200desuporteri interzisi pe viata
Video 200 de suporteri, suspendați pe viață de pe stadioane! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
Screenshot 2024-03-24 194304
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

• 90+3 | Start a doua repriza
    FLUIER FINAL. Steaua scapă printre degete o mare victorie, iar echipa lui Reghecampf nu mai are decât șanse teoretice la primăvara europeană. Evoluție bună, totuși, a campioanei Ligii 1
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOL BASEL! Stocker a centrat periculos în careul lui Tătărușanu, iar SIO a egalat cu un șut din cădere, la care portarul Stelei n-a avut nicio șansă
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    David Degen intră foarte dur la Tănase și este avertizat de centralul partidei
  • 84 | Schimbări
    David Degen este introdus pe teren în locul lui Salah. Egipteanul a fost anihilat perfect astăzi!
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Schar l-a faultat pe Tănase, care scăpase pe contraatac
  • 77 | Schimbări
    Iese de pe teren Fabian Frei, intră Diaz, marcatorul elvețienilor din meciul tur
  • 75 | Schimbări
    A ieșit italianul Piovaccari, a intrat pe postul său Kapetanos
  • 72 | OcaziiFC Basel
    Gardoș respinge în corner, într-un moment esențial, în care Stocker a fost la un pas de a șuta spre poarta lui Tătărușanu. Prestație excelentă a fundașilor steliști
  • 65 | Schimbări
    A ieșit de pe teren Delgado, a intrat ivorianul Sio
  • 63 | Schimbări
    Chipciu a intrat în locul lui Nicușor Stanciu. Chipciu debutează în UCL
  • 62 | OcaziiFC Basel
    Ocazie mare pentru Ivanov, care a reluat cu capul la o palmă de bară, după un corner de pe partea dreaptă
  • 60 | Faze meci
    FC Basel presează în preajma careului advers, dar fundașii lui Reghecampf gestionează bine fazele. Mingile aeriene îi aparțin lui Tătărușanu, care boxează eficient
  • 50 | Faze meciFC Basel
    Stanciu a executat direct pe poartă o lovitură liberă din lateral, dar mingea s-a dus pe lângă buturile lui Sommer
    Accidentat, Pintilii a fost înlocuit cu Lucian Filip
  • 46 | Start a doua reprizaFC Basel
    Începe repriza a doua. Mingea este la jucătorii lui Reghecampf
    FINAL DE REPRIZĂ! Steaua încheie în avantaj prima parte și pare să controleze jocul. Revenim după 15 minute
  • 43 | OcaziiFC Basel
    Ocazie IMENSĂ a Stelei! Latovlevici a centrat în careu, Szukala a reluat cu capul, dar Sommer a salvat. Mingea a sărit la Gardoș, care a șutat bine, dar același portar a intervenit eroic! La faza următoare, Szukala reia peste, după un corner bine executat
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Bulgarul Ivanov faultează în lateral și primește cartonașul galben. Primul avertisment al gazdelor
  • 41 | OcaziiFC Basel
    Salah primește o minge în marginea careului, dar șutul său telefonat este reținut de Tătărușanu
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Al treilea cartonaș al partidei, văzut de Bourceanu, pentru o "forfecare" la centrul terenului. La faza anterioară, Serey Die l-a călcat pe Stanciu, dar nu s-a dictat nimic
  • 32 | Faze meciFC Basel
    Streller cade în careu și cere penalty, dar arbitrul nu dictează nimic. Atacantul a fost blocat regulamentar
  • 26 | Cartonaşe Galbene
    Piovaccari primește și el un cartonaș galben
  • 25 | OcaziiFC Basel
    Tătărușanu intervine salvator la o centrare trimisă din careul mic, în fața porții, de Salah. Egipteanul scăpase singur în careu, dar nu s-a mișcat suficient de rapid.
  • 18 | OcaziiFC Basel
    Replică imediată a gazdelor: Frei finalizează cu un șut peste, din marginea careului, la un atac prelungit
  • 17 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA! PIOVACCARI este lansat în adâncime de Szukala, rămâne singur cu portarul și finalizează clinic, la vinclu, fără emoții. Steaua conduce la Basel!
  • 14 | Faze meciFC Basel
    Piovaccari cade în careu după un duel cu Schar, dar, deși a cerut insistent penalty, arbitrul a lăsat jocul să continue. Fază controversată la Basel...
  • 11 | Cartonaşe Galbene
    Szukala este primul avertizat al partidei. Galben încasat de fundașul stelist
  • 11 | OcaziiFC Basel
    Delgado execută puțin alături lovitura liberă. Steliștii scapă cu fața curată, dar asemenea erori pot fi fatale
  • 10 | Faze meciFC Basel
    Gardoș a greșit o pasă simplă, iar Szukala a fost nevoit să comită un henț pe linia careului, pentru a bloca atacul. Șansă mare pentru elvețieni
  • 3 | Faze meciFC Basel
    Piovaccari a condus primul atac al Stelei, dar a fost deposedat în lateral de Die. Aut pentru oaspeți
  • 1 | Start prima reprizaFC Basel
    FC Basel are lovitura de începere! Steaua atacă de la stânga la dreapta și evoluează în echipament bleu

VIDEO Basel - Steaua 1-1. Sio a egalat în prelungiri

Cu FC Basel, Steaua a reușit poate cel mai bun joc tactic al sezonului, dar n-a reușit să plece acasă victorioasă. Meciul s-a încheiat dramatic, 1-1, după ce Piovaccari a deschis scorul (17), iar rezerva Sio a egalat pentru gazde în primul minut al prelungirilor!

Multe atribute ale meciului tur s-au regăsit și pe "St Jakobs Park". Basel, în calitate de gazdă, a arătat rareori periculoasă la poarta lui Tătărușanu. De fiecare dată când elvețienii s-au apropiat amenințător, Gardoș și Szukala au rezolvat fazele cu intervenții de mari fundași.

Steaua a deschis scorul, după ce Delgado a irosit o lovitură liberă de pe linia careului (11). Lansat în adâncime de Szukala, Piovaccari a scăpat singur cu portarul advers și l-a executat pe Sommer sub transversală (17). Reacția gazdelor a fost rapidă, dar Frei a șutat peste din marginea careului (18). Până la pauză, tot Steaua a avut cea mai mare ocazie: la o centrare bună a lui Latovlevici, execuțiile lui Gardoș și Szukala au fost respinse de Sommer (43).

La pauză, Reghecampf l-a pierdut pe Pintilii, accidentat, iar în locul său a intrat Filip. Revenită pe gazon, campioana Ligii 1 a arătat excelent 45 de minute. Cu Gardoș în zi mare, românii s-au apărat excelent, Salah și Streller au fost ținuți în anonimat, iar închizătorii Stelei au blocat toate culoarele spre poartă. Ivanov a fost aproape de egalare, cu o lovitură de cap (62), pe fondul presiunii exercitate de gazde. În ultimul sfert de oră, Steaua a părut capabilă să mențină scorul de pe tabelă, chiar dacă n-a mai pus probleme în atac, unde au intrat Chipciu și Kapetanos, în locul lui Nicușor Stanciu și Piovaccari.

La fel ca în meciul tur, echipa gazdă, ieșită din formă, a egalat în prelungiri. Pe un contraatac (!), Stocker a centrat la 11 metri, de unde ivorianul Giovanni Sio, introdus pe parcurs, a reluat din plonjon și l-a învins pe Tătărușanu. Jucătorii lui Reghe și-au pus mâinile în cap, conștienți că au dat cu piciorul la victorie doar din cauza neatenției, pe fondul unui joc excelent. După acest meci amăgitor, Steaua rămâne fără victorie în UCL de 7 ani, de la acel 4-1 cu Dinamo Kiev, în 2006, când Dică şi Ghionea asigurau un debut perfect în grupe.

Calculele pentru calificare sunt clare

Situația în grupă a devenit clară pentru Steaua. Roș-albaștrii au de recuperat trei puncte față de Basel, dar au un golaveraj foarte slab (la "directe" e 1-1) și cu greu îi mai pot ajunge pe elvețieni. Dacă Basel nu mai ia niciun punct, Steaua are nevoie de 4 pentru a termina peste echipa lui Murat Yakin. De Schalke o despart patru puncte, iar o victorie pe "Arena Națională" menține vii șansele de calificare. Pentru asta însă, Steaua trebuie să câştige în ultima etapă la Chelsea, pe "Stamford Bridge", și să spere că Schalke nu o va învinge pe FC Basel, pe teren propriu.

Etapa viitoare, Steaua evoluează pe teren propriu, cu Schalke, pe 26 noiembrie (marți), de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele VIDEO vor fi în timp real pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...