iftime 8
Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
Screenshot 2024-01-21 173239
Video Bogdan Andone a dezvăluit cum și-a motivat elevii să marcheze de 4 ori în a doua repiză cu FCU Craiova
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Video&Foto Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct

FC BotoşaniFC Botoşani
0 - 2
SteauaSteaua
12.08.2016, 21:00
FC Botoşani FC Botoşani
Steaua Steaua
    Final de joc la Botoșani! Steaua se impune cu 2-0 și face astfel 9 puncte din tot atâtea posibile!
  • 86 | OcaziiFC Botoşani
    Lorand Fulop trece pe lângă gol. Șutul său din interiorul careului de 16 metri se duce puțin pe lângă poarta lui Niță.
  • 85 | Schimbări
    Ultima schimbare la FC Botoșani! Popovici intră în locul lui Mușat!
  • 84 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Vașvari vede cel de-al doilea cartonaș galben și este eliminat.
  • 80 | Goluri
    GOOOOLLL STEAUA!!! GOOOLLL Fl. Tănase!!! Jucătorul adus de la Viitorul reușește să înscrie la debutul în tricoul roș-albastrilor. Stanciu șutează din interiorul careului de 16 metri, mingea trimisă de el este respinsă de Iliev până la Florin Tănase care din 6 metri trimite mingea în poartă.
  • 78 | OcaziiFC Botoşani
    Stanciu irosește o nouă șansă de a majora scorul. Decarul roș-albaștrilor îl driblează pe Miron și șutează puternic din interiorul careului de 16 metri. Mingea trimisă de mijlocașul Stelei este respins însă de Iliev.
  • 75 | Schimbări
    A doua schimbare la moldoveni! Ichim îi lasă locul în teren lui Lorand Fulop.
  • 73 | OcaziiFC Botoşani
    Ocazie importantă pentru FC Botoșani! Istvan Fulop a centrat foarte bine pentru Plămadă însă lovitura lui de cap a fost scoasă cu dificultate de Niță.
  • 72 | OcaziiFC Botoşani
    Ocazie mare pentru Steaua! Florin Tănase este lansat foarte bine de Stanciu și scapă singur spre poarta celor de la FC Botoșani, este însă ajuns din urmă și deposedat de Plămadă.
  • 63 | Schimbări
    Prima schimbare și pentru FC Botoșani! Iese Roman și intră Golofca.
  • 62 | OcaziiFC Botoşani
    Stanciu șutează periculos de la marginea careului de 16 metri însă mingea trimisă de decarul Stelei trece puțin pe lângă poarta lui Iliev
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gabi Tamaș după un fault asupra lui Astafei.
  • 54 | OcaziiFC Botoşani
    FC Botoșani trece pe lângă egalare! Enache respinge greșit o minge, dar Niță este la post și reușește să scoată de pe linia porți.
  • 50 | Goluri
    GOOOOOOLLLLL STEAUAAA!!! GOOOOLLL Hamroun! Fază frumoasă creată de Fl. Tănase și de Achim, ultimul îi pasează lui Hamroun, care, din 5 metri, trimite mingea în plasa porții lui Iliev.
  • 46 | Faze meciFC Botoşani
    Prima ocazie a reprizei secunde aparține celor de la Steaua! Fl. Tănase trimite peste poartă din interiorul careului de 16 metri.
    Ultima schimbare pentru Steaua! Iese Ovidiu Popescu și intră Hamroun.
    A doua schimbare la Steaua! Iese Aganovic și intră Adi Popa
    Prima schimbare la Steaua! Iese Tudorie și intră Stanciu
    A început repriza a doua! FC Botoșani a avut lovitura de începere!
    Pauză la Botoșani! Gazdele se află la egalitate cu Steaua, scor 0-0!
  • 41 | Faze meciFC Botoşani
    Dan Popescu respinge greșit o minge care ajunge la Dimitrov. Centrarea bulgarului nu ajunge însă la Astafei, fiind reținută de Niță.
  • 37 | Faze meciFC Botoşani
    Steaua domină jocul însă nu și-a mai creat ocazii importante de a marca.
  • 27 | Cartonaşe Galbene
    Vașvari vede primul cartonaș galben după un fault asupra lui Fl. Tănase.
  • 24 | OcaziiFC Botoşani
    O nouă ocazie pentru Steaua! Enache șutează din interiorul careului însă mingea trimisă de el îl lovește pe Tudorie.
  • 20 | OcaziiFC Botoşani
    Bară pentru FC Botoșani! Mihai Roman lovește transversala cu un șut de la aproximativ 25 de metri.
  • 17 | OcaziiFC Botoşani
    Ocazie uriașă pentru Steaua! Aganovic centrează pentru Tudorie, care, singur cu portarul advers, trimite, din 5 metri, peste poarta lui Iliev. Mingea trimisă de atacantul roș-albaștrilor a șters puțin transversala moldovenilor.
  • 12 | OcaziiFC Botoşani
    Prima ocazie importantă a partidei aparține celor de la FC Botoșani. Plămadă rămâne singur cu Niță la marginea careului de 6 metri însă trimite cu capul peste poarta roș-albaștrilor.
  • 5 | Faze meciFC Botoşani
    Steaua începe jocul în careul gazdelor și reușește să-i țină pe jucătorii lui Leo Grozavu în propia jumătate.
    A început jocul! Steaua a avut lovitura de start!

Botoşani - Steaua 0-2. Repetiție perfectă pentru Manchester City

Steaua a câștigat meciul cu FC Botoșani, din startul etapei a 4-a a Ligii 1. În prima repriză, jucătorii celor două echipe au semnat ratări uriașe. Prima ocazie a aparținut celor de la FC Botoșani, Plămadă nu a nimerit ținta, din pozitie ideala.

Nici Tudorie nu s-a lăsat mai prejos și nu a reusit să înscrie, din cinci metri. Atacantul roș-albaștrilor a trimis peste poarta apărată de Iliev. Moldovenii puteau puncta pe contraatac, dar transversala s-a opus la execuția lui Mihai Roman, șutul său de la aproximativ 25 de metri a nimerit bara. Steliștii au mai semnat o ocazie importanta până la pauză, însă șutul lui Enache a fost blocat chiar de Tudorie.

Laurențiu Reghecampf a forțat în ofensivă în startul reprizei secunde. Antrenorul a apelat la ”artileria grea”. Stanciu, Hamroun și Adi Popa, pe care i-a menajat în prima repriză. Algerianul a avut nevoie de mai puțin de cinci minute pentru a deschide scorul.

Stanciu a fost și el aproape să puncteze, în două rânduri, însă Iliev s-a opus. Golul doi, al Stelei, a venit până la urmă de la Florin Tănase, care a marcat chiar la debut.

Fostul jucător al Viitorului a fost pe fază, la respingerea lui Iliev, și a stabilit rezultatul final, 2-0 pentru Steaua, în fața unei echipe care a încheiat partida cu un om mai puțin, după eliminarea lui Vașvari în minutul 84.

Steaua are victorii pe linie in startul de sezon si a urcat pe primul loc in Liga 1.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...