FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Vestea bună primită de CFR. A părăsit lotul României accidentat, dar este apt pentru meciul cu Sepsi
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

CFR ClujCFR Cluj
2 - 0
Concordia ChiajnaConcordia Chiajna
2 aprilie 2016 (1-0 la pauză)
Concordia Chiajna Concordia Chiajna
    Fluier final. CFR Cluj - Concordia Chiajna 2-0.
  • 90+2 | Schimbări
    Ultima schimbare la CFR: iese Juan Carlos Ruiz și intră Andrei Tînc.
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOL CFR Cluj! Juan Carlos Ruiz reușește dubla cu un șut frumos din careu, pe lângă portarul Bălgrădean.
  • 86 | Schimbări
    Modificare la CFR: iese Jakolis și intră Păun.
  • 82 | Faze meciCFR Cluj
    Încă un șut al CFR-ului, de această dată trimis de Petrucci, de la distanță, dar balonul trece din nou alături.
  • 81 | Faze meciCFR Cluj
    Șut pe jos trimis de Ruiz, dintr-o poziție periculoasă, dar mingea trece pe lângă poartă.
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Obodo, după un fault comis la mijlocul terenului.
  • 75 | Schimbări
    Ultima schimbare la Chiajna: iese Giurgiu și intră Adrian Cristea.
  • 71 | Schimbări
    Modificare și la CFR: iese Cristian Lopez și intră Nouvier
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Giurgiu, după un henț intenționat.
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Cristian Bud primește un cartonaș galben pentru proteste.
  • 64 | Schimbări
    A doua schimbare la Chiajna: iese Tincu și intră Marian Cristescu.
  • 63 | Faze meciCFR Cluj
    Jakolis primește în dreapta o pasă excelentă, pătrunde în careu și șutează puternic, dar peste poartă.
  • 60 | Faze meciCFR Cluj
    Serediuc încearcă să îl surprindă pe Marc cu un șut din apropierea mijlocului terenului, dar trimite cu prea multă boltă și goalkeeper-ul gazdelor are timp să se replieze și reține cu siguranță.
  • 59 | Faze meciCFR Cluj
    O nouă reluare de cap a lui Marius Pena, de această dată pe spațiul porții, dar portarul Marc reușește să prindă.
  • 56 | Faze meciCFR Cluj
    Pena deviază cu capul o centrare venită de pe dreapta, dar insuficient pentru a plasa mingea pe cadrul porții, iar faza Concordiei se stinge.
  • 50 | Faze meci
    Ritm destul de liniștit la Cluj, cu posesie mai bună de partea ilfovenilor în acest început de repriză secundă, însă ocaziile întârzie să apară în partea a doua.
    Schimbare la Concordia: iese Feussi și intră Bărboianu.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză la Cluj, acolo unde CFR conduce cu 1-0 în fața Concordiei Chiajna.
  • 45+1 | Faze meciCFR Cluj
    Jakolis a fost la un pas de intercepţie în faţa lui Bălgrădean, după pasă la portar trimisă slab de Niasse, care a fost aproape de o gafă mare, după ce golul s-a marcat de lângă el.
  • 43 | Faze meciCFR Cluj
    Concordia Chiajna încearcă să revină rapid, dar CFR se apără bine în aceste momente.
  • 36 | Goluri
    GOOOOL CFR Cluj! Juan Carlos Ruiz deschide scorul după o acțiune frumoasă. A preluat în marginea careului, între doi apărători adverși, a trecut foarte bine de Niasse și a finalizat cu un șut pe lângă portarul Bălgrădean.
  • 27 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Bucurică, pentru un fault comis asupra lui Tiago Lopes.
  • 25 | Faze meciCFR Cluj
    Șut bun al lui Purece, din afara careului, din alergare, dar portarul Marc reușește să rețină în doi timpi, nu fără emoții.
  • 22 | Faze meciCFR Cluj
    Bud reia destul de slab o centrare trimisă de pe dreapta de Cristian Lopez, dar portarul Bălgrădean nu are probleme în a reține balonul.
  • 16 | Faze meci
    Niciuna dintre cele două formații nu reușește să controleze centrul terenului și să mențină posesia. Ambele apărări se descurcă bine până în acest moment.
  • 8 | Faze meci
    Joc echilibrat până în aceste momente. A ajuns și Chiajna în careul clujenilor, în urma unui corner, dar fără să reușească să și pună pericol la poarta gazdelor.
  • 3 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru CFR Cluj! Jakolis a fost lansat cu o pasă printre doi apărători adverși, a pătruns singur în careu și l-a lobat pe portarul Bălgrădean, dar nu a reușit să prindă cadrul porții.
    Fluier de start al meciului dintre CFR Cluj și Concordia Chiajna, din etapa a 5-a a play-out-ului din Liga 1.

CFR Cluj - Concordia Chiajna 2-0. Ruiz a rezolvat meciul cu o dublă

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 meciul contra Concordiei Chiajna de sâmbătă, în cadrul etapei a 5-a din play-out-ul Ligii 1. Juan Carlos Ruiz a rezolvat meciul pentru ardeleni cu o dublă marcată în minutele 36 și 90+1.

Jakolis a ratat în minutul 3 deschiderea scorului, după lansarea excelentă a lui Bud. Oaspeţii au răspuns prin şutul de la distanţă al lui Purece, reţinut cu emoţii de Traian Marc. Gazdele au înscris în minutul 36, când Juan Carlos Ruiz l-a depăşit elegant pe Niasse şi l-a învins pe Bălgrădean. Fundaşul senegalez al Concordiei a fost la un pas de o mare greşeală chiar înaintea pauzei, dar Jakolis nu a profitat.

Croatul lui CFR Cluj nu a nimerit spaţiul porţii nici la reluare, dar ardelenii au stabilit scorul final, 2-0, în prelungiri, după ce Ruiz a profitat de pasa lui Petrucci şi l-a învins din nou pe Bălgrădean, definitivându-și dubla de sâmbătă.

Acesta a fost abia al doilea succes pentru clujeni în ultimele şapte meciuri de pe teren propriu.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...