”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins

Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
    Fluier final. Universitatea Cluj - Astra Giurgiu 1-0
  • 90+4 | Faze meciUniversitatea Cluj
    La ultimul corner al meciului, Ben Youssef a reluat cu mult alături de poartă, cu o lovitură de cap
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gabriel Machado
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată patru minute de prelungire
  • 87 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Ocazie pentru Universitatea Cluj! Calcan driblează excelent în careul giurgiuvenilor și își face culoar de șut, dar este blocat de Ben Youssef chiar în momentul execuției
  • 84 | Schimbări
    Ultima modificare la clujeni: iese Lemnaru și intră Andreas Calcan
  • 81 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Constantin Budescu șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar portarul Veselovsky plonjează și reține de lângă bară
  • 79 | Schimbări
    Ultima schimbare la Astra: iese William de Amorim și intră Iorga
  • 78 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Alibec primește în careu, cu spatele la poartă și încearcă să șuteze din întoarcere, dar este blocat
  • 77 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Șansă de gol pentru oaspeți! Veselovsky respinge o centrare dintr-un corner de pe dreapta. Yahaya a trimis din prima, pe jos, dar portarul clujenilor a blocat cu piciorul, apoi De Amorim a încercat să trimită cu capul, dar apărătorii gazdelor au respins
  • 76 | Faze meci
    Universitatea Cluj închide foarte bine culoarele către propria poartă, dându-le foarte puține spații giurgiuvenilor
  • 55 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Ocazie pentru Astra! William de Amorim reia prea slab din voleu, deși fusese găsit singur la colțul lung de o centrare venită de pe dreapta. Veselovsky prinde pe linia porții, cu siguranță
  • 54 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Momente de dominare autoritară pentru Astra, dar centrările aruncate des în suprafața de pedeapsă a Universității nu pot fi fructificate de oamenii din fața porții
  • 50 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Giurgiuvenii împing jocul către careul gazdelor, dar clujenii se apără agresiv și reușesc să îi blocheze pe oaspeți undeva la 20 de metri de poarta lui Veselovsky
  • 48 | Cartonaşe Galbene
    Raul Ciupe este și el avertizat cu un cartonaș galben, după ce a încercat să îl tragă la răspundere pe Yahaya
    Yahaya încasează un cartonaș galben, după ce își calcă un adversar direct pe gleznă, în marginea tereului
  • 47 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Semi-ocazie pentru Astra! Yahaya îi pasează excelent lui Yoda, care ratează preluarea în careu și este deposedat de portarul veselovsky, ieșit în viteză dintre buturi
    Schimbare la Astra: iese Gabriel Enache și intră Karim Yoda
    Începutul reprizei secunde
  • 45+3 | Final repriza 1
    Pauză la Cluj, acolo unde gazdele de la Universitatea conduc cu 1-0 în meciul cu Astra
  • 45+1 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Centrare periculoasă trimisă de oaspeți de pe stânga, dar portarul Veselovsky le ia fața tuturor jucătorilor din careul său și prinde cu siguranță
  • 40 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Mățel primește în flancul drept și încearcă un șut-centrare, dar trimite cu puțin pe lângă poartă
  • 39 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Ocazie pentru Universitatea Cluj! Karim Boutadjine șutează direct pe poartă dintr-o lovitură liberă din apropierea careului, dar portarul Coman reușește să rețină, cu mari emoții
  • 34 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Încă o șansă de gol pentru oaspeți! Enache centrează lung de pe dreapta, dar Budescu preferă o execuție pretențioasă de la bara a doua, dar greșește și trimite cu mult peste poartă
  • 31 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Ocazie mare pentru Astra! Yahaya primește în suprafața de pedepsă, dar este blocat în ultimul moment de portarul Veselovsky, care i-a ieșit în întâmpinare la marginea careului mic. Mingea a rămas într-o zonă periculoasă, dar oaspeții nu au putut profita, iar gazdele au rezolvat, în cele din urmă
  • 27 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Șut de la mare distanță trimis de Junior Morais, pe jos, dar apărătorul giurgiuvenilor ratează ținta, iar mingea trece cu mult pe lângă poartă
  • 24 | OcaziiUniversitatea Cluj
    Valentin Lemnaru este din nou periculos și șutează din marginea careului, dar pe mijlocul porții, de unde Coman prinde cu siguranță
  • 23 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Lemnaru pătrunde în careu pe stânga, trece frumos de Ben Youssef și trimite pe jos, la colțul scurt, dar portarul Dănuț Coman prinde fără probleme
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Enache, după o intrare dură, cu talpa sus
  • 21 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Budescu reia peste poartă, cu capul, o centrare venită de pe dreapta
  • 20 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Astra pare să nu se regăsească, după golul înscris rapid de gazde. Giurgiuvenii pasează în mod repetat în propria jumătate, părând să nu poată desface apărarea agresivă a clujenilor
  • 18 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Centrare a lui Budescu, dintr-o lovitură liberă de pe partea stânga, dar mingea nu apucă să ajungă în careu, fiind respinsă de apărătorii clujeni
  • 9 | Goluri
    GOOOOL Universitatea Cluj! Valentin Lemnaru deschide scorul pe Cluj Arena, la prima ocazie de poartă, după ce a preluat excelent în marginea careului, dezechilibrând apărarea Astrei, a pătruns în suprafața de pedeapsă și l-a executat pe portar cu un șut pe jos, la colțul lung
  • 8 | Faze meciUniversitatea Cluj
    Centrare periculoasă a lui Mățel, de pe dreapta, Yazalde este dezechilibrat în săritură și nu poate relua către poartă, iar apărătorii gazdelor reușesc să respingă din careul mic
  • 7 | Faze meci
    Crainicul de pe Cluj Arena anunță că, la această partidă, jucătorii lui Mihai Teja sunt urmăriți din tribune și de handbalistele de la U Jolidon Cluj. Clujencele vor juca, sâmbătă, pe 1 martie, contra maghiarelor de la Fehervar KC, în turul sferturilor de finală din Cupa EHF, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2, de la ora 16:30
  • 4 | Faze meci
    Început de meci destul de echilibrat, cu gazdele aflate în posesie și cu oaspeții încercând să dea drumul repede la minge, imediat ce o recuperează. Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit, încă, să se apropie periculos de careul advers
    Începutul meciului dintre Universitatea Cluj și Astra Giurgiu, din etapa a 21-a din Liga 1

VIDEO ”U” Cluj - Astra 1-0. Oaspeții se îndepărtează de titlu în Liga 1

Universitatea Cluj a furnizat surpriza primei zile a etapei a 21-a în Liga 1, prin victoria cu 1-0 obținută în fața Astrei, fostul lider al campionatului.

Valentin Lemnaru (29 de ani) a marcat singurul gol al partidei în al nouălea minut de joc, din pasa lui Lorand Kovacs, cu o execuție elegantă, la colțul lung. Cu această reușită, nouarul ardelenilor a ajuns la cota 8 în clasamentul marcatorilor (7 dintre golurile sale au fost marcate pe teren propriu).

Oaspeții giurgiuveni au alergat tot meciul după o reușită care să redeschidă jocul, însă elevii lui Mihai Teja au închis foarte bine culoarele către poartă. După două ratări semnate de Budescu, (21, 34),portarul Veselovsky l-a blocat excelent pe Yahaya, în mijlocul careului (31). Clujenii au intrat în pauză cu un avantaj minim, după ce șutul lui Boutadjine, din lovitură liberă, a fost prins cu destule emoții de Coman (39).

Yoda, intrat la pauză, a fost protagonistul primei faze periculoase din cea de-a doua repriză, dar preluarea sa greșită i-a dat ocazia aceluiași Veselovsky să îl blocheze energic în marginea careului. Astra a dominat pe tot parcursul celei de-a doua părți a meciului, și au aruncat o mulțime de mingi în careul "Șepcilor Roșii", dar fără să poată să și reia periculos către poartă. Veselovsky a fost din nou salvator, intervenind de două ori bine la o fază încâlcită rezultată în urma unui corner de pe dreapta (77).

Pe final, Calcan - intrat în minutul 84 - putea chiar să majoreze scorul, la una dintre puținele ocazii ardelene din repriza secundă, dar a fost blocat excelent de Ben Youssef (87).

Pentru Universitatea Cluj a fost cea de-a cincea victorie consecutivă pe teren propriu. De partea cealaltă, Astra Giurgiu a ajuns la 4 înfrângeri în acest sezon, iar diferența de puncte dintre primele două locuri în clasament s-ar putea mări, dacă liderul Steaua va câștiga derby-ul cu Dinamo, de sâmbătă, care va fi transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la ora 21:00.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid