Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Video Astra - Plzen 1-1. Egal cu emoții pentru Astra, care a luat 4 puncte din două meciuri cu cehii

03.11.2016, 18:52

Astra Giurgiu a obținut 4 puncte din cele două meciuri cu Viktoria Plzen. După victoria din Cehia, din urmă cu două săptămâni (2-1), campioana României și gruparea antrenată de Roman Pivarnik au încheiat la egalitate, scor 1-1 pe Arena Națională.

astra plzen
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Astra a jucat fără Alibec, accidentat la genunchi și menajat de antrenorul Marius Șumudică, iar în aceste condiții greul atacului a rămas pe umerii lui Budescu, Teixeira și Alexandru Stan. Cel din urmă a și deschis scorul în minutul 19, după o pasă strălucită a decarului, dar și cu noroc, după ce șutul său a fost respins de portar, în prima fază.

Avantajul campioanei României a durat doar 6 minute, fiindcă oaspeții au egalat prin Krmencik, autor al unei lovituri superbe de cap de lângă Geraldo. Giurgiuvenii au continuat să fie mai periculoși în prima repriză, dar după pauză nu au mai arătat la fel de bine. Hrosovsky a luat pe cont propriu o acțiune în minutul 51 și a șutat plasat, după ce a driblat 4 adversari, dar Lung a respins foaret bine, în lateral.

Stan a mai apărut o dată periculos în careu în minutul 65, dar tot Plzen a avut ocaziile mai mari. Krmencik a fost la un pas să realizeze dubla, dar lovitura sa de cap a lovit transverala (76). Pe final a intrat și Daniel Niculae, chiar dacă e insuficient refăcut după leziunea musculară care l-a făcut să rateze ultimele meciuri. Boubacar a avut ultima șansă importantă a Astrei, însă șutul său din afara careului a fost prins în doi timpi de portarul cehilor (85).

Plzen a presat pe final, dar nu a mai reușit să schimbe tabela, iar Astra rămâne cu 4 puncte după primele 4 etape ale Grupei E din Europa League.

VIDEO GOLURILE DIN MECIUL ASTRA - PLZEN 1-1

LIVE TEXT

Min. 90+4: Fluier final. Astra - Plzen 1-1.

Min. 90+3: Cehii pun presiune în careul Astrei pe final. Au obținut 3 cornere în două minute, dar

* Grunwald a redus din diferență în minutul 89 pentru Austria Viena, care acum e condusă cu 2-4 de AS Roma.

Min. 87: Modificare și la Astra: iese Teixeira și intră Alexandru Ioniță 2.

Min 87: Schimbare la Plzen: iese Hromada și intră Bakos.

Min. 87: Junior Morais e lansat cu o minge lungă pe stânga, dar portarul cehilor a ieșit la 25 de metri, a ajuns mai rapid la minge, l-a fentat pe căpitanul Astrei și a pasat scurt către un coechipier.

Min. 85: Ocazie pentru Astra! Daniel Niculae a așezat pentru șutul lui Boubacar, de la circa 20 de metri, dar portarul lui Plzen a reușit să prindă în doi timpi.

* AS Roma face 4-1 pe terenul Austriei Viena. Al 4-lea gol a fost semnat de Nainggolan, în minutul 78.

Min. 77:     Cartonaș galben pentru portarul Lung.

Min. 76: Bară pentru Plzen! Krmencik, cel care a și marcat golul cehilor, a reluat puternic cu capul o centrare venită de pe dreapta, dar mingea a întâlnit transversala. Balonul a sărit tot la un jucător al oaspeților, dar acesta se afla în ofsaid și faza a fost oprită.

Min. 75: Schimbare la Astra: iese Budescu și intră Daniel Niculae.

Min. 73:     Cartonaș galben pentru Hromada, după un fault din spate asupra lui Săpunaru.

* Dzeko realizează dubla în minutul 65 și duce scorul la 4-1 pentru AS Roma la Viena.

Min. 67: Schimbare la Plzen: iese Kovaric și intră Kopic.

Min. 65: Alexandru Stan a centrat periculos în fața porții adverse, dar un fundaș a respins și mingea i-a revenit. S-a împiedicat în careu, dar s-a ridicat și a încercat să centreze din nou, dar a trimis în Teixeira și mingea a ricoșat în aut de poartă.

Min: 62: Schimbare la Plzen: iese Kace și intră Horava.

Min. 56: Budescu a încercat să trimită direct pe poartă dintr-un corner de pe stânga, dar mingea a trecut cu puțin alături de poartă.

Min. 56: Șut din unghi trimis pe jos de Takayuki, după o nouă pasă extraordinară a lui Budescu, dar portarul oaspeților a respins în corner.

Min. 55: Schimbare la Astra: iese Lovin și intră Nicoară.

Min. 51: Ocazie mare pentru Plzen! Lung a intervenit excelent și a scos în lateral șutul lui Hrosovsky, care a tras plasat, după o acțiune personală de toată frumsețea, în care a driblat 4 jucători ai Astrei. Petrzela a ajuns mai rapid, dar șutul său din unghi s-a dus cu mult peste poartă.

Min. 48:     Cartonaș galben pentru Budescu.

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Pauză pe Arena Națională, acolo unde Astra și Viktoria Plzen se află la egalitate, scor 1-1.

Min. 35: Takayuki Seto primește mingea în mijlocul careului, preia și pivotează, dar șutul său cu stângul, din cădere, este blocat de unul dintre cei 3 apărători adverși aflați în jurul său. Japonezul avea și varianta de a scoate mingea pentru un coechipier care aștepta liber la 20 de metri, în poziție centrală.

Min. 25: GOOOOL Viktoria Plzen! Krmencik egalează pentru cehi cu o lovitură de cap din 10 metri, de lângă Geraldo Alves. A trimis frumos, la colțul lung, iar Lung nu a mai ajuns balonul, în ciuda plonjonului.

VIDEO Golul lui Krmencik

Min. 20:     Cartonaș galben pentru Florin Lovin, primul al acestui meci, după o lovitură cu cotul aplicată unui adversar, într-un duel aerian.

Min. 19: GOOOOL Astra! Alexandru Stan deschide scorul pentru campioana României! Budescu a pasat genial în spatele apărătorilor cehi, Stan a preluat, a pătruns în careu, dar primul său șut a fost scos de Kozacik cu un reflex excelent. Mingea i-a revenit aceluiași Stan, care a pus balonul jos și a înscris printre doi adversari.

VIDEO Golul lui Alexandru Stan

* AS Roma a preluat conducerea la Viena, scor 2-1, după golul marcat în minutul 18 de Daniele De Rossi

Min. 15: Ocazie mare pentru Astra! Geraldo a reluat puternic cu capul după un corner de pe dreapta, executat de Budescu, dar portarul celor de la Plzen a reușit să respingă din nou în corner.

Min. 14: Teixeira urcă în centru și pasează în stânga, pentru centrarea lui Morais, care a fost respinsă până la 20 de metri de apărătorii oaspeților. Lovin a șutat din voleu, dar nu a prins mingea ideal și a trimis cu mult peste poartă.

Min. 9: Ajung și cehii de două ori în careul Astrei, dar fără a reuși să pună cu adevărat pericol la poarta lui Lung.

* În celălalt meci din grupă, cel dintre Austria Viena și AS Roma, scorul este 1-1 încă din minutul 5! Kayode a deschis scorul în minutul 2 pentru austrieci, iar pentru italieni a egalat Dzeko, 3 minute mai târziu.

Min. 3: Ocazie pentru Astra! Campionii au recuperat mingea în jumătatea adversă de teren, Alexandru Stan a apăruturcat pe dreapta și a scos la 16 metri pentru șutul din prima al lui Teixeira, care a trimis pe jos, dar destul de slab și pe direcția portarului Kozacik.

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Astra și Viktoria Plzen.

Echipele de start în Astra - Plzen:

Astra: Lung - Săpunaru, Geraldo Alves, Oroş - Alexandru Stan, Boubacar, Lovin, Junior Morais - Seto, Teixeira - Budescu;

Plzen: Kozacik - Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky - Hromada, Hrosovsky - Petrzela, Kace, Kovarik - Krmencik.

Etichete: europa league , astra , roma , austria viena , plzen

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Americanii au anunțat următorul turneu la care poate participa Simona Halep: ”Speră să fie gata”
Screenshot 2024-04-03 at 19.41.27
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Florin Maxim se gândește la Europa League: "Aici se vor schimba lucrurile!"
UEFA Europa League: Feyenoord v AS Roma Rotterdam - The Europa League logo during the 1st leg of the UEFA Europa League

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”