Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
lippi belgia
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Islanda - Austria 2-1. Calificare istorică a nordicilor în optimile de finală

22.06.2016, 14:30

Echipa naţională a Islandei a învins cu scorul de 2-1 (1-0), selecţionata Austriei într-un meci disputat miercuri, pe Stade de France din Saint-Denis, în cadrul Grupei F a EURO 2016.

bucurie islanda
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Islanda a obţinut astfel prima victorie din istoria sa la un turneu final, aceasta aducându-i şi calificarea în optimile de finală ale EURO 2016 de pe locul doi al grupei F. Neînvinşi în această grupă, nordicii vor întâlni în optimi prima reprezentativă a Angliei, în timp ce austriecii părăsesc competiţia.

Selecţionata Islandei a început în forţă partida, iar în minutul 2 a avut prima mare ocazie. Johann Gudmundsson a şutat puternic de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a lovit bara din stânga a porţii apărate de Almer.

În continuare islandezii au presat, creându-şi oportunităţi de a înscrie prin Bjarnason şi Arnason, iar în minutul 18 au reuşit să deschidă scorul. Jon Dadi Bodvarsson a înscris cu un şut din interiorul careului în urma unei pase cu capul primite de la Arnason.

Conduşi pe tabela de marcaj, austriecii au încearcat să preia controlul jocului, dar prima ocazie importantă o au abia în minutul 29, când Arnautovic şutează de la aproximativ 16 metri, însă portarul Halldorsson reuşeşte să prindă mingea în doi timpi.

Şapte minute mai târziu Austria a beneficiat de o lovitură de la unsprezece metri acordată de arbitrul Szymon Marciniak pentru o ţinere în careu a lui Skulason asupra lui Alaba. Aleksandar Dragovic ratează însă penalty-ul, şutând în bara stângă a porţii islandeze.

Pauza meciului îi găseşte pe austrieci tot în atac, dar portarul islandez respinge miraculos de sub bară un şut puternic al lui Julian Baumgartlinger.

Selecţionerul Austriei, Marcel Koller, a făcut o schimbare inspirată în debutul reprizei secunde introducându-l în teren pe Alessandro Schopf. Acesta avea să înscrie golul egalării pentru Austria în minutul 60 cu un şut din interiorul careului în urma unei acţiuni personale.

Islanda a încearcat să dea replica pe contraatac, iar în minutul 65 Gylfi Sigurdsson a ratat o bună şansă de a-şi readuce echipa în avantaj, şutul său fiind respins de portarul Austriei.

Pe final, Islanda nu îşi mai propune decât să conserve scorul de egalitate de pe tabelă, dar cu toate acestea, profitând de precipitarea austriecilor reuşeşte să mai înscrie o dată prelungirile partidei. În minutul 90+4 Arnor Ingvi Traustason a dat lovitura de graţie după o pasă a lui Elmar Bjarnason şi a adus Islandei prima victorie la un turneu final din istorie.

Omul meciului a fost desemnat fundaşul central al Islandei Kari Arnason, atât pentru evoluţia sa din apărare, cât şi pentru pasa de gol oferită în minutul 18 colegului său Bodvarsson.

ECHIPELE:

Islanda (4-4-2): Halldorsson - Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson (Ingason, 86), Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason - Bodvarsson(Bjarnason, 71), Sigthorsson (Traustason, 80)

Antrenori: Lars Lagerback și H. Hallgrimsson

Rezerve: Hauksson, Hermannsson, Ingason, Kristinsson, Jonsson, Sigurjonsson, Magnusson, Hallfredsson, Gudjohnsen

Austria (4-2-3-1): Almer - Dragovic, Prodl (Schopf, 46), Hinteregger, Fuchs - Ilsanker (Janko, 46), Baumgartlinger - Klein, Alaba, Arnautovic - Sabitzer (Jantscher, 78)

Antrenor: Marcel Koller

Rezerve: Garics, Okotie, Junuzovic, Harnik, Lindner, Suttner, Wimmer, Hinterseer, Ozcan

AGERPRES

LIVE TEXT:

Min 95: Final de partidă la Paris. Islanda se impune cu 2-1 și încheie grupa F pe locul 2, după Ungaria. Ambele au adunat câte o victorie și două remize. Portugalia merge în optimi de pe locul 3.

Min 95: GOOOOL ISLANDA! GOOOL TRAUSTASON! Austriecii pierd mingea și nordicii reușesc să marcheze la ultima fază, obținând astfel prima victorie la un turneu final

VIDEO CU GOLUL LUI TRAUSTASON

Min 94: Austria atacă cu toate liniile dar rămâne descoperită în defensivă

# 68714 speactori au urmărit din tribune partida dintre Islanda și Austria

Min 90: De la margine se arată 4 minute de prelungire. La acest scor Islanda se califică de pe locul 3 în timp ce Austria termină ultima și este eliminată de la Euro

Min 86: Ultima schimbare la islandezi. Ingason întră în locul lui Gudmundsson

Min 82:     Halldorsson este avertizat pentru trageri de timp

Min 80: OCAZIE AUSTRIA! Alaba execută foarte bine o lovitură liberă de la 20 de metri. Mingea se ducea sub transversală, dar a fost scoasă în corner de goalkeeperul nordicilor

Min 80: A doua schimbare la islandezi. Sigthorsson este înlocuit cu Traustason

Min 78:     Arnason este și el avertizat de centralul polonez pentru un fault

Min 78: Schimbare în echipa lui Koller. Sabitzer este înlocuit cu Jantscher

Min 72: OCAZIE AUSTRIA! Schopf e aproape să realizeze dubla și să devină eroul austriecilor însă șutul său din apropierea porții este blocat în ultimul moment de Halldorsson

Min 71: Schimbare la islandezi. Bodvarsson, autorul singurului gol al islandezilor, îi lasă locul în teren lui Bjarnason

Min 70:     Janko este avertizat pentru proteste

Min 68: OCAZIE AUSTRIA! Janko reia din 6 metri, către colțul scurt, dar mingea trece puțin pe lângă bara porții islandeze

# Meci cu garda jos pe Stade de France. La aceste scoruri, Islanda și Austria ocupă ultimele două locuri în grupă

Min 65: OCAZIE ISLANDA! Sigurdsson nu reușește să-l învingă pe Almer cu un șut de la 11 metri, după un contraatac purtat în 3 de către ofensiva islandeză.

# Portugalia restabilește din nou egalitatea. Cristiano Ronaldo marchează cu capul și reușește dubla, lusitanii urcă pe locul 2 al grupei la aceste rezultate, Islanda coboară pe 3

Min 60: GOOOOL AUSTRIA! GOOOOL SCHOPF! Trimis pe teren în debutul reprizei secunde, jucătorul de 22 de ani legitimat la Schalke finalizează cu gol o acțiune personală de toată frumusețea

VEZI AICI GOLUL LUI SCHOPF

# Meci nebun la Lyon. Portugalia, din nou aproape de eliminare. Ungaria trece iar în avantaj. Balazs Dzsudzsak reușește dubla

Min 51:     Sigthorsson este avertizat de arbitrul polonez pentru un cot aplicat unui jucător austriac

# Replică imediată a Portugaliei, care egalează prin Cristiano Ronaldo. Superstarul Realului a marcat spectaculos, cu călcâiul

# La Lyon formația Ungariei trece din nou în avantaj. Balazs Dzsudzsak a fost autorul golului. La acest scor Portugalia este eliminată

Min 47: OCAZIE AUSTRIA! Echipa lui Koller începe în forță repriza secundă. Alaba șutează puternic din careu, dar fundașii islandezi resping în corner, de pe linia porții

Min 46: A început repriza secundă a disputei de pe Stade de France

Min 46: Două schimbări la pauză în echipa Austriei. Janko și Schopf îi înlocuiesc pe Prodl și Ilsanker

Min 45: Final de primă repriză în partida dintre Islanda și Austria. Nordicii conduc cu 1-0 și sunt calificați în optimi în acest scor. În celălalt duel din grupă scorul este egal, 1-1. Mai jos puteți vedea clasamentul în timp real

# În duelul de la Lyon echipa Portugaliei reușește să restabilească egalitatea. Nani a marcat din pasa lui Cristiano Ronaldo

Min 42: OCAZIE AUSTRIA! Baumgartlinger șutează puternic din afara careului, Halldorsson se întinde și respinge de sub bară

# Dragovic este al treilea jucător de la Euro 2016 care ratează o lovitură de la 11 metri. Primii doi au fost Sergio Ramos și Cristiano Ronaldo, fotbaliști legitimați la Real Madrid

Min 36: PENALTY RATAT AUSTRIA! Dragovic își asumă responsabilitatea executării lovituruii de la 11 metri însă trimite în bară și tabela rămâne nemodificată

VEZI AICI PENALTY-UL RATAT DE DRAGOVIC

Min 36:     Skulason este avertizat de Szymon Marciniak pentru faultul asupra lui Alaba

Min 36: PENALTY AUSTRIA! Skulason îl ține de mână pe Alaba în careu și centralul polonez indică punctul cu var

VEZI AICI FAULTUL LUI SKULASON

Min 29: OCAZIE AUSTRIA! Arnautovic șutează de la marginea careului mare, Halldorsson este atent și reține în doi timpi mingea trimisă de atacantul care evoluează în Premier League, la Stoke

# În celălalt duel Ungaria deschide scorul și își consolidează prima poziție în clasamentul grupei F. În acest moment, Portugalia lui Cristiano Ronaldo este eliminată de la Euro

Min 18: GOOOL ISLANDA! GOOOL BODVARSSON! Nordicii deschid scorul și fac un pas important către optimi. Atacantul islandez a marcat din careul mic, cu un șut pe lângă Almer, după o pasă a lui Arnason

VEZI AICI GOLUL LUI BODVARSSON!

Min 15: BARĂ ISLANDA! Sigurdsson execută un corner către colțul lung, Almer e depășit, mingea se duce în bară și apoi ajunge la Arnason, care șutează de la marginea careului de 16 metri și trimite puțin peste transversală

Min 11: OCAZIE AUSTRIA! Halldorsson încearcă un dribling în fața lui Arnautovic și este deposedat de atacantul austriac. Jucătorul lui Stoke alunecă însă și nu mai poate să împingă balonul în plasă

# În celălalt meci al grupei se întâlnesc Portugalia și Ungaria. Fosta adversară a României din preliminarii este deja calificată în optimi, având 4 puncte după primele două meciuri

Min 2: BARĂ ISLANDA! Nordicii încep fulminant partida. Gudmundsson trimite un șut puternic de la peste 25 de metri. Almer era bătut însă mingea s-a oprit la încheietura barelor

Min 1: A început partida dintre Islanda și Austria. Partida este arbitrată de polonezul Szymon Marciniak

ECHIPELE:

Islanda (4-4-2): Halldorsson - Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson, Gunnarsson, Sigurdsson, Bjarnason - Bodvarsson, Sigthorsson

Rezerve: Hauksson, Hermannsson, Ingason, Kristinsson, Jonsson, Sigurjonsson, Bjarnason, Magnusson, Hallfredsson, Traustason, Gudjohnsen

Austria (4-2-3-1): Almer - Dragovic, Prodl, Hinteregger, Fuchs - Ilsanker, Baumgartlinger - Klein, Alaba, Arnautovic - Sabitzer

Rezerve: Garics, Okotie, Junuzovic, Harnik, Lindner, Suttner, Wimmer, Schopf, Hinterseer, Janko, Jantscher, Ozcan

Poate cel mai așteptat meci al serii de miercuri se dispută pe Stade de France, între Islanda și Austria, de la ora 19:00.

După parcursul foarte bun din preliminarii, Austria reprezintă cu siguranță una dintre marile dezamăgiri ale turneului final, însă chiar și așa, trupa lui Koller se poate califica mai departe, cu un succes în fața Islandei.

Austria are însă o absență importantă pentru meciul decisiv din faza grupelor. Zlatko Junuzovic, jucătorul lui Werder Bremen, s-a accidentat împotriva Ungariei (0-2), locul său urmând să fie luat de Sabitzer, titular de altfel și în fața Portugaliei (0-0).

Există însă și varianta ca David Alaba să joace în spatele unicului vârf, Janko, Koller mizând pe tehnica și viteza acestuia, în condițiile în care este de așteptat ca Islanda să joace defensiv.

Cu două puncte după primele două meciuri, Islanda trebuie și ea să câștige, pentru a nu sta la mâna rezultatelor.

Etichete: islanda euro , islanda austria , austria euro

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"
ronaldo-5
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
6 recorduri mondiale la natație în primele 3 zile de la Jocurile Olimpice!