profimedia-0856912725
Bayer Neverlosen! "Farmaciștii" erau conduși în minutul 90+3, dar ce s-a întâmplat apoi va rămâne în istorie
Sevilla FC v AS Roma, Europa League Final, Football
Europa League, retur ”optimi” | Liverpool - Sparta Praga 6-1 / Bayer Leverkusen - Qarabag 3-2. Toate echipele calificate
Ahead of Turkish Super Cup match in Riyadh
Mircea Lucescu revine pe bancă! Acord cu noua echipă
Fotbal Club

Liverpool, din nou într-o finală europeană după 9 ani. Sevilla, adversara englezilor

28.04.2016, 11:12

Liverpool poate visa în continuare la locul de UEFA Champions League, ce va răsplăti câştigătoarea Europa League. Englezii joacă prima finală de cupă europeană după o pauză de 9 ani. În cealaltă semifinală, Sevilla a învins cu 3-1 echipa lui Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, și va disputa finala de la Basel, de pe 18 mai.

finala basel
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

"Cormoranii" sunt în finală după ce au întors soarta calificării în faţa lui Villarreal, care câştigase în Spania cu 1-0. Gazdele au deschis scorul pe Anfield în minutul 7, când mingea centrată de Firmino a fost deviată în propria poartă de Bruno.

În repriza a doua, Daniel Sturridge a profitat de pasa lui Firmino şi a dublat avantajul echipei lui Jurgen Klopp. Cu 20 de minute înainte de final, fundaşul oaspeţilor, Victor Ruiz, a fost eliminat pentru al doilea galben, iar "zarurile au fost aruncate" după golul de 3-0, reuşit de Adam Lallana.

Cu 3-1 la general, englezii merg în marea finală de la Basel, de pe 18 mai, unde vor lupta pentru trofeu cu câştigătoarea ultimelor două ediţii, Sevilla.

Andaluzii au eliminat Şahtiorul lui Mircea Lucescu cu scorul general de 5-3. Ucrainenii au pierdut cu 1-3 returul din Spania, după ce în prima manşă scorul a fost 2-2.

LIVE SCORE

STATISTICĂ LIVERPOOL - VILLARREAL

STATISTICĂ SEVILLA - ȘAHTIOR

UPDATE: Fluier final în cele două meciuri: Liverpool și Sevilla vor juca finala UEFA Europa League! Spania ratează șansa istorică de a merge cu toate formațiile în cele două finale ale competițiilor europene.

Min. 81: GOOOL LIVERPOOL! Firmino îi pasează lui Sturridge, acesta lovește greșit balonul, însă Lallana, aflat în poziție regulamentară, înscrie din fața porții pentru 3-0

VIDEO GOLUL LUI LALLANA

Min. 71: CARTONAȘ ROȘU! Misiune tot mai grea pentru Villarreal. Victor Ruiz vede al doilea cartonaș galben și este eliminat, după ce îl faultează pe Lallana, la marginea careului

Min. 63: GOOOL LIVERPOOL! Sturridge rămâne în poziție regulemtară după pasa lui Firmino, iar atacantul lui Klopp înscrie și cu șansă, după ce balonul lovește și bara înainte de a intra în poartă

VIDEO GOLUL LUI STURRIDGE

Min. 59: GOOOL SEVILLA! Mariano prinde un șut formidabil din afara careului, iar execuția plasată nu îi lasă nicio șansă lui Pyatov

VIDEO GOLUL LUI MARIANO

Min. 47: GOOOL SEVILLA! Krychowiak pasează decisiv pentru Gameiro și atacantul gazdelor reușește să marcheze din nou, după ce se desprinde cu ușurință din marcaj. În acest moment, sunt șanse destul de mari să avem prelungiri în ambele partide

VIDEO GOLUL LUI GAMEIRO

Min. 46: Se reiau cele două meciuri din semifinalele Europa League!

Statistica primelor 45 de minute de la Sevilla. Poate surprinzător, Șahtior a avut o posesie mai bună decât echipa gazdă:

Statistica primei reprize de la Liverpool:

UPDATE: Pauză în cele două semifinale de Europa League. Liverpool - Villarreal 1-0, Sevilla - Șahtior 1-1

UPDATE: După golul marcat cu Șahtior, Kevin Gameiro este acum al 5-lea marcator din istoria UEFA Europa League.

Jurgen Klopp trăiește meciul în stilul caracteristic și fotoreporterii au surprins modul în care s-a bucurat germanul după ce Liverpool a intrat în avantaj în fața lui Villarreal.

Min. 9: GOOOL SEVILLA!!! Eroare uriașă în apărarea celor de la Șahtior, Gameiro este pe fază, pleacă foarte bine de pe loc și înscrie după ce rămâne singur cu Pyatov

Min. 7: GOOOOL LIVERPOOL!!! Fază prelungită de atac a gazdelor, Sturridge nu ajunge la minge și Bruno Soriano deviază în proprie poartă. Este al doilea autogol al carierei pentru Soriano. Englezii restabilesc, astfel, egalitatea la general, după victoria lui Villarreal din tur.

VIDEO AUTOGOLUL LUI SORIANO

UPDATE: Încep meciurile de la Liverpool și Sevilla.

ECHIPELE DE START

Liverpool: Mignolet - Clyne, Kolo Toure, Lovren, Alberto Moreno - Milner, Emre Can - Firmino, Coutinho, Lallana - Sturridge
Antrenor: Jurgen Klopp

Villarreal: Areola - Perez Martinez, Musacchio, Ruiz, Costa Jorda - Dos Santos, Pina, Bruno, Denis Suarez - Soldado, Bakambu
Antrenor: Marcelino

Sevilla: David Soria - Mariano, Rami, Carrico, Tremoulinas - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega, Vitolo - Gameiro

Antrenor: Unai Emery

Șahtior: Pyatov - Srna, Cucher, Rakitskiy, Ismaily - Malyshev, Stepanenko - Marlos, Kovalenko, Taison - Eduardo
Antrenor: Mircea Lucescu

După meciurile din manșa întâi a semifinalelor Europa League, suspansul încă planează asupra echipelor care vor merge în finala de la Basel. Villarreal a câștigat cu 1-0 în fața lui Liverpool, în timp ce Șahtior Donețk a remizat pe teren propriu cu Sevilla, scor 2-2, iar calificarea rămâne deschisă pentru oricare dintre echipele prezente în "careul de ași".

Villarreal - Liverpool 1-0

Villarreal a învins-o în prelungiri pe Liverpool pe teren propriu în prima manşă a semifinalelor Europa League. Prima ocazie importantă a partidei de pe El Madrigal a irosit-o Joe Allen, pentru "cormorani". La poarta cealaltă, Mignolet a fost pe fază la şutul lui Pina (21). Până la pauză, Soldado s-a aflat şi el în poziţie excelentă de a marca (41).

La reluare, dos Santos a executat un corner în urma căruia golgheterul competiţiei, cu 6 goluri, Bakambu, a trimis în bară (47). Scorul la loviturile în transversală a devenit egal după execuţia lui Firmino (66). Pe final, balanţa se putea înclina pentru fiecare dintre cele două echipe, după două ocazii într-un minut. Mai întâi, Mignolet a fost providenţial în faţa congolezului Bakambu (87), apoi, la poarta cealaltă, Alberto Moreno a fost şi el periculos, pe contraatac (88). Villarreal a dat lovitura în al doilea minut de prelungiri - Adrian a marcat golul care a făcut diferenţa, din pasa lui Denis Suarez, iar Villarreal pleacă cu prima şansă la returul de pe Anfield Road, pe 5 mai.

Șahtior - Sevilla 2-2

Şahtiorul lui Mircea Lucescu a reuşit doar un egal pe teren propriu contra Sevillei, în turul semifinalelor Europa League. Stadionul din Lvov a amuţit în minutul 6. Câştigătoarea ultimelor două ediţii ale competiţiei a deschis scorul prin Vitolo, după ce l-a driblat pe Rakitskiy. Fundaşul central al gazdelor s-a revanşat peste 17 minute, cu o pasă excelentă pentru Marlos, care l-a învins pe David Soria. Până la pauză, Şahtior a preluat conducerea. Marlos a trecut la serviciu, iar Stepanenko a marcat.

Intrat în minutul 59, danezul Sevillei, Kron-Dehli, a suferit o accidentare groaznică peste 11 minute, după ce genunchiul i-a cedat. Andaluzii au obţinut un penalty cu 9 minute rămase, iar Gameiro a stabilit scorul final, 2- 2. Returul de pe Ramon Sanchez Pizjuan se va disputa joia viitoare.

LIVE SCORE

Fluier final în semifinalele Europa League, acolo unde Villarreal a câștigat cu 1-0 în peelungiri contra lui Liverpool și Șahtior Donețk a remizat cu Sevilla pe teren propriu, scor 2-2.

Min. 90+2: GOOOOL Villarreal! Adrian Lopez a punctat din apropiere, după o acțiune a lui Denis Suarez, care l-a lăsat singur cu poarta goală în față.

VIDEO VEZI AICI GOLUL DIN MECIUL VILLARREAL - LIVERPOOL

Min. 82: GOL la Lvov, acolo unde Gameiro egalează din penalty pentru Sevilla.

VIDEO VEZI AICI GOLURILE DIN MECIUL ȘAHTIOR - SEVILLA

Min. 46 - A început repriza a doua în ambele partide

Min. 45: Pauză la meciurile Villarreal - Liverpool și Șahtior - Sevilla, din primele manșe ale semifinalelor Europa League.

Min. 36: GOOOOL pentru Șahtior! Stepanenko aduce echipa lui Mircea Lucescu în avantaj, cu o lovitură de cap la capătul unei centrări din corner.

Min. 23: GOOOOL pentru Șahtior! Marlos a readus egalitatea pentru gazde, cu un șut plasat, din interiorul careului, care l-a lăsat fără reacție pe portarul Soria.

Min. 6: GOL la Lvov, acolo unde Sevilla deschide scorul în fața lui Șahtior. Vitolo a punctat pentru deținătoarea trofeului cu un șut cu efect, la colțul lung, după ce l-a întors în careu pe Rakitskiy.

Ora 22:05, Min. 1: Fluier de start la ambele meciuri din semifinalele Europa League

Liverpool - Villarreal 0-0

Șahtior Donețk - FC Sevilla 2-2

Liverpool - Villarreal

Liverpool: Mignolet - Clyne, Toure, Lovren, Moreno - Milner, Lucas, Allen - Lallana, Firmino, Coutinho;
Rezerve: Ward - Sturridge, Skrtel, Smith, Chirivella, Ibe, Benteke;

Antrenor: Jurgen Klopp;

Villarreal: Asenjo - Mario, Bailly, V. Ruiz, J. Costa - Dos Santos, Pina, Bruno, Denis - Soldado, Bakambu;
Rezerve: Areola - Samu, Trigueros, Rukavina, Adrian Lopez, Musacchio, Castillejo;

Antrenor: Marcelino.

Șahtior Donețk - FC Sevilla

Șahtior: Pyatov - Srna, Kucher, Rakitskiy, Ismaily - Malyshev, Stepanenko - Marlos, Kovalenko, Taison, Ferreyra;
Rezerve: Kanibolotskiy - Shevchuk, Kobin, Ordets, Wellington Nem, Bernard, Eduardo;

Antrenor: Mircea Lucescu.

Sevilla: Soria - Mariano Ferreira, Rami, Carriço, Escudero - Krychowiak, N'Zonzi - Vitolo, Banega, Konoplyanka - Gameiro;
Rezerve: Rico - Kolodziejczak, Iborra, Cristoforo, Llorente, Coke, Krohn-Dehli;

Antrenor: Unai Emery;

Etichete: uefa europa league , semifinale europa league , sahtior-sevilla , villarreal liverpool

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul

Ion Țiriac a spus de ce își pilotează singur avionul la 84 de ani. ”Vă rog să mă scuzați”
Jour 2 - People dans les tribunes des internationaux de tennis d
Echipa din Bundesliga care a făcut o ofertă oficială pentru un internațional român: ”Mult peste toți”
denis-dragus
Top 10 cei mai valoroși români care nu au debutat pentru națională! 3 sunt peste Ianis Hagi
FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Qarabag i-a avut de 3 ori ”în mână” pe regii din Bundesliga! Câte goluri a marcat Leverkusen în prelungiri