Exclusiv De ce Anghel Iordănescu nu îl sfătuiește pe Edi privind prelungirea contractului cu FRF

Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+6 | Final repriza 2
    Fluier final. Steaua - Rapid 0-1
  • 90+6 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Rusescu a șutat cu puțin pe lângă poartă, de la peste 25 de metri
  • 90+4 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Rusescu a șutat din prima, din unghi, la colțul scurt, dar Buchta a respins în corner
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Stanciu
  • 90+3 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Rapid! Cristian Săpunaru încasează al doilea cartonaș galben și automat pe cel roșu
  • 90+1 | OcaziiSteaua
    Steliștii cer penalty, la o intrare a lui Borda asupra lui Nicușor Stanciu, în careul giuleștean
  • 90 | Schimbări
    Ultima schimbare la Rapid: iese Daniel Niculae și intră Andrei Cerlincă
  • 87 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Filip
  • 86 | OcaziiSteaua
    Încă o bară pentru Steaua! Tănase a șutat în stâlpul drept al porții rapidiste, după o centrare lungă de pe dreapta. Ocazie imensă pentru gazde, care au fost la numai câțiva centimetri de golul egalizator
  • 83 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Buchta a respins în față o minge centrată de pe dreapta, iar balonul a ajuns la Rusescu, aflat fără marcaj în centrul careului giuleștean, dar atacantul stelist a ratat șutul
  • 78 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Nicușor Stanciu șutează surprinzător, de la aproimativ 20 de metri, zonă centrală, dar trimite pe mijlocul porții, de unde Buchta prinde cu siguranță
  • 63 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Raul Rusescu, după o preluare cu mâna, în marginea careului rapidist
  • 60 | Goluri
    GOOOOL Rapid! Gecov deschide scorul pentru oapseți după o fază superbă. Rui Miguel i-a pasat din prima peste apărătorii Stelei, mijlocașul a preluat pe piept și l-a executat pe Cojocaru cu un șut ușor liftat
  • 59 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Adi Popa a șutat de două ori, după o respingere greșită a rapidiștilor, dar prima dată a fost blocat, iar a doua oară a trimis peste poartă
  • 55 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Țucudean și intră Rusescu
  • 54 | Faze meciSteaua
    Rapidiștii cer eliminarea lui Paul Papp, după ce fundașul stelist l-a doborât pe Gecov în marginea careului gazdelor
  • 53 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă la Rapid! Rui Miguel a reluat cu capul peste poartă, dintr-o poziție ideală, după o centrare a lui Josl, de pe stânga
  • 52 | Schimbări
    Prima schimbare la Rapid: iese Pancu și intră Rui Miguel
  • 51 | Faze meciSteaua
    Buchta iese bine pe centrare și respinge o minge trimisă în careu de Guilherme
  • 49 | Faze meciSteaua
    Steliștii încep bine repriza a doua și au împins jocul până în apropierea careului giuleștean, dar rapidiștii se închid bine și resping centrările trimis de gazde de pe flancuri
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Steaua, încă de la pauză: iese Luchin - fundaș central - și intră Bourceanu - mijlocaș la închidere. Ca urmare a acestei modificări, Filip va fi coborât pe poziția de fundaș central. Breeveld va face cuplu cu Bourceanu în fața apărării
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză în Ghencea, acolo unde Steaua și Rapid se află la egalitate, scor 0-0
  • 45+2 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare pentru Rapid! Daniel Niculae a reluat cu capul peste poartă, la cea mai mare șansă de gol a oaspeților în prima repriză. Pancu a centrat, Gecov a profitat de o respingere greșită a steliștilor și a șutat, dar mingea a fost deviată de un fundaș al gazdelor și a ajuns la Niculae, singur cu portarul. Atacantul alb-vișiniilor a reluat cu capul, însă a trimis cu boltă, peste poarta lui Cojocaru
  • 42 | Faze meci
    Steaua a jucat mult mai clar în această primă repriză, cu trasee bine determinate și pase precise, în timp ce giuleștenii joacă în majoritatea timpului cu mingi lungi, cele mai multe interceptate de steliști
  • 39 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Tănase a urcat foarte bine pe stânga, a pătruns în careu și a centrat pentru Papp, al cărui șut din prima a fost blocat de Josl
  • 38 | Faze meciSteaua
    Două cornere la rând pentru steliști, câte unul de pe fiecare parte, dar momentul bun al gazdelor se încheie cu un fault în atac
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    Luchin încasează și el un cartonaș galben, după un fault asupra lui Benson, în marginea careului
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Adi Popa, după un fault asupra lui Josl
  • 25 | Faze meciSteaua
    Steliștii pun din nou pericol în preajma porții rapidiste. Chipciu primește bine în marginea careului și scoate pentru șutul lui Breeveld, dar mingea trimisă pe jos este deviată în corner
  • 22 | Faze meciSteaua
    Adi Popa urcă din nou pe dreapta și centrează, după o intervenție greșită a lui Josl, dar șutul lui Țucudean este deviat în corner
  • 18 | Faze meciSteaua
    Meulens centrează de pe dreapta, dar Benson faultează în atac, înainte ca Cmovs să șuteze pe jos, pe direcția portarului Cojocaru
  • 17 | Faze meciSteaua
    Presiune stelistă la poarta Rapidului, dar apărarea oaspeților se descurcă
  • 16 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Tănase a primit în careul rapidist o centrare din corner, care a fost și deviată, apoi a centrat periculos. Țucudean a reluat de această dată cu capul, dar prea slab pentru Buchta, care a prins cu ceva emoții de pe linia porții
  • 13 | OcaziiSteaua
    Bară și ratare pentru Steaua! Papp a urcat foarte bine în careu și a reluat cu capul în bară o centrare a lui Tănase. Mingea a ricoșat la Țucudean, care a reluat din foarfecă, dar peste poarta care era pe jumătate goală
  • 11 | Faze meci
    Început echilibrat pe Ghencea, cu un joc tare la mijlocul terenului. Steliștii par să aibă un plus în dreptul posesiei și au trimis deja o minge în careul rapidist, dar fără pericol
  • 8 | Faze meciSteaua
    Cursă frumoasă a lui Adi Popa pe banda dreaptă, încheiată cu o centrare din apropierea liniei de fund, însă portarul Buchta este atent și prinde din fața lui Țucudean
  • 5 | Faze meciSteaua
    Pancu eset faultat și tot el execută lovitura liberă de la peste 30 de metri, lateral stânga, însă șutul său e blocat de zidul stelist
  • 3 | Faze meciSteaua
    Chipciu semnează primul șut al serii, însă mingea trimisă cu pământul de șeptarul stelist din afara careului nu prinde spațiul porții apărate de Buchta
    Fluier de start al meciului dintre Steaua și Rapid, derby-ul etapei a 18-a din Liga 1 și primul al anului 2015 în România
  • 0 | Faze meci
    În tribune se află circa 5.000 de steliști și 2.000 de rapidiști. Oaspeții își încurajează frenetic favoriții, în timp ce gazdele nu sunt încă prea entuziaste
Cristian PustaiRapid

VIDEO Steaua - Rapid 0-1. Gecov a adus victoria giuleștenilor! Feroviarii au reușit surpriza sezonului

Rapid a reușit surpriza sezonului! Cu o echipă încropită în pauza de iarnă, când au realizat 16 transferuri, giuleștenii au câștigat cu 1-0 pe terenul Stelei, campioana României din ultimii doi ani. Primul derby al anului 2015 în Liga 1 a fost transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Marcel Gecov a marcat singurul gol al partidei din Ghencea, în minutul 60, în timp ce gazdele și-au trecut în cont două bare, câte una în fiecare repriză, prin Paul Papp (13) și Cristian Tănase (86).

VIDEO GOLUL DECISIV MARCAT DE GECOV

Steaua a fost lipsită de mai multe piese de bază, dintre care portarul Arlauskis, Latovlevici şi Prepeliţă, excluşi din lot în ziua meciului din cauza faptului că nu şi-au prelungit contracteleSteliştii au controlat jocul în mare parte și au presat în jumătatea de teren a oaspeților. Nici fazele de poartă nu le-au lipsit, iar în afara celor două bare au mai irosit ocazii de gol prin Ţucudean (13) - care a trimis mingea peste poartă din foarfecă, Popa (50) - şut alături din marginea careului, Papp (71) - lovitură de cap pe lângă poartă, Stanciu (78) - şut pe centrul porţii, Rusescu - reluare imprecisă din centrul careului (83) și un şut respins de Buchta (90+4).

Și Rapid a mai avut ocazii, la ratările imense ale lui Daniel Niculae - din prelungirile primei reprize (45+2) - și Rui Miguel, din partea secundă (53). Amândoi au trimis peste poartă, cu lovituri de cap din poziții ideale.

Oaspeții au terminat partida în inferioritate numerică. După un penalty neacordat Stelei în prelungiri, la o intrare a lui Borda asupra lui Stanciu, căpitanul rapidist de duminică, Săpunaru, a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, la primul său meci oficial de la revenirea în Liga 1.

A fost primul meci oficial al lui Cristian Pustai ca antrenor al alb-vișiniilor. Este singurul tehnician care a câștigat de două ori împotriva campioanei în acest sezon. I-a învins pe roș-albaștri și în tur, pe când o pregătea pe ASA Târgu Mureș (1-0). De altfel, acela fusese, până duminică, ultimul meci în care Steaua primise gol în competițiile interne. Rapid a pus capăt unei serii de 9 meciuri în care Steaua își păstrase poarta intactă.

Rapid, victorie după aproape 4 ani împotriva rivalei

3 ani, 9 luni și 18 zile (1390 de zile) s-au împlinit duminică, în ziua derby-ului Steaua - Rapid, de la ultimul succes vișiniu în fața roș-albaștrilor. Pe 4 mai 2011 câștigaseră giuleștenii ultima dată împotriva Stelei, tot în Ghencea și tot cu 1-0. Daniel Pancu a semnat golul de atunci, pe când feroviarii erau antrenați de Marian Rada, iar steliștii de Sorin Cârțu. Pancu a jucat și duminică, fiind titularizat de Cristian Pustai. Decarul giuleștean a părăsit terenul accidentat, în minutul 52.