Arsenal v Chelsea - Premier League - Emirates Stadium
Record negativ înregistrat de ”Albaștri” după umilința din Arsenal - Chelsea 5-0
arsenal
Video Arsenal - Chelsea 5-0. ”Tunarii” și-au umilit rivala în derby și s-au desprins în fruntea Premier League
Fotbalistul de la FCSB care e ”net peste Rrahmani”
Etapa 6 Superliga: Hermannstadt-Petrolul
Play-out

VIDEO Chelsea - Șahtior 3-2. Echipa lui Mircea Lucescu, la prima înfrângere a sezonului, cu un gol din corner, la ultima fază a meciului

07.11.2012, 09:57

Chelsea Londra a câștigat cu scorul de 3-2 contra lui Șahtior Donețk, în etapa a patra a Grupei E din Liga Campionilor. Au marcat: Fernando Torres (min. 6), Oscar (min. 40) și Moses (min. 90+4) - de partea gazdelor - respectiv Willian (min. 9, min. 47) - pentru formația antrenată de Mircea Lucescu.

bucurie Chelsea
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Aceasta este prima înfrângere suferită de ucraineni în 21 de meciuri disputate în actualul sezon competițional. Până acum, singura sincopă era egalul înregistrat pe terenul lui Juventus Torino, în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor.

Chelsea a deschis rapid scorul, în minutul al cincilea, la o eroare impardonabilă a apărării ucrainene. După o ocazie a gazdelor, Pyatov i-a pasat cu mâna lui Răzvan Raț, iar românul a trimis în centru la stoperul Rakitskyi. Fundașul a întors către portar, dar a lovit prea încet, iar Torres a pornit în urmărire. Pyatov a ieșit în șase metri pentru a degaja, dar a trimis în "nouarul" londonezilor, iar mingea a ricoșat în plasa porții. Șahtior a egalat după numai patru minute, prin Willian care a marcat cu un șut din centrul careului, la capătul unei incursiuni pe partea dreaptă a lui Fernandinho.

Până la pauză, Chelsea a rămas periculoasă prin incursiunile aceluiași Torres, iar Șahtior-ul prin trio-ul brazilian Fernandinho - Alex Teixeira - Willian. Cu cinci minute înainte să se intre la cabine, Pyatov a mai comis o eroare uriașă, respingând o minge cu capul, din afara careului, până la Oscar, aflat la circa 40 de metri. Brazilianul a preluat și a tras către poarta goală, marcând unul dintre golurile serii în Liga Campionilor, iar londonezii au făcut 2-1.

Imediat după reluare, Willian a reușit "dubla", după o fază trasă la indigo după cea din care tot el a punctat în prima repriză, restabilind încă o dată egalitatea pe tabela de marcaj. Răzvan Raț și-a trecut în cont o bară, în minutul 57, cu un șut de excepție din afara careului, după o respingere a apărării "albaștrilor". Jocul a rămas în continuare deschis, dar ocaziile mari de poartă au lipsit, până în prelungiri. Ucrainenii au ratat o ocazie imensă în primul minut suplimentar, Răzvan Raț trecând și el pe lângă gol. Apoi, tot el a acordat cornerul în urma căruia noul intrat Victor Moses a marcat golul victoriei, la aproape un minut după expirarea prelungirilor!

INTRĂ AICI ÎN APLICAŢIA UCL PENTRU TRANSMISII LIVE VIDEO, PROGRAMUL COMPLET, CLASAMENTELE ŞI VIDEO REZUMATELE DIN CHAMPIONS LEAGUE

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90+4: GOOOOL Chelsea! Moses înscrie cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Juan Mata și semnează victoria londonezilor. Lovitura de colț a fost acordată de Răzvan Raț, care a respins cu capul din fața unui atacant al gazdelor

Min. 90+1: Ocazie mare pentru Șahtior! Cech a respins în față un șut expediat de ucraineni din interiorul careului, iar mingea a ajuns la Raț. Românul a preluat și a tras și el, dar apărătorii gazdelor au deviat în corner

Min. 90: De la margine se arată trei minute de prelungire

Min. 90: Schimbare la Chelsea: iese Fernando Torres, înlocuit de Daniel Sturridge

Min. 89:     Cartonaș galben pentru David Luiz (Chelsea), după un fault comis asupra lui Luiz Adriano

Min. 81: Modificare la Chelsea: iese Oscar și intră Moses

Min. 80: John Obi Mikel trage pe lângă poartă

Min. 79: Răzvan Raț îl blochează excelent pe Oscar, în marginea careului ucrainean, în momentul în care brazilianul se pregătea să tragă

Min. 78: Schimbare la Șahtior: iese Alex Teixeira, înlocuit cu Ilsinho

Min. 73: Pyatov are emoții la un șut trimis la colțul scurt de Eden Hazard, dar reușește să rețină

Min. 57:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Alex Teixeira (Șahtior)

Min. 54: Bara pentru Șahtior! După un corner, mingea a fost respinsă de apărătorii londonezi până la circa 20 de metri, zonă centrală, acolo unde Răzvan Raț aștepta, pregătit să șuteze. Fundașul român a tras din prima, cu stângul, iar mingea a izbit bara stângă a porții apărate de Petr Cech și a revenit în teren, dar gazdele au rezolvat faza

Min. 47: GOOOOL Șahtior Donețk! Willian realizează "dubla" și egalează încă o dată pentru oaspeți. Faza a semănat izbitor cu cea de la primul gol al grupării ucrainene, numai că, de această dată, centrarea i-a aparținut lui Darijo Srna. Willian a finalizat cu un șut din prima, din centrul suprafeței de pedeapsă, la fel ca în prima repriză

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză pe "Stamford Bridge", acolo unde Chelsea Londra conduce cu 2-1 în meciul contra ucrainenilor de la Șahtior Donețk

Min. 45: De la margine se arată un minut de prelungire

Min. 40: GOOOOL Chelsea! Oscar îi readuce pe englezi în avantaj pe tabela de marcaj. Pyatov a ieșit din careu și a respins capul o minge trimisă lung de gazde, însă doar până la Oscar, aflat liber, la 40 de metri de poarta Șahtior-ului. Brazilianul a preluat și a tras pe sus, iar goalkeeper-ul ucrainean nu a mai avut timp să se întoarcă între buturi și mingea a scuturat plasa porții echipei oaspete pentru a doua oară în această seară

Min. 32: Ocazie mare pentru Șahtior! Fernandinho, Luiz Adriano și Alex Teixeira au combinat superb în apropierea careului londonez, iar ultimul a finalizat faza cu un șut pe jos către colțul lung, dar cu puțin alături

Min. 21: Mkhitaryan trimite un șut periculos din vole, dar pe lângă poarta lui Chelsea

Min. 16: Ocazie pentru Chelsea! Fernando Torres pătrunde în careu prin stânga, își driblează un adversar și intră în unghi, apoi trage la colțul scurt, dar trimite doar în plasa laterală

Min. 14: Ocazie pentru Șahtior! Darijo Srna a executat un corner la colțul scurt, iar Bertrand a fost la un pas să trimită în proprie poartă, dar portarul Cech a fost atent și a respins

Min. 9: GOOOOL Șahtior! Willian egalează pentru oaspeți. Fernandinho a primit la peste 20 de metri și a pătruns în careu cu mingea la picior, a avansat până în apropierea liniei de fund, de unde a întors în centrul suprafeței de pedeapsă, iar Willian, găsit nemarcat, a finalizat cu un șut pe jos. Cech nu a reușit să respingă, deși a atins balonul

Min. 5: GOOOOL Chelsea! Fernando Torres deschide scorul contra Șahtiorului, la o greșeală colectivă a apărării formației antrenate de Mircea Lucescu. Portarul Pyatov i-a pasat cu mâna lui Răzvan Raț, românul a întors la Rakitskyi, care a vrut să paseze înapoi la portar, dar a trimis prea încet, iar Torres a apărut periculos în careu. Pyatov a încercat să degajeze, dar a trimis în atacantul spaniol, iar mingea a ricoșat în plasa porții

Min. 4: Fază similară la poarta Șahtiorului. David Luiz a tras cu dreptul de la circa 30 de metri, poziție centrală, dar Pyatov a reținut în doi timpi. Cahill a urmărit balonul și l-a lovit involuntar

Min. 3: Rakitskyi șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri, dar trimite pe direcția portarului Petr Cech, care prinde cu siguranță

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Chelsea Londra și Șahtior Donețk, din etapa a patra a Grupei E din Liga Campionilor. Partida este găzduită de stadionul "Stamford Bridge", din capitala Angliei

ECHIPELE DE START:

Etichete: chelsea , di matteo , mircea lucescu , șahtior

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Foto "Arată dezgustător". S-a umplut de mușchi după retragere, dar un fost coleg l-a pus la punct: "N-aș face la fel"
ozil
Live Video&Text Hermannstadt - Petrolul 2-0, ACUM pe Digi Sport 1. Sibienii marchează pe contraatac
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii extraordinare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?