FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

Astra GiurgiuAstra Giurgiu
2 - 1
DinamoDinamo
La pauză: 2-1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Dinamo Dinamo
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Luchin a primit și el cartonașul galben pentru proteste
  • 80 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Matei a primit un cartonaș galben pentru că și-a aplaudat suporterii și, pentru că era al doilea, a fost eliminat.
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Rus a primit un cartonaș galben
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Mățel a primit un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Zougoula.
  • 74 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Lazăr, a intrat ȚUCUDEAN
  • 71 | Faze meci
    Grecu a intrat în careu, după care a pasat spre Matei, dar mijlocașul n-a putut relua cum trebuie și, până la urmă, mingea a fost prinsă de Silviu Lung jr
  • 68 | Faze meci
    Matei i-a pasat frontal lui Zougoula, dar micuțul dinamovist n-a avut nicio șansă în fața lui Găman, care a protejat excelent mingea până când aceasta a fost prinsă de Lung jr.
  • 49 | Faze meci
    Yahaya a tras, din întoarcere, dar și în plasa laterală a porții lui Bălgrădean.
    A început repriza a doua
  • 45+3 | Start prima repriza
    PAUZĂ
  • 45+3 | Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 2-1, RUS. Fundașul dreapta a marcat cu un șut la colțul lung. Mingea a lovit bara din stânga lui Silviu Lung jr după care a intrat în plasă.
  • 45+2 | Ocazii
    Dinamo și-a mai trecut în cont o ocazie uriașă. Lovitura de cap a lui Luchin a fost respinsă de Lung în corner.
  • 42 | Ocazii
    CEA MAI MARE OCAZIE DE GOL a lui Dinamo. Matei a reluat cu latul, de la 11 metri, dar n-a nimerit spațiul porții. Curtean a avut mingea, a intrat în careu, a tras, și balonul deviat a ajuns la Matei.
  • 39 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Fai, accidentat, a intrat RUS.
  • 38 | Ocazii
    Thicot a avut șansa înscrierii primului gol al roș-albilor, dar a lovit defectuos balonul, cu capul, iar aceasta s-a dus pe lângă poartă
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Lazăr a primit un galben ca urmare a unui fault comis asupra lui Pedro Santos
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    Morais a primit un cartonaș galben pentru că l-a lovit în gleznă pe Lazăr
  • 23 | Ocazii
    Altă șansă de gol pentru Astra. De data asta a tras Karim Yoda, dar mingea a trecut milimetric de bara din stânga porții lui Bălgrădean.
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    Matei a primit și el un cartonaș galben
  • 22 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA: 2-0, BUKARI. Atacantul a îndeplinit o simplă formalitate, după o fază lucrată de Mățel, care a profitat de bulevardul din apărarea roș-albilor.
  • 17 | Ocazii
    Giurgiuvenii se joacă cu ocaziile. Găman a încercat o reluare spectaculoasă, a la Ibrahimovic în meciul cu Bastia, din centrarea lui Budescu, dar mingea s-a dus peste poartă.
  • 11 | Ocazii
    Nouă șansă de gol pentru Astra. Karim a reluat cu capul, Bălgrădean a respins și Budescu n-a putut trimite în poartă.
  • 9 | Faze meci
    Matei a tras, însă slab, și nicio problemă pentru Lung jr
  • 9 | Ocazii
    Giurgiuvenii puteau majora diferența, dar Bukari a lovit defectuos balonul, chiar dacă se afla în poziție bună, și Bălgrădean s-a opus.
  • 6 | Cartonaşe Galbene
    Boubacar a primit un cartonaș galben pentru un henț.
  • 5 | Ocazii
    Dinamo a avut șansa egalării, dar Thomas l-a luat la țintă pe Silviu Lung jr
  • 1 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA: 1-0, BUDESCU. Mijlocașul giurgiuvenilor a profitat de ieșirea lui Bălgrădean din poartă și a expediat mingea în plasă printr-un șut lobat de la mijlocul terenului.

VIDEO Astra - Dinamo 2-1. Gol de la mijlocul terenului

La Giurgiu, Dinamo a suferit prima înfrângere cu Flavius Stoican pe bancă. Rezultatul îndepărtează serios echipa bucureșteană de locurile europene.

Astra s-a impus cu 2-1, după ce meciul a început practic de la 0-1. Cinsprezece secunde - atât a durat până când tabela a fost modificată de Constantin Budescu, cu un gol fabulos de la 45 de metri. Mijlocașul ofensiv al lui Isăilă n-a stat pe gânduri și a trimis o "bombă" la care Bălgrădean n-a avut nicio replică.

Dinamo s-a trezit după doar cinci minute, dar Silviu Lung jr s-a opus la execuţia lui Joel Thomas. În replică, Astra a ratat o dublă ocazie prin Yoda şi Budescu. În minutul 21, giurgiuvenii au lovit din nou - de data aceasta, prin Bukari. Africanul a reluat în plasă din apropiere, după o fază lucrată excelent de internaționalul român Alexandru Mățel.

Pe fondul relaxării gazdelor, dinamoviştii au relansat meciul, până la pauză. Intrat în locul accidentatului Fai, Laurenţiu Rus a redus din diferență cu un șut în cros, din afara careului, care a "ciupit" întâi bara, înainte de a poposi în plasă. Partea a doua n-a adus însă egalarea mult-visată.

Ocaziile au lipsit cu desăvârşire în repriza secundă, când echipa lui Stoican a rămas și în 10 oameni, după o fază controversată. Cosmin Matei a primit al doilea galben în minutul 80 şi a fost eliminat de centralul Kovacs, decizie contestată îndelung de dinamoviști. Pe final, oaspeții n-au mai fost periculoși, iar Astra obține un succes care îi menține pe giurgiuveni la doar trei puncte de liderul Steaua.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...