FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+1 | Goluri
    GOOOOL Ludogorets! Chunchukov duce scorul la 3-0 pentru bulgari, cu o lovitură puternică de cap din centrul careului, din alergare, după o centrare de pe dreapta.
  • 86 | OcaziiSteaua
    Cea mai mare ocazie a Stelei! Papp a primit în spatele apărătorilor adverși o centrare din lovitură liberă, dar nu a reușit să reia spre țintă și a trimis cu dreptul, prin fața porții.
  • 82 | Schimbări
    Schimbare la Ludogorets: iese Quixada și intră Chunchukov.
  • 81 | Faze meciSteaua
    Natanael șutează puternic spre poarta lui Cojocaru dintr-o lovitură liberă din apropierea careului, dar mingea trece cu puțin alături de vinclu.
  • 76 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Adi Popa și intră Paul Pîrvulescu.
  • 73 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Varela și intră Râpă. Papp, care a început ca fundaș dreapta, a trecut în centrul apărării, alături de Carp, iar noul intrat își ia locul în flanc.
  • 72 | Faze meciSteaua
    Încă o fază periculoasă a bulgarilor, cu Marcelinho pătrunzând pe partea stângă, dar șutul brazilianului s-a dus pe direcția portarului Cojocaru, care a prins cu siguranță.
  • 69 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă pentru Ludogorets! Quixada a primit mingea în careu, a preluat din fața lui Varela și a scăpat singur cu portarul Cojocaru, dar șutul său cu stângul nu s-a dus ideal și a trecut cu puțin alături de colțul lung al porții Stelei.
  • 66 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Marica și intră Chitoșcă.
  • 66 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Paul Papp trimite pe lângă poartă, cu o lovitură de cap la capătul unei centrări dintr-un corner de pe stânga.
  • 63 | Faze meci
    Ocaziile întârzie să apară în această repriză secundă, în care tot bulgarii par să aibă inițiativa. Muniru a faultat des, ultima dată în preajma careului, dar șutul din lovitură liberă s-a dus cu mult peste poartă.
  • 62 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Momcilovic și intră Carp. În urma acestei modificări, Toșca trece pe flancul stâng al apărării, urmând ca noul intrat să i se alăture lui Varela în centrul defensivei.
  • 57 | Faze meci
    Joc destul de tare în acest debut de repriză secundă, dar nu mai este aceeași tensiune ca în prima repriză. Faulturi dure de fiecare parte, însă fără a depăși măsura.
  • 50 | Faze meciSteaua
    Șut de la distanță trimis de Adi Popa, dar pe direcția portarului lui Ludogorets, care prinde fără emoții.
    Steaua înlocuiește și portarul: iese Niță și intră Cojocaru.
    Încă o modificare la roș-albaștri: iese Bourceanu și intră Muniru.
    Schimbare la Steaua: iese Chipciu și intră Bawab
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză.
  • 40 | Goluri
    GOOOL Ludogorets! Quixada marchează superb, cu un șut din afara careului și dublează avantajul bulgarilor.
  • 37 | Faze meciSteaua
    Momente bune pentru Steaua, care păstrează posesia și se apropie mai mult de careul advers.
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Lucas Sasha încasează și el un cartonaș galben.
    Cartonaș galben pentru Chipciu, pentru altercația cu Sasha.
  • 32 | Faze meci
    Încă un moment de tensiune între jucătorii celor două echipe. După un duel la mijlocul terenului, Chipciu se ia la harță cu Lucas Sasha, pe care îl ceartă pentru o intrare dură.
  • 29 | Faze meci
    După 10 minute bune ale Stelei, Ludogorets revine în ofensivă. Ritm bun în această primă repriză.
  • 21 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Marica a reluat cu puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări dintr-un corner de pe dreapta.
  • 20 | Faze meciSteaua
    Ciprian Marica execută o lovitură liberă de la circa 20 de metri de poartă, poziție centrală, pe care tot el a obținut-o, dar șutul său este respins de zid.
  • 17 | Faze meci
    Momente de tensiune pe teren, cu Marica în prim-plan. Nouarul Stelei are un conflict cu Dyakov, iar în jurul lor se strâng aproape toți ceilalți jucători de pe teren. Moți i-a despărțit. În cele din urmă, arbitrul îi calmează fără a lua vreo măsură.
  • 13 | Goluri
    GOOOOL Ludogorets! Cosmin Moți deschide scorul în fața Stelei! Fundașul central român a reluat ciudat, cu spatele, la capătul unei centrări din cornerul rezultat la faza anterioară.
  • 13 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Ludogorets, după o eroare a portarului Stelei! Niță a încercat să îl dribleze pe Marcelinho, care l-a deposedat și apoi a pasat pentru șutul lui Wanderson, care a ratat execuția și a trimis într-un apărător advers. Corner pentru bulgari.
  • 11 | Faze meciSteaua
    Șut din afara careului trimis de Wanderson, pe jos, dar Niță prinde fără probleme de la colțul scurt.
  • 9 | OcaziiSteaua
    Fază periculoasă pentru Ludogorets! Bulgarii au executat rapid o lovitură liberă din apropierea mijlocului terenului, iar Lukoki a primit o pasă printre apărătorii Stelei. Niță a ieșit foarte bine dintre buturi și l-a blocat cu piciorul, în careu.
  • 5 | Faze meciSteaua
    Steaua presează bine într-un moment în care bulgarii au pasat înapoi, iar Hamroun a fost la un pas să recupereze chiar în fața careului, după o degajare greșită a adversarilor. Campioana Bulgariei a reușit să rezolve faza, în cele din urmă, chiar dacă 4 oameni ai Stelei urmăreau îndeaproape.
  • 4 | Faze meci
    Joc echilibrat în primele minute ale meciului, desfășurat mai mult la mijlocul terenului. Niciuna dintre echipe nu reușește să mențină prea mult posesia și nu s-a apropiat prea mult de careul advers, până acum.
    Fluier de start al meciului dintre Steaua și Ludogorets Razgrad. Keșeru și Prepeliță nu vor juca la bulgari, din cauza unor accidentări.
Georgi DermendzhievLudogorets

Steaua-Ludogorets 0-3. Moți a dat tonul primei înfrângeri roș-albaștrilor în 2016

Prima înfrângere a Stelei din 2016 a fost una drastică, 0-3 în fața campioanei Bulgariei, Ludogorets Razgrad, care în urmă cu un an și jumătate îi bara drumul către grupele Ligii Campionilor.

Un rol deosebit de important l-a avut Cosmin Moți, la fel ca pe vremea când roș-albaștrii erau antrenați de Costel Gâlcă. Fostul dinamovist a fost cel care a deschis scorul, cu o execuție ciudată, în minutul 13. A fost 2-0 la pauză, după ce Quixada a marcat cu un șut frumos, din afara careului. Marica a avut cea mai mare ocazie a Stelei, dar lovitura sa de cap a trecut alături de poartă (21).

Schimbările din a doua repriză nu au putut aduce prea multe plusuri pentru roș-albaștri, pe fondul unui joc destul de fragmentat. Papp a avut cele mai mari șanse de gol pentru campioana României, de fiecare dată în urma unor centrări venite din faze fixe, dar nu a reușit să trimită pe poartă (66, 86).

În prelungiri, Steaua a mai primit un gol, din partea lui Chunchukov, care a punctat cu o lovitură de cap (90+1).

Ceilalți doi români din lotul lui Ludogorets, foștii steliști Andrei Prepeliță și Claudiu Keșeru, nu au jucat din cauza unor accidentări.

Pentru steliști urmează ultimele două meciuri din stagiul de pregătire din Turcia: cu Djurgardens IF (joi, 4 februarie) și cu AS Trencin (sâmbătă, 6 februarie), ambele cu începere de la ora 19:00 și transmise ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.