Parchetul cere 2 ani și 6 luni de închisoare pentru autorul sărutului care a scandalizat o lume întreagă
Poliția a făcut percheziții la Federația Spaniolă de Fotbal în cadrul unei anchete de corupţie. Au fost făcute arestări
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

17.08.2015 (1-0 la pauză)
Barcelona Barcelona
Athletic Bilbao Athletic Bilbao
Cartonaşe Roşii
    Fluier final. Barcelona - Athletic Bilbao 1-1. Bascii câștigă Supercupa Spaniei, cu scorul general de 5-1.
  • 86 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la Athletic Bilbao! Sola încasează direct cartonașul roșu, după ce l-a călcat pe Mascherano.
  • 82 | Schimbări
    Modificare la basci: iese Benat și intră Mikel Rico.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la Bilbao: iese Aritz Aduriz, eroul acestei ediții a Supercupei Spaniei, înlocuit cu Sola
  • 74 | Goluri
    GOOOOL Athletic Bilbao! Artiz Aduriz readuce egalitatea pe tabela de marcaj și duce scorul general la 1-5. A scăpat singur cu Bravo, care i-a apărat șutul în prima fază, dar mingea i-a revenit și a trimis-o cu latul în plasă.
  • 73 | OcaziiBarcelona
    Ocazie pentru Barcelona! Messi a recuperat la mijlocul terenului și l-a lansat pe Suarez pe centru. Uruguayanul a fentat un adversar și a șutat cu stângul, puțin pe lângă poartă.
  • 69 | Schimbări
    Încă o înlocuire la gazde: iese Pedro și intră Munir El Haddadi.
    Modificare și la Barcelona: iese Rakitic și intră Sandro Ramirez.
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Bilbao: iese Etxeita și intră Elustondo.
  • 63 | Faze meciBarcelona
    Șut al lui Suarez, din afara careului, din poziție centrală, dar pe direcția portarului Iraizoz, care a prins cu siguranță.
  • 61 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Benat, după un fault comis asupra lui Messi.
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Aduriz, după un fault comis asupra lui Mascherano.
  • 59 | OcaziiBarcelona
    Ocazie pentru Barcelona! Mathieu a centrat de pe stânga, mingea a traversat careul și a ajuns la colțul lung, pentru Rakitic, a cărui reluare a trecut cu puțin pe lângă poarta lui Iraizoz.
  • 57 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la Barcelona! Pique a primit direct cartonașul roșu, după ce a avut un dialog cu arbitrul asistent. Fundașul central i-a reproșat tușierului că nu a ridicat fanionul la un offside în care se afla Aduriz, al cărui șut a fost respins în corner de portarul Bravo.
  • 54 | OcaziiBarcelona
    Ocazie pentru Athletic Bilbao! Eraso a primit o minge în careu și a scos excelent în centru pentru șutul lui Susaeta, dar acesta a tras cu latul, prea slab pentru a-i pune probleme lui Bravo, care a prins cu siguranță.
  • 53 | Faze meci
    Până în acest moment, Barcelona a avut 77% posesie, față de 23% pentru basci
  • 50 | Faze meciBarcelona
    Barcelona continuă să domine și pasează în mod repetat în jumătatea de teren a lui Bilbao, căutând să deschidă culoare către poarta lui Iraizoz, dar oaspeții se apără aglomerat și exact.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză pe Camp Nou, acolo unde Barcelona conduce cu 1-0 în returul Supercupei Spaniei.
  • 45 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pedro, care a protestat vehement după marcarea golului, fiindcă portarul Iraizoz a ținut mingea, pentru a împiedica reluarea rapidă a jocului.
  • 43 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi deschide scorul la capătul unei faze superbe și dă tonul mult speratei remontada la care visează catalanii. Rakitic a centrat de pe dreapta, Suarez a așezat mingea cu pieptul, din săritură, pentru Messi, care a preluat tot pe piept și a șutat cu stângul, pe lângă portarul Iraizoz.
  • 41 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Eraso, după un fault comis asupra lui Iniesta.
  • 38 | OcaziiBarcelona
    Ocazie de zile mari pentru Athletic Bilbao! Pedro a pasat înapoi pentru Mathieu, care a fost neatent, iar mingea a fost intercentată de Eraso. Cincearul basilor l-a driblat pe Mascherano, a pătruns în careu și a șutat puternic, din situație de singur cu portarul, dar a trimis în plasa laterală. Ocazie foarte importantă pentru Bilbao.
  • 33 | Faze meciBarcelona
    Șut din prima trimis de Iniesta, din 16 metri poziție centrală, dar a ratat execuția cu stângul și a trimis cu mult alături.
  • 31 | Faze meciBarcelona
    Messi șutează direct spre poartă din lovitura liberă care a rezultat la faza anterioară, dar mingea a trecut cu puțin peste transversală și a căzut pe plasă.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Boveda, pentru un fault comis la circa 25 de metri de propria poartă, în poziție centrală.
  • 26 | Faze meciBarcelona
    Messi primește într-o poziție periculoasă și încearcă să își facă mingea pe șut în fața careului, la 20 de metri, dar este luat în primire de doi jucători ai lui Bilbao, care au reușit să îl deposedeze.
  • 25 | Faze meci
    Până în acest moment, Barcelona are o posesie zdrobitoare: 75,6%, față de 24,4% pentru basci.
  • 20 | Faze meciBarcelona
    Atac frumos al Barcelonei, pe partea stângă, dar centrarea lui Mathieu nu a putut fi fructificată de atacanții formației blaugrana.
  • 17 | Faze meciBarcelona
    Ajung și bascii în careul Barcelonei, dar Aduriz nu reușește să câștige un duel fizic cu Pique și mingea ajunge în brațele lui Claudio Bravo.
  • 15 | Faze meciBarcelona
    Bilbao se apără avansat și bine în acest prim sfert de oră. Jucătorii Barcelonei au fost opriți din drumul spre poartă de încă două ori, pentru poziții de offside.
  • 9 | Faze meciBarcelona
    Barcelona continuă să preseze în acest început de meci. Pique a rămas în avanposturi după fazele fixe la care a participat și a fost căutat, apoi, cu o pasă filtrantă, dar a ratat startul la o minge trimisă de Iniesta.
  • 6 | OcaziiBarcelona
    Bară pentru Barcelona! Pique a șutat cu stângul, din prima, în bara transversală, după o centrare de pe stânga.
    Ocazie pentru Barcelona! Pedro a reluat peste poartă, după o acțiune rapidă și bine legată a catalanilor.
  • 2 | Faze meci
    În mai puțin de un minut și jumătate, s-a dictat de 3 ori offside - de două ori la Suarez, o dată la Javi Eraso.
    Fluier de start al meciului dintre FC Barcelona și Athletic Bilbao, din returul Supercupei Spaniei. În tur, bascii au câștigat cu 4-0.
Ernesto ValverdeAthletic Bilbao

VIDEO Barcelona - Athletic Bilbao 1-1. Goluri Messi și Aduriz, plus două eliminări! Trofeu după 31 de ani

Athletic Bilbao a câștigat pentru a doua oară în istorie Supercupa Spaniei! Luni seară remizat pe terenul Barcelonei, scor 1-1, după ce în tur câștigase cu 4-0 și a cucerit un trofeu după o pauză de 31 de ani!

Din 1984 nu mai câștigase Athletic Bilbao un trofeu. În acel an, bascii triumfau în campionat, în Cupă și primeau Supercupa Spaniei grație eventului. Barcelona rămâne echipa cu cele mai multe Supercupe câștigate în fotbalul spaniol: 11.

Pe Camp Nou, Athletic a avut primele emoții în minutul 6, când Pique a nimerit bara cu un șut cu stângul, din prima. După o jumătate de oră de joc, Messi a căutat poarta din lovitura liberă, dar a trimis cu puțin peste (31).

Oaspeții puteau rezolva soarta trofeului la o eroare a defensivei adverse - Eraso a interceptat o pasă greșită a lui Pedro, dar a irosit o șansă imensă, șutând în plasa laterală după ce a scăpat singur cu portarul Bravo - revenit între buturi în locul lui Ter Stegen (38). Finalul primei părți a adus deschiderea scorului. Combinația perfectă dintre Rakitic, Suarez și Messi a avut drept rezultat deschiderea scorului și a readus sperantele pe Camp Nou (44).

Repriza secundă a debutat cu o nouă ocazie pentru Athletic. Susaeta a tras slab și Claudio Bravo a evitat golul (54). Catalanii au clacat in minutul 57 - Pique a primit direct cartonașul roșu pentru un conflict cu asistentul, iar misiunea gazdelor devenea imposibilă. Chiar și în 10 oameni, Rakitic putea aduce desprinderea. Nu a găsit drumul spre gol din poziție excelentă (50). Suarez a avut ultima tentativă pentru formatia lui Luis Enrique, după ce a fost lansat spre poartă de Messi, dar șutul său a ocolit vinclul.

Dupa hat-trick-ul din tur, Aritz Aduriz a fost din nou decisiv pentru Bilbao. A marcat golul egalării în minutul 74, deși Bravo s-a opus în primă fază (74) și a devenit eroul acestei ediții a Supercupei Spaniei. În minutul 86, la 6 minute după ce intrase pe teren, Kike Sola a fost eliminat și el, după ce a primit cartonașul roșu după ce l-a călcat pe Mascherano.

Gazdele nu au mai avut, însă, forța să înscrie și meciul s-a terminat 1-1. Catalanii se află la primul eșec major din 2015. Catalanii au câştigat în acest an titlul, Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi Supercupa Europei.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...