatea propie de teren. Şi Hamroun putea să dubleze avantajul vicecampioanei României, dar a trimis peste poarta lui Bicik, din 7 metri.

Cehii au fost aproape de egalare în finalul primei reprize însă Golubovic a fost pe fază și a scos de pe linia porții. La aceeaşi fază jucătorii celor de la Sparta Praga au marcat, dar din ofsaid.

Jucătorii lui Reghecampf au început în atac şi repriza a doua. Hamroun a fost din nou aproape de a majora diferența, dar nu a ajuns la minge înaintea portarului oaspeţilor.

Cehii au rămas în 10, în minutul 50, când Barbec a fost eliminat, după un fault asupra lui Golubovic. Trei minute mai târziu, Adi Popa a cerut penalty pentru un henţ la Costa, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

În minutul 62, Tamaş a oprit un contraatac al oaspeţilor, a combinat cu Achim, apoi i-a centrat lui Stanciu pentru 2-0. A fost al patrulea gol în ultimele trei meciuri pentru decarul stelist.

Steaua își va afla adversara din play-off-ul Champions League vineri, de la ora 13:00

Min. 90+3: Final de joc! Steaua se califică în play-off-ul Champions League prin dubla reușită de Stanciu!

Min. 90: Se acordă 3 minute de prelungire!

Min. 88: Ultima schimbare la Steaua. Tudorie intră în locul lui Golubovic.

Min 83: O nouă schimbare și la Sparta Praga. Lafata îi lasă locul lui Marecek.

Min. 80: Schimbare la Steaua. Stanciu este înlocuit de Aganovic.

Min. 78: Hamroun face o nouă fază frumoasă, dar șutul său, de la marginea careului de 16 metri, trece puțin pe lângă poarta lui Bicik.

Min. 75: Steliștii domină jocul și reușesc să-i țină pe cehi departe de poarta lui Niță.

Min. 65: Schimbare și la Sparta Praga! Iese Sural și intră Julis.

Min 64: Prima schimbare la Steaua, Achim este înlocuit de Muniru!

Vezi aici video cu golul doi marcat de Stanciu

Min. 62: Goooooolllll Steauaaaa!!! Stanciu face dubla cu un șut de la 16 metri! Tamaș recuperează o minge pe partea dreaptă și după un un doi cu Achim îi pasează lui Stanciu iar mijlocașul roș-albaștrilor nu-l iartă pe Bicik.

Min. 58:    Frydek vede și el cartonașul galben.

Min. 56: Steaua caută golul doi. Hamroun șutează de la circa 25 de metri, dar Bicik reține în doi timpi.

Min.. 53: Steliștii cer penalty după ce șutul lui Popa îl lovește în mână pe Costa. Arbitrul nu acordă însă nimic.

Min. 50:    Sparta Praga rămâne în 10. Brabec vede al doilea cartonaș galben după un fault dur asupra lui Golubovic

INFOLa meci asistă aproximativ 40.000 de spectatori.

Min. 49: Ocazie uriașă pentru Steaua! Hamroun scapă singur cu Bicik, după degajarea lui Niță, însă portarul cehilor ajunge la minge înaintea algerianului.

Min. 46: Steaua ratează o ocazie importantă. Șutul lui Hamroun de la 16 metri nu prinde însă cadrul porții.

Min. 46: A început repriza secundă! Steaua a avut lovitura de începere!

Min 45+1: Pauză pe Arena Națională! Steaua conduce cu 1-0 prin golul superb marcat de Stanciu!

Min. 43: Ocazie uriașă și pentru Sparta Praga! Costa trimite cu capul după o lovitură de colț. Mingea trimisă de fundașul celor de la Sparta Praga este scoasă de pe linia porți de Golubovic.

Min. 41: Ocazie uriașă pentru Steaua! Hamroun trimite peste poarta lui Bicik, din 7 metri.

Min. 40:     Brabec vede cartonașul galben după un falut asupra lui Adi Popa.

Min. 37: Bară Steaua!!! Tamaș șutează din propia jumătate încercând să-l surprindă pe portarul cehilor. Mingea trimisă de fundașul Stelei lovește transversala.

Vezi aici video cu primul gol marcat de Stanciu

Min. 30: Gooooollll Steauaaaa!!! Stanciu deschide scorul cu un șut superb de la aproximativ 20 de metri!

Min. 25: Ocazie importantă pentru Steaua. Hamroun centrează pentru Enache, dar lovitura de cap a fundașului dreapta este respinsă în corner.

Min. 18: Steaua pune presiune pe Sparta Praga. Hamroun creează o nouă fază periculoasă, finalizată de această dată de Pintilii. Șutul căpitanului Stelei, de la circa 25 de metri, se duce pe lângă poarta cehilor.

Min 12: Sparta Praga ratează o șansă importantă de a trece în avantaj. Șutul lui Lafata din interiorul careului este prins însă cu siguranță de Niță.

Min. 11: Fază frumoasă a roș-albaștrilor creată de Hamroun și finalizată de Stanciu. Șutul internaționalului român este prins cu siguranță de la Bicik.

Min. 4: Steaua a început jocul în terenul advers, dar până în acest moment nu și-a creat nicio ocazie importantă de gol.

Min. 1: A început jocul. Sparta Praga a avut lovitura de începere.

Update 20:35 Ciprian Marica se află la meci. Christoph Daum urmărește și el partida din tribune.

Imagine de la încălzirea Stelei

Echipele de start:

STEAUA(4-2-3-1)

Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - Pintilii, Achim - Popa, Stanciu, Hamroun - Golubovic

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Rezerve : Cojocaru, Simion, Tudorie, Muniru, Aganovic, Vîlceanu, Dan Popescu

SPARTA PRAGA(3-1-4-2)

Bicik - Barbec, Costa, Kadlek - Vacha - Zahustel, Frydek, Dockal, Konate - Sural, Lafata

Antrenor: Zdenek Scasny

Rezerve: Koubek, Mazuch, Fatai, Marecek, Cermak, Pulkrab, Julis

Foaia oficială de joc

UPDATE 19:33 Ultimele ştiri de la Arena Naţională, cu o oră şi un sfert înainte de fluierul de start. Se anunţă spectacol în tribune: organizatorii aşteaptă 35.000 de spectatori.

UPDATE 19:15 Jucătorii Stelei au ajuns la stadion, cu o oră și jumătate înainte de startul jocului

Etichete: steaua , sparta praga , live steaua sparta praga , video steaua sparta praga , live video steaua sparta praga

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,7 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei
Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024

6.000.000€ pentru FCSB! Gigi Becali, gata să dea lovitura
becali
Anunțul la care nu se aștepta nimeni: Manchester City i-a găsit înlocuitor lui Pep Guardiola!
Bristol City v Manchester City - Carabao Cup - Semi Final - Second Leg - Ashton Gate
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Comunicat dur al CSA Steaua! ”Nu puteți nega realitatea. Să ia măsuri cât se poate de rapid”
Screenshot 2024-03-27 at 22.55.24
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO