manea_dragusin
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză
Ukraina - Islandia
La ce concluzie a ajuns presa din Ucraina înaintea meciului cu România de la EURO

• 90+4 | Final repriza 2
    Final de meci la Astana! Cele două echipe termină la egalitate.
  • 88 | OcaziiKazahstan
    Ocazie uriașă pentru România! Stancu face o fază superbă pe partea dreaptă, pătrunde în careu, centrează în fața porții însă Enache alunecă înainte să împingă mingea în poartă.
  • 86 | Schimbări
    Ultima schimbare și la gazde! Iese Kuat și intră Tagybergen!
  • 85 | Schimbări
    Ultima schimbare în echipa noastră! Iese Adi Popa și intră Florin Andone.
  • 83 | OcaziiKazahstan
    Bogdan Stancu cere penalty după un duel cu un fundaș advers.
  • 82 | Schimbări
    Schimbare la Kazahstan! Iese Khizhnichenko și intră Murtazayev!
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben primit de Kuat!
  • 76 | OcaziiKazahstan
    Săpunaru se resimte după ce a primit un cap în figură de la un adversar.
  • 73 | Faze meciKazahstan
    Kazahstanul domină jocul, echipa României se apără în propia jumătate.
  • 62 | Schimbări
    Prima schimbare la gazde! Iese Bayzhanov și intră Nurgaliyev!
  • 61 | OcaziiKazahstan
    O primă șansă de gol pentru România în această repriză secundă. Adi Popa șutează periculos de la marginea careului de 16 metri însă Pokatilov este la post și reține.
  • 59 | Faze meciKazahstan
    Kazahstanul arată că poate fi și periculoasă! Maliy primește o centrare în careul mic însă îl faultează pe Tătărușanu și arbitrul acordă lovitură liberă pentru tricolori.
  • 52 | Faze meciKazahstan
    România domină jocul, tricolorii nu și-au creat însă ocazii de gol în începutul acestei reprize secunde.
    A început repriza secundă! Kazahstan a avut lovitura de start!
  • 46 | Schimbări
    A doua schimbare în echipa României! Chipciu este înlocuit de Enache.
  • 45+3 | Final repriza 1
    Pauză la Astana!
  • 45+3 | Faze meciKazahstan
    Chipciu nu mai poate continua jocul după ce a căzut în interiorul careului împins fiind de un fundaș advers.
  • 45 | OcaziiKazahstan
    Tricolorii au cerut penalty la o intervenție a unui fundaș advers asupra lui Chipciu, centralul jocului a rămas însă impasibil.
  • 41 | OcaziiKazahstan
    Stanciu bate o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri de poarta gazdelor însă mingea trimisă de jucătorul lui Anderlecht se duce pe lângă poartă.
  • 38 | OcaziiKazahstan
    Stancu șutează periculos din interiorul careului de 16 metri însă nu prinde cadrul porții.
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al jocului este văzut de Shomko pentru un fault făcut asupra lui Benzar.
  • 31 | OcaziiKazahstan
    Stanciu execută periculos o lovitură liberă de la circa 25 de metri lateral dreapta însă mingea trimisă de el se duce puțin pe lângă poarta celor din Kazahstan.
  • 28 | OcaziiKazahstan
    O nouă ocazie pentru echipa României! Hoban trimite periculos cu capul spre poarta adversă însă mingea îl lovește pe Adi Popa.
  • 27 | OcaziiKazahstan
    Ocazie importantă pentru tricolori! Răzvan Marin șutează periculos de la marginea careului de 16 metri însă portarul gazdelor respinge în corner.
  • 25 | Schimbări
    Schimbare în echipa României! Dragoș Grigore nu mai poate continua jocul după ce a fost lovit cu cotul în figură și este înlocuit de Cosmin Moți.
  • 25 | OcaziiKazahstan
    Încă o ocazie pentru Kazahstan! Toșca a fost aproape să marcheze în propia poartă dar Tătărușanu a reușit să rețină.
  • 21 | OcaziiKazahstan
    Prima ocazie pentru Kazahstan! Grigore ratează intervenția și Khizhnichenko trece pe lângă deschiderea scorului.
  • 20 | Faze meci
    INFO! Organizatorii au oprit căldura în stadion!
  • 16 | Faze meciKazahstan
    Fază frumoasă făcută de Răzvan Marin! Mijlocașul Viitorului pasează foarte bine pentru Stancu însă acesta nu reușește să ajnugă la minge.
  • 13 | Faze meciKazahstan
    Căpitanul naționalei a primit îngrijiri timp de 4 minute, Grigore a revenit pe teren și poate continua jocul.
  • 9 | OcaziiKazahstan
    Prima ocazie importantă pentru România! Bogdan Stancu șutează periculos din apropierea punctului de la 11 metri însă mingea trimisă de el se duce puțin pe lângă poarta gazdelor. La aceeași fază Dragoș Grigore a fost lovit cu cotul în figură de un fundaș advers însă arbitrul nu a dictat nimic.
  • 4 | Faze meciKazahstan
    Tricolorii au început meciul prudent și încearcă să se acomodeze cu suprafața de joc.
    A început jocul! România a avut lovitura de start!
Christoph DaumRomânia

Kazahstan - România 0-0. Tricolorii au obținut un punct după un joc modest, plin cu durități ale gazdelor

Pe gazonul artificial din Kazahstan, naţionala n-a reuşit decât un egal fără goluri, în preliminariile pentru Campionatul Mondial.

La fel ca în Armenia, Bogdan Stancu a fost aproape de deschiderea scorului, faza la care căpitanul Dragoş Grigore a încasat un cot în figură. Deşi a primit îngrijiri, fostul dinamovist a fost schimbat cu Moţi, după un sfert de oră.

Tot atunci, Toşca a pus în pericol poarta lui Tătăruşanu, dar portarul Fiorentinei a reparat gafa. Răzvan Marin a fost şi el aproape de un nou gol, iar apoi mingea trimisă de Hoban l-a lovit pe Adi Popa în loc să intre în poartă.

Chiar înainte de pauză, tricolorii au cerut penalty la o intrare asupra lui Chipciu. Contactul a fost atât de dur încât mijlocaşul lui Anderlecht n-a mai putut continua şi a fost schimbat cu Enache.

În repriza a doua, Adi Popa a mai fost periculos pentru poarta gazdelor. Pe final, Enache n-a ajuns la minge după incursiunea lui Bogdan Stancu şi Kazahstan - România s-a terminat 0-0.

Cu cinci puncte în trei etape, tricolorii mai au un meci în preliminarii anul acesta, cu Polonia, pe 11 noiembrie.

UPDATE Ca pe vremea când Steaua aparținea armatei! Militarii au fost aduși la stadion pentru a susține naționala Kazahstanului!

UPDATE Oficialii din Kazahstan au vrut să ude terenul înaintea jocului pentru a face ca mingea să sară ciudat, dar conducerea FRF s-a opus și a reușit să-și impună punctul de vedere astfel că terenul a fost udat doar cu două ore înaintea partidei.

UPDATE Echipa națională a ajuns la stadion!

UPDATE Tricolorii au avut parte de o surpriză când au ajuns la stadionul pe care vor juca meciul cu Kazahstan! Arena din Astana a fost a fost luminată în culorile drapelului nostru!

UPDATE Transferat anul acesta la formaţia din Kazahstan, Tobol, Ciprian Deac a vorbit, cu doar câteva ore înainte de partida României, despre fotbalul din acea zonă. Patronii sunt decişi să facă investiţii masive, astfel că, în următorii ani, nu ar trebui să fim surprinşi să vedem, măcar la nivel de echipe de club, formaţii care să surprindă.

"Peste tot în ţară se investeşte. În fotbal, sunt câteva echipe care pot să plătească salarii de 50, 60, 70 de mii de euro pe lună. Vorbesc de Kairat, Astana şi poate noi. Sunt 4-5 echipe care pot să plătească mulţi bani. Undeva la 20 de milioane de euro. Cred că în 2-3 ani fotbalul va creşte foarte mult aici. Aum au acceptat să joace cu 6 strănii şi vor să mai adauge, iar acest lucru va creşte nivelul. Vor veni străini tot mai buni", a spus Deac în ProSport, pentru ca apoi să îi avertizeze pe tricolori: "Sunt 4-5 jucători de la Astana, alţii de la Kairat, care s-au învăţat cu cupele europene, au învăţat să joace meciuri tari. Au prins experienţă. Pe teren propriu, Astana nu a pierdut niciun meci, în Champions League. Asta spune ceva. Cred că şi alegerea terenului e o strategie a lor".

sursa foto: facebook/echipanationala

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano