Liverpool v Brighton and Hove Albion - Premier League - Anfield
Video Liverpool - Brighton 2-1. ”Cormoranii” au urcat pe primul gol grație reușitei lui Mohamed Salah
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (31.03.2024)
Video FCU Craiova - Oțelul Galați 1-2. Moldovenii caștigă grație unui gol superb
alex chipciu flash
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
LIVE Digi Sport Special

VIDEO Braşov-Chiajna 3-2. Prima victorie în 2013

04.03.2013, 09:30

Vecinele din clasamentul Ligii I înaintea acestei runde, FC Brașov și Concordia Chiajna, locurile 9 și 10, cu un punct avans pentru ardeleni, au arătat încă din startul întâlnirii că nu sunt dispuși să facă niciun compromis.

Elevii lui Ilie Stan au început cu multă ambiție și detereminare partida de sub Tâmpa. După câteva momente de uluire, “stegarii au reușit să se adune și să echilibreze situația din teren, mai ales că pericolul marcării unui gol de către Concordia părea iminent. Ocazia lui Mateiu din minutul 13 a venit exact la momentul potrivit pentru ca ilfovenii să realizeze că nu sunt singuri pe teren și că totuși au în față un adversar de același calibru.

Până la urmă, cei care au marcat au fost chejnenii, dar reușita lui Florin Ilie a fost anulată pe motiv de ofsaid, spre disperarea lui Ilie Stan, care a fost convins că elevul său a marcat un gol regulamentar. Între timp, brașovenii au continuat să puncteze la capitolul ocazii, dar atât.
Repriza a doua a început exact cum trebuia. Adică cu gol, marcat de Concordia, prin Belu. Fundașul de 19 ani, la primul gol în Liga I a aruncat Tâmpa în aer și Concordia se vedea deja lipsită de orice griji în privința retrogradării.

Bucuria oaspeților a fost de scurtă durată. În doar cinci minute, elevii lui Szabo au marcat de două ori, prin Buga și Oltean și meciul arăta deja altfel. Lovitura a fost una teribilă pentru ilfoveni, care n-au mai părut capabili să reacționeze, în timp ce “stegarii“ zburdau spre poarta lui Cobrea.

Ireversibil, s-a făcut și 3-1, dar finalul a fost extrem de tensionat. Concordia a marcat golul al doilea, dar la faza din minutul 90+2, Mutu s-a accidentat la cap și n-a mai putut continua. Batin, portarul de serviciu, a fost nevoit să intre în poartă, deoarece brașovenii efctuaseră schimbările.
S-a terminat 3-2 pentru că jucătorii Concordiei n-au fost în stare să profite de cele două minute de superioritate dar și de faptul că în față aveau un portar de “mucava“.

FC Brașov - Concordia Chiajna 2-1
Au marcat: Buga 59, Oltean 64, Batin 87 / Belu 48

FC Braşov
D. Mutu - Vagner, S. Oltean, R. Machado, Cr. Ionescu - Mateiu, B. Madeira, Dias (Tătar 60), G. Păun (Enceanu 79) - Buga, Batin
Antrenor: Adrian Szabo

Concordia Chiajna
Cobrea - Belu, Leca, Fl. Ilie, Bucurică - S. Paraschiv (Purece 60), Ispir - Coșereanu (D. Stan 78), Popovici, Zuluf (Serediuc 72) - Welligton
Antrenor: Ilie Stan

brasov-chiajna bucuria brasovului
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

FINAL

# Mutu s-a accidentat și nu mai poate continua. Pentru că Brașov a efectuat toate schimbările în poartă a intrat Batin.

# În urma fazei de mai devreme, Mutu a fost lovit la cap și este nevoie de intervenția medicilor.

Min. 90+2 - GOOOL CONCORDIA: 3-2, POPOVICI. Mijlocașul chejnenilor a împins în plasă mingea respinsă de Mutu după șutul lui Zuluf

Min. 87 - GOOOL FC BRAȘOV: 3-1, BATIN. Atacantul brașovenilor, excelent lansat în atac, a preluat perfect mingea, a înaintat, după care a finalizat în stânga lui Mutu, pe colțul scurt.

Min. 80 - Buga a marcat pentru FC Brașov, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 79 - A doua schimbare la Brașov. A ieșit Păun, a intrat ENCEANU

Min. 78 - Ultima schimbare la Concordia. A ieșit Coșereanu, a intrat Daniel Stan

Min. 77 - Bună ocazie de a marca golul al trilea pentru brașoveni. Machado a reluat puternic, cu capul, dar Mutu a prins cu siguranță

Min. 72 - A doua schimbare la Concordia. A ieșit Zuluf, a intrat SEREDIUC.

# jucătorii lui Ilie Stan nu reușesc să-și revină din șoc, în timp ce ardelenii atacă cu toate liniile.

Min. 64 - GOOOL BRAȘOV: 2-1, OLTEAN. Păun a executat o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri direct în zid, mingea i-a revenit după ce a ricoșat din fundașii chejnenilor, apoi a tras din nou, de data aceasta plasat, la colțul lung, balonul a atins bara din stânga lui Mutu, a revenit în teren de unde Oltean a finalizat.

Min. 60 - Prima schimbare la Brașov. A ieșit Dias, a intrat TĂTAR

Min. 60 - Prima schimbare la Concordia. A ieșit Paraschiv, a intrat PURECE.

Min. 59 - GOOOL FC BRAȘOV: 1-1, BUGA. Atacantul a egalat la prima fază de atac a brașovenilor din repriza a doua, după un șut al lui Batin.

Min. 58 - oi Wellington

Min. 48 - GOOOL CHIAJNA: 0-1, BELU. Fundașul de 19 ani, la primul gol în Liga I, a reluat simplu cu capul o minge ce a revenit în teren din bara stângă a porții lui Mutu. Totul a pornit de la o lovitură liberă a ilfovenilor, lateral stânga.

A început repriza a doua

PAUZĂ

Min. 45+3 - Ionescu era să-l surprindă pe Mutu cu o pasă cu capul, dar portarul “stegarilor“ a evitat autogolul.

# De minute bune, brașovenii nu numai că au echilibrat balanța, dar și-au creat și mai multe ocazii de a deschide scorul.

Min. 38 - Același Batin a luat o fază pe cont propriu, a intrat în careu, și a centrat spre poartă, dar Cobrea a fost atent și a reținut.

Min37 - Batin a fost surprins de centrarea perfectă a lui Mateiu și n-a fost în stare să reia în plasă. Mingea s-a lovit de el și a ricoșat spre poartă iar Cobrea a reținut, dar în doi timpi.

Min. 30 - oi Ispir pentru un fault. Mijlocașul la închiedere nu va juca etapa viitoare contra lui Dinamo, din cauza cumului de cartonașe galbene.

Min. 25 - CEA MAI MARE OCAZIE A BRAȘOVENILOR. Buga n-a fost în stare să introducă mingea în poartă, deși se afla față în față cu Cobrea, după o pasă excelentă din stânga de la Batin. A fost un semi-luft al lui Buga!

Min. 22 - oi Paraschiv pentru un fault

Min. 19 - Concordia a marcat, prin Florin Ilie, în urma unei faze fixe bine gândită de elevii lui Stan, dar fundașul chejnenilor a fost în ofsaid și golul n-a fost validat.

Min. 13 - Prima mare ocazie de gol le-a aprținut brașovenilor. Cobrea l-a blocat perfect pe Mateiu, care scăpase singur după ce-a primit o pasă în atac peste întreaga apărare a Concordiei. În urma impactului dintre cei doi, Mateiu a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Min. 7 - Elevii lui Ilie Stan s-au instalat în jumătatea de teren a brașovenilor, care fac tot mai greu față atacurilor ilfovenilor.

A început partida

Etichete: liga 1 , video , brasov , chiajna , ilie stan , live video , live text , adrian szabo , brasoveni , cauta prima victorie

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin

Video Alex Chipciu l-a înjurat pe arbitru 15 secunde fără pauză, după un moment din Oțelul - ”U” Cluj
chipciu
Barcelona a luat decizia: contract până în 2027!
Close up of Futbol Club Barcelona jersey
Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și s-au calificat în finala Cupei României
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Video Manchester City - Arsenal 0-0. Remiză ”albă” pe Etihad pentru Liverpool