Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
bataie 16
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special

Video Franța - Scoția 3-0. Viitoarea adversară a României n-a avut probleme în ultimul amical dinaintea Euro

04.06.2016, 15:23

În ultimul amical dinaintea duelului cu România, de la Euro 2016, Franţa a făcut spectacol cu Scoţia.

Franta bucurie
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

La Metz, gazdele au deschis scorul în minutul 8, prin Giroud, care a finalizat elegant pasa lui Sagna.

Tot Giroud a majorat avantajul selecţionatei din Hexagon, după ce portarul oaspeţilor, Marshall, a respins în faţa lui Payet.

Până la pauză, Franţa s-a desprins la trei goluri. Koscielny a marcat cu o lovitură de cap, în urma unui corner, sub privirile "secundului" României, Viorel Moldovan.

În repriza secundă, Didier Deschamps a trimis pe teren şi o parte dintre rezervele de lux, printre care Griezmann, Martial şi Gignac, dar scorul a rămas 3-0 până la final.

ECHIPELE DE START

Franța: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Coman, Giroud, Payet
Antrenor: Didier Deschamps

Scoția: Marshall - Martin, Greer, Hanley, Robertson - D. Fletcher, McArthur - Snodgrass, Maloney, Richie - S. Fletcher
Antrenor: Gordon Strachan

Final de meci: Franţa a câştigat cu 3-0 ultimul amical de dinaintea startului la Euro 2016 şi aşteaptă cu încredere partida contra României, de vineri.

Minutul 64: Bară Franţa! Paul Pogba a executat foarte bine o lovitură liberă, însă portarul scoţian, Marshall, a fost salvat de bară.

Minutul 63: Eroul Franţei din această partidă, Olivier Giroud, a fost înlocuit cu Andre-Pierre Gignac.

A început repriza a doua. Anthony Martial i-a luat locul în echipa Franţei adversarului din Premier League, Dimitri Payet, iar Antoine Griezmann i-a luat locul lui Kingsley Coman.

Pauză: FRANŢA - SCOŢIA 3-0. Francezii au făcut scor încă din prima repriză cu scoţienii, care nu au expediat nici măcar un şut spre poartă şi nu au avut niciun corner.

Minutul 39: FRANŢA - SCOŢIA 3-0. Spectacol făcut de francezi cu şase zile înaintea meciului cu România. Un alt jucător al lui Arsenal, fundaşul Laurent Koscielny, a ridicat scorul la Metz, unde Franţa joacă pentru a treia oară în istorie. Este primul gol marcat de Koscielny pentru naţionala ţării sale.

Minutul 34: FRANŢA - SCOŢIA 2-0. Olivier Giroud reuşeşte "dubla" şi ajunge la 17 goluri marcate pentru naţionala "cocoşilor", la al 49-lea meci în tricoul Franţei.

Minutul 25: Franţa controlează fără probleme partida contra scoţienilor, care nu s-au calificat la Europene.

Minutul 8: GOL FRANŢA! Scoţia a rezistat doar opt minute pe terenul Franţei. Atacantul lui Arsenal, Olivier Giroud, a deschis spectaculos scorul pentru prima adversară a României de la Euro 2016.

Fostul selecţioner al Franţei, Aime Jacquet, a dat lovitura de start a partidei de la Metz. Cu Jacquet pe bancă, Franţa a cucerit în 1998 singurul titlu mondial din istorie.

Franța: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Coman, Giroud, Payet
Antrenor: Didier Deschamps

Scoția: Marshall - Martin, Greer, Hanley, Robertson - D. Fletcher, McArthur - Snodgrass, Maloney, Richie - S. Fletcher
Antrenor: Gordon Strachan

Naționala Franței a încheiat cantonamentul montan din Austria și este gata de ultimul meci test înainte de Euro, cel cu Scoția. Jucătorii lui Didier Deschamps, care vor juca vineri împotriva României, sperau să-și încarce bateriile într-o mini vacanță, dar au recunoscut că stagiul a fost unul chinuitor. A plouat aproape non-stop, iar ședințele de pregătire au fost epuizante.

"A fost puţin extenuant, pentru că am avut câte două antrenamente pe zi. Am vorbit cu antrenorul şi mi-a făcut pregătirea puţin mai lejeră şi acum mă simt mai bine", a spus Anthony Martial.

Atacantul lui Manchester United, Anthony Martial, speră să-și recapete postul de titular, după ce Payet și Kingsley Coman au profitat de absența sa la amicalul cu Congo. Chemat în locul lui Lassana Diarra, Schneiderlin a încercat să tempereze entuziasmul fanilor, care își văd favoriții campioni europeni.

"Eu știu că lumea îşi pune mari speranţe în noi, știu că suntem consideraţi favoriţi, deoarece suntem gazdele competiţiei. Dar mai intră în calcule şi Germania, Spania sau Anglia, ca de obicei, poate chiar Belgia, care are o echipă bună", este realist Morgan Schneiderlin.

Franța - Scoția este în direct la Digi Sport 1, de la ora 22:00. Cele mai importante faze video sunt ÎN TIMP REAL pe digisport.ro și m.digisport.ro!

Etichete: franta romania , franta-scotia , franta europene

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
bataie 16

Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
După ce Bayern Munchen i-a dat ultimatum, agentul lui Alphonso Davies a spus lucrurilor pe nume
Bayerns Alphonso Davies - FC Bayern München - Archivfoto RECORD DATE NOT STATED Fußball *** Bayerns Alphonso Davies FC B
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"