Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc

28.08.2014, 19:45, Digi Sport 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Olympique Lyon Olympique Lyon
  • 90+5 | Final repriza 2
    Final de meci la Giurgiu! ASTRA OBȚINE ÎN PREMIERĂ CALIFICAREA ÎN GRUPELE EUROPA LEAGUE
  • 89 | Schimbări
    A doua schimbare la Astra. Iese căpitanul Constantin Budescu și în locul său intră Laurențiu Rus
  • 85 | Schimbări
    Modificare la Astra. Seto intră în locul lui Laban
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Laban este avertizat
  • 84 | Ocazii
    BARĂ PENTRU LYON! Ferri finalizează cu o torpilă de la marginea careului de 16 metri un contraatac al oaspeților însă bara îl salvează pe Lung jr
  • 79 | Ocazii
    Lyon e aproape să înscrie golul doi. Lăsat singur în 6 metri de apărarea lui Isăilă, Njie trimite defectuos după o centrare foarte bună din flancul drept al ofensivei franceze
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Enache este avertizat de central pentru un fault dur la mijlocul terenului
  • 73 | Schimbări
    Modificare la oaspeți. Iese Zefanne și intră Bahlouli
  • 70 | Ocazii
    Ocazie imensă pentru formația lui Isăilă! Budescu centrează foarte bine cu exteriorul spre Enache, aflat la colțul lung.  Liber în 6 metri, nouarul Astrei trimite slab cu capul, Lopes respinge, mingea ajunge din nou la Enache care încearcă un șut însă e blocat de un apărător francez
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Gonalons este avertizat
  • 60 | Ocazii
    Enache e lansat excelent în flancul drept și încearcă să-i paseze lui Oros, aflat liber în centrul careului francez. Nouarul gazdelor trimite prea tare și Oros rătează întâlnirea cu mingea. Balonul ajunge în cele din urmă la Budescu care centrează pentru Bukari, Lopes iese și reține în doi timpi
  • 59 | Ocazii
    Încă o oportunitate de gol pentru giurgiuveni. Laban trimite în careu din lovitură liberă dar mingea trimisă cu capul de Bukari se oprește în brațele lui Lopes
  • 56 | Ocazii
    Budescu a tras peste poarta lui Lopes din lovitura liberă obținută de William De Amorim
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Kone este avertizat pentru un fault asupra lui De Amorim
  • 53 | Ocazii
    Astra trece din nou pe lângă golul egalizator. Oros a centrat excelent în fața porții pentru Bukari dar Enache și atacantul gazdelor se încurcă reciproc și defensiva francezilor respinge
  • 52 | Ocazii
    Ocazie mare pentru Astra! Oros a reluat cu capul puțin pe lângă bara porții lui Lopes după un corner executat de Laban
  • 50 | Faze meci
    Astra a echilibrat jocul în startul reprizei secunde
    A început repriza secundă a partidei dintre Astra și Lyon. Nicio modificare la pauză în garniturile celor două formații
  • 45+3 | Final repriza 1
    Final de repriză la Giurgiu. Lyon conduce cu 1-0 după golul lui Ferri însă și la acest scor echipa lui Isăilă merge în grupele Europa League
  • 45+2 | Cartonaşe Galbene
    Oros vede primul cartonaș galben al partidei în prelungirile primei reprize după un fault la marginea careului de 16 metri. Lovitura liberă dictată de central e bătută slab de Lacazette
  • 43 | Faze meci
    Sub privirile selecționerului Victor Pițurcă, Astra n-a contat prea mult în atac în prima repriză a meciului cu Lyon
  • 35 | Faze meci
    De Amorim centrează le firul ierbii după o acțiune personală în flancul drept al ofensivei giurgiuvene însă portarul lui Lyon e atent și reține lejer
  • 28 | Ocazii
    Ocazie importantă pentru Lyon. Kone reia puternic cu capul dintr-o poziție de ofsaid nesemnalizată de tușier, Lung jr. se întinde și respinge
  • 24 | Goluri
    GOOOL LYON! Francezii au deschis scorul prin Ferri. Mijlocașul lui Lyon a profitat de o greșeală a apărării giurgiuvene și a împins mingea în poartă din 5 metri
  • 12 | Faze meci
    După un corner executat din partea stângă a atacului francez mingea a ajuns la decarul Lacazette care a șutat puțin pe lângă poarta lui Lung. Centralul fluierase însă un fault în atac
  • 10 | Faze meci
    Lyon domină jocul și s-a instalat în jumătatea Astrei
  • 8 | Ocazii
    Lacazette pătrunde în careul giurgiuvenilor și șutează din unghi, la colțul scurt dar Silviu Lung respinge excelent cu piciorul
  • 5 | Faze meci
    Tolisso trimite primul șut la poarta Astrei, Lung reține fără probleme
    A început partida de la Giurgiu. Isăilă nu se va putea baza pe golgheterul Fatai în disputa cu francezii
Hubert FournierOlympique Lyon

VIDEO Astra - Lyon 0-1. Calificare istorică în grupele UEFA Europa League!

Astra a fost învinsă cu 1-0 la Giurgiu, de Lyon, în returul play-off-ului Europa League, dar echipa lui Daniel Isăilă a obţinut o calificare istorică în grupele competiţiei datorită celor două goluri marcate în victoria din deplasare.

Partida de la Giurgiu a început cu emoţii pentru gazde. Lacazette a pătruns în careu şi a tras la colţul scurt, dar Silviu Lung a avut un reflex excelent şi a respins pericolul. Elevii lui Daniel Isăilă au rezistat doar 23 de minute fără să primească gol. Ferri a profitat de o neînţelegere între fundaşii Astrei şi a deschis scorul.

Silviu Lung şi-a salvat din nou echipa. A intervenit excelent la lovitura de cap a lui Kone. Victor Piţurcă a avut emoţii din tribune când Budescu a fost faultat dur şi a primit îngrijiri medicale. Din fericire pentru Daniel Isăilă, decarul giurgiuvenilor a continuat meciul.

Gazdele au început mai curajos repriza a doua, iar Oros a trecut pe lângă golul egalizator după cornerul executat de Laban. Astra a ratat din nou la faza imediat următoare. Oros a trimis perfect în faţa porţii, dar Enache şi Bukari nu s-au înţeles şi au irosit o fază perfectă.

Câteva minute mai târziu Enache a trimis prea tare pentru Oros care era singur cu portarul oapseţilor, iar mingea a ajuns la Budescu, a cărut şut centrare a fost reţinut în doi timpi de Lopes. Replica francezilor a venit prin Njie, care a ratat execuţia din 6 metri, singur cu Silviu Lung.

Astralii au avut o dată emoţii mari până la final când şutul lui Ferri a lovit bara porţii apărate de Silviu Lung. După cinci minute de prelungiri, Astra s-a calificat pentru prima dată în istorie în grupele unei competiţii europene datorită rezultatului istoric obţinut în deplasarea din Franţa.

Trupa lui Isăilă merge în premieră în grupele Europa League şi îşi va afla adversarele vineri, ÎN DIRECT la Digi Sport. Tragerea la sorţi va putea fi urmărită de la ora 14:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...