Xavi a ajuns în instanță, după ce a fost numit ”bufonul Europei” și ”antrenor cu metode criminale”
Szachtar Donieck - FC Barcelona
Decizia finală în cazul lui Robert Lewandowski, care are pe masă o ofertă de 100.000.000€ / an

Barcelona Barcelona
    Fluier final. Athletic Bilbao - FC Barcelona 1-3.
  • 90+1 | OcaziiBilbao
    Bară pentru Barcelona! Xavi a nimerit stâlpul drept al porții lui Bilbao, cu un șut dintr-o lovitură liberă de lângă careu, obținută de Neymar.
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Busquets, din cauza protestelor.
  • 89 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Aduriz.
    Cartonaș galben pentru Neymar, după un fault din spate.
  • 87 | Faze meci
    Tensiune pe Camp Nou, după ce Neymar a încercat o "braziliană" în apropierea careului basc. Jucătorii lui Bilbao au încercat să îi acorde o corecție fizică pentru gestul său, considerat umilitor. Spiritele s-au calmat, în cele din urmă și nimeni nu a avut de suferit.
  • 83 | Faze meciBilbao
    Ibai Gomez trimite cu mult peste poartă, la capătul unei centrări deviate care a venit de pe dreapta.
  • 82 | OcaziiBilbao
    Ocazie pentru Bilbao! Șut surprinzător trimis de Ibai Gomez de la distanță, dar fix pe direcția portarului Ter Stegen, care a reținut fără probleme.
  • 79 | Goluri
    GOOOOL Athletic Bilbao! Inaki Williams îl devansează în duelul aerian pe Busquets și punctează cu o lovitură de cap la colțul lung, reducând din diferență pentru basci.
  • 77 | Schimbări
    Catalanii își epuizează modificările: iese Suarez și intră Pedro.
    Schimbare la Barcelona: iese Jordi Alba și intră Jeremy Mathieu.
  • 74 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi realizează dubla, din centrarea lui Daniel Alves. Argentinianul a fost mai rapid în careul lui Bilbao și le-a luat fața fundașilor adverși, punctând cu exteriorul, la colțul scurt.
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Inaki Williams.
  • 64 | Faze meciBilbao
    Fanii lui Bilbao cântă neîncetat și îi acoperă pe cei ai Barcelonei, chiar pe Camp Nou. Acțiunile ofensive ale catalanilor și deciziile la limită sunt fluierate copios de spectatori.
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Balenziaga, după un fault asupra lui Messi.
  • 58 | Schimbări
    Modificare și la Bilbao: iese Iraola și intră Susaeta.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Iniesta și intră Xavi.
  • 55 | Faze meciBilbao
    Ter Stegen a boxat neconvingător o centrare de pe dreapta, dar Bilbao nu a putut profita și lovitura de cap trimisă cu boltă a fost prinsă de portarul german.
  • 51 | Faze meciBilbao
    Bascii au început din nou bine, dar Barcelona pune încet stăpânire pe joc. Bilbao are un mijloc solid în aceste prime minute ale reprizei a doua, dar nu reușește să concretizeze posesia menținută în jumătatea adversă.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză în finala Cupei Spaniei. Barcelona conduce cu 2-0 în fața lui Athletic Bilbao.
  • 44 | OcaziiBilbao
    Ocazie pentru Barcelona! Portarul Herrerin a respins în corner un șut al lui Messi, care a trimis direct pe poartă din lovitură liberă. Mingea se ducea sub bară, aproape de vinclu.
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Iraola, după un fault asupra lui Suarez.
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Pique încasează primul cartonaș galben al meciului.
  • 41 | OcaziiBilbao
    Bară pentru Bilbao! Inaki Williams a primit o pasă printre fundașii Barcelonei și a șutat puternic, din voleu, dar prea înalt, iar mingea a atins bara transversală și a ieșit din teren.
  • 36 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Neymar își trece și el numele pe lista marcatorilor, după ce Luis Suarez a scăpat de la limita offside-ului și i-a pasat în fața porții goale.
  • 28 | OcaziiBilbao
    Încă o ocazie pentru Barcelona! Neymar a șutat din apropiere, către colțul scurt, însă a trimis în plasa laterală a porții lui Bilbao.
  • 27 | OcaziiBilbao
    Șansă de gol pentru catalani! Herrerin a respins excelent în corner o minge reluată periculos de Pique, la capătul unei centrări din lovitură liberă.
  • 25 | OcaziiBilbao
    Ocazie mare pentru Barcelona! Suarez a scăpat în dreapta careului basc și a trimis pe jos, în fața porții, pentru Neymar, dar portarul Herrerin a intervenit excelent și a respins în corner.
  • 20 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Lionel Messi deschide scorul pentru catalani, după o acțiune superbă! A luat faza pe cont propriu în flancul drept, a scos mingea dintre 3 adversari în tușă, a pătruns în careu și a finalizat cu un șut la colțul scurt.
  • 13 | Faze meciBilbao
    Williams este aproape să îi fure balonul lui Ter Stegen, dar portarul Barcelonei scapă cu bine și apărătorii catalani îndepărtează pericolul.
  • 11 | OcaziiBilbao
    Ocazie pentru Barcelona! Suarez a primit o pasă de la Rakitic, dar șutul uruguayanului s-a dus pe direcția portarului Herrerin, care a respins.
  • 10 | Faze meciBilbao
    Barcelona marchează prin Neymar, dar golul nu este validat, pentru o presupusă poziție de offside în care se afla brazilianul, în momentul în care Messi îi trimitea o pasă strălucitoare. Reluările arată că Neymar era în poziție regulamentară.
  • 5 | Faze meciBilbao
    Pericol în careul Barcelonei, la o centrare trimisă de Mikel Rico de pe stânga, dar Aduriz i-a "stricat" mingea lui Williams, care era mai bine plasat.
  • 4 | Faze meciBilbao
    Început curajos pentru basci, care au inițiativa în aceste prime minute și încearcă să îi surprindă cu acțiuni rapide pe elevii lui Luis Enrique.
    Fluier de start al meciului dintre Athletic Bilbao și FC Barcelona, din finala Cupei Spaniei.
Luis EnriqueBarcelona

VIDEO Bilbao - Barcelona 1-3. Catalanii au câștigat Cupa Spaniei pentru a 27-a oară. "Dublă" Messi, gol Neymar

Barcelona şi-a trecut în palmares şi Cupa Spaniei în acest sezon, graţie victoriei cu scorul de 3-1 de sâmbătă, în fața lui Athletic Bilbao. Catalanii au realizat eventul, după ce câștigaseră și titlul de campioni în La Liga, în urmă cu o săptămână.

Lionel Messi (20, 74) și Neymar (36) au marcat golurile victoriei catalane, în timp ce Inaki Williams (80) a semnat unica reușită a bascilor.

După câteva minute în care bascii au părut să poată pune mai multe probleme, campioana a preluat inițiativa. Neymar putea deschide scorul în primele 10 minute, din pasa lui Messi, dar golul nu i-a fost validat, pentru o poziție de offside incorect semnalizată.

Luis Suarez a șutat din unghi, dar nu l-a putut învinge pe Herrerin (11). În minutul 20, nimic nu l-a mai putut opri pe Messi, care a punctat după o cursă superbă. Suarez și Neymar au exersat în minutul 25 faza din care Barcelona avea să își dubleze avantajul, dar s-a opus portarul Herrerin. Tot el a respins o reluare periculoasă a lui Pique (27), apoi Neymar a șutat în plasa laterală (28). Brazilianul nu a mai ratat în minutul 36, când a pus latul la pasa lui Suarez, care l-a lăsat liber cu toată poarta în față și a dublat avantajul catalanilor (36).

Bilbao nu mai avea nimic de pierdut și Williams a fost aproape să reducă din handicap cu o execuție de efect, dar a nimerit doar bara transversală (41). Messi a fost cât pe ce să-și treacă în cont dubla înainte de pauză, dar șutul său din lovitură liberă a fost respins de Herrerin (44).

Xavi a intrat în repriza a doua pentru ultimul său meci în tricoul Barcelonei pe Camp Nou (56), Messi a înscris pentru 3-0 din centrarea lui Dani Alves (74) și tridentul Messi - Neymar - Suarez a ajuns la un record de 120 de goluri marcate. Inaki Williams a marcat golul de onoare cu 10 minute înainte de final (80) și a evitat o noua înfrângere a lui Bilbao cu 0-3 în finala Cupei, așa cum se întâmplase în 2012.

Nervii s-au încins pe final, când Neymar a încercat o execuție tipic braziliană (86). Xavi a încercat să-și adio de la suporteri cu gol la lovitura liberă din prelungiri (90+1). Cu scorul final de 3-1, Barcelona și-a adjudecat a 27-a Cupă a Spaniei din istorie - record în fotbalul iberic - și a sărbătorit eventul cu o horă a bucuriei. Acesta a fost al 6-lea event reușit de gruparea catalană, de asemenea un record în Spania.

Barcelona e calificată și în finala UCL, acolo unde va juca împotriva lui Juventus Torino, sâmbăta viitoare, pe 6 iunie, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele VIDEO vor fi în timp REAL pe www.digisport.ro și pe m.digisport.ro.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Liga Digi Sport, ora 15:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (9.12.2023)

FOTBAL: FC Voluntari - FC Hermannstadt, 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

FOTBAL: Sepsi - CFR Cluj, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• profimedia-0772399711

BASCHET: Real Madrid - Steaua Roșie Belgrad, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 4

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano