• 70 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA LYON. A ieșit Briand, a intrat NIJE
    PRIMA SCHIMBARE LA LYON. A ieșit Lacazette, a intrat GOMIS
  • 68 | Goluri
    GOOOOOL JUVENTUS: 2-1, MARCHISIO a tras spre poartă, dar mingea a fost deviată de un fundaș al francezilor, Umtiti, și a intrat în poartă.
  • 67 | OcaziiJuventus
    Mvuemba a executat bine o lovitură liberă, de la marginea careului mare, dar Buffon a scos miraculos
  • 61 | Ocazii
    TEVEZ A MARCAT, dar golul n-a fost validat pe motiv de ofsaid. Jucătorul lui Juve era afară din joc în momentul centrării, după cum se poate observa din reluările TV.
  • 59 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA JUVENTUS. A ieșit Vucinic, a intrat LLORENTE
  • 54 | Ocazii
    Asamoah a tras, dar Lopes a fost atent și a prins
  • 52 | Faze meci
    Isla a fost faultat în careu de Lopes, dar înainte de această fază, jucătorul lui Juve a sost semnalizat în ofsaid.
  • 46 | Cartonaşe Galbene
    Bonucci a primit un cartonaș galben pentru un pumn aplicat în spatele lui Lacazette
    A început repriza a doua
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 29 | Ocazii
    Francezii au avut oportunitatea de a trece în avantaj, dar Buffon a respins în lateral șutul lui Gonalons, expediat din afara gazonului.
  • 18 | Goluri
    GOOOOOL LYON: 1-1, BRIAND. Atacantul a reluat cu capul, din interiorul careului, de la șapte metri, de lângă Marchisio, și mingea a intrat în poartă după ce a lovit bara laterală cu toată opoziția lui Buffon.
  • 14 | Faze meciJuventus
    ȘI JUVENTUS A CERUT UN PENALTY. Replica torinezilor nu a întârziat. Tevez a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat în careu dar a fost deposedat de Tolisso, dar, de asemenea, același arbitru a lăsat faza să continue.
  • 13 | Faze meciJuventus
    FRANCEZII PUTEAU PRIMI PENALTY. Malbranque a preluat o minge excelent pe piept, în interiorul careului celor de la Juve, după care a pivotat și a tras la poartă, dar în blocajul lui Bonucci. Reluările TV au arătat că fundașul torinezilor a atins mingea cu mâna.
  • 12 | Faze meciJuventus
    Tevez a încercat să reia spre poartă, din interiorul careului, dar s-a opus Umtiti
  • 4 | Goluri
    GOOOOOL JUVENTUS: 1-0, PIRLO. Mijlocașul a executat impecabil o lovitură liberă, de la 17 metri, poziție centrală, care a fost obținută după un fault la Tevez.
  • 3 | Ocazii
    Tevez a șutat din afara careului, de la 17 metri, dar mingea s-a dus foarte puțin peste transversală.
  • 1 | Faze meciJuventus
    Isla a intrat în careu și a încercat o centrare spre Marchisio, dar Kone a respins în corner.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut italienilor.
Remi GardeLyon

VIDEO Juventus-Lyon 2-1. Bianconerii mai au doi pași până la finala Europa League

Juventus a mai făcut un pas spre finala Europa League, care va avea loc chiar pe propriul său stadion, după victoria cu 2-1 în fața lui Olympique Lyon în returul sferturilor.

Învingătoare cu 1-0 în prima manșă, echipa lui Antonio Conte a început meciul în forță și a deschis scorul după numai patru minute. Tevez a scos o lovitură liberă de la marginea careului, iar Andrea Pirlo l-a învins pe Anthony Lopes cu o execuție de excepție.

A fost al șaselea gol marcat de veteranul de 36 de ani din lovitură liberă în acest sezon în Serie A și în Europa League. Lyon a început să spere din nou la o calificare miraculoasă după ce Jimmy Briand a restabilit egalitatea în minutul 18.

Trupa lui Remi Garde a fost aproape de a înscrie golul ce ar fi dus-o în semifinale în minutul 67, dar Buffon a respins șutul lui Mvuemba din lovitură liberă. Imediat, Claudio Marchisio a adus liniștea pe Juventus Stadium, cu un șut deviat în proprie poartă de Umtiti, iar bianconerii s-au impus cu 2-1 și mai au doi pași până la finala Europa League, care se va juca la Torino.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...