FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)

Finlanda Finlanda
România România
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 93 | Final repriza 2
    FINAL DE MECI! ROMÂNIA CÂȘTIGĂ CU 2-0 ȘI ADUNĂ 7 PUNCTE DUPĂ PRIMELE 3 ETAPE DIN PRELIMINARII
  • 90 | Faze meci
    Partida este prelungită cu trei minute
  • 87 | OcaziiFinlanda
    Raț i-a centrat bine în careu lui Rusescu, atacantul Stelei a preluat pe piept și a tras din întoarcere, puțin pe lângă poartă
  • 86 | Schimbări
    Stancu iese de pe teren în aplauzele publicului, iar locul lui este luat de Rusescu
  • 85 | Schimbări
    Imediat după gol, Pițurcă mai face o schimbare: Enache îi ia locul lui Tănase
  • 84 | Goluri
    GOOOOL ROMANIA! Bogdan Stancu a reușit dubla printr-un șut senzațional de la 18 metri. Mingea a fost plasată excelent, la colțul lung. O nouă pasă de gol pentru Sânmărtean
  • 75 | OcaziiFinlanda
    Tănase a șutat puternic din interiorul careului, portarul Maenpaa a respins cu dificultate peste poartă
  • 74 | Schimbări
    Ultima schimbare a gazdelor: Markkanen îi ia locul lui Hamalainen
  • 65 | Schimbări
    Modificare în trupa finlandeză: Pohjanpalo îi ia locul lui Hetemaj
  • 56 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Ring a fost eliminat pentru două cartonașe galbene primit în doar 4 minute. Al doilea avertisment a fost încasat după un fault la Sânmărtean
  • 54 | Goluri
    GOOOOL ROMÂNIA! Bogdan Stancu a deschis scorul printr-o lovitură de cap, din 4 metri, după un corner executat de Sânmărtean
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Ring a primit un cartonaș galben pentru un henț în marginea terenului
  • 48 | Schimbări
    Prima schimbare făcută de Pițurcă: Sânmărtean intră în locul lui Chipciu, care s-a accidentat
    Finlandezii fac prima schimbare: Riski îi ia locul lui Pukki
    A început a doua repriză
  • 45+2 | Final repriza 1
    S-a încheiat prima repriză. Niciun gol în cele 45 de minute de joc de la Helsinki
  • 45 | Faze meci
    Prima repriză este prelungită cu două minute
  • 45 | OcaziiFinlanda
    Pintilii a tras la colțul lung, de la limita careului, dar mingea trece mult pe lângă poartă, chiar dacă mijlocașul nostru a avut o pozitie bună
  • 44 | Cartonaşe Galbene
    Stancu a intrat tare la Hetemaj și a primit și el un cartonaș galben
  • 33 | OcaziiFinlanda
    Tănase a tras de la 25 de metri, la colțul scurt, dar portarul finlandezilor a fost la post. Primul șut al naționalei noastre pe poartă vine după mai bine de o jumătate de oră
  • 31 | OcaziiFinlanda
    Pukki a pătruns periculos spre poarta română, a șutat de la 18 metri, dar defensiva tricoloră a reușit să respingă
  • 21 | OcaziiFinlanda
    Torje a tras și el din afara careului, la colțul lung, dar a ratat cadrul porții lui Maenpaa
  • 14 | OcaziiFinlanda
    Hetemaj a primit o pasă foarte bună de la Eremenko, a preluat în careu și a șutat la colțul scurt, dar Tătărușanu a reușit să respingă în lateral.
  • 11 | OcaziiFinlanda
    Hoban a șutat de la 20 de metri, la colțul lung, dar a trecut puțin pe lângă stâlpul porții finlandeze
Victor PițurcăRomânia

VIDEO Finlanda - România 0-2. Intrarea lui Sânmărtean a schimbat fața jocului. "Dublă" Bogdan Stancu!

România a câştigat al doilea meci consecutiv din deplasare, în această ediție a preliminariilor pentru Euro 2016. Cu trei puncte avans faţă de locul 3 din grupă, tricolorii privesc calmi spre partidele din iarnă.

Susţinuţi de un număr important de spectatori, Hoban, Torje și Pintilii au încercat să le pună probleme finlandezilor, însă de fiecare dată au trimis pe lângă. Abia în minutul 34, Tănase a trimis primul şut pe poartă pentru naţionala lui Piţurcă.

Tricolorii au făcut diferenţa în repriza secundă. Chipciu s-a accidentat, iar Sânmărtean i-a luat locul. Intrarea mijlocașului stelist a schimbat fața jocului. Peste doar cinci minute, fotbalistul de 34 de ani a executat cornerul din care Bogdan Stancu a deschis scorul. Tot Sânmărtean a provocat eliminarea lui Ring pentru două galbene, încasate într-un interval de 4 minute.

Tănase a fost la un pas de 2-0, dar portarul finlandezilor a respins de sub transversală. Scorul final a fost stabilit în minutul 83, tot după o pasă a lui Sânmărtean, finalizată cu o execuţie de excepţie de acelaşi Bogdan Stancu. Pentru România urmează examenul cu nord-irlandezii.

După trei etape, România are 7 puncte din 9 posibile şi este a doua în grupă, după Irlanda de Nord. Surpriza grupei s-a impus și în Grecia, cu 2-0, și are punctaj maxim după 3 etape.

Pe 14 noiembrie, pe Arena Națională, va avea loc meciul direct, iar în cazul unei victorii asupra Irlandei de Nord, România va urca pe prima poziție.

Grecia - Insulele Feroe (Pireu)
Ungaria - Finlanda (Budapesta)
România - Irlanda de Nord (Bucureşti)

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

Screenshot 2024-04-24 231756

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

MEDIA: Liga Digi Sport, 14:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL:OTELUL GALATI-DINAMO BUCURESTI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (8.04.2024)

FOTBAL: UTA - Oțelul, 16:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• Alexandru Marian Musi reactioneaza in meciul de fotbal dintre Petrolul Ploiesti si FC Botosani, din cadrul Superligii Su

FOTBAL: Hermannstadt - Petrolul, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (21.04.2024)

FOTBAL: Universitatea Craiova - CFR Cluj, 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Brighton - Manchester City, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Fotbal Club, 23:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”

profimedia-0783976186

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar