FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc

10.09.2015, ora 21:45
Pandurii Pandurii
Dinamo Dinamo
Auto Goluri
    FINAL. Pandurii - DINAMO 0-2. Roș-albii au marcat de două ori în două minute și s-au calificat în sferturile Cupei Ligii. Al doilea gol a venit după o dublă gafă a lui Filipetto și a lui Stanca.
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    GNOHERE pentru un fault asupra lui Vasco
  • 88 | Faze meciPandurii
    Mrzljak și-a încercat șansa cu un șut de la mare distanță, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga porții lui Iustin Popescu.
  • 75 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Gavrilă, a intrat PETRE.
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    FAI pentru un fault asupra lui Ciucur.
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    VASCO pentru un fault asupra lui Gnohere
  • 68 | Faze meciPandurii
    Steliano Filip a șutat de la marginea careului de 16 metri, cu stângul, la vinclu, dar mingea a trecut puțin peste transversală.
  • 62 | Auto Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 0-2, FILIPETTO - AUTOGOL. Faza a plecat de la Iustin Popescu, care a degajat puternic, fundașul central a încercat să devieze cu capul pe spate spre propriul portar, dar Stanca, ce urmărea și el mingea, era ieșit din poartă și astfel mingea s-a scurs dincolo de linia porții
  • 61 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Essombe, a intrat GNOHERE
    A DOUA SCHIMBARE LA PANDURII. A ieșit Nicoară, a intrat NISTOR
  • 60 | Goluri

GOOOOOL DINAMO: 0-1, PALIC. Gavrilă a fost blocat de Vasco, în interiorul careului, dar mingea a ajuns la Palic, care a reluat cu latul în plasă.

• 58 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA PANDURII. A ieșit Khalouta, a intrat HORA
  • 53 | OcaziiPandurii
    OCAZIE MARE DINAMO! Palic s-a descurcat excelent între doi fundași ai gorjenilor, a înaintat în careu, după care a pasat în lateral, cam la 11 metri. Filip a interceptat, apoi a trecut de Filipetto și a tras, dar pe lângă bara din dreapta porții lui Stanca.
  • 51 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Matei, accidentat, a intrat ANTON
    PAUZĂ
  • 41 | OcaziiPandurii
    OCAZIE PANDURII! Răduț a șutat din interiorul careului, după o preluare pe piept, dar, din nou, Iustin Popescu a respins foarte bine.
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    GRECU pentru un fault comis asupra lui Palic
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    GAVRILĂ pentru un fault asupra lui Mrzljak
  • 36 | OcaziiPandurii
    Dinamoviștii au plecat pe contraatac, mingea a ajuns la Filip, care a șutat de la marginea careului, dar Stanca a reținut.
    OCAZIE PANDURII! Nicoară a șutat din interiorul careului, dar Popescu a respins. Portarul roș-albilor și-a răscumpărat greșeala după ce cu puțin timp înainte a greșit o pasă.
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    FILIP pentru un fault comis asupra lui Nicoară.
  • 25 | OcaziiPandurii
    Gavrilă a executat în forță lovitura de colț și Marc, din interiorul careului, a reluat cu capul, în pământ, dar fără emoții pentru Stanca.
  • 24 | Faze meciPandurii
    Dinamoviștii pleacă pe un contraatac după o greșeală a lui Vasco, Essombe a preluat bine, dar nu a șutat din prima, a preferat să continue, a intrat în careu după care a centrat la colțul opus către Palic, dar acesta din urmă nu a putut relua spre gol și a ieșit corner.
  • 21 | Faze meci
    Meciul se dispută pe o ploaie torențială
  • 18 | Faze meciPandurii
    Steliano Filip a șutat direct la poartă, după o pasă scurtă a lui Matei, care a executat o lovitură liberă de la peste 25 de metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • 8 | Faze meciPandurii
    Acțiune de atac a celor de la Pandurii, Nicoară a centrat bine în fața porții, dar Ciucur a reluat în plasa laterală.
Mircea RednicDinamo

VIDEO Pandurii-Dinamo 0-2. Calificare tranşată în două minute. Roş-albii, neînvinși în actualul sezon

Dinamo este ultima echipă calificată în sferturile Cupei Ligii, după victoria din deplasare cu Pandurii, scor 0-2. A fost primul succes pentru alb-roșii, in ultimele cinci partide contra gorjenilor în toate competițiile.

Elevii lui Iordănescu jr, care a urmărit meciul din tribună fiind suspendat, au făcut o primă repriză bună, însă tânărul Iustin Popescu a fost îngerul păzitor al ”câinilor” în două faze, parcă trase la indigo.

Mai întâi a respins şutul lui Nicoară, din interiorul careului, în prima ocazie a partidei. Portarul lui Dinamo a fost la post şi la șansa lui Răduţ, astfel că la pauză scorul a fost 0-0.

Oaspeţii au ieşit mai motivaţi de la vestiare. Steliano Filip a tras puţin pe lângă, după o acţiune bună a lui Palic. Mijlocaşul croat a deschis scorul în minutul 60 şi şi-a trecut în cont prima reuşită în tricoul lui Dinamo.

După două minute, oaspeţii şi-au dublat avantajul după o gafă incredibilă a defensivei gorjenilor. Iustin Popescu a degajat în forță un balon, Filippetto a prelungit pe spate pentru Stanca, dar portarul ”pandurilor” era ieşit din poartă. Scorul putea să ia proporţii pe final, dar Steliano Filip a trimis puţin peste transversală.

”Se pare că am avut ghinion, am jucat, 60 de minute am fost peste ei, dar n-am putut să marcăm în prima repriză. Apoi a fost acea greșeală a noastră și ne-au taxat. Eu am țipat la Filipetto să lase mingeam dar a auzit întreg stadionul, mai puțin el”, a spus Răzvan Stanca.

S-a terminat 0-2 și Dinamo și-a luat astfel revanșa pentru eliminarea din primăvară în fața Pandurilor, înregistrată tot în Cupa Ligii.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...