SS Lazio v Juventus FC, Serie A, Football, Olimpico Stadium, Rome, Italy - 30 Mar 2024
În urmă cu doi ani a fost lăsat să plece, iar acum este propus la Real Madrid. ”Este absolut pregătit”
Calgary, Alberta, Canada. July 10, 2020. Real madrid white jersey close up to the logo
Dublă lovitură pentru Real Madrid, înaintea meciului cu Real Sociedad
Fotbalistul de la FCSB care este ”net peste Rrahmani”
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO Real - Mallorca 5-2. Madrilenii au trăit periculos

16.03.2013, 11:41

Sâmbătă seară, Real Madrid a câștigat cu 5-2 contra lui RCD Mallorca, dar a avut mai multe probleme decât o arată scorul.

real madrid mallorca
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Golurile au fost marcate de Gonzalo Higuain (15, 57), Cristiano Ronaldo (51), Luka Modric (54) și Karim Benzema (90+2) - pentru "albi" - respectiv Nsue (6) și Alejandro Alfaro (21) - pentru oaspeți.

Real a început greu jocul și își vedea poarta perforată încă din al șaselea minut de joc. Nsue a deschis scorul, cu o lovitură de cap din pasa lui Giovani dos Santos. Gonzalo Higuain a egalat pentru gazde (15), dar Mallorca a revenit rapid în avantaj, prin Alejandro Alfaro, cu o nouă lovitură de cap (21).

1-2 a fost scorul și la pauză, chiar dacă elevii lui Jose Mourinho au trecut pe lângă gol prin Cristiano Ronaldo (24, 29).

În mitanul secund, gazdele au declanșat "tăvălugul alb" către poarta lui Aouate, care a scos mingea din poartă de încă patru ori până la final. Trei goluri au venit în doar șase minute. Cristiano Ronaldo a dat tonul, cu un gol cu capul în urma unui corner de pe dreapta (51). Trei minute mai târziu, Luka Modric a perforat poarta oapeților cu un trasor de la circa 25 de metri, în urma unei respingeri din careu, la o fază controversată (54). Gonzalo Higuain a reușit "dubla" în minutul 57, când a îndeplinit o simplă formalitate, în urma unei faze construite de Mesut Ozil, introdus la pauză.

Până la final, Mallorca a încercat să revină și a încercat să joace mai mult în jumătatea de teren a Realului, dar apărarea a avut mult de suferit, fiind hărțuită nemilos de Cristiano Ronaldo & Co. Madrilenii au mai avut probleme doar la ocazia noului intrat pereira, dar Coentrao a blocat foarte bine șutul acestuia. Ultimul cuvânt i-a aparținut lui Karim Benzema, și el introdus la debutul mitanului secund. Francezul a punctat lejer în prelungiri (90+2), la capătul unei faze de manual a echipei lui Mourinho.

Cu reușita de sâmbătă seară, Cristiano Ronaldo a atins borna cu numărul 350 la capitolul goluri marcate în carieră, atât pentru echipele de club, cât și pentru echipa națională.

La meciul Real - Mallorca a asistat și Fatih Terim, antrenorul lui Galatasaray Istanbul, adversara "albilor" din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

ECHIPELE:

Real: Lopez - Arbeloa, Ramos, Varane, Coentrao - Pepe - Modric, Kaka, Ronaldo - Morata, Higuain;
Rezerve: Adan, Carvalho, Marcelo, Khedira, Alonso, Ozil, Benzema;
Antrenor: Jose Mourinho;

Mallorca: Aouate, Hutton, Nunes, Bigas, Kevin, Pina, Nsue, Dos Santos, Tissone, Alfaro, Casadesus;
Rezerve: Calatayud, Conceicao, Rodriguez, Fontas, Navarro, Pereira, Hemed;
Antrenor: Gregorio Manzano.

LIVE TEXT & VIDEO

Min. 90+3: Fluier final

Min. 90+2: GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema își trece și el numele pe lista marcatorilor, ducând scorul la 5-2

Min. 86: Ocazie pentru Mallorca! Acțiune frumoasă a lui Giovani dos Santos, finalizată cu un șut trimis de Pereira din mijlocul careului, dar în blocajul excelent al lui Fabio Coentrao

Min. 83: Schimbare la Mallorca: iese Tissone, înlocuit de Fontas

Min. 80: Mallorca încearcă să le pună probleme madrilenilor, dar gazdele continuă să îi hărțuiască apărarea prin șarje rapide

Min. 78: A doua schimbare la Mallorca: iese Victor Casadesus, înlocuit de Pereira

Min. 75: Șut Luka Modric, scos în corner de Aouate

Min. 74: Ocazie pentru Real! Cristiano Ronaldo a încercat să reia cu călcâiul o centrare venită de la Mesut Ozil, dar portarul, aflat aproape, l-a blocat foarte bine

Min. 66: Modificare și la Mallorca: iese Nsue, înlocuit de Hemed

Min. 62: Ultima schimbare la gazde: iese Ricardo Kaka, înlocuit de Xabi Alonso

Min. 57: GOOOOL Real Madrid! Gonzalo Higuain își trece încă o dată numele pe lista marcatorilor, iar "galacticii" se desprind la două goluri. Mesut Ozil a pătruns pe dreapta, până în apropierea liniei de fund, de unde a pasat pe jos, pentru Higuain, care se afla nemarcat la colțul lung. Argentinianul a punctat nestânjenit

Min. 54: GOOOOL Real Madrid! Luka Modric marchează un gol de senzație, cu un șut-bombă de la circa 25 de metri. Gazdele conduc pentru prima dată în acestă partidă

Min. 51: GOOOOL Real Madrid!Cristiano Ronaldo punctează cu o lovitură de cap și egalează din nou pentru madrileni. La o centrare din corner, golgheterul "albilor" s-a desprins excelent din marcaj și a reluat de la colțul scurt, valorificându-și din nou detenta impresionantă

Min. 48: Ocazie pentru Mallorca! Bigas reia spectaculos, pe spate, dar trimite alături de poartă

Min. 46: Două schimbări la pauză pentru Real Madrid: ies Alvaro Morata și Alvaro Arbeloa, înlocuiți de Karim Benzema și Mesut Ozil

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză pe Santiago Bernabeu, acolo unde gazdele de la Real Madrid sunt conduse cu 2-1 de oaspeții de ala Real Mallorca

Min. 42: Hutton reia cu capul alături de poarta lui Diego Lopez

Min. 41: Real domină jocul pe acest final de primă repriză, dar nu reușește să ajungă și la finalizare

Min. 40: Cristiano Ronaldo șutează direct spre poartă dintr-o lovitură liberă din apropierea careului, dar trimite de două ori în zid. La cel de-al doilea, mingea l-a lovit în mână pe unul dintre apărătorii oaspeților, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

Min. 40:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Victor Casadesus

Min. 29: Ocazie pentru Real! Cristiano Ronaldo trage din centrul careului, după o minge așezată de Higuain, dar trimite cu puțin peste poartă

Min. 27: Pericol la poarta Mallorcăi, odată ce Cristiano Ronaldo primește în preajma careului și se apropie de linia de fund. Portughezul a trimis pe jos, la șase metri, pentru venirea lui Higuain, dar Nunes a reușit să respingă

Min. 24: Ocazie pentru Real Madrid! Cristiano Ronaldo a primit în colțul stâng al careului o pasă foarte bună, semnată de Kaka, a pătruns în suprafața de pedeapsă și a tras cu stângul, dar peste poartă

Min. 21: GOOOOL Mallorca! Alejandro Alfaro îi readuce pe oaspeți în avantaj, cu o lovitură de cap din apropiere. Pedro Bigas a reluat cu capul o centrare din corner, iar Alfaro, nemarcat la colțul lung, a împins mingea în poartă

Min. 15: GOOOOL Real Madrid! Gonzalo Higuain readuce egalitatea pe tabela de marcaj. Pepe a primit o excelentă pasă printre apărătorii adverși, din partea lui Modric, apoi a reușit să paseze în ultimul moment pentru Higuain, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate

Min. 6: GOOOL Mallorca! Nsue deschide scorul rapid pentru oaspeți, pe Santiago Bernabeu, după o pasă primită din partea lui Giovani dos Santos

Min. 3: Ocazie pentru Mallorca! Giovani dos Santos trage peste poartă, cu un șut din afara careului

Min 1: Fluier de început la meciului dintre Real - Mallorca

Etichete: real madrid , la liga , real madrid la liga , real madrid - mallorca , meci real madrid - mallorca

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali

Foto "Arată dezgustător". S-a umplut de mușchi după retragere, dar un fost coleg l-a pus la punct: "N-aș face la fel"
ozil
Live Video&Text Hermannstadt - Petrolul 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Sibienii deschid scorul în finalul reprizei
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Vești bune pentru Real Madrid! Starul ”Galacticilor” revine pe teren!
10th November 2022; Stadium Santiago Bernabeu, Madrid, La Liga Santander, Real Madrid CF versus Cadiz CF; Alaba, Militao, Tchouameni and Courtois
Cei de la Dortmund își freacă mâinile! Câți bani mai au de încasat de pe urma transferului lui Bellingham la Real Madrid
profimedia-0818199659
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii extraordinare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Reacția lui Carlo Ancelotti, după ce Xavi s-a răzgândit și a decis să rămână la Barcelona