March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”

SuediaSuedia
17 noiembrie, ora 21:45
Danemarca Danemarca
Suedia Suedia
    Final de meci la Copenhaga! Suedia s-a calificat la Euro, cu scorul general de 4-3, după ce Ibrahimovic a reuşit o dublă în Danemarca.
  • 90+2 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Hojbjerg a ratat o şansă uriaşă de a-şi aduce echipa în avantaj, trimiţând pe lângă poartă din câţiva metri.
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL Danemarca, 2-2! Gazdele egalează prin noul intrat Vestergaard, care a marcat cu o lovitură de cap spectaculosă, în urma unui corner.
  • 86 | Schimbări
    A treia şi ultima înlocuire şi la suedezi. Olsson a intrat în locul lui Bengtsson.
  • 84 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde. A ieşit Durmisi şi a intrat Vestergaard.
  • 81 | Goluri
    GOOOOOOOOL Danemarca, 1-2! Gazdele reuşesc să reducă din diferenţă, după golul lui Poulsen, care a înscris cu o lovitură de cap, după centrarea lui Durmisi.
  • 80 | Schimbări
    O nouă modificare în echipa Suediei. Hiljemark i-a luat locul lui Larsson.
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Galben şi pentru Hojbjerg.
  • 76 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Suedia! Ibrahimovic a executat senzaţional o lovitură liberă şi a dus scorul la 2-0, rezolvând practic ecuaţia calificării.
  • 71 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Eriksen a tras puternic din mijlocul careului, după o aruncare lungă de la marginea, dar mingea trimisă de jucătorul lui Tottenham, şi deviată de un fundaş suedez, l-a lovit în piept pe Isaksson, iar scorul a rămas neschimbat.
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Larsson a fost şi el avertizat, după un fault comis asupra lui Durmisi.
  • 69 | Schimbări
    O primă modificare la oaspeţi. Svensson i-a luat locul lui Kallstrom.
  • 60 | Schimbări
    Schimbare la gazde. Rasmussen a intrat în locul lui Bendtner.
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Poulsen.
  • 52 | Faze meciDanemarca
    O centrare înşelătoare a lui Jorgensen l-a pus în dificultate pe Johansson, care a fost la un pas de autogol.
  • 51 | Cartonaşe Galbene
    Durmisi a primit cartonaşul galben.
    Schimbare la gazde. A ieşit Delaney şi a intrat Krohn-Dehli.
    Pauză la Copenhaga! Suedia conduce cu 1-0, după golul marcat de Zlatan Ibrahimovic.
  • 39 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Suedia! Agger a fost, la rândul său, aproape de autogol, după o centrare de pe partea stângă a lui Ibrahimovic.
  • 31 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Eriksen a executat foarte bine o lovitură liberă, dar Isaksson a reuşit să respingă în corner mingea care a muşcat şi gazonul în faţa sa.
  • 27 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Suedia! Ibrahimovic a fost la un pas de a realiza dubla şi de închide aproape sigur discursul calificării. Schmeichel a avut, însă, o paradă excelentă în faţa lui Zlatan.
  • 19 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Suedia! Ibrahimovic a deschis scorul, la prima ocazie la poarta lui Schmeichel. Atacantul oaspeţilor a reluat inteligent la colţul lung, după centrarea din corner a lui Kallstrom.
  • 14 | Faze meciDanemarca
    Poulsen a avut o şansă importantă de a ameninţa poarta oaspeţilor, dar şutul său a fost slab şi pe centru, iar Isaksson a prins fără probleme. Început mai bun al danezilor.
  • 11 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Bengtsson, după un fault asupra lui Poulsen.
  • 8 | OcaziiDanemarca
    Ocazie Danemarca! Gazdele au avut o şansă uriaşă de a deschide scorul, după o fază confuză în urma unui corner. Kallstrom a fost la un pas de autogol, trimiţând în transversala propriei porţi, apoi şutul din apropiere al lui Agger a fost blocat.
    A început meciul. Înaintea partidei, s-a ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Paris.
Erik HamrenSuedia

VIDEO Danemarca - Suedia 2-2. Oaspeţii s-au calificat la Euro datorită dublei lui Zlatan

Suedia s-a calificat pentru a şasea oară la un Campionat European. După ce a învins cu 2-1 în prima manșă, echipa lui Erik Hamren a remizat cu Danemarca în deplasare, scor 2-2, în play-off-ul pentru Euro 2016. Ibrahimovic a fost eroul meciului de la Copenhaga, starul lui PSG reușind o dublă.

Danemarca n-a reușit să întoarcă rezultatul primei manșe a barajului cu Suedia și trupa lui Ibrahimovic s-a calificat la Euro 2016.

Gazdele au început în forță, iar Kallstrom a fost aproape de un autogol.

Suedia a deschis scorul în minutul 19, când Ibrahimovic a marcat după cornerul executat excelent de Kallstrom.

Vedeta lui Paris Saint Germain putea majora avantajul oaspeților înainte de pauză, dar a fost blocat de Kasper Schmeichel.

Danemarca a trecut pe lângă egalare în partea secundă. Eriksen a șutat în blocajul lui Larsson, apoi mingea l-a lovit pe Isaksson.

Ibrahimovic a lovit pentru a doua oară în minutul 76, când a șutat perfect din lovitură liberă şi a făcut dubla.
Golgheterul all-time al Suediei a terminat astfel calificările cu 11 goluri marcate în 10 meciuri.

Danezii au găsit resurse pe final pentru a egala. Poulsen a redus din diferență în minutul 82, iar Vestergaard a marcat pentru 2-2 în prelungiri.

Nu a fost, însă, suficient pentru a obține calificarea, iar la Euro, merg suedezii.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid