Fluier final. Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploiești 0-1
    De la margine se arată trei minute de prelungiri
  • 85 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Buleică, pentru un fault cu talpa sus comis asupra lui Teixeira
  • 83 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Alex Dos Santos reia cu capul o centrare trimisă de Elton, dar trimite pe direcția portarului Pecanha, care prinde cu siguranță
  • 67 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Bară pentru Pandurii! Alin Buleică șutează periculos, din afara careului, printre picioarele lui benga, dar mingea izbește stâlpul din dreapta al poții apărate de Peterson Pecanha
  • 65 | Schimbări
    A doua schimbare la Pandurii: iese Distefano și intră Buleică
  • 60 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Eric cade și el în marginea careului, după un contact cu Romario, dar arbitrul lasă jocul să continue
  • 57 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Mamele cade în careul Petrolului, după un duel cu Guilherme, la un corner al gorjenilor. Ambii jucători rămân întinși pe gazon, dar Hațegan oprește meciul doar pentru o minge de arbitru, după ce ambii primesc îngrijiri medicale
  • 56 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Ocazie pentru Pandurii! Eric de Oliveira șutează cu puțin peste vinclul stâng al porții lui Pecanha, dintr-o lovitură liberă executată de la marginea careului
  • 53 | Cartonaşe Galbene
    Pablo De Lucas încasează primul cartonaș galben al partidei
  • 52 | Goluri
    GOOOOL Petrolul! Younes Hamza deschide scorul pentru oaspeți cu o reluare din șase metri. Tunisianul a reușit să șuteze abia din a doua încercare, iar Stanca a fost păcălit de traiectorie
  • 47 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Ocazie pentru Pandurii! Șut prin prima trimis de Dos Santos, din interiorul careului, dar direct în brațele portarului Pecanha
  • 46 | Schimbări
    Modificare și la Pandurii: iese Shamsin și intră Alex Dos Santos
    Schimbare la Petrolul: iese Geraldo Alves, înlocuit de Pablo De Lucas
    Începutul reprizei secunde
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Târgu Jiu, acolo unde Pandurii și Petrolul Ploiești se află la egalitate, scor 0-0
  • 42 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    O nouă șansă de gol pentru oaspeți! Albin a luftat, la o minge primită în marginea careului dintr-o lovitură liberă de lângă suprafața de pedeapsă, apoi a fost blocat, când a reușit să șuteze
  • 38 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Ocazie imensă pentru Petrolul! Hamza a șutat din prima într-o minge centrată pe jos, de pe stânga, dar portarul Stanca a anticipat excelent și a respins peste poartă, salvându-și echipa de la gol
  • 35 | Faze meci
    Ceața pare să se mai fi rărit la Târgu Jiu. Vizibilitatea crește, ritmul rămâne unul liniștit, chiar dacă lupta de la mijloc este una destul de încrâncenată
  • 28 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Hamza preia pe piept în careu și încearcă o foarfecă spectaculoasă, dar arbitrul Hațegan dictează fault în atac. Mingea se dusese, oricum, prea înalt pentru a le pune probleme gazdelor
  • 25 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Hoban șutează din vole, din afara careului, dar Stanca prinde fără probleme
  • 23 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Nicoară primește în flancul stâng, în ăpoziție de offside, dar jocul este lăsat să continue. Jucătorul gazdelor a pătruns în careu și a încercat să îl surprindă pe Pecanha cu un șut din apropierea liniei de fund, însă a tras în plasa laterală
  • 17 | Faze meci
    Ceața este densă, în continuare, iar ritmul s-a mai domolit, după începutul alert
  • 11 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Șansă mare de gol pentru Pandurii! Momcilovic pătrunde în careul oaspeților după un un-doi cu Shamsin și ajunge față în față cu portarul Pecanha, dar șutul său este respins de goalkeeper
  • 7 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Bară pentru Petrolul! Hamza primește în careu, dar șutul său din unghi închis lovește bara transversală și cade înapoi în teren, de unde apărătorii gazdelor reușesc să respingă
  • 3 | OcaziiPandurii Târgu Jiu
    Shamsin îi așează mingea cu călcâiul lui Nicoară, în  marginea careului ploieștean, dar șutul acestuia s-a dus pe direcția portarului Pecanha, care a prins cu siguranță
  • 2 | Faze meciPandurii Târgu Jiu
    Hamza primește o minge pe contraatac și îi trimite lui Albin pe jos, la întâlnire, în mijlocul careului. Uruguayanul a preluat pe lângă portarul Stanca, dar a scăpat mingea în aut de poartă
Cosmin ContraPetrolul Ploiești

VIDEO Pandurii-Petrolul 0-1. Prahovenii încheie anul cu o singură înfrângere în Liga 1

Petrolul Ploiești a câștigat și ultimul meci al anului 2013, 1-0 pe terenul vicecampioanei Pandurii Târgu Jiu.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Younes Hamza, în minutul 52. Cu această reușită, tunisianul a ajuns la cota 9 în ierarhia marcatorilor din Liga 1 și și-a consolidat poziția de golgheter în echipa antrenată de Cosmin Contra.

Chiar dacă ceața densă a fost cât pe ce să îl oblige pe centralul Ovidiu Hațegan să nu fluiere startul partidei. Chiar dacă vizibilitatea a fost destul de redusă, nu a împiedicat disputarea normală a jocului. Încă din al șaptelea minut de joc, Hamza a luat la țintă bara transversală cu un șut din apropiere. Replica gazdelor nu a întârziat, Momcilovic șutând în brațele lui Pecanha după o combinație superbă cu Shamsin (11). Același Hamza a fost blocat excelent de portarul Răzvan Stanca, în minutul 38, iar până la pauză gazdele au mai avut emoții doar la șansa lui Albin.

Pandurii au început mai bine mitanul secund, iar Alex Dos Santos - intrat la pauză, în locul lui Shamsin - l-a încercat pe Pecanha cu un șut din prima, din interiorul careului (48). Peste patru minute, Hamza avea să marcheze golul victoriei, cu o reluare din șase metri, după ce i-a luat fața lui Pleașcă. Eric de Oliveira a încercat să dea tonul revenirii pentru gorjeni, dar șutul său din lovitură liberă a trecut la doar câțiva centimetri de vinclu (56), apoi Buleică - intrat și el în repriza secundă - a lovit bara, cu o minge trimisă pe jos, din afara careului (67). Vicecampionii au avut și două faze controversate în careul Petrolului, la căderile lui Mamele (57) și Eric (60), dar Ovidiu Hațegan a lăsat jocul să continue.

Petrolul, cu o singură înfrângere în actualul sezon, a urcat pe locul al doilea în Liga 1 și ar putea rămâne acolo până la reluarea campionatului, dacă Astra nu va câștiga împotriva Stelei, în restanța de sâmbătă.

Un singur meci a pierdut Petrolul Ploiești în campionat în acest an calendaristic: 1-0 la Mediaș, cu Gaz Metan (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI).

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...