Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou

Final de meci.
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Valerică Găman.
  • 86 | Goluri
    GOOOOOOOOOL!!!! Ce răsturnare de situație. Budescu centrează perfect pentru Alibec și atacantul Astrei trimite din colțul careului mic, din voleu, direct în poartă. Giurgiuvenii preiau conducerea!
  • 83 | Goluri
    GOOOOOOOOOL!!!! Nuno Pinto centrează pentru Takayuki Seto, care trimite cu capul, din zece metri, în poartă, pentru 1-1.
  • 81 | Schimbări
    Ultima schimbare a meciului: a ieșit Enache, a intrat Danu Spătaru.
  • 79 | Schimbări
    Peteleu îi lasă locul lui Fanchone în echipa prahoveană.
  • 72 | Schimbări
    Iese autorul golului, Toto Tamuz, intră în locul său Tchite, la Petrolul.
  • 65 | Schimbări
    Schimbare la Astra. A ieșit Fatai, a intrat Alibec.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Peteleu.
  • 57 | Faze meciPetrolul
    Șut al lui Marinescu aproape de bara din stânga porții lui Lung Jr.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Astra: A ieșit Tembo, a intrat Budescu.
  • 52 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL!! Tamuz transformă fără emoții lovitura de la 11 metri! 1-0 pentru Petrolul!
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Nuno Pinto vede cartonașul galben.
  • 51 | Penalty-uriPetrolul
    Astafei intră în careu, dar este faultat de Nuno Pinto. Se dictează penalty pentru Petrolul!
  • 51 | OcaziiPetrolul
    Satli șutează de la distanță, la rădăcina barei, dar Silviu Lung prinde fără problemă.
    Schimbare la Petrolul. A ieșit Nepomuceno, a intrat Pastorini.
    A început repriza secundă.
    Final de repriză.
  • 45 | OcaziiPetrolul
    Ocazie mare pentru Petrolul. Ipsa primește în careu, cu noroc, după o deviere, o centrare, la bara a doua a porții lui Lung, dar șutează lamentabil, pe lângă.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Marinescu vede și el cartonașul galben, pentru un fault la Seto.
  • 34 | Faze meciPetrolul
    Toto Tamuz pătrunde în careu, dar Laban reușește să-l oprească pe atacantul prahovenilor.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Satli.
  • 28 | OcaziiPetrolul
    Enache scapă singur spre poarta Petrolului, talonat de un jucător advers, și șutează de la marginea careului, periculos. Pecanha reține în doi timpi.
  • 26 | Faze meciPetrolul
    Tembo încearcă un șut de la semi-distanță, dar trimite într-un jucător al Petrolului.
  • 24 | OcaziiPetrolul
    Ocazie mare pentru ploieșteni! Șut-torpilă al lui Satli din afara careului, scos greu de portarul oaspeților!
  • 23 | OcaziiPetrolul
    Peteleu are una din primele ocazii ale meciului. Fundașul stânga al Petrolului șutează la colțul scurt, după o cursă de 45 de metri, dar mingea este reținută ușor de Silviu Lung Jr.
  • 6 | Faze meciPetrolul
    Șut dezamăgitor de la distanță al lui Tembo, mult pe lângă poartă.

VIDEO Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu 1-2. Debut cu dreptul pentru Șumudică

Şumudică a început cu dreptul pe banca Astrei. Conduşi cu 1-0 până în minutul 83, giurgiuvenii au întors rezultatul. Takayuki şi Alibec au înscris pentru alb-negri.

Marius Șumudică a avut o revenire excelentă pe banca Astrei, în ultimul meci al etapei a 29-a. Giurgiuvenii au reușit să o învingă pe Petrolul, la Ploiești, și să pună capăt seriei de șase meciuri fără victorie. Gazdele au avut primele ocazii importante. În doar 40 de secunde, Silviu Lung junior a fost pus la încercare de Peteleu și Satli. La cealaltă poartă, Enache a fost blocat de Pecanha.

În prelungirile primei reprize, ”lupii galbeni” au avut o ocazie uriașă. Ipsa, din poziție ideală, a trimis pe lângă (45). Petrolul a reușit deschiderea scorului în repriza secundă. Nuno Pinto l-a faultat în careu pe Astafei, iar Toto Tamuz a înscris din penalty al 11-lea gol al sezonului (52). Giurgiuvenii au întors scorul pe final - Takayuki a restabilit egalitatea în minutul 83.

Imediat după, Astra a lovit decisiv. Budescu l-a servit perfect pe Alibec, care a înscris golul etapei (86). Giurgiuvenii s-au impus cu 2-1 și au obținut, după 7 ani, prima victorie pe terenul Petrolului.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...