428599942_375013858635729_1380334659624832462_n
Rapid a câștigat Cupa României la volei în fața rivalei de la CSA Steaua
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Video FC Hermannstadt - Oțelul Galați 4-1. Sibienii au făcut spectacol și continuă lupta pentru play-off
Romania v Colombia - International Friendly
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
LIVE Liga Digi Sport

Oțelul - Pandurii 2-3. Gorjenii obțin dramatic calificarea în "sferturile" Cupei României!

30.10.2014, 15:36

Pandurii merge în sferturile Cupei României, după o victorie muncită în faţa Oţelului.

elton pandurii
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Gălăţenii au deschis scorul în minutul 10, prin super golul marcat de Iulian Popa. Peste două minute, Predescu, aflat într-o formă foarte bună, a egalat cu un şut din afara careului. Oţelul a intrat totuşi în avantaj la pauză, după reuşita lui Cristea, din centrarea lui Dan Popescu.

Predescu a avut de două ori şansa egalării - mai întâi, şutul mijlocaşului trecut pe la Dinamo a fost respins cu emoţii de Hotoboc, apoi a nimerit doar bara.

Nistor a lovit şi el transversala în minutul 85, iar peste trei minute Erico da Silva a trimis meciul în prelungiri, printr-un gol marcat cu talpa din interiorul careului mic.

La trei minute de la startul prelunigirilor, fratele geamăn al lui Erico, Elton (FOTO), a marcat golul calificării, printr-o lovitură de cap excelent plasată, după un corner executat de Nistor.

Jucătorul revenit de la Evian a mai nimerit o dată transversala, în minutul 118, după ce cu un minut înainte, gazdele ceruseră lovitură de la 11 metri pentru un presupus henț al lui Elton în propria suprafață de pedeapsă.

Prin succesul de la Galați, Pandurii şi-au egalat performanţa din sezonul trecut, prezenţa în sferturile Cupei.

LIVE TEXT:

Min 121. FINAL DE MECI! PANDURII CÂȘTIGĂ CU 3-2, DUPĂ PRELUNGIRI, ȘI SE CALIFICĂ ÎN SFERTURILE DE FINALĂ DIN CUPA ROMÂNIEI

Min 120. Se mai arată de la margine un minut suplimentar

Min 118. Nistor a lovit a doua oară bara în acest meci - trasor din afara careului care nimerește din nou transversala.

Min 117. Murgoci a centrat de pe dreaptă, mingea l-a lovit în braț pe Elton, însă centralul nu a acordat lovitură de la 11 metri.

Min 106. Începe a doua perioadă de prelungiri. Pandurii conduc cu 3-2 și sunt la 15 minute de calificarea în sferturile Cupei României.

Min 105. Prima repriză de prelungiri s-a încheiat.

Min 100. Cele două formații acuză oboseala. Fazele de poartă sunt din ce în ce mai rare.

Min 93. GOOOOL PANDURII! Elton marchează în startul prelungirilor. Jucătorul gorjenilor a trimis în poartă, printr-o lovitură de cap, dintr-un corner executat excelent de Nistor.

Min 91. A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+4. FINAL DE MECI! Calificarea în sferturile de finală din Cupa României va fi decisă după disputarea celor două reprize de prelungiri, de câte 15 minute. În cazul în care se menține egalitatea, se va trece la executarea penalty-urilor.

Min 90+3. Același Erico a introdus balonul în poartă, însă golul a fost anulat pentru o poziție de offside.

Min 90+1. Cernat a ratat o ocazie mare, din interiorul careului, față în față cu Gliwa, l-a luat la țintă pe portarul oaspeților.

Min 90. Partida este prelungită cu 3 minute

Min 89. Mauricio, intrat și el pe teren în a doua parte, a tras din careu, Gliwa blochează foarte bine.

Min 88. GOOOL PANDURII! Erico egalează cu două minute înainte de final, după ce a reluat cu talpa, din careul mic, după ce a scăpat din marcajul gălățenilor

Min 85. Nistor a prins un șut de zile mari, de la peste 25 de metri, Hotoboc era bătut, dar mingea izbește transversala.

Min 85.Dan Popescu a centrat de pe partea stângă, iar Jula a trimis o lovitură de cap periculoasă, pe colțul lung. Balonul trece la câțiva centimetri de bara lui Gliwa

Min 75. La faza imediat următoare, Karlik l-a pus și el la încercare pe Gliwa, dar portarul Pandurilor a fost la post.

Min 74. Shalaj, intrat pe parcursul reprizei secunde, a prins un șut puternic din afara careului, reținut de Hotoboc

Min 63. Iulian Popa a pătruns pe partea dreaptă, după care a șutat la colțul scurt, dar Gliwa a respins cu dificultate în lateral.

Min 61.Același Predescu a prins un șut cu efect, de la 20 de metri, mingea a izbit transversala lui Hotoboc.

Min 54. Predescu a tras de la 18 metri, sub bară, dar Hotoboc a reușit să respingă, cu emoții, peste poartă.

Min 46. A început a doua repriză

Min 45: Pauză la Galați. Oțelul conduce cu 2-1 după reușitele semnate de Iulian Popa și Cristian Cristea. Pentru oaspeți a înscris Predescu

Min 41: GOOOOOOOL OȚELUL! Gălățenii trec din nou în avantaj. Dan Popescu a trimis o centrare perfectă în centrul careului gorjean de unde Cristea a trimis cu capul în plasa porții li Gliwa

Min 34: Cornel Predescu a fost aproape să realizeze dubla. Jucătorul Pandurilor a încercat sa-l surprindă pe Hotoboc cu un șut la colțul lung, dar mingea n-a găsit spațiul porții gălățene

Min 25: Încă o ocazie de gol pentru Oțelul. Cernat driblează un adversar, își așează mingea pe piciorul drept și trage la poartă. Mingea este deviată de un fundaș al gorjenilor și iese în corner.

Min 13: Fazele se succes cu rapiditate în partida de la Galați. Cernat trimite puternic de la 25 de metri și Gliwa respinge cu dificultate în corner. Același Cernat execută lovitura de la colțul terenului dar reluarea cu capul a lui Karlik ratează de puțin ținta

Min 12: GOOOOOOOL PANDURII! Replică imediată a oaspeților.  Predescu profită de o greșeală a apărării gazdelor și marchează cu un șut din afara careului

Min 11: GOOOOOOOL OTELUL! Iulian Popa deschide scorul în partida de la Galați. Mijlocașul fostei campioane a României l-a văzut ieșit pe Gliwa și a înscris cu un lob superb de la peste 20 de metri

Min 5: Predescu trimite o pasă printre fundașii gălățeni pentru Răduț însă Hotoboc este atent și iese în întâmpinarea balonului

Min 1: A început partida de la Galați. Gazdele au avut prima posesie

ECHIPELE DE START:

Oțelul (4-2-3-1): Hotoboc - Murgoci, Leca, Mișelăricu, Popescu - Karlik, Tavares - Grădinaru, Cernat, I.Popa - C. Cristea

Antrenor: Tibor Selymeș

Pandurii (4-3-3): Gliwa - Ungurușan, Erico, Elton, Momcilovic - Anton, Răduț, Nistor - Predescu, Buleică, Nicoară

Antrenor: Petre Grigoraș

Etichete: otelul , pandurii , cupa romaniei , otelul - pandurii , live text otelul - pandurii 30 octombrie 2014

Rusia amenință România și spune că monitorizează Baza Kogălniceanu: Întărirea NATO în Europa de Est e provocatoare

Activitățile NATO în Europa de Est și regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Șucu s-a ținut de cuvânt! Merge alături de galerie la meciul cu Craiova: ”Echipa are nevoie de noi!”
BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
sucu varga
Foto A cumpărat bolidul făcut praf de un fotbalist și nu s-a lăsat până nu l-a făcut ca nou
12
Secundul lui Leo Grozavu a făcut praf arbitrajul Iulianei Demetrescu din Oțelul - Poli Iași: ”Arbitrează cu aceeași măsură!”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET (11.03.2024)
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro