Logo Steaua București / Foto: Facebook@CSASTEAUA
Anunțul făcut de CSA Steaua despre obținerea dreptului de promovare
Screenshot 2024-03-16 at 17.58.00
Adi Popa, în lacrimi după revenirea la CSA Steaua! Anunțul făcut la finalul meciului cu Tunari
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Foresta - Steaua 1-2. Roș-albaștrii avansează în optimi după o victorie la limită

27.10.2016, 21:04

Steaua s-a calificat în optimile Cupei României, după o victorie obţinută, la limită, scor 2-1, în deplasare la Foresta Suceava.

Steaua final
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Ovidiu Popescu a deschis scorul în minutul 9 şi a reuşit al doilea gol în tricoul Stelei. Nouă minute mai târziu, Foresta a egalat prin Matei, după o gafă a lui Bogdan Mitrea.

Acelaşi Ovidiu Popescu a marcat din nou în minutul 24, însă din ofsaid. Steaua a cerut penalty pentru un henţ în minutul 36, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, iar finalul primei reprize a fost tensionat. Steliştii au protestat la adresa centralului Robert Dumitru pentru greşelile comise.

Croatul Aganovic a readus-o pe Steaua în avantaj imediat după pauză. Mitrea a fost aproape de autogol în minutul 73, însă Niţă a intervenit la timp. Steaua a ratat două ocazii uriaşe în ultimele cinci minute regulamentare de joc, prin Aganovic şi puştiul Dennis Man, și a fost la un pas să fie egalată în minutul 91.

Sezonul trecut, Steaua a ajuns până în semifinale, unde a fost eliminată de Dinamo.

Min. 90+3: Fluier final la Suceava! Steaua se impune cu 2-1 și se califică în optimi.

Min. 90:    Aganovic vede cartonașul galben pentru proteste.

Min. 90: Ocazie importantă pentru Foresta! Căinari este găsit bine în careu de către Bălan însă șutul său din apropierea careului mic se duce mult pe lângă poarta lui Niță.

Min. 87: O nouă ocazie mare pentru Steaua! Dennis Man scapă singur spre poarta sucevenilor! Puștiul Stelei nu reușește însă să-l învingă pe Hîntăscu, care respinge în corner.

Min. 85: Ocazie uriașă a Stelei! Achim șutează în bară de la aproximativ 20 de metri de poarta gazdelor, mingea sare la Aganovic însă acesta greșește preluarea.

Min. 83: Bogdan Rusu îl testează pe Niță cu un șut de la aproximativ 25 de metri, portarul roș-albaștrilor reușește să rețină în doi timpi.

Min. 77: Ultima schimbare și la Foresta! Iese Drugă și intră Cerlincă.

Min. 76: Ultima schimbare la Steaua! Iese Muniru și intră Pintilii. Căpitanul obișnuit al roș-albaștrilor revine pe gazon după o pauză de două luni jumate.

Min. 73: Bujor centrează bine în careul Stelei, Mitrea încearcă să respingă însă este aproape de autogol. Fundașul este salvat de Niță, care reține mingea trimisă de acesta.

Min. 72:    Stănescu vede cartonașul galben pentru un fault făcut asupra lui Enceanu.

Min. 70: A doua schimbare la Foresta! Iese Matei și intră Bujor.

Min. 65: Schimbare și la Foresta! Iese Dumitriu și intră Avram.

Min. 64: O nouă schimbare la Steaua! Iese Chitoșcă și intră Enceanu.

Min. 52: Prima schimbare la Steaua! Tudorie este înlocuit de Dennis Man.

Min. 47: Gooooolllll Steaua!!! Gooooollll Aganovic! Mijlocașul roș-albaștrilor își aduce echipa în avantaj cu un șut din preajma punctului de la 11 metri. Faza a plecat de la Enache care a pătruns în careul de 16 metri, a centrat în interiorul careului, Bălan a respins însă doar până la Aganovic care l-a învins fără probleme pe Hîntăscu.

Min. 46:  A început repriza a doua! Steaua a avut lovitura de start!

Min. 45: Pauză la Suceava! Cele două echipe se află la egalitate, scor 1-1!

Min. 40: Ocazie importantă pentru Steaua! Tudorie este găsit bine la marginea careului de 6 metri de către Aganovic, atacantul roș-albaștrilor a rămas singur cu portarul gazdelor însă nu a reușit să împingă mingea în poartă, fiind deposedat de către Mutu.

Min. 38: Steaua domină jocul și caută golul doi, sucevenii se apără însă bine și resping atacurile formației antrenate de Laurențiu Reghecampf.

Min. 36: Steliștii au cerut penalty după ce o minge trimisă de Tudorie l-a lovit în mână pe Lung, fundașul moldovenilor se afla la marginea careului de 16 metri, arbitrul a lăsat însă jocul să continue.

Min. 24: Gol anulat pentru Steaua! Mitrea bate bine o lovitură liberă, portarul gazdelor respinge în față, mingea ajunge la Ovidiu Popescu care înscrie cu un șut din interiorul careului de 16 metri. Golul este anulat pentru o poziție suspectă de ofsaid în care se afla fundașul Stelei din această seară.

Min. 21: Matei îl pune din nou la încercare pe Niță, șutul său de la marginea careului de 16 metri este respins cu greu în corner de portarul roș-albaștrilor.

Min. 18: Goooollll Foresta!!! Goooollll Matei! Bălan a executat bine o lovitură liberă, Mitrea sare pe sub minge, care ajunge la Matei. Atacantul moldovenilor îl învinge pe Niță cu un șut superb de la aproximativ 12 metri de poarta steliștilor.

Min. 14: Ocazie mare pentru Steaua! Achim ratează șansa de a face 2-0. Șutul său din marginea careului de 6 metri a fost respins în corner de Mutu.

Min. 11: Matei trece pe lângă egalare, jucătorul moldovenilor șutează periculos de la marginea careului de 16 metri însă mingea trimisă de el se duce pe lângă poarta lui Niță.

Min. 9: Gooooollllll Steaua!!! Goooollll Ovidiu Popescu!!! Folosit și în această partidă pe postul de fundaș dreapta, Ovidiu Popescu profită de o respingere greșită a lui Semeghin, pătrunde în careul sucevenilor și-l învinge pe portarul gazdelor cu un șut puternic de la aproximativ 10 metri de poarta moldovenilor, lateral dreapta.

Min. 4: Gazdele au început curajos partida și au avut deja două atacuri la poarta Stelei, fără rezultat însă pe tabela de marcaj.

Min. 1: A început partida de la Suceava! Foresta a avut lovitura de start!

UPDATE 21:00 Cea mai bună veste pentru Reghecampf este faptul că Mihai Pintilii, fotbalistul care i-a lipsit enorm vicecampioanei în ultimele luni, este apt de joc. Închizătorul este rezervă azi şi ar putea să prindă câteva minute în repriza secundă, astfel încât să se acomodeze din nou cu ritmul de joc. Multe vor depinde însă de starea gazonului, staff-ul tehnic al roş-albaştrilor nefiind dispus să îşi asume vreun risc.

UPDATE 20:56 Atmosferă de mare meci la Suceava. Primul meci din istoria grupării în nocturnă, pe stadionul Areni, a creat o emulaţie de nedescris în rândul fanilor. Cu jumătate de oră înainte de meci, în tribune nu mai poţi arunca un ac: 6000 de fani sunt deja prezenţi "la datorie".

"Cred că puteam evolua cu 20.000-25.000 de oameni în tribune, dacă aveam un stadion cu asemenea capacitate", a confirmat preşedintele Forestei, Dorin Goian.

UPDATE 20:05: Echipele de start! Surprize mari pregătite de Reghecampf.

Steaua (4-3-3): Niță - Ov.Popescu, Mitrea, Toșca, Dan Popescu - Achim, Muniru, Aganovic - Enache, Tudorie, Chitoșcă

Rezerve: Stăncioiu, Simion, Pintilii, Man, Mihalcea, Enceanu, Onțel

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Foresta Suceava (4-3-3): Hîntășcu - Bălan, Lung, Mutu, Semeghin - Dumitru, Drugă, Stănescu - Rusu, Matei, Căinari

Rezerve: Niga, Masella, Avram, Bujor, Dănilă, Mihălăchioae, Cerlincă

Antrenor: Cristi Popovici

Mitrea, omul care a fost anunţat de Becali că nu va mai juca vreun meci pentru roş-albaştri, este titular. Niţă, Toşca, Enache şi Muniru sunt singurii jucători care au prins în acest sezon primul "11" al echipei foarte des. În rest, staff-ul tehnic mizează pe jucători de plan secund.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: steaua , lot steaua , foresta steaua , steaua absente foresta , reghecampf jucatori steaua foresta

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!