Concordia Chiajna Concordia Chiajna
  • 120+2 |
    S-a încheiat jocul. Final cu scandal între jucătorii celor două echipe.
  • 120 | Faze meciSteaua
    Steaua ratează șansa să închidă meciul. Aganovic șutează din interiorul careului de 16 metri peste poarta lui Bălgrădean.
  • 118 | Cartonaşe Galbene
    Melinte vede cartonașul galben după un fault asupra lui Adi Popa.
  • 114 | Faze meciSteaua
    O nouă fază de gol pentru Steaua. Roș-albaștrii scapă pe contraatac, însă Aganovic nu dă drumul la pasa, iar șutul său este reținut de Bălgrădean.
  • 111 | Goluri
    Goooollllll Steeaaaauuuaaa!!! Hamroun reușește să înscrie printr-o o scăriță, din penalty-ul obținut de Muniru.
  • 109 | Penalty-uriSteaua
    Penalty pentru Steaua! Muniru obține lovitura de la 11 metri după un contact cu Serediuc.
  • 106 |
    A început repriza secundă a prelungirilor.
  • 105+1 |
    Se încheie prima repriză a prelungirilor.
  • 105+1 | Faze meciSteaua
    Fază importanta pentru Steaua. Roș-albaștrii au scăpat pe contraatac, însă Adi Popa ratează complet execuția.
  • 104 | Cartonaşe Galbene
    Hamroun primește și el cartonașul galben.
  • 101 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua. Căpitanul echipei, Nicolae Stanciu este înlocuit de Muniru.
  • 100 | Cartonaşe Galbene
    Mamele vede galbenul după o obstrucție asupra lui Adi Popa.
  • 98 | Cartonaşe Galbene
    Golubovic vede cartonașul galben după o simulare în careul Chiajnei.
  • 96 | Faze meciSteaua
    Tincu este aproape de a-și marca în propia poartă. Fundașul, echipei antrenate de Emil Săndoi, deviază în corner șutul lui Aganovic.
  • 93 | OcaziiSteaua
    Prima mare ocazie a prelungirilor aparține Stelei. Gabi Enache șutează de la circa 10 metri, lateral dreapta, însă mingea trimisă de el este reținută de portarul ilfovenilor.
  • 91 |
    A început prima repriză de prelungiri!
    Avram fluieră finalul reprizei secunde. Vom avea prelungiri.
  • 90+1 | Cartonaşe Galbene
    Aganovic vede cartonașul galben.
  • 88 | Goluri
    Goooollll Chiajna! Marius Pena reușește să egaleze cu o lovitură de cap. Atacantul ilfovenilor câștigă duelul cu Toșca și trimite minge în plasa porții apărate de Niță.
  • 85 | Cartonaşe Galbene
    Neluț Roșu vede și el cartonașul galben.
  • 83 | Schimbări
    Ultima schimbare pentru ilfoveni! Marian Constantinescu intră în locul lui Feussi.
  • 78 | Schimbări
    O nouă schimbare la Chiajna. Iese Bruno Madeira și intră Florin Răsdan.
  • 77 | OcaziiSteaua
    Steaua aproape de a majora diferența pe tabela de marcaj. Șutul lui Golubovic, de la aproximativ 16 metri, lovește bara porții lui Bălgrădean.
  • 75 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare pentru Concordia! Cristescu ratează șansa de a egala, șutul său, trimis din interiorul careului de 16 metri, trece puțin pe lângă poarta lui Niță.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Chiajna. Iese Grădinaru și intră Serediuc.
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Chiajna. Bruno Madeira este cel care îl primește.
  • 63 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al jocului este văzut de Gabriel Enache.
  • 61 | Goluri
    Gooooolllll Steaaauaaa! Momcilovic reușește să deschidă scorul pentru roș-albaștrii cu un șut din interiorul careului de 6 metri. Balonul a ajuns la fundașul stânga după ce Bălgrădean a respins mingea trimisă, periculos cu capul, de Golubovic.
  • 57 | Schimbări
    A doua schimbare la Steaua. Bourceanu îi lasă locul lui Aganovic, care debutează astfel într-un meci oficial pentru roș-albaștrii.
  • 49 | OcaziiSteaua
    Prima ocazie a reprizei secunde aparține roș-albaștrilor. Noul intrat, Golubovic trimite cu capul, de la marginea careului de 6 metri, peste poarta lui Bălgrădean. Centrarea a venit de la Adi Popa.
    A început repriza a doua. Chiajna a avut lovitura de începere.
    Prima schimbare la Steaua! Golubovic intră în locul lui Tudorie! Atacantul își face debutul pentru echipa lui Reghecampf, într-un joc oficial.
    Pauză pe Arena Națională.
  • 44 | OcaziiSteaua
    Cea mai mare ocazie a partide aparține celor de la Chiajna. Cristescu trimite, cu capul, în bara transversală o centrare venită de la Feussi. Ilfovenii au cerut penalty după această fază. Tamaș l-a busculat în careu pe vârful celor de la Concordia, Avram lasă însă jocul să continue.
  • 43 | Faze meciSteaua
    Ocazie și pentru Concordia Chiajna. Marian Cristescu încearcă un lob peste Niță, de la marginea careului de 16 metri, mingea se duce însă peste poartă.
  • 40 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua. Nicolae Stanciu a șutat de la circa 23 de metri, mingea trimisă de decarul Stelei a fost reținută cu siguranță de Bălgrădean.
  • 30 | OcaziiSteaua
    Ocazie importantă pentru Steaua. Enache scapă de adversar pe partea dreaptă a atacului roș-albaștrilor, însă șutează în plasa laterală.
  • 29 | Faze meciSteaua
    O nouă fază frumoasă făcută de jucătorii lui Laurențiu Reghecampf. Tamaș trimite un lob peste apărarea Chiajnei, Achim greșește însă preluarea și faza se stinge.
  • 24 | Faze meciSteaua
    Fază frumoasă a Stelei. Achim combină cu Hamroun, însă  algerianul greșește pasa decisivă.
  • 23 | OcaziiSteaua
    Ilfovenii cer penalty la o fază în care mingea îl atinge pe braț pe Gabi Tamaș, într-un duel al acestuia cu Pena. Arbitrul lasă însă jocul să continue.
  • 17 | OcaziiSteaua
    Achim șutează de la aproximativ 25 de metri. Șutul său se duce peste poarta apărată de Bălgrădean.
  • 10 | Faze meciSteaua
    Concordia ajunge pentru prima dată la poarta Stelei, centrarea lui Roșu este reținută însă de Niță.
  • 4 | Faze meciSteaua
    Prima ocazie a meciului aparține Stelei, centrarea lui Hamroun este reținută fără probleme de Bălgrădean.
    A început jocul! Steaua a avut lovitura de începere!
Emil SăndoiConcordia Chiajna

Steaua - Concordia, 2-1. Hamroun aduce a doua Cupă a Ligii în vitrina roș-albaștrilor

Steaua şi-a apărat Cupa Ligii după o finală câştigată la limită în prelungiri împotriva Concordiei Chiajna. Noul echipament alb, care celebrează 30 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni, le-a purtat noroc steliştilor până la urmă. Dintre noii veniţi la Steaua, doar Vlad Achim a fost titular.

Prima repriză a fost una lipsită de ocazii importante. Cea mai mare a venit abia în minutul 44, atunci când Marian Cristescu a lovit bara porții lui Niță. După acea execuție, Chiajna a cerut penalty, după ce a nimerit bara, Cristescu a fost luat în braţe de Tamaş, dar arbitrul Marius Avram n-a dat nimic.

Steaua a deschis scorul după o oră de joc. Nou intratul Golubovic l-a întins pe Bălgrădean şi Momcilovic a marcat, după ce portarul ilfovenilor a respins mingea trimisă cu capul de atacant. Roș-albaștrii nu au reușit să se desprindă pe tabela de marcaj, jucătorul sosit de la Iaşi a luat la ţintă bara din întoarcere.

Ocazia lui Golubovic s-a răzbunat cu două minute înainte de final, Pena a sărit mai bine ca Toşca şi a trimis meciul în prelungiri. Acolo, rezerva Muniru a scos un 11 metri după intervenţia lui Serediuc şi Hamroun a marcat spectaculos cu o ”scăriță”.

Chiajna a atacat şi cu Bălgrădean în ultimele secunde, iar după fluierul final totul a fost la un pas să degenereze într-o bătaie generală. Spiritele s-au liniştit până la urmă şi, după 2-1, Steaua se poate lăuda că n-a terminat sezonul trecut fără trofeu.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...