Ratare Penalty-uri
Faze meci
Faze meci
  • 90+3 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! Steaua se impune cu 2-0, prin dubla lui Bawab, şi s-a calificat pentru al doilea an la rând în finala Cupei Ligii.
  • 88 | Cartonaşe Galbene
    Carp a primit cartonaşul galben, după ce l-a tras de tricou pe Daniel Niculae.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Stan este la rândul său avertizat, după un fault comis asupra lui Popadiuc.
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Răileanu a intrat în locul lui Teixeira.
  • 74 | Faze meciAstra
    Gol anulat Steaua! Kharja a marcat cu capul, după o centrare din lovitură liberă a lui Gebhart, dar reuşita sa a fost anulată pentru offside.
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Ricardo Alves, care l-a faultat pe Popadiuc.
  • 62 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Dandea a trimis cu capul puţin peste poartă, în urma unei lovituri de colţ.
  • 61 | Faze meciAstra
    Gol anulat Astra. Teixeira a trimis mingea în poartă, dar portughezul a fost semnalizat în offside.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Papp, după un fault asupra lui Florea.
  • 58 | Ratare Penalty-uri
    Ioniţă a ratat lovitura de pedeapsă. Mijlocaşul gazdelor a trimis în dreapta lui Cojocaru, dar portarul roş-albaştrilor a reuşit să respingă. Este al doilea penalty la rând apărat de Cojocaru, după cel din meciul naţionalei U21 a României cu Ţara Galilor.
  • 57 | Penalty-uriAstra
    Penalty pentru Astra. Ovidiu Haţegan a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde, după un duel în careul roş-albaştrilor între Romario Moise şi Kharja.
  • 55 | Schimbări
    Ultima modificare la oaspeţi. Marica i-a lăsat locul lui Tade.
    Schimbare la Steaua. Popadiuc a intrat în locul lui Enache.
  • 51 | Goluri
    GOOOOOOOL, 2-0 Steaua! Bawab reuşeşte dubla, cu o lovitură de cap din apropiere, după o acţiune superbă a roş-albaştrilor. Centrarea excelentă i-a aprţinut lui Râpă.
  • 49 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Marica a protejat foarte bine mingea în careu şi a întors inteligent pentru Kharja, al cărui şut uşor deviat a fost reţinut de Gavrilaş.
  • 45+3 | Final repriza 1
    PAUZĂ! Steaua conduce cu 1-0, după golul marcat de Bawab în debutul întâlnirii.
  • 45+1 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Daniel Niculae, din nou aproape de gol. Atacantul gazdelor a tras în diagonală, după o combinaţie frumoasă cu Ioniţă, dar Cojocaru a reuşit să respingă în corner.
  • 36 | OcaziiAstra
    Ocazie Astra! Daniel Niculae a trimis cu capul, după o lovitură de colţ, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Cojocaru.
  • 30 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Gavrilaş a respins în faţă şutul de la distanţă al lui Enache, dar Marica nu a putut înscrie din situaţie ideală. Atacantul stelist a trimis în bară, apoi mingea a ieşit în afara terenului.
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Dandea a fost avertizat, după un fault extrem de dur asupra lui Gebhart.
  • 23 | Schimbări
    Schimbare şi la gazde. Nici Iulian Roşu nu a mai putut continua meciul foarte mult, după ciocnirea cu Muniru. În locul său a intrat Romario Moise.
  • 22 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Fază frumoasă a campioanei, încheiată cu şutul în forţă al lui Enache. Gavrilaş a respins foarte bine de la colţul scurt.
  • 12 | Schimbări
    Schimbare la Steaua. Bourceanu a intrat în locul lui Muniru, accidentat serios după un duel aerian cu Iulian Roşu. Mijlocaşul roş-albaştrilor a părăsit terenul cu arcada spartă şi destul de ameţit. Jucătorul gazdelor a putut continua jocul.
  • 4 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 Steaua! Roş-albaştrii au deschis rapid scorul, prin Bawab. Iordanianul a marcat din apropiere, după o pasă decisivă a lui Marica. Faza a început, însă, de la o minge pierdută de Teixeira în apropierea propriului careu, giurgiuvenii solicitând fault la intervenţia lui Muniru.
  • 3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Scarlatache, după un fault dur asupra lui Gebhart.
    A început meciul. Gazdele au avut lovitura de start.
Laurențiu ReghecampfSteaua

Astra - Steaua 0-2. Roş-albaştrii, pentru al doilea an la rând în finala Cupei Ligii. Dublă Bawab

Dubla lui Bawab a calificat-o pe Steaua în finala Cupei Ligii pentru al doilea an la rând. Deţinătoarea trofeului a trecut în semifinale cu scorul de 3-0 la general de liderul Astra Giurgiu.

Cu titularii menajaţi pentru marea confruntrare din campionat, care se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, Astra şi Steaua au început returul din semifinalele Cupei Ligii de la 1-0 pentru campioană.

Fără Şumudică pe bancă, suspendat chiar înainte de meci, gazdele au luat gol repede. În minutul 4, Muniru i-a furat mingea lui Teixeira, iar Marica i-a pasat decisiv lui Bawab care a deschis scorul din apropiere.

Muniru a ieşit, însă, rău din duelul aerian cu Iulian Roşu, fiind schimbat la doar câteva minute şi transportat cu ambulanţa la spital.

Titular după mai bine de-o lună, Marica putea da şi primul gol, în minutul 30, dar a nimerit bara, după ce Gravilaş a respins în faţă un şut de la distanţă al lui Enache.

Repriza a doua a început la fel ca prima. Steaua a înscris rapid, în minutul 51, tot prin Bawab, la capătul unei acţiuni de toată frumuseţea.

Astra a avut ocazia revenirii după doar cinci minute. Ovidiu Haţegan a acordat un penalty contestat de roş-albaştri la duelul dintre Moise şi Kharja, dar Cojocaru a respins şutul fostului rapidist Ioniţă.

Giurgiuvenii au reuşit să marcheze doar din offside, prin Teixeira, la fel cum a făcut-o şi Kharja, la poarta cealaltă.

Astra - Steaua s-a terminat 0-2 şi, cu 0-3 la general, campioana va încerca să-şi apere trofeul cucerit anul trecut. În ultimul act, roş-albaştrii vor juca fie contra Concordiei Chiajna, fie cu marea rivală Dinamo. În tur, ilfovenii s-au impus cu 3-0, iar manşa secundă se va disputa joi, de la ora 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...