FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

Red Bull Salzburg Red Bull Salzburg
Astra Astra
    FINAL! Astra părăsește competiția cu o înfrângere la scor!
  • 90+2 | Goluri
    GOOOOL SALZBURG! GOOOOL KAMPL. Soriano pătrunde pe stânga, centrează în centrul careului, de unde Kampl trimite în plasă. Slazburg - Astra 5-1!
  • 90 | Schimbări
    Iese Budescu, intră Fatai.
  • 85 | Ocazii
    Keita șutează violent de la 18 metri, dar Lung e iar atent și respinge peste transversală.
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Schwegler e avertizat pentru un fault asupra lui Seto.
  • 74 | Ocazii
    Din nou Silviu Lung are o paradă de excepție. Yahaya a deviat greșit o minge după un corner și portarul Astrei a avut un reflex ca la handbal, respingând în ultimul moment.
  • 71 | Ocazii
    BARĂ ASTRA! Laurențiu Rus pătrunde pe dreapta, șutează cu pământul, dar mingea se duce în bară.
  • 70 | Goluri
    GOOOOL SALZBURG! GOOOOL ALAN! Ankersen deviază cu capul în careul Astrei, Alan e singur la 10 metri și șutează sub transversală. Silviu Lung jr. face o crsiză de nervi! Salzburg - Astra 4-1. Golul cu numărul 8 pentru Alan, în această ediție.
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Schmitz vede galben pentru un fault asupra lui Pliatzikas.
  • 66 | Ocazii
    Corner de pe dreapta, mingea ajunge la Caleta-Car, dar acesta e blocat de Junior Morais, pe linia porții.
  • 65 | Ocazii
    APĂRĂ LUNG! Alan scapă singur în careu, încearcă un dribling, Lungă rămâne în picioare, iar când brazilianul șutează, respinge în corner.
  • 64 | Faze meci
    Silviu Lung mai apără odată, de această dată șutul lui Sabitzzer, din marginea careului.
  • 57 | Schimbări
    Yahaya îi ia locul lui Chițu.
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Sabitzer vede galben pentru proteste.
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Chițu vede primul cartonaș galben al serii.
  • 52 | Ocazii
    BARĂ! Alan a trimis de la 13 metri, central, în stâlpul din dreapta lui Silviu Lung jr.
  • 51 | Goluri
    GOOOOL ASTRA! GOOOOL FLORESCU! Budescu i-a pasat scurt lui Florescu, acesta a preluat, la 30 de metri lateral dreapta, apoi a șutat din vole, sub transversală, un gol fantastic. Salzburg - Astra 3-1!
  • 46 | Goluri
    GOOOOL SALZBURG! GOOOOL ALAN! La prima fază a reprizei secunde, Alan înscrie cu pieptul, de la colțul lung, după o centrare pe pe dreapta. Salzburg - Astra 3-0!
    A început repriza a doua
    PAUZĂ
  • 42 | Faze meci
    Florescu șutează din vole, de la marginea careului, dar mingea e deviată în corner de un adversar.
  • 38 | Ocazii
    PARADĂ LUNG! Pasă lungă pentru Sabitzer, care preia impecabil, rămânând singur cu Silviu Lung Junior. Pătrundere în careu a austriacului, care însă după fentă nu-l poate învinge pe portarul Astrei, în situație de unu la unu.
  • 34 | Goluri
    GOOOOL SALZBURG! GOOOOL KAMPL! Fază șnur de atac a gazdelor, mingea a junge la Kampl, pe dreapta, care trimite cu latul, exact la încheietura barelor. Mingea cade apoi în poartă! Salzburg - Astra 2-0!
  • 31 | Faze meci
    Kampl șutează de la 23 de metri, dar trimite la jumătate de metru peste transversală.
  • 20 | Faze meci
    Primul șut spre poarta gazdelor e expediat de Budescu, din lovitură liberă. Mingea s-a dus afară.
  • 17 | Ocazii
    ALAN, CU POARTA GOALĂ! Kampl a pătruns pe dreapta, a șutat spre colțul lung, Silviu Lung a respins, Alan era singur în fața porții goale, dar a reluat peste transversală.
  • 13 | Ocazii
    APĂRĂ LUNG! Sabitzer pătrunde pe centru, rămâne singur în careu, dar șutul său, pe jos, e respins de Silviu Lung jr.
  • 9 | Goluri
    GOOOOOL SALZBURG! GOOOOOL SABITZER! Fază de manual a gazdelor, cu mingea adusă din propria jumătate de teren, Kampl a pasat cu călcâiul de la linia de fund și Sabitzer a punctat simplu, din apropiere. FC Salzburg - Astra 1-0!
  • 7 | Ocazii
    OCAZIE ALAN! Golgheterul lui Salzburg are prima oportunitate a meciului. A șutat de la 16 metri, ușor lateral dreapta, dar Silviu Lung jr. a reușit să respingă șutul puternic al brazilianului.
  • 1 | Faze meci
    Astra are pe banca de rezerve doar cinci jucători. Din cauza accidentărilor, Oleg Protasov nu a putut deplasa decât 16 jucători în Austria. Nici un vârf autentic nu e pe teren.
    A început partida de la Salzburg, ultima în actuala ediție pentru Astra.

VIDEO Salzburg – Astra 5-1. Înfrângere fără drept de apel pentru giurgiuveni

George Florescu a înscris unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii în Europa League. Salzburg a făcut însă scor cu Astra, 5-1. Vicecampioana a terminat aventura europeană cu o înfrangere la scor, același rezultat pe care giurgiuvenii l-au înregistrat și la Zagreb.

Austriecii au început tare și au preluat conducerea în minutul 9. Sabitzer a fructificat pasa superbă cu călcâiul a lui Kampl. Slovenul avea să înscrie și el în minutul 34, cu o execuție frumoasă din interiorul careului.

Liderul grupei D a mai punctat o dată în debutul reprizei secunde, prin Alan, care a trimis în poartă cu pieptul.

Golul meciului a fost însă reușit de Florescu, în minutul 51, cu o execuție de la distanță.

Brazilianul Alan și-a trecut în cont al optulea gol în Europa League, în minutul 70, iar Astra a răspuns repede. Rus a țintit bara din afara careului, după un minut.

Kampl și-a consolidat statutul de cel mai bun om al partidei cu golul marcat în prelungiri.

Giurgiuvenii au terminat grupa pe ultimul loc, cu 4 puncte, în timp ce Salzburg acumulează 16 puncte. Formația austriacă a stabilit și un record de goluri marcate în faza grupelor Europa League, 21.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...