Comunicat dur al CSA Steaua! ”Nu puteți nega realitatea. Să ia măsuri cât se poate de rapid”
Exclusiv Dur! Ladislau Boloni a intrat în direct și a descris într-un singur cuvânt transferul lui Florinel Coman în Qatar

Steaua Steaua
Aalborg Aalborg
Cartonaşe Roşii
Gol din Penalty
    FINAL DE MECI! STEAUA A ÎNVINS PRINTR-UN INCREDIBIL 6-0 ȘI A STABILIT CEL MAI DRASTIC SCOR AL PRIMEI RUNDE DIN EUROPA LEAGUE
  • 90 | Faze meci
    Steliștii au scăzut ritmul și se mulțumesc cu scorul de pe tabelă. Partida este prelungită cu 3 minute
  • 75 | Schimbări
    Gâlcă l-a scos pe Keșeru și l-a introdus pe Gabi Iancu
  • 73 | Goluri
    GOOOOL STEAUA! Rusescu realizează și el dubla, printr-un șut la colțul lung, fără speranțe pentru Christensen
  • 72 | Goluri
    GOOOOL STEAUA! Keșeru a realizat tripla, printr-un șut frumos la colțul scurt, de la limita careului, după o combinație cu Rusescu și Chipciu
  • 67 | Schimbări
    Modificare la Steaua: Papp intră în locul lui Breeveld
  • 65 | Goluri
    GOOOOL STEAUA! Chipciu și Keșeru combină frumos pe contraatac, iar golgheterul echipei l-a executat elegant pe goalkeeper-ul lui Aalborg
  • 64 | OcaziiSteaua
    Rusescu a șutat peste poartă, din afara careului
  • 63 | Schimbări
    Helenius a intrat în locul lui Jacobsen
  • 61 | Goluri
    GOOOOL STEAUA! Keșeru a marcat și el și a dus scorul la 3-0. Vârful roș-albaștrilor a tras din 8 metri, la colțul scurt, fără speranțe pentru noul goalkeeper al lui Aalborg
  • 58 | Gol din Penalty
    GOOOOL STEAUA! Raul Rusescu transformă lovitura de la 11 metri și dublează avantajul campioanei României!
  • 58 | Schimbări
    Schimbare Aalborg: iese atacantul Enevoldsen și intră portarul de rezervă C. Christensen
  • 57 | Cartonaşe Roşii
    Larsen este eliminat pentru acest gest, iar centralul acordă lovitură de pedeapsă
  • 56 | Penalty-uriSteaua
    Larsen a scăpat în față un șut al lui Chipciu, Keșeru a urmărit, iar portarul danez îl faultează în interiorul suprafeței de pedeapsă
  • 52 | OcaziiSteaua
    BARĂ AALBORG! Enevoldsen vine din spate și șutează la colțul scurt, mingea este deviată de Szukala, aceasta lovește stâlpul porții lui Arlauskis și iese în corner
  • 51 | Goluri
    GOOOL STEAUA! Sânmărtean a centrat de pe partea stângă, Varela a trecut pe sub minge, care a poposit în colțul lung al porții danezilor
  • 50 | Schimbări
    Schimbare Steaua: Râpă în lasă locul lui Raul Rusescu
  • 49 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare Aalborg! Jacobsen s-a descotorosit de marcajul lui Râpă, a șutat spre poarta Stelei, dar Arlauskis a respins din nou printr-un reflex formidabil
  • 46 | Start prima repriza
    A început a doua repriză
    FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ! Steaua și Aalborg intră la cabine fără schimbări pe tabelă
  • 40 | Faze meciSteaua
    Steliștii au acaparat complet posesia, însă situațiile de gol nu apar la poarta daneză
  • 33 | OcaziiSteaua
    Szukala a reluat cu capul din interiorul careului, după ce s-a înălțat foarte bine peste grupul adversarilor, dar din păcate a trimis peste transversală
  • 27 | OcaziiSteaua
    Enevoldsen a tras la colțul lung, de la 12 metri, dar Arlauskis a respins în lateral
  • 26 | OcaziiSteaua
    Keșeru i-a pasat foarte bine lui Latovlevici, dar șutul fundașului venit din spate a trecut peste poartă
  • 24 | OcaziiSteaua
    Frederiksen a driblat în careul stelist, Arlauskis a ieșit din poartă ca să îi închidă unghiurile. Danezul a șutat spre poartă, însă l-a luat la țintă pe goalkeeper-ul Stelei
  • 23 | Faze meciSteaua
    Breeveld a șutat din afara careului, pe jos, însă nu pune în pericol poarta adversă
  • 18 | OcaziiSteaua
    O combinație de efect între Adi Popa și Keșeru se termină cu șutul atacantului, cu exteriorul, la colțul lung, însă mingea trece milimetric pe lângă poartă
  • 17 | OcaziiSteaua
    Același Enevoldsen a scăpat pentru a doua oară singur cu Arlauskis, însă nici de această dată nu a izbutit să înscrie. Danezul a trimis la colțul scurt, dar nu a prins cadrul porții
  • 16 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului: Frederiksen îi ia locul lui Gorter
  • 15 | OcaziiSteaua
    Keșeru a reluat acrobatic din careul advers, printr-o foarfecă laterală, după centrarea foarte bună a lui Sânmărtean
  • 12 | OcaziiSteaua
    Thomsen a scăpat singur cu Arlauskis, însă l-a luat la țintă pe portarul Stelei
  • 8 | OcaziiSteaua
    Latovlevici a tras puternic de la 20 de metri, la colțul lung, portarul nu a reușit să rețină, însă a îndepărtat pericolul în urma apariției lui Keșeru
  • 4 | OcaziiSteaua
    Enevoldsen a șutat de la limita careului, la colțul lung, dar a trimis pe lângă poartă, deși nu era talonat de vreun adversar

VIDEO Steaua - Aalborg 6-0, după 0-0 la pauză. Dublu record al competiţiei

Steaua a început spectaculos cursa spre primavara europeană! Fără suporteri pe Arena Națională, campioana României a marcat nu mai puțin de 6 goluri în primul duel al grupei, cu Aalborg.

Campioana Danemarcei a jucat mai bine decât trupa roș-albastră în primele 50 de minute și a avut trei ocazii mari. Thomsen, Enevoldsen și Jakobsen au ratat, pe rând, deschiderea scorului. Arlauskis a fost de fiecare dată providențial.

În startul reprizei secunde, danezii au mai avut o ocazie mare, atunci când Jacobsen s-a descotorosit de marcajul lui Râpă, a șutat spre poarta Stelei, dar Arlauskis a respins din nou formidabil.

Fundașul Stelei a fost înlocuit imediat de Raul Rusescu, iar această modificare făcută de Gâlcă a schimbat fața jocului.

Peste doar câteva secunde, Sânmărtean a deschis scorul cu un șut-centrare, în minutul 51, și a semnat prima sa reușită pentru Steaua în Europa.

Szukala l-a salvat pe Arlauskis imediat după, pentru ca Aalborg să rămână în zece în minutul 57. Larsen a văzut cartonașul roșu după un fault la Keșeru și a fost înlocuit cu portarul de rezervă, Christensen.

Rusescu a transformat fără emoții, iar Steaua conducea cu 2-0. Keșeru a marcat trei goluri în următoarele zece minute și a reușit cel mai rapid hattrick al competiției şi cel mai rapid din cupele europene din ultimul an. În minutul 72, Raul Rusescu a reușit "dubla" și a închis tabela la 6-0 pentru Steaua.

Hat-trick-ul reuşit de Claudiu Keşeru a devenit cel mai rapid din scurta istorie a competiţiei sub actualul nume, UEFA Europa League, din 2009 încoace. Atacantul Stelei a marcat în 11 minute cele trei goluri, depăşind precedentul record, de 14 minute, stabilit de Steven Gerrard în meciul Liverpool-Napoli din 4 noiembrie 2010. Totodată, Keşeru a reuşit cea mai rapidă "triplă" din cupele europene din iulie 2013 încoace. Atunci, zambianul Mulenga înscria un hat-trick în 9 minute, în meciul Utrecht-Differdange, din turul doi preliminar al UEL.

De asemenea, Steaua a reuşit nu doar scorul serii, ci şi al competiţiei, fiind prima echipă care învinge la o diferenţă de şase goluri într-un meci din grupele UEL din sezonul 2009-2010 încoace.

În etapa viitoare din UEL, trupa roș-albastră va juca pe terenul Dinamo Kiev, pe 2 octombrie, confruntare care va fi ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, de la ora 20:00

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...