240411 Club Brugge vs PAOK Head Coach Razvan Lucescu of PAOK pictured during the Uefa Conference League Quarter final ro
Discursul lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK a fost eliminată din sferturile Confernce League: ”Un moment incredibil”

• 77 | OcaziiAstra
    Contraatac superb purtat de Budescu, dar Enache finalizează cu un şut peste poarta lui Rochet.
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Johansson este avertizat.
  • 72 | Cartonaşe Galbene
    Queiros este avertizat pentru trageri de timp.
  • 69 | OcaziiAstra
    Ocazie mare de gol a oaspeţilor: Janssen reia superb cu călcâiul la colţul scurt, Lung respinge în lateral, mingea a ajunge la Haps, acesta îi pasează aceluiaşi Janssen, care înscrie, dar golul este anulat pentru o poziţie de ofsaid.
  • 67 | Schimbări
    Florea intră în locul lui Alibec.
  • 65 | Schimbări
    Haye intră în locul lui Ortiz.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Enache este avertizat după un incident cu Haps petrecut pe linia porţii oaspeţilor, la o fază în care Astra a cerut penalty.
  • 49 | OcaziiAstra
    Alkmaar a fost la un pas de egalare: Lewis i-a pasat din voleu lui Henriksen, dar aceasta a şutat de la marginea careului, puţin peste poarta lui Lung.
    A început actul secund.
    Lewis intră în locul lui Hupperts.
  • 45+4 | Final repriza 1
    S-a terminat prima repriză.
  • 45+3 | Goluri
    GOOOOOOL ASTRA!!!!! GOOOOOL DANDEA!!!!!! Budescu execută surprinzător un corner şi Dandea îl învinge cu un şut de la 8 metri pe Rochet.
  • 45+1 | OcaziiAstra
    Lung are o intervenţie impecabilă la şutul din unghi al lui Hupperts.
  • 40 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA!!!! GOOOOOL ALIBEC!!!! Gazdele egalează după o schemă superbă, în urma unei lovituri libere, fază la care au mai participat Morais şi Enache.
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Luckassen este avertizat.
  • 37 | OcaziiAstra
    Budescu este la un pas de egalare, dar şutul său de la marginea careului este respins în corner, de lângă bară, de Rochet.
  • 35 | Schimbări
    Dandea îi ia locul lui Boldrin, care s-a accidentat după un duel aerian cu Enache.
  • 33 | Faze meciAstra
    Budescu întoarce lejer un adversar în careu, dar şutul său deviat este prins de Rochet.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Oros este avertizat.
  • 25 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA!!!! GOOOOOL BOLDRIN!!!! Mijlocaşul gazdelor a reluat cu capul centrarea lui Budescu, cu toată opoziţia lui Rochet.
  • 24 | OcaziiAstra
    Astra a fost aproape de autogol: Găman a respins greu în corner o centrare trimisă de olandezi în faţa porţii.
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Henriksen este avertizat.
  • 17 | OcaziiAstra
    Morais pătrunde pe partea stângă, dar şutul său din cădere, la colţul scurt e respins de Rochet.
  • 13 | Goluri

GOOOOOL ALKMAAR!!!! GOOOOL JANSSEN!!!! Olandezii se desprind încă din start. Un şut deviat a ajuns în centrul careului la Janssen şi acesta l-a învins fără probleme pe Lung.

• 11 | Goluri
    GOOOOOOL ALKMAAR!!!! GOOOOOL HENRIKSEN!!!! Oaspeţii au deschis scorul după un contraatac şcoală.
  • 9 | OcaziiAstra
    Alibec îşi încearcă norocul cu un şut de la distanţă şi trimite primul balon pe spaţiul porţii lui Alkmaar, dar Rochet prinde fără probleme.
  • 8 | Cartonaşe Galbene
    Overeem este avertizat.
  • 1 | OcaziiAstra

Giurgiuvenii cer penalty la prima fază de atac a meciului, după un duel în careu între De Amorim şi Hupperts.

John van den BromAZ Alkmaar

VIDEO Astra - Alkmaar 3-2. Gazdele au revenit de la 0-2 şi sunt favorite pentru calificarea în grupele UEL

Astra Giurgiu a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-2), formaţia olandeză AZ Alkmaar, într-o partidă din cadrul primei manşe a play-off-ului competiţiei Europa League, disputată joi seara.

AZ Alkmaar s-a dovedit un adversar redutabil, care şi-a arătat forţa încă din debutul meciului, producând panică în careul giurgiuvenilor la aproape fiecare acţiune ofensivă pe care a avut-o. Oaspeţii au reuşit să marcheze de două ori în mai puţin de trei minute, prin Markus Henriksen (min.11) şi Vincent Janssen (min.13), după două acţiuni în care apărătorii giurgiuveni au fost prinşi pe picior greşit.

Elevii lui Marius Şumudică nu s-au demoralizat, însă, după cele două goluri încasate, ci au revenit în ofensivă, reuşind să reducă din handicap prin Fernando Boldrin, în urma unei lovituri de colţ executate de căpitanul Constantin Budescu (min.25).

Impulsionaţi de acest gol, jucătorii Astrei s-au aruncat în atac, iar Budescu a fost foarte aproape de a restabili egalitatea în minutul 37, când şutul său a fost respins cu dificultate de portarul Rochet.

Finalul primei reprize a aparţinut în totalitate echipei gazdă, care a marcat de două ori într-un interval de patru minute, prin Denis Alibec (min.41) şi Alexandru Dandea (min.45), ultimul intrat pe teren în locul lui Boldrin (accidentat), Astra preluând astfel conducerea pe tabela de marcaj.

După pauză, jocul a fost la fel de deschis ca şi în prima repriză, ambele formaţii mizând pe cartea atacului. iar ocaziile de gol nu au lipsit la cele două porţi. Tabela de marcaj a rămas, însă, nemodificată până la final, Astra Giurgiu obţinând o victorie meritată în faţa puternicei echipei olandeze, clasată pe locul al treilea în sezonul trecut din Eredivisie.

Meciul retur dintre Astra şi AZ se va disputa pe 27 august, în Olanda, de la ora 21:00, şi va fi transmis ÎN DIRECT de Digi Sport 1. Cele mai importante faze VIDEO vor fi în timp real pe digisport.ro și m.digisport.ro

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Foto După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit

Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!