Ibrahimovic trece la fapte după ce AC Milan a pierdut titlul în fața rivalilor de la Inter! Ce decizie a luat suedezul
cristiano ronaldo
Foto Ronaldo ”l-a copiat” pe Ibrahimovic. Ce ”navă spațială” și-a achiziționat Cristiano
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

• 120+2 |
    Fluier final. Chelsea - PSG 2-2. Parizienii se califică în sferturile de finală, grație golurilor în deplasare
  • 118 | Schimbări
    Ultima schimbare la PSG: iese Pastore și intră Van Der Wiel
  • 117 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Diego Costa a reluat cu capul după o centrare lungă, venită de pe dreapta, dar Sirigu a reținut cu siguranță
  • 114 | Goluri
    GOOOOL PSG! Thiago Silva punctează cu o lovitură de cap din cornerul care a rezultat la faza anterioară
  • 113 | OcaziiChelsea
    Ocazie imensă pentru PSG! Courtois a intervenit extraordinar la o lovitură de cap a lui Thiago Silva și a respins în corner
  • 112 | Faze meciChelsea
    Parizienii aduc din nou mingea în careu, Marquinhos greșește preluarea și mingea ajunge la Cavani, dar Drogba reușește să respingă
  • 111 | Faze meciChelsea
    Cavani urcă pe dreapta, dar alunecă în momentul șutului
  • 110 | Faze meciChelsea
    Willian urcă pe dreapta și pasează excelent pentru Diego Costa, aflat în centru, la 20 de metri. Atacantul gazdelor a preluat și a șutat cu stângul, însă cu mult peste poartă
  • 106 |
    Începutul celei de-a doua reprize de prelungiri
  • 105 |
    Se încheie prima repriză de prelungiri
  • 101 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru PSG! David Luiz a șutat superb dintr-o lovitură liberă de la distanță, dar Courtois a scos în corner de sub bară
  • 99 | Faze meciChelsea
    Londonezii cer din nou penalty, după o intervenție a lui Sirigu care l-a dărâmat pe Hazard în careu
  • 96 | Gol din Penalty
    GOOOOL Chelsea! Eden Hazard transformă fără emoții lovitura de la 11 metri și londonezii sunt din nou în avantaj
  • 95 | Penalty-uriChelsea
    Penalty pentru Chelsea! Arbitrul arată punctul cu var, după ce Thiago Silva a sărit la cap cu mâna sus și a atins mingea cu degetul
  • 91 | Schimbări
    Ultima schimbare la Chelsea: iese Ramires - mijlocaș - și intră Didier Drogba - atacant. Cel mai probabil, Zouma va juca în linia de mijloc
  • 91 |
    Începutul primei reprize de prelungiri
    Fluier final al primelor 90 de minute. Chelsea - PSG 1-1, la fel ca în tur, iar partida intră în prelungiri, pentru aflarea echipei calificate în sferturile de finală
  • 90+2 | Faze meciChelsea
    Chelsea a presat sufocant în ultimele minute, dar nu a reușit să marcheze un gol care ar fi însemnat și calificarea înaintea reprizelor de prelungiri. Willian a avut un șut deviat de Thiago Silva în corner
  • 90+1 | Faze meci
    Diego Costa cade în marginea careului și cere o lovitură liberă sau poate chiar un penalty, dar arbitrul lasă jocul să continue. Atacantul lui Chelsea a protestat energic și l-a împins pe Marquinhos, dar a fost iertat de cel de-al doilea cartonaș galben
  • 86 | Goluri
    GOOOOL PSG! David Luiz egalează pentru oaspeți cu o lovitură de cap, după o centrare trimisă de Lavezzi, dintr-un corner de pe dreapta
  • 84 | Schimbări
    Schimbare la Chelsea: iese Matic - mijlocaș la închidere - și intră Zouma - fundaș central
  • 83 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru PSG! Lavezzi a reluat periculos cu capul o centrare venită de pe stânga, dar a trimis pe direcția lui Courtois, care a prins cu siguranță
  • 82 | Schimbări
    Încă o modificare la oaspeți: iese Verratti și intră Lavezzi
    Schimbare la PSG: iese Matuidi și intră Rabiot
  • 81 | Goluri
    GOOOOL Chelsea! Cahill deschide scorul pe Stamford Bridge cu un șut din drop, din mijlocul careului, după ce Diego Costa a luftat, în urma unei lovituri de colț
  • 80 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru Chelsea! Ramires a pătruns pe dreapta în careu și a șutat din unghi, dar Sirigu a întins un braț salvator și a respins în corner
  • 76 | Faze meci
    Din tribunele arenei londoneze se aude un cor de huiduieli și fluierături, în momentul în care David Luiz
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Verratti, pentru un fault cu talpa sus asupra lui Hazard
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Și David Silva primește cartonașul galben, după ce a venit să-i ceară socoteală lui Diego Costa și a simulat că ar fi fost lovit cu capul în figură de atacantul lui Chelsea
    Cartonaș galben pentru Diego Costa, după o intrare întârziată asupra lui Thiago Silva
  • 70 | OcaziiChelsea
    Ocazie imensă pentru PSG! Pastore a pătruns în careu cu mingea la picior, dar șutul său a fost scos de Courtois. Cavani a recuperat în 6 metri și a pătrat posesia pariziană în careul lui Chelsea, dar nu s-a putut întoarce către poartă și a scos pentru același Pastore, care nu a mai reușit să prindă poarta, de această dată. În fază a fost implicat și Matuidi, aflat într-un offside nesemnalizat
  • 66 | Faze meciChelsea
    Parizienii revin în atac și Matuidi încearcă să finalizeze acțiunea cu un șut puternic, cu stângul, dar este blocat în marginea careului de Branislav Ivanovic, cu un plonjon la sacrificiu
  • 63 | Faze meciChelsea
    Chelsea a sesizat pericolul reprezentat de acțiunile rapide ale oaspeților și încearcă să îi adoarmă și să îi deschidă pe oamenii lui Blanc cu un joc de posesie și pase repetate
  • 58 | OcaziiChelsea
    Ocazie imensă pentru PSG! Cavani a fost lansat la limita offside-ului, a scăpat singur cu portarul Courtois, pe care l-a driblat cu ușurință, dar a intrat în unghi și a pierdut un tempo, iar șutul său cu stângul a lovit bara dreaptă și a ieșit în aut de poartă. A fost cea mai mare ocazie de până acum pe Stamford Bridge
  • 56 | Faze meciChelsea
    Fabregas cade în careul advers, după un duel cu un adversar, dar nu primește penalty. Mai mult, în timp ce se afla pe gazon cu mâinile ridicate, cerând penalty, a blocat și o centrare a unui coleg al său, care putea fi periculoasă
  • 53 | OcaziiChelsea
    Ocazie pentru PSG! Parizienii au centrat de pe dreapta, apoi Cavani a urmărit până în cealaltă parte a terenului, a păstrat posesia și l-a deschis pe Maxwell, care a pătruns în careu prin dribling și a șutat cu stângul, dar apărătorii londonezi au respins în corner
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Ramires, după un fault asupra lui Thiago Motta
  • 51 | Faze meciChelsea
    David Luiz blochează excelent o minge trimisă de Cahill spre poartă, din careul parizian
  • 46 | Faze meciChelsea
    Hazard se descurcă frumos în centru și îi pasează lui Diego Costa, în marginea careului, dar șutul întoarcere al spaniolului de origine braziliană este blocat de apărătorii oaspeților
    Schimbare la Chelsea: iese Oscar și intră Willian
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Londra, acolo unde Chelsea și PSG se află la egalitate, scor 0-0. Francezii joacă în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ibrahimovic
  • 45 | Faze meciChelsea
    Șut de la mare distanță trimis de parizieni, dar mingea poposește în brațele lui Courtois, după ce a fost deviată și de Matic
  • 43 | Faze meciChelsea
    Chelsea cere penalty, la o cădere a lui Diego Costa în careu, după o intrare a lui Edinson Cavani
  • 41 | OcaziiChelsea
    Oscar trimite primul șut pe poartă, din afara careului, după ce a pătruns în centru din flancul stâng, dar a tras pe direcția lui Sirigu, care a prins cu siguranță
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Matuidi, după un fault asupra lui Oscar, prin care a curmat o acțiune a londonezilor care putea fi promițătoare
  • 39 | Faze meciChelsea
    Centrare periculoasă care îl căuta pe Cavani în careul londonez, dar John Terry a intervenit foarte bine cu capul și a
  • 37 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Oscar, după un fault asupra lui Thiago Motta
  • 37 | Faze meci
    Jocul este fragmentat des, după cartonașul roșu acordat lui Ibrahimovic
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Thiago Motta, pentru proteste față de decizia arbitrului de a-l elimina pe Ibrahimovic
  • 31 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la PSG! Zlatan Ibrahimovic încasează direct cartonașul roșu, după o intrare întârziată asupra lui Oscar. Ambii au intrat prin alunecare, dar brazilianul a fost primul la minge. Suedezul nu a intrat cu talpa înainte, ba chiar a ferit crampoanele, pentru a nu-și accidenta adversarul
  • 28 | Faze meciChelsea
    Lovitură liberă pentru PSG de pe stânga, după un fault asupra lui Matuidi, dar centrarea este prea scurtă și e respinsă de londonezi
  • 26 | Faze meciChelsea
    Londonezii apar din nou periculos în careul parizian, Hazard nu găsește un culoar pentru șut, dar faza se stinge din nou, după un nou offside, de această dată la Fabregas
  • 22 | Faze meciChelsea
    Chelsea pleacă pe contraatac, după o perioadă în care le-a cedat oapeților inițiativa, dar Oscar este surprins în offside
  • 13 | Faze meci
    Meciul are ritm și duelurile sunt pe muchie de cuțit, însă ocaziile de poartă întârzie să apară pe Stamford Bridge. Parizienii au, poate, un plus în acest start de meci, având un joc mai limpede, însă Ibrahimovic este destul de static și asta nu o ajută pe PSG
  • 5 | Faze meciChelsea
    Iese și Chelsea, prin Hazrd, care a avut o acțiune bună pe stânga, unde l-a driblat pe Marquinhos, dar centrarea sa a fost respinsă din mijlocul careului de parizieni
  • 2 | Faze meciChelsea
    Parizienii au o primă lovitură de colț în această seară, la prima minge care a ajuns în careul londonez. Cavani a încercat să finalizeze după o verticalizare frumoasă, dar a fost blocat de Terry, care a respins în corner
    Fluier de start al meciului dintre Chelsea și PSG, din returul optimilor de finală ale UEFA Champions League. În tur, scorul a fost 1-1
Laurent BlancPSG

VIDEO Chelsea-PSG 2-2 (d.p.). Francezii se califică miraculos în sferturile UCL, fără Zlatan, eliminat

Paris Saint-Germain a obținut un egal "de aur" la Londra, 2-2 împotriva lui Chelsea, după prelungiri, și s-a calificat miraculos în sferturile de finală ale UEFA Champions League, deși a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 31, când Ibrahimovic a fost eliminat direct.

Cahill (81) și Hazard (96 - din penalty) au marcat golurile londonezilor, în timp ce parizienii au punctat prin fundașii centrali brazilieni David Luiz (86) și Thiago Silva (114).

După o primă jumătate de oră încordată și în care fazele de poartă au apărut doar sporadic, a venit eliminarea directă a lui Zlatan Ibrahimovic (31). Decarul oaspeților a avut o intervenție întârziată asupra lui Oscar, dar fără a-l lovi cu talpa, așa cum i s-a părut olandezului Kuipers, care a rupt echilibrul numeric prin această decizie.

Londonezii au jucat economicos, conștienți că au avantaj grație golului marcat în tur, în deplasare. Au păstrat posesia, dar nu au forțat, iar primul șut pe poartă trimis de Chelsea a venit în minutul 41, din partea lui Hazard, dar Sirigu a fost atent.

Oaspeții, deși împinși în defensivă de jocul gândit de Mourinho, au rămas lucizi și s-au apărat exact, preferând arma atacului. Strategia putea să dea roade în minutul 58, când Cavani a scăpat de la limita offside-ului, a driblat și portarul, dar, intrat în unghi, a nimerit bara cu un șut cu stângul. Faza venea la 5 minute de la o pătrundere a lui Maxwell, finalizată cu un corner, după ce brazilianul fusese deschis în careu de același Cavani (53).

Tot ei au rămas mai periculoși, iar Courtois a avut serios de lucru la șutul lui Pastore (70). Tensiunea a urcat, iar cartonașele galbene au "zburat" în dreapta și-n stânga. În minutul 80, ocazia mare a lui Ramires a prevestit deschiderea scorului. Gary Cahill punctat peste doar un minut, cu un șut din interiorul careului, după cornerul rezultat și gestionat greșit de apărarea lui PSG.

Courtois a prins o lovitură de cap a lui Lavezzi (83), dar nu a mai putut face nimic la reluarea puternică a lui David Luiz, care a restabilit egalitatea în minutul 86, 1-1, la fel ca în meciul tur, iar meciul a mers în prelungiri.

Chelsea, deși zruncinată după golul brazilianului, a presat sufocant pe finalul celor 90 de minute și a început mai bine în reprizele suplimentare. Echipa lui Mourinho a marcat prima și în prelungiri. Thiago Silva a provocat un penalty cu un henț la care a avut și ghinion, iar Hazard l-a transformat (96) și părea că gazdele nu vor mai putea scăpa calificarea. David Luiz a amenințat cu un șut superb, dintr-o lovitură liberă de la distanță, dar intervenția lui Courtois a păstrat-o pe Chelsea în avantaj și la pauza dintre reprizele de prelungiri.

Tot Courtois a avut o intervenție miraculoasă la o lovitură de cap a lui Thiago Silva (113), dar la faza imediat următoare avea să fie învins tot de căpitanul oaspeților. Brazilianul a adus calificarea lui PSG cu o execuție impecabilă, care a făcut ca plonjonul portarului belgian să fie în zadar (114).

Chelsea, eliminată fără înfrângere în acest sezon

Parizienii se califică în faza următoare așa cum au părăsit competiția în ultimele două sezoane: cu scorul general de 3-3, grație regulii golurilor marcate în deplasare. Anul trecut, erau eliminați chiar de Chelsea, după o victorie cu 3-1 în turul de la Paris și o înfrângere cu 0-2 la Londra. Acum două sezoane, îi scotea Barcelona, după 2-2 pe Parc des Princes în Spania și 1-1 în manșa secundă, pe Camp Nou.

În sferturile de finală, Laurent Blanc nu se va putea baza pe Zlatan Ibrahimovic - eliminat în returul cu Chelsea - și pe Marco Verratti, care a încasat al treilea cartonaș galben și va fi suspendat o etapă.

Jose Mourinho nu a mai părăsit UCL din faza optimilor din martie 2009, pe când o antrena pe Inter. Această eliminare a lui Chelsea este cu atât mai dureroasă, având în vedere că liderul din Anglia nu a pierdut în acest sezon al celei mai puternice competiții inter-cluburi. Este, alături de FC Porto, singura echipă fără înfrângere în stagiunea în curs. Lusitanii s-au calificat cu o zi în urmă în faza sferturilor de finală.

PROGRAMUL COMPLET al canalelor Digi Sport

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

Screenshot 2024-04-24 231756

• 09:40 Stirile Digi Sport
  • Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar