Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2024)
Florin Stîngă, mesaj pentru conducerea Petrolului după ce a rupt seria de înfrângeri
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

• 90+2 | Final repriza 2
    FINAL. Petrolul s-a impus cu 3-0, după un meci pe care l-a dominat total.
  • 62 | Goluri
    GOOOOOL PETROLUL: 3-0, HAMZA. Atacantul a primit o pasă excelentă de la De Lucas și n-a iertat.
  • 59 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Dore, a intrat HAMZA
  • 58 | Goluri
    GOOOOOL PETROLUL: 2-0, BOUDJEMAA. Mijlocașul a încercat să-i paseze lui Dore în centru, Damian a respins, mingea a revenit la același Boudjemaa, care a finalizat.
    S-a reluat partida
    PAUZĂ
  • 40 | Faze meci
    Boudjemaa a încercat un șut din prima, din interiorul careului, după o pasă venită din centrarea lui Guilherme, dar a trimis mult peste poartă.
  • 36 | Faze meci
    Guilherme a tras de la distanță, dar mingea s-a dus peste poartă.
  • 34 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA CORONA. A ieșit Stănescu, a intrat MIRANDA
  • 29 | Ocazii
    ASEDIU LA POARTA CORONEI. Teixeira a scăpat singur pe stânga și, de două ori, n-a reușit să-l învingă pe Marc.
  • 28 | Ocazii
    Același Dore a primit o pasă de la Albin și a tras din interiorul careului, dar Marc s-a opus.
  • 26 | Ocazii
    DUBLĂ RATARE PETROLUL. Dore a ratat, de două ori în aceeași fază.
  • 17 | Goluri
    GOOOOOL PETROLUL: 1-0, ALBIN. Mijlocașul a transformat impecabil lovitura de la 11 metri.
  • 16 | Cartonaşe Galbene
    Marc a primit cartonaș galben după faultul asupra lui Teixeira.
  • 16 | Penalty-uri
    PENALTY PETROLUL. Teixeira a fost faultat de Marc.
  • 12 | Faze meci
    Dore a mai avut, încă o dată, șansa de a marca, dar i-au lipsit puțini centimetri pentru a ajunge la minge
  • 11 | Ocazii
    ALTĂ ȘANSĂ MARE DE GOL PETROLUL. Albin a luat o fază pe cont propriu a intrat în careu, dar a fost flancat de Damian, care a și lovit mingea care s-a dus amenințător spre poarta lui Marc. Brașovenii au scăpat de un autogol.
  • 9 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Fernadez, accidentat, a intrat TEIXEIRA.
  • 7 | Ocazii
    Dâlbea a tras din afara careului, Pecanha a prins, în doi timpi, după care a fost lovit în față, involuntar, de Buș, care a fost împins de Hoban. La rându-i, Buș s-a lovit de bară.
  • 1 | Ocazii

PRIMA MARE OCAZIE DE GOL A MECIULUI A APARȚINUT PETROLULUI. Dore a scăpat singur cu Marc, după o pasă excelentă a lui Albin, și a lobat de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a oprit în transversală, după care a revenit în teren.

A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Petrolul.
Ionel GaneCorona Brașov

VIDEO Petrolul - Corona 3-0. 'Lupii' au defilat pe 'Ilie Oană' și au a doua apărare a Ligii 1

Petrolul a învins pe Corona cu 3-0, într-un meci la finalul căruia asistentul Cristian Nica s-a retras din arbitraj (DETALII) .

Deși a intrat ca rezervă, în prima repriză, Teixeira a influențat decisiv rezultatul, iar "lupii" rămân în coasta Astrei și a Stelei în clasament. Dore putea marca în secunda 30, însă execuţia sa a nimerit doar bara porţii lui Marc. În minutul 16, ploieştenii au primit penalty după căderea în careu a lui Teixeira, iar Albin a transformat cu un şut plasat. Petrolul şi-a dublat avantajul la 11 minute la reluare.

Boudjemaa, aflat la limita offside-ului, a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii. Damian a respins, iar optarul ploieştenilor a îndeplinit apoi o simplă formalitate. Deși brașovenii au acuzat o poziție neregulamentară a francezului, acesta a izbutit cel de-al doilea său gol în Liga 1, moment în care meciul a devenit o simplă formalitate pentru gazde.

Scorul a luat proporţii peste alte cinci minute. De Lucas i-a pasat ideal lui Hamza, care a reluat în poarta goală, cu o execuție acrobatică. Scor final 3-0 pentru Petrolul, care se află la a noua victorie din acest sezon. La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori. Înainte de startul meciului, arbitrul asistent Cristian Nica a fost omagiat pentru ultima sa partidă în Liga I.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...