Schimbări
Faze meci
Faze meci
  • 90+2 | Final repriza 2
    Fluier final. Steaua - Borussia Dortmund 0-1, în primul amical al iernii pentru campioana României. Zeci de spectatori invadează terenul, luându-i cu asalt pe jucători pentru tricouri, poze și autografe
  • 87 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Borussia! Subotic a reluat cu capul o centrare dintr-un corner de pe stânga, dar mingea a trecut la foarte mică distanță de bară
  • 84 | GoluriSteaua
    GOOOOL Borussia Dortmund! Blaszczykowski a primit o pasă din partea lui Ginter între fundașii Stelei și a "ciupit" mingea cu vârful ghetei, trimițând-o pe sub Cojocaru
  • 82 | Schimbări
    Încă o modificare la roș-albaștri: iese Râpă și intră Gabi Matei
    Schimbare la Steaua: iese Bourceanu și intră Florentin Pham Huy Tien
  • 79 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese căpitanul Cristian Tănase, înlocuit de nou transferatul Rareș Enceanu. Banderola a trecut la Latovlevici
  • 78 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Borussia Dortmund! Burnic a urcat cu mingea la picior în jumătatea de teren a Stelei și a șutat de la peste 20 de metri, din alergare, dar la o palmă de bara dreaptă a porții lui Cojocaru
  • 74 | Schimbări
    Încă o modificare la nemți: iese Immobile și intră Harder
    Înlocuire la Dortmund: iese Grosskreutz - accidentat - și intră Stankovic
  • 73 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Keșeru și intră Vîlceanu
  • 69 | Faze meciSteaua
    Ginter șutează din afara careului, dar prea slab și pe direcția lui Cojocaru, care prinde cu siguranță
  • 65 | Schimbări
    Schimbare la Borussia Dortmund: iese Kampl și intră Passlack
  • 64 | Faze meciSteaua
    Rusescu preia în partea stângă a careului și șutează puternic cu dreptul, în diagonală, dar mingea se duce prea înalt și deschiderea scorului se amână
  • 63 | Faze meciSteaua
    Papp blochează un șut al lui Immobile din interiorul careului, reparându-și greșeala, după ce tot el pierduse mingea, după respingerea lui Cojocaru de la faza precedentă
  • 62 | Faze meciSteaua
    Bourceanu îl pune în dificultate pe Cojocaru cu o pasă înapoi, dar portarul Stelei este atent și reușește să respingă
  • 61 | Faze meciSteaua
    Keșeru primește în careu și încearcă un șut din întoarcere, din unghi, dar slab și fără a prinde spațiul porții
  • 60 | Schimbări
    Schimbare la Borussia: iese Gundogan și intră Burnic
  • 59 | Faze meciSteaua
    Tănase urcă pe stânga și își face mingea pe dreptul, dar ratează execuția și trimite prea înalt
  • 57 | SchimbăriSteaua
    Șut din întoarcere trimis de Raul Rusescu, de la circa 18 metri, dar cu puțin pe lângă bara stângă a porții germane
  • 52 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare pentru Dortmund! Immobile a pătruns dintre doi fundași steliști, dar a fost blocat cu o intrare din spate de Râpă. Kampl a recuperat în fața careului, apoi mingea a ajuns la același Immobile, blocat din nou în interiorul suprafeței de pedeapsă. Germanii au cerut penalty
  • 51 | OcaziiSteaua
    Bară pentru Steaua! Claudiu Keșeru a reluat cu capul o centrare de pe stânga, dar mingea a întâlnit stâlpul porții lui Alomerovic
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Alicante, acolo unde Steaua și Borussia Dortmund se află la egalitate, scor 0-0
  • 44 | Schimbări
    Schimbare la Dortmund: iese Kehl - accidentat - și intră Ginter
  • 43 | OcaziiSteaua
    Încă o șansă mare de gol pentru nemți! Subotic a reluat periculos cu capul o centrare de pe stânga, dar mingea a căzut chiar lângă bară și a ieșit în aut
  • 42 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă pentru Borussia! Immobile a scăpat singur cu portarul Cojocaru, care i-a apărat șutul trimis pe jos. Echipa lui Klopp a fost foarte aproape să deschidă scorul
  • 40 | Faze meciSteaua
    Cojocaru este atent și prinde o minge reluată cu capul, scurt, după un corner de pe stânga al nemților
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Sebastian Kehl încasează un cartonaș galben, pentru o ținere asupra lui Tănase
  • 32 | OcaziiSteaua
    Șut foarte puternic al lui Keșeru, după ce Tănase i-a mișcat mingea la lovitura liberă pe care a obținut-o, dar mingea a trecut alături
  • 31 | Faze meciSteaua
    Tănase încearcă un șut din vole, de la peste 20 de metri, dar e blocat de Jojic
  • 27 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Alexandru Bourceanu, pentru o ținere asupra lui Reus, la mijlocul terenului
  • 25 | OcaziiSteaua
    Încă o șansă de gol pentru Borussia! Jojic și-a făcut mingea pe piciorul stâng la 20 de metri de poarta lui Cojocaru, dar șutul său a trecut cu puțin pe lângă
  • 21 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru germani! Kampl a urcat pe dreapta, a pătruns în careu și a șutat la colțul scurt, dar Cojocaru a fost atent și a respins în corner cu un reflex bun
  • 18 | OcaziiSteaua
    Ratare pentru Borussia Dortmund! Jojic a trimis cu puțin peste poarta lui Cojocaru, cu un șut din prima, din interiorul careului
  • 17 | Faze meciSteaua
    Tănase primește în stânga, dar șutul său din colțul careului este blocat. Laza faza următoare, căpitanul Stelei este deschis de Breeveld tot în flancul stâng, avansează până în apropierea liniei de fund, de unde întoarce pe jos, dar apărătorii Borussiei Dortmund scot în corner
  • 15 | Faze meciSteaua
    Germanii cer penalty, după un șut al lui Reus din careu, la care mingea a fost blocată de Râpă
  • 14 | Faze meciSteaua
    Germanii preferă centrările de la distanță în această primă parte, dar steliștii sunt atenți. Luchin și Papp domină spațiul aerian în propriul careu. Și Bourceanu a respins o centrare scurtă
  • 11 | Faze meciSteaua
    Acțiune bună a lui Adi Popa, care ia mingea din propria jumătate, dar este blocat în flanc de Hummels
  • 8 | Faze meci
    Joc destul de așezat în aceste prime minute. Dortmund pare să aibă inițiativa și a avut câteva lovituri libere din preajma careului, dar apărarea Stelei a respins de fiecare dată
  • 4 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare pentru Steaua! Keșeru a fost lansat în spatele apărării germane și a scăpat singur cu portarul Weidenfeller, dar șutul său, trimis pe jos, a trecut pe lângă poartă
  • 1 | Faze meciSteaua
    Immobile îi trimite în careu lui Reus, care încearcă un vole pretențios cu stângul, din stânga suprafeței de pedeapsă, dar nu trimite ideal și mingea trece alături de colțul lung al porții apărate de Cojocaru
Jurgen KloppBorussia Dortmund

VIDEO Steaua-Dortmund 0-1. Campioana României s-a luptat de la egal la egal cu finalista UCL din 2013

Steaua a pierdut la limită primul meci jucat în 2015, 0-1 în fața Borussiei Dortmund, finalista UEFA Champions League din 2013. Blaszczykowski a marcat singurul gol al partidei transmise ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Cu un joc foarte curajos și solid, liderul Ligii 1 a arătat foarte bine în fața echipei lui Jurgen Klopp, care va juca primul meci oficial al sezonului peste fix două săptămâni.

Claudiu Keșeru a fost omul cu ocaziile pentru Steaua. A avut-o pe prima în al patrulea minut de joc, când Toșca l-a lăsat singur cu portarul cu o pasă de mare efect, cu exteriorul, dar șutul golgheterului roș-albaștrilor a ocolit spațiul porții lui Weidenfeller. Jocul a fost echilibrat, până la o succesiune de ocazii germane, semnate de Jojic - cu un șut peste poartă (18) și unul pe lângă (25) și Kampl - șut la colțul scurt, scos de Cojocaru în corner (21). Apoi, Steaua a revenit în atac , iar Keșeru a trimis din nou spre poartă, de această dată puternic, după o lovitură liberă indirectă obținută și executată scurt de Tănase (32).

Immobile a ratat cea mai mare ocazie a lui Dortmund în prima repriză, șutul său din marginea careului fiind scos excelent de Cojocaru în minutul 42. La faza următoare, Subotic a trimis pe lângă poartă, cu o lovitură de cap (43).

Keșeru a dat tonul ocaziilor și în repriza secundă. Golgheterul Stelei a reluat cu capul în bară în minutul 51. Imediat, nemții au avut un contraatac finalizat cu o fază încâlcită, dar din care bucureștenii au scăpat cu fața curată. Râpă l-a blocat pe Immobile în marginea careului, cu o intrare din spate, apoi mingea a ajuns la italian, care a fost deposedat pentru a doua oară în suprafața de pedeapsă.

Rusescu - intrat la pauză - a ieșit și el la rampă cu un șut din întoarcere, de la circa 20 metri, care nu a prins spațiul porții (57), apoi a trimis peste, din interiorul careului (64).

Papp l-a blocat pe Immobile, reparându-și o greșeală comisă la aceeași fază (63), apoi Burnic a șutat pe lângă, după o cursă solitară (78).

Jakub Blaszczykowski a marcat pe final unicul gol al partidei de la Alicante, în minutul 84, când a primit din partea lui Ginter o pasă între apărătorii Stelei și a "ciupit" mingea cu vârful ghetei, trimițând-o pe sub portarul Cojocaru, ieșit în întâmpinare. Subotic a încheiat seria fazelor de poartă cu o lovitură de cap trimisă la o palmă de bara stângă (87).

Dortmund are și motive de îngrijorare după meciul de sâmbătă: i-a pierdut pe Sebastian Kehl și pe Kevin Grosskreutz, ambii accidentați și înlocuiți pe parcursul jocului de Jurgen Klopp (primul are o leziune la umăr).

Circa 5.000 de spectatori au asistat sâmbătă la meciul amical dintre Steaua și Borussia Dortmund, disputat în Spania, la Alicante.