13.03.2024, Fussball UEFA Youth League Viertelfinale, 1. FSV Mainz 05 U19 - FC Porto, emonline, emspor, v.l., Cardoso Va
Viitorul Cristiano Ronaldo? Real Madrid, ”cu ochii” pe un puști portughez
Football - UEFA Champions League 2016/17 Group Stage Group G FC Porto v Leicester Estadio Do Dragao, Oporto, Portugal - 07 Dec 2016
UEFA a decis: o echipă de tradiție din Europa, suspendată 3 ani din toate competițiile europene!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Schimbări
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+2 | Final repriza 2
    Final de meci pe Dragao! Porto se califică entuziasmant în sferturile de finală ale UEFA Champions League, după o victorie concludentă cu Basel, scor 4-0. Toate cele patru goluri ale portughezilor au fost înscrise cu execuţii din afara careului, de către Brahimi, Herrera, Casemiro şi Aboubakar.
  • 90+1 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Samuel primeşte al doilea galben, pentru un fault asupra lui Aboubakar, şi este eliminat.
  • 90 | OcaziiFC Porto
    Încă o şansă pentru elveţieni de a înscrie golul de onoare. Şutul lui Streller din marginea careului a trecut însă puţin peste poartă.
  • 83 | OcaziiFC Porto
    Streller a încercat să-l surprindă pe Fabiano cu o centrare înşelătoare, dar portarul gazdelor a reuşit să respingă.
  • 79 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde. A ieşit Evandro şi a intrat Quaresma.
  • 77 | Schimbări
    Schimbare la Basel. Calla l-a înlocuit pe Gashi.
  • 76 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOL, 4-0 Porto! Aboubakar îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, cu o nouă execuţie de senzaţie din afara careului.
  • 73 | Schimbări
    Încă o schimbare la Porto. Ruben Neves l-a înlocuit pe Brahimi, cel care a deschis scorul.
  • 63 | Schimbări
    O nouă modificare la oaspeţi. A ieşit Fabian Frei, iar în locul său a intrat Kakitani.
  • 60 | OcaziiFC Porto
    Ocazie mare a elveţienilor. Gashi a scăpat pe stânga şi a întors foarte bine la 16 metri, de unde Zuffi a tras pe direcţia lui Fabiano, care a respins.
  • 58 | Schimbări
    Prima schimbare la Basel. Embolo l-a înlocuit pe Schar.
  • 56 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOL, 3-0 Porto! Încă un golazo reuşit de formaţia portugheză. Casemiro a transformat o lovitură liberă de la peste 25 de metri şi a rezolvat practic problema calificării.
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru proteste şi pentru Safari.
    Marcano vede cartonaşul galben pentru proteste şi va rata meciul următor.
  • 49 | Cartonaşe Galbene
    Walter Samuel primeşte cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Alex Sandro.
  • 47 | Goluri

GOOOOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Porto! Herrera dublează avantajul gazdelor cu o execuţie superbă din afara careului. Portughezii, tot mai aproape de sferturile UEFA Champions League.

• 45+5 | Final repriza 1
    Pauză pe Dragao! FC Porto conduce cu 1-0, graţie golului marcat în minutul 14 de Brahimi.
  • 45 | Faze meci
    Din cauza accidentării lui Danilo, prima repriză va fi prelungită cu 5 minute.
  • 44 | OcaziiFC Porto
    Cea mai mare ocazie pentru elveţieni. Gashi a tras în diagonală, de la marginea careului, iar mingea s-a dus puţin pe lângă poarta lui Fabinho.
  • 40 | OcaziiFC Porto
    Şansă bună pentru Porto de a-şi dubla avantajul, dar Tello a preferat o pasă către Aboubakar, în locul unei finalizări personale, iar apărarea elveţiană a respins.
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    Intervenţie foarte dură a lui Gonzalez asupra lui Brahimi. Jucătorul lui Basel a scăpat doar cu un cartonaş galben.
  • 33 | OcaziiFC Porto
    Şut superb de la distanţă al lui Aboubakar, puţin pe lângă poarta lui Vaclik.
  • 32 | Faze meciFC Porto
    Un prim moment important la poarta lui Fabinho. Basel a dus bine mingea până la 20 de metri, iar Streller a încercat o execuţia la colţul lung. Mingea s-a dus însă peste.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Primul galben al meciului. Gashi a fost avertizat pentru lovirea lui Martins Indi.
  • 21 | Schimbări

Danilo s-a accidentat rău, după o ciocnire cu Fabiano, colegul său din poartă, şi a trebuit înlocuit cu Martins Indi. Fundaşul dreapta brazilian a fost scos de pe teren pe targă, fiind nevoie inclusiv de intrarea ambulanţei pe gazon.

• 16 | Faze meciFC Porto
    Casemiro a încercat să-l surpindă pe Vaclik cu un şut de la distanţă, dar mingea a trecut peste poartă.
  • 14 | Goluri

GOOOOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Porto! Brahimi deschde scorul pentru gazde, cu o execuţie impecabilă din lovitură liberă. Portarul oaspeţilor nu a avut replică la şutul de la 17 metri al jucătorului algerian.

• 10 | Faze meci

Început liniştit de meci pe Dragao. La adăpostul rezultatului din tur, Porto se mulţumeşte să controleze posesia, fără a-şi asuma riscuri, în timp ce elveţienii stau în aşteptare.

P. SousaFC Basel

VIDEO FC Porto - Basel 4-0. Portughezii s-au calificat în sferturi cu 4 goluri superbe

FC Porto merge mai departe, în sferturile UEFA Champions League, după un meci senzaţional pe Dragao. Portughezii au învins-o pe Basel cu 4-0, toate golurile venind după execuţii de generic.

Yacine Brahimi a lovit primul, încă din minutul 14, când a executat perfect o lovitură liberă din marginea careului.

Două minute mai târziu, Casemiro a încercat să îl surprindă pe Vaclik cu un şut de la distanţă, însă a trimis puţin peste poartă.

Elveţienii au avut prima ocazie clară abia în finalul primei reprize, când Gashi a tras slab dintr-o poziţie bună.

Repriza secundă a început la fel de bine pentru Porto. În minutul 47, Brahimi s-a distrat cu defensiva elveţiană înainte de a-i pasa lui Herrera, care a înscris cu un şut excepţional la colţul lung.

Zece minute mai târziu, Casemiro s-a revanşat pentru ratarea din prima repriză şi a făcut 3-0 cu cu o execuţie splendidă din lovitură liberă.

Zuffi putea reduce din diferenţă după o oră de joc, dar Fabiano a apărut salvator la şutul elveţianului.

Folosit în locul accidentatului Jackson Martinez, camerunezul Aboubakar a închis tabela cu un alt golazo - şut splendid la vinclu, cu un sfert de oră înainte de final.

Streller a avut ultima ocazie a serii, în primul minut al prelungirilor, însă şutul său a trecut peste, iar Basel a terminat meciul în zece oameni, după ce Samuel a primit al doilea galben, după o intrare dură asupra lui Aboubakar.

S-a terminat 4-0 la Porto, 5-1 la general, iar echipa lui Julen Lopetegui ajunge între cele mai bune opt formaţii de pe continent.

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium

Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui...

• 09:00 Stirile Digi Sport
  • FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1