Manchester City v Real Madrid Semi Final Leg One - UEFA Champions League, United Kingdom - 26 Apr 2022
Statistici îngrijorătoare pentru Real Madrid înainte de ”dubla” din UCL cu Manchester City
trofeu si minge liga campionilor
Real Madrid, mai mult decât toate celelalte echipe din sferturile UEFA Champions League la un loc
Screenshot 2024-01-21 at 22.21.03
Prima reacție a lui Gică Hagi, după ce ar fi fost ofertat să plece de la Farul
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO PSG - Barcelona 2-2. Gazdele au egalat la ultima fază

02.04.2013, 09:17

Tito Vilanova a revenit cu un egal pe banca Barcelonei. Marți, catalanii au remizat, scor 2-2, pe terenul lui Paris Saint-Germain, în manșa întâi a sferturilor de finală ale UEFA Champions League, dar au emoții în privința lui Lionel Messi, care a ieșit accidentat, la pauză.

psg barcelona UCL
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Barcelona a avut din nou o posesie imensă, de 65%, dar în fața porții nu a mai avut o superioritate atât de covârșitoare. Parizienii au avut 10 șuturi, dintre care 8 pe poartă, față de 10-5 pentru oaspeți.

Elevii lui Tito Vilanova au dominat jocul, dar ocaziile au fost de partea gazdelor, în prima repriză. Lavezzi a dat tonul, lovind bara în al cincilea minut de joc, iar Alex (13) și Lucas Moura (15) au ratat ținta, după ce Beckham le-a pus mingea pe cap, din două faze fixe. Ibrahimovic l-a pus și el la încercare pe Valdes (19, 26), dar Barcelona avea să fie care care deschidea scorul. După o serie de cornere la care devensiva pariziană s-a descurcat bine, Daniel Alves a prins o minge rătăcită la 40 de metri și a dat o pasă genială pentru Lionel Messi, care a avansat și a tras din prima, cu stângul, învingându-l pe Sirigu (38). Starul argentinian s-a accidentat, iar în ultimele minute ale reprizei a evitat jocul, stând la marginea terenului, iar la pauză i-a lăsat locul lui Francesc Fabregas.

Fără Messi, Barcelona a fost mai periculoasă în repriza secundă, când a presat mai mult în preajma careului gazdelor. Cu toate acestea, echipa lui Mancini a egalat în minutul 79, prin Zlatan Ibrahimovic, după o fază fixă și după un offside nesancționat la golgheterul suedez. S-a accidentat și Mascherano, care oricum va fi suspendat pentru meciul retur, iar catalanii păreau în corzi. Fabregas a inventat o pasă excelentă pentru Alexis Sanchez, care a fost faultat în careu de portar și arbitrul Wolfgang Stark a arătat fără dubii punctul cu var. A transformat Xavi Hernandez, aflat la primul său gol în actualul sezon de UEFA Champions League, iar Barcelona părea să plece de la Paris cu o victorie ce i-ar fi dat șanse mai mari de calificare.

N-a fost să fie, fiindcă Blaise Matuidi a punctat la ultima fază, în al patrulea minut de prelungiri, cu un șut care l-a surprins pe Victor Valdes. Pasa decisivă i-a aparținut aceluiași Ibrahimovic, care marți seară a marcat al doilea său gol împotriva Barcelonei într-un meci oficial, de când a plecat de pe Nou Camp. Suedezul este, totodată, cel mai bun pasator decisiv din acest sezon de UEFA Champions League. Are șase assist-uri, cu două mai mult decât următorii clasați.

ECHIPELE:

Barcelona: Valdes - Alves, Mascherano (83 Bartra), Pique, Alba - Sergio, Iniesta, Xavi - Villa (81 Tello), Messi (46 Fabregas), Alexis;
Antrenor: Tito Vilanova;

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Silva, Maxwell - Beckham (70 Veratti), Matuidi, Pastore (76 Gameiro), Lucas, Lavezzi (66 Menez) - Ibrahimovic;
Antrenor: Carlo Ancelotti.

Rezumatul primei reprize:

Rezumatul reprizei secunde:

INTRĂ AICI ÎN APLICAŢIA UCL PENTRU A VEDEA PROGRAMUL COMPLET, REZULTATELE ŞI VIDEO REZUMATELE DIN UEFA CHAMPIONS LEAGUE

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90+4: GOOOOL PSG! Blaise Matuidi egalează din nou pentru gazde! Jallet a trimis înalt în careul catalan, de unde Ibrahimovic a întors cu capul la Matuidi, care a tras din prima, cu stângul. Mingea a lovit și pământul și l-a păcălit pe Victor Valdes, care a reacționat târziu și a atins  mingea insuficient pentru a evita golul

Min. 90: De la margine se arată patru minute de prelungire

Min. 89: GOOOOL Barcelona! Xavi Hernandez a transformat cu siguranță și a marcat primul său gol în acest sezon de UEFA CHampions League

Min. 88:     Penalty pentru Barcelona și galben pentru Sirigu! Alexis Sanchez aprimit o pasă strălucitoare de la Fabregas și a dat mingea pe lângă portarul Sirigu, care i-a luat clar picoarele

Min. 87:     Cartonaș galben pentru Zlatan Ibrahimovic

Min. 83: Modificare la oaspeți: iese Javier Mascherano - accidentat - și intră Marc Bartra

Min. 81: Schimbare la Barcelona: iese David Villa și intră Christian Tello

Min. 79: GOOOOL Paris Saint-Germain! Zlatan Ibrahimovic restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Thiago Silva a reluat cu capul în bară o centrare dintr-o lovitură liberă. Mingea a revenit în teren, de unde Ibrahimovic a trimis-o în plasa porții lui Valdes. Reluările arată că suedezul se afla în offside, în momentul în care Thiago a lovit mingea

Min. 77: Ocazie mare pentru PSG! Ibrahimovic a primit în careu și atras cu stângul, dar direct în pieptul lui Valdes, iar mingea a ieșit în corner. Catalanii protestează, fiindcă aveau doi jucători căzuți pe gazon, care îl scoteau din offside pe suedez

Min. 76: Schimbare la PSG: iese Pastore, înlocuit de Gameiro

Min. 75:     Cartonaș galben pentru Javier Mascherano, care nu va prinde nici el meciul retur, din cauza cumulului

Min. 74: Xavi a șutat direct la poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar mingea a fost deviată de zid și a poposit pe plasă. Sirigu era bătut, la această fază

Min. 71: Ocazie pentru PSG! Maxwell a pătruns pe stânga, l-a întors pe Alves și a tras cu dreptul, la colțul scurt, dar Valdes a prins cu siguranță

Min. 70: Schimbare la PSG: iese David Beckham și intră Marco Veratti

Min. 69: Șansă de gol pentru Barcelona! Șut frumos trimis de Daniel Alves din lovitura liberă rezultată, dar portarul Sirigu plonjează și atinge mingea cu vârfurile degetelor. Arbitrul Wolfgang Stark nu aobservat și a dat aut de poartă pentru gazde

Min. 68:     Cartonaș galben pentru David Beckham, după un fault comis asupra lui Alexis Sanchez

Min. 66: Schimbare la PSG: iese Lavezzi, înlocuit de Menez

Min. 66:     Cartonaș galben pentru Blaise Matuidi, care va fi suspendat la returul de pe Nou Camp

Min. 65: Ocazie pentru Barcelona! Alexis Sanchez este găsit în preajma porții de o centrare de pe dreapta, însă ratează execuția și trimite slab, în brațele portarului

Min. 61:     Cartonaș galben pentru Jordi Alba

Min. 50: Respingere greșită a lui Matuidi, după un nou corner la poarta lui PSG, iar Busquets trage din prima, cu stângul, dar Sirigu prinde mingea venită pe jos

Min. 46: Prima schimbare a partidei este efectuată de Tito Vilanova, antrenorul Barcelonei: Lionel Messi nu mai poate continua și este înlocuit cu Francesc Fabregas

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză

Min. 45: De la margine se arată un minut de prelungire pentru prima repriză

Min. 44: Genunchiul stâng al lui Lionel Messi sângerează, iar argentinianul acuză ceva dureri. A venit la margine, pentru a discuta cu antrenorul Tito Vilanova, apoi a rămas lipit de tușă, părând să aștepte pauza

Min. 42: Ocazie pentru Barcelona! Același Messi apare din nou periculos lângă careul francezilor, dar șutul său cu stângul trece peste poarta apărată de Sirigu

Min. 38: GOOOOL Barcelona! Lionel Messi deschide scorul la Paris. După o serie de cornere la poarta lui Sirigu, gestionate foarte bine de gazde, o minge respinsă a ajuns la Daniel Alves. Fundașul dreapta i-a pasat senzațional lui Messi, cu exteriorul, lăsându-l pe argentinian singur cu portarul. Decarul a finalizat cu un șut cu stângul, la colțul lung, fără speranțe pentru goalkeeper-ul gazdelor

Min. 32: Alexis Sanchez apare periculos în careul lui PSG, dar șutul său este blocat de Alex

Min. 26: O nouă șansă de gol pentru gazde! Zlatan Ibrahimovic a trecut iarăși pe lângă deschiderea scorului. Thiago a recuperat la 20 de metri, Lucas Moura aplecat într-o cursă de câteva zeci de metri și i-a pasat lui Ibrahimovic, la marginea careului. Suedezul și-a făcut mingea pe stângul și a tras la colțul lung, dar nu a prins și spațiul porții

Min. 22: Messi primește în careul lui PSG, dar Thiago Silva îl deposedează excelent, într-un moment cheie

Min. 21: Gazdele îi pun mari probleme Barcelonei, presând agresiv și obligându-i pe catalani să greșească. PSG face presing chiar și în careul Barcelonei!

Min. 19: Ocazie pentru PSG! Zlatan Ibrahimovic a șutat direct pe poartă, pe jos, din lovitura liberă rezultată, dar Victor Valdes a reușit să intervină și a respins în corner

Min. 18:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Gerard Pique, din cauza unui fault asupra lui Ibrahimovic, lângă careu

Min. 17: Andres Iniesta șutează periculos din marginea careului parizian, dar mingea a ocolit cu puțin vinclul porții apărate de Sirigu

Min. 15: Ocazii pentru PSG! Lucas Moura a ratat și el o lovitură de cap, la capătul unei noi centrări ireproșabile de la David Beckham. Ibrahimovic a urmărit balonul și s-a zbătut pentru a-l scoate la Pastore, care a tras puternic, pe jos, din afara careului, dar Valdes a reușit să prindă în doi timpi, nu fără emoții pentru catalani

Min. 13: Brazilianul Alex este găsit excelent de Beckham cu o centrare din corner, dar lovitura sa de cap nu are forță și direcție, ieșind în aut de poartă

Min. 10: Lavezzi primește în offside o pasă de senzație dată de Lucas Moura

Min. 8: Acțiune bună a lui Alves pe partea dreaptă, apoi a scos pentru Lionel Messi, care a întors pentru șutul lui Xavi, dar acesta a tras cu mult pe lângă, cu exteriorul

Min. 5: Bară pentru PSG! Lavezzi a primit în careul Barcelonei, l-a culcat pe Pique cu un dribling bun și a "înțepat" mingea către colțul lung, dar balonul a lovit stâlpul drept al porții oaspeților, apoi a revenit în teren

Min. 4: Paradoxal, catalanii sunt cei care faultează mai mult. Până acum, Barcelona a comis trei faulturi, unul în careul advers, unul în preajma acestuia, imediat după recuperările parizienilor. Cel de-al treilea a fost în propria jumătate

Min. 2: Barcelona are posesia încă din primele minute și se instalează în jumătatea de teren a gazdelor

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Paris Saint-Germain și FC Barcelona, din manșa întâi a sferturilor de finală din UEFA Champions League

Etichete: leo messi , tito vilanova , champions league , ibrahimovic psg , david beckham , ucl , ibrahimovic messi , psg barcelona live video , psg barcelona video , psg - barcelona sferturi champions league

O profesoară de engleză și-a pierdut locul de muncă după ce colegii i-au aflat secretul

O profesoară de liceu în vârstă de 50 de ani a fost nevoită să-și dea demisia după ce contul ei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

I-au spus ”NU” Simonei Halep! Ce urmează pentru fostul lider mondial
simona-halep
Exclusiv A jucat 15 meciuri la națională și ”dă de pământ” cu naționala lui Edi Iordănescu. ”N-am văzut nimic”
FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”