Exclusiv ”Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Ce răspuns a oferit Anghel Iordănescu
Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

02.09.2016, 20:30
România U21 România U21
Luxemburg U21 Luxemburg U21
  • 90 | Final repriza 2
    România a surclasat Luxemburgul, scor 4-0, şi este deja cu gândul la meciul din Danemarca, de marţi, decisiv pentru calificarea în play-off-ul care duce la Europeanul under 21 din 2017
  • 78 | OcaziiRomânia U21
    George Miron a fost la un pas de un autogol spectaculos
  • 75 | GoluriRomânia U21
    Gooool România! Încă un gol de senzaţie reuşit de naţionala de tineret, marcat de mijlocaşul Stelei, Ovidiu Popescu
  • 72 | Schimbări
    Ultima schimbare la echipa lui Cristian Dulca. Ionuţ Nedelcearu este înlocuit de Andreas Calcan.
  • 71 | Faze meci
    Croatul Zebec a refuzat un nou penalty "tricolorilor", după un fault comis asupra lui Popadiuc
  • 65 | OcaziiRomânia U21
    Servit excelent de Thill, Lascak a ratat cea mai mare ocazie a reprizei secunde
  • 62 | Faze meci
    Arbitrul croat i-a refuzat un penalty lui George Puşcaş şi a dictat fault în atac
  • 59 | Schimbări
    A doua schimbare la naţionala României. Claudiu Bumba i-a lăsat locul lui Florin Tănase.
  • 54 | Schimbări
    Bechtold i-a luat locul lui Dragovic în naţionala Luxemburgului
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Vlad Olteanu a primit primul cartonaş galben al meciului
    Adrian Păun a fost înlocuit de Doru Popadiuc în startul reprizei secunde
    România conduce categoric la pauză, scor 3-0, în antepenultima partidă din grupa a cincea a preliminariilor Europeanului de tineret din Polonia
  • 45 | GoluriRomânia U21
    Goooool România! Alexandru Ioniţă a ridicat scorul la 3-0 pentru naţionala lui Cristian Dulca după o eroare incredibilă a apărării luxemburghezilor
  • 44 | OcaziiRomânia U21
    George Puşcaş a fost din nou aproape de gol
  • 41 | Faze meciRomânia U21
    Thill a tras mult peste poartă deşi se află într-o poziţie ideală pentru a reduce scorul
  • 39 | Faze meciRomânia U21
    George Puşcaş a preluare prea lung o minge într-o situaţie care l-ar fi putut aduce faţă în faţă cu portarul Roulez
  • 29 | GoluriRomânia U21
    Gooool România! Reuşită superbă a lui Claudiu Bumba, care a şutat perfect, lângă bară, de la aproximativ 11 metri
  • 19 | Faze meciRomânia U21
    Şutul lui Claudiu Bumba nu a nimerit spaţiul porţii oaspeţilor
  • 13 | GoluriRomânia U21
    Gooool România! Bogdan Ţîru a deschis scorul, cu o lovitură de cap. Este primul gol al fundaşului Viitorului în actualele preliminarii
  • 11 | OcaziiRomânia U21
    Lovitura de cap a lui Nedelcearu a ocolit de puţin poarta Luxemburgului.
  • 9 | OcaziiRomânia U21
    Păun a ratat prima şansă importante a României. Todorovic a respins însă, de la doi metri de poarta părăsită de Roulez
  • 3 | OcaziiRomânia U21
    Ocazie imensă Luxemburg! Şutul lui Dragovic a fost deviat cu dificultate de Cojocaru în bară
  • 2 | Faze meciRomânia U21
    Primul moment în care "tricolorii" au pus în pericol poarta luxemburghezilor, la lovitura de cap a lui Puşcaş, mult peste poartă
    A început partida de la Mediaş, ultima de pe teren propriu a României în preliminariile Europeanului de tineret de anul viitor.
Claude CamposLuxemburg U21

România - Luxemburg 4-0. Două goluri superbe, marcate de Bumba şi Ovidiu Popescu

România n-a avut probleme cu Luxemburgul în antepenultimul meci din preliminariile Europeanului under 21 din 2017, ultimul disputat pe teren propriu.

"Tricolorii" mici au început mai greu, iar oaspeţii au avut chiar o bară, în minutul 3. Jucătorii lui Cristian Dulca au deschis după 13 minute scorul la Mediaş, prin fundaşul Viitorului, Bogdan Ţîru, şi s-au distanţat 16 minute mai târziu, după execuţia superbă a mijlocaşului lui Hapoel Tel Aviv, Claudiu Bumba.

Fotbalistul Astrei, Alexandru Ioniţă, a punctat şi el înainte de pauză, iar România a jucat în repriza a doua cu gândul la meciul contra Danemarcei, de marţi, de la Aalborg, decisiv pentru calificarea în barajul Europeanului de tineret din Polonia.

Naţionala noastră a mai înscris un gol superb în minutul 75, prin mijlocaşul Stelei, Ovidiu Popescu.

România - Luxemburg s-a încheiat 4-0 după un meci în care arbitrul croat Mario Zebec a refuzat nu mai puţin de trei penalty-uri "tricolorilor".

Tot astăzi, Danemarca s-a impus la scor pe terenul Ţării Galilor, scor 4-0, şi pare a se fi desprins în fruntea grupei a cincea a preliminariilor.

Scandinavii au 19 puncte, în timp ce România are 16, însă şi un meci mai mult disputat. Rivalele la locul secund ale naţionalei lui Dulca sunt Ţara Galilor, care are 12 puncte, şi Bulgaria, cu 11, însă un joc mai puţin decât România.

Programul grupei 5 a preliminariilor Euro 2017

2015
31 martie: Țara Galilor - Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA - Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA - Bulgaria 0-2, Luxemburg - Țara Galilor 1-3
8 septembrie: Armenia - ROMÂNIA 2-3, Bulgaria - Luxemburg 3-0
9 octombrie: Luxemburg - ROMÂNIA 0-1, Danemarca - Țara Galilor 0-0, Bulgaria - Armenia 2-0
13 octombrie: Danemarca - Bulgaria 1-0, Armenia - Luxemburg 1-1
13 noiembrie: ROMÂNIA - Danemarca 0-3, Țara Galilor - Armenia 2-1
17 noiembrie: Țara Galilor - ROMÂNIA 1-1, Danemarca - Armenia 2-0

2016
25 martie: Bulgaria - Țara Galilor 0-0, Luxemburg - Danemarca 0-1
29 martie: ROMÂNIA - Țara Galilor 2-1, Luxemburg - Bulgaria 0-0, Armenia - Danemarca 1-3
2 septembrie: ROMÂNIA - Luxemburg 4-0, Țara Galilor - Danemarca 0-4
6 septembrie: Danemarca - ROMÂNIA, Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria - Danemarca, Luxemburg - Armenia
11 octombrie: Bulgaria - ROMÂNIA, Armenia - Țara Galilor, Danemarca - Luxemburg