Alves appears for the first time to certify that he has not fled before the Court of Barcelona
Dani Alves a ajuns în fața instanței pentru prima oară de la eliberarea din închisoare
FC Barcelona, Barca v SSC Napoli - UEFA Champions League A flag bearing logo of FC Barcelona is sene prior to the UEFA C
Barcelona, 50.000.000€ pentru următorul transfer! Lovitura pregătită de catalani
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”

VIDEO Real Betis - Barcelona 1-2. Catalanii câștigă cu noroc după un meci tare, graţie "dublei" lui Messi

08.12.2012, 23:54

Barcelona și Lionel Messi continuă să bată record după record. Catalanii s-au impus cu emoții pe Benito Villamarin, 2-1 cu Betis Sevilla, și au ajuns la 14 victori în primele 15 etape, iar Messi a bătut recordul lui Gerd Muller și are acum 86 de goluri marcate în 2012.

xavi barcelona
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Betis a avut prima ocazie la centrarea costaricanului Campbell, însă Victor Valdes a blocat mingea trimisă cu capul de Salva Sevilla (3).

Messi a ieșit la rampă după un sfert de oră de joc! Argentinianul a lăsat în urmă doi adversari și a marcat pentru 1-0 cu un șut plasat (15). Iniesta putea face 2-0 doar trei minute mai târziu, însă lobul acestuia a fost deviat peste poarta de Adrian (18).

Cei doi au lucrat pentru golul de 2-0, marcat de Messi după pasa cu calcâiul a lui Iniesta (25). A fost al 86-lea gol al argentinianului în 2012, un nou record mondial. Adrian a blocat din nou salvator pentru Betis la șutul lui Xavi, evitând golul de 3-0 (33).

Ruben Castro a relansat partida cu șase minute înainte de pauză - uitat de defensiva blaugrana, spaniolul l-a învins pe Valdes cu un șut din careul mic (39). Betis a trecut pe lângă egalare la ocazia imensă a lui Ruben Castro, care nu a reușit să reia de linia portii după ce șutul-centrare al lui Salva Sevilla l-a pus în dificultate pe Valdes (51).

Bara l-a salvat pe Valdes în minutul 70, când Canas a deviat la un corner de-al gazdelor. Totuși, Pedro putea marca golul 3 al Barcelonei, însa acesta a ratat singur cu Adrian (77).

Introdus pe parcurs, Pozuelo a luat la țintă bara în minutul 80, la o fază la care Valdes era bătut. Barcelona a răspuns cu o dublă ocazie trei minute mai târziu - șutul inițial al lui Messi a fost deviat de de Adrian în bară, înainte ca Jordi Alba să nimerească transversala (83). Thiago a ratat ultima mare ocazie a meciului în al doilea minut al prelungirilor, când a trimis pe lângă de la mai puțin de 10 metri de poarta lui Adrian.

ECHIPELE DE START

Betis: Adrian - Chica, Chechu, Dorado, Amaya, Nacho Perez - Salva Sevilla, Canas, Benat - Campbell, Ruben Castro, Juan Carlos. Antrenor: Pepe Mel

Barcelona:  Valdes - Adriano, Pique, Puyol, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Cesc Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Tito Vilanova

LIVE SCORE

Min - 90+3: Fluier final, Barcelona câștigă după un meci extrem de spectaculos, în care și Betis putea să ia la fel de bine toate cele trei puncte!

Min - 83: Încă două bare, de data asta în dreptul catalanilor și pe deasupra în aceeași fază!!! Messi și Jordi Alba ratează momentul desprinderii pentru Barcelona!

Min - 80: Incredibil, o nouă bară în dreptul gazdelor! Pozuelo a șutat violent în vinclul porții lui Valdes, dar catalanii sunt ocrotiți de multă șansă!

Min - 70: Bară pentru Betis! Un corner este aruncat în careu, Puyol respinge spre propria poartă, minge se duce în bară și apoi se îndreaptă direct spre brațele lui Valdes!!!

Min - 51: Ocazie mare pentru gazde, după ce Valdes scapă o minge simplă în fața porții, dar revine apoi la sacrificiu și reține

Min - 46: Partida s-a reluat!

Min - 45: Pauză la Sevilla, Barcelona conduce cu 2-1

Min - 38 GOOOL BETIS, 1-2: Ruben Castro a readuce pe Betis în meci, marcând din partea stângă printr-un șut plasat pe lângă Valdes

Min - 34: Xavi trimite foarte bine de la 25 de metri, dar Adrian respinge în corner

Min - 25 GOOOL BARCELONA, 0-2: Messi devine cel mai bun marcator din toate timpurile, ajungând la 86 de goluri în 2012! Al doilea gol a venit după un șut pe colțul lung, văzut excelent pe un culoar îngust!

Min - 18: Ocazie nouă pentru catalani! Iniesta îl vede pe Adrian ieșit și încearcă un lob, dar portarul lui Betis face doi pași în spate și respinge

Min -16 GOOOL BARCELONA, 0-1: Messi preia o minge pe partea dreaptă și apoi își face faza preferată, ducându-se în stânga, de unde înscrie după ce depășește patru adversari!!! Argentinianul i-a egalat recordul lui Gerd Muller, care marcase 85 de goluri în 1972!

Min - 9: Fabregas iese accidentat și este înlocuit de Alexis Sanchez

Min - 1: A început meciul!

Etichete: program digi sport , barcelona , digi sport , betis barcelona , real betis barcelona , video betis barcelona 1-2

„Hammer time”: O bombă de fabricație franceză lansată de ucraineni distruge o clădire plină de militari ruși

Militarii ucraineni au publicat imagini cu distrugerea unei clădiri în care se refugiaseră mai...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Răsturnare de situație! Xabi Alonso a decis unde va antrena în sezonul viitor
profimedia-0858750927
Ce se va întâmpla cu Radu Drăgușin la următorul meci al lui Tottenham
London, England, 9th March 2024. Radu Dragusin of Tottenham during the Premier League match at the Emirates Stadium, Lon
Brighton a făcut deja planul! Ce se întâmplă cu Philip Otele dacă ajunge în Premier League
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - SC OȚELUL GALAȚI, SUPERLIGA SUPERBET (23.10.2023)
Xavi a ajuns în instanță, după ce a fost numit ”bufonul Europei” și ”antrenor cu metode criminale”
Decizia finală în cazul lui Robert Lewandowski, care are pe masă o ofertă de 100.000.000€ / an
Szachtar Donieck - FC Barcelona
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
”Revoluție” la Barcelona! Primii 4 fotbaliști aflați pe ”lista neagră”
FC Barcelona and Tottenham Hotspur, Pre-season friendly, Joan Gamper Trophy match. Football, Lluis Companys Stadium, Barcelona, Spain - 8 Aug 2023