Screenshot 2024-03-08 at 23.16.59
Ioan Ovidiu Sabău a spus ce l-a nemulțumit, după eliminarea lui ”U” Cluj din Cupa României
alex chipciu flash
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV

LIVE TEXT: Baia Mare - Steaua 1-1 (1-4, d.l.d.). Campioana, la un pas de o eliminare rușinoasă în Cupă

29.10.2015, 17:38

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Steaua s-a chinuit la Baia Mare, unde s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus la loviturile de departajare.

Baia Mare Steaua
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Stadionul Viorel Mateianu a fost arhiplin! Peste 14.000 de spectatori s-au îngrămădit pentru a-și susține favoriții, deși în mod normal la meci ar fi trebuit să asiste, în mod normal, doar 7.000 de oameni.

Steaua a avut prima ocazie mare a partidei, Chipciu a ratat însă ţinta. În minutul 12, liderul seriei a doua a ligii secunde a deschis scorul prin Păcurar, din centrarea lui Balaure.

La pauză, scorul a fost egal la Baia Mare! Ignea l-a faultat în careu pe Stanciu, iar francezul Tade a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 27 şi a reuşit al treilea gol pentru roş-albaştri în toate competiţiile.

În partea a doua, Tahar a trecut pe lângă 2-1, dar Baia Mare a fost şi mai periculoasă, prin şutul lui Ignea, din afara careului.

Meciul a intrat apoi în prelungiri, cu Baia Mare având o evoluție extraordinară. Gazdele nu s-au baricadat în apărare, ba chiar au avut ratarea partidei prin Codin, care a trimis în bară.

La loviturile de departajare, steliștii au fost mai concentrați și s-au impus cu 4-1 după ce Tade, Chipciu, Varela şi Carp au transformat fără emoţii. De cealaltă parte, divizionara secundă a ratat în două rânduri, a ratat calificarea în sferturile Cupei, dar a lăsat o impresie foarte bună, ridicându-se de multe ori la nivelul campioanei României.

LIVE TEXT

4-1 Steaua: Cătălin Carp transformă fără emoții și o califică astfel pe Steaua în sferturile Cupei României

RATARE BAIA MARE: Străuț trimite foarte modest, iar Cojocaru parează

3-1 Steaua: Varela marchează și el cu un șut la colțul, fără speranțe pentru Bota

2-1 Steaua: Mihai Deac înscrie cu un șut plasat

2-0 Steaua: Chipciu trage și el la fel ca Tade, pe centru, iar Bota este învins din nou de la punctul cu var

RATARE BAIA MARE: Pop îl fentează pe Cojocaru, dar trimite în bară

1-0 Steaua: Gregory Tade trimite pe centru și transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă, după ce îl păcălește pe Bota

LOVITURILE DE DEPARTAJARE

INFO: Cojocaru degajează mingea în tribune, gestul este interpretat ca unul nesportiv, iar Florin Marcu îi acordă portarului Stelei cartonașul galben

Min. 120: Finalul prelungirilor! Urmează loviturile de departajare la Baia Mare, așteptate cu urale de fanii prezenți pe arena Viorel Mateianu. "Mineru, Mineru!!!", scandează suporterii din tribune, amintind astfel de vechea echipă a băimărenilor

Min. 118: Mai sunt doar două minute, băimărenii se luptă cu ultimele forțe pentru fiecare minge, încercând să împingă meciul către loviturile de departajare. Unii dintre jucători sunt la capătul puterilor și acuză crampe musculare

Min. 115: Leonte trage de la mare distanță, Cojocaru prinde însă cu siguranță balonul

Min. 108: CARTONAȘ GALBEN! Păcurar, pentru un fault din spate la Chipciu

Min. 107: OCAZIE IMENSĂ BAIA MARE! Apărarea Stelei este prinsă iar pe picior greșit la o centrare de pe partea dreaptă a lui Păcurar, Codin rămâne în fața porții goale, dar trimite incredibil în bară din apropiere, irosind o șansă foarte mare de gol pentru gazde. La faza următoare, Deac trage și el periculos, puțin pe lângă poartă

Min. 106: Începe repriza a doua a prelungirilor. Încă 15 minute de suspans la Baia Mare!

Min. 105: Se încheie prima repriză a prelungirilor. Meci extraordinar făcut de echipa lui Dorin Toma, aflată aproape de o performanță remarcabilă în Cupa României

Gazdele se mențin în continuare la un nivel foarte bun și, chiar dacă preferă un joc mai precaut, pot oricând să surprindă defensiva destul de ezitantă a Stelei

Min. 98: Schimbare Steaua: Iese Tahar, intră Mihalcea

Min. 95: Chipciu trimite foarte periculos în careu, Stanciu este aproape de o deviere foarte bună, însă balonul ajunge în cele din urmă în brațele lui Bota

Min. 91: Începe prima repriză a prelungirilor! Steliștii au lovitura de start

Finalul timpului regulamentar! Scorul este 1-1, așa că urmează două reprize de prelungiri la Baia Mare.

Meciul este prelungit cu 3 minute!

Steaua nu reușește să se apropie periculos de poarta lui Bota, iar meciul de la Baia Mare se îndreaptă spre prelungiri

INFO: Poate surprinzător, echipa din Baia Mare stă excelent din punct de vedere fizic și pune în continuare probleme serioase Stelei prin acțiuni rapide, încercând astfel să țină balonul cât mai departe de poarta lui Bota. Gazdele sunt însă ajutate în continuare de un public formidabil, care trăiește acest meci ca pe o veritabilă sărbătoare

Min. 79: Schimbare Baia Mare: Iese Arnăutu, intră Codin

Min. 76: Schimbare Steaua: Iese Adi Popa și intră Lucian Filip

Min. 73: Schimbare Baia Mare: Iese Balaure și intră Deac

Min. 67: OCAZIE MARE BAIA MARE! Ce ratare pentru echipa lui Dorin Toma !!! Ignea a bătut în zid o lovitură liberă de la 20 metri, balonul a revenit tot la el, iar mijlocașul a tras apoi la o palmă de poarta lui Cojocaru

Min. 66: Bota reține lovitura de cap trimisă de Tade din careu

Momente foarte bune pentru gazde: Cojocaru a ieșit inoportun din poartă, a fost aproape de un fault care putea să-i aducă un cartonaș roșu, însă a reușit să devieze în cele din urmă în corner, după o intervenție mai dură

Min. 61: Tade încearcă o finalizare pretențioasă din careu, dar trage mult peste poarta băimărenilor

Min. 58: Schimbare Baia Mare: Iese Duruș și intră Pop

Min. 56: OCAZIE BAIA MARE! Partida este foarte spectaculoasă în aceste momente! După ocazia lui Tahar, replica gazdelor a venit imediat: Arnăutu a avut o situație bună de gol, însă șutul său din careu este modest, iar Cojocaru reușește să rețină. La marginea terenului, extrem de nervos, Nicolae Dică încearcă să le transmită indicații jucătorilor

Min. 54: OCAZIE STEAUA! Chipciu centrează din banda stângă, Tahar rămâne liber, însă lovitura sa de cap trece puțin pe lângă poartă

Min. 52: Muniru încearcă o execuție pretențioasă, cu exteriorul, de la 16-17 metri, însă șutul său trece mult peste poarta gazdelor

Min. 51: OCAZIE BAIA MARE! Acțiune prelungită de atac a gazdelor, balonul ajunge la mijlocașul Ignea, care trage pe jos din afara careului, dar pe centrul porții, Cojocaru reținând cu siguranță

Min. 49: Arnăutu trage periculos din alergare, însă Cojocaru reține fără mari emoții, în doi timpi

Min. 46: Începe repriza secundă!

Pauză la Baia Mare! FCM este la egalitate cu Steaua, 1-1.

Prima repriză este prelungită cu un minut!

INFO: Băimărenii nu au acuzat șocul golului primit și încearcă să stea cât mai mult în jumătatea Stelei. Echipa lui Mirel Rădoi continuă să facă erori mari, iar jocul este unul foarte echilibrat. Gazdele, încurajate de un public entuziast, fac o risipă mare de energie și încearcă să surprindă pe contre

INFO: Este primul gol primit de FCM Baia Mare în această ediție a Cupei României!

Min. 27: GOOOOL STEAUA !!! Gregory Tade egalează la Baia Mare dintr-o lovitură de pedeapsă, după ce Nicușor Stanciu a fost faultat în careu de Ignea

INFO: Momente tensionate cu puțin timp înainte de debutul partidei de la Baia Mare! Așa cum am amintit, pe stadion au pătruns fani inclusiv în zonele în care riscul de prăbușire este foarte mare.

La ora de start a meciului, pe arena Viorel Mateianu erau prezenți în jur de 14.000 de spectatori, deși FCM Baia Mare a putut găzdui doar 7.200 de oameni din cauza problemelor de securitate. Observatorul de joc al partidei, Ciprian Anton, era decis să amâne debutul jocului, însă au intervenit prefectul din Baia Mare și șeful Jandarmeriei, care și-au asumat răspunderea în această privință

INFO: Steaua s-a aruncat în atac după golul primit și încearcă să egaleze cât mai repede, însă gazdele se apără exact și vor să surprindă pe contraatac

Min. 12: GOOOOOL BAIA MARE !!! Nebunie pe arena Viorel Mateianu ! Fază rapidă de atac a gazdelor, apărarea Stelei greșește nepermis, balonul ajunge la Paul Păcurar, care îl învinge pe Cojocaru din careu, deși lovește greșit balonul trimis de pe partea stângă de Balaure

Min. 10: OCAZIE MARE STEAUA! Chipciu a scăpat în poziție favorabilă, a ajuns în situație de finalizare, dar lobul său a trecut peste poarta lui Bota

Min. 9: CARTONAȘ GALBEN! Balaure vede primul avertisment al meciului, pentru un fault comis asupra lui Adi Popa

Min. 8: ȘANSĂ MARE PENTRU BAIA MARE! Arnăutu a scăpat singur spre poartă, a preluat, însă a fost blocat în ultimul moment de Varela, care a îndepărtat pericolul

Min. 4: Steaua face prima schimbare! Iese Paul Papp (accidentat) și intră Cornel Râpă

Min. 1: Începe meciul de la Baia Mare! Echipa lui Dorin Toma a avut lovitura de start, în uralele fanilor prezenți pe arena "Viorel Mateianu".

ECHIPELE DE START

FCM Baia Mare: Bota - Străuț, Hodor, Ilie, Lupu - Ignea, Duruș - Pădurar, Balaure, Leonte - Arnăutu

Rezerve: Ormenișan - Gherman, Urs, Deac, Pop, Codin, Sîrbu

Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Carp, Târnovan - Tahar, Muniru, Stanciu - Popa, Tade, Chipciu

Rezerve: Niță - Râpă, Filip, Toșca, Guilherme, Mihalcea, Breeveld

UPDATE 20:15 - Suporterii au pătruns și în zonele în care nu ar fi avut acces, în mod normal, iar fanii au intrat în conflict cu jandarmii. Într-una dintre tribune accesul este interzis, deoarece există riscul de prăbușire. În afara stadionului sunt foarte mulți spectatori care urmăresc meciul de pe mașini sau prin alte metode inedite.

UPDATE: 19:30 - Stadionul din Baia Mare este deja arhiplin. Arena s-a umplut cu o oră și jumătate înaintea partidei, atmosfera anunțându-se una extraordinară.

UPDATE: 19:00: Porţile stadionului s-au deschis la ora 18:00 şi toţi cei 7.200 de fani care şi-au cumpărat bilete au intrat pe arenă într-un timp record de 25 de minute.

Etichete: steaua cupa , baia mare steaua , steaua meci

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Video Cisotti a citat un fost mare sportiv, după ce Oțelul Galați s-a calificat în finala Cupei României