FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Vestea bună primită de CFR. A părăsit lotul României accidentat, dar este apt pentru meciul cu Sepsi
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

CSMS IașiCSMS Iași
0 - 2
CFR ClujCFR Cluj
5 martie 2016ora 18:00
CSMS Iași CSMS Iași
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+5 | Final repriza 2
    Final de meci la Iaşi! CFR Cluj se impune cu 2-0 şi pune capăt unei serii de 11 meciuri în care moldovenii nu au pierdut în Liga 1.
  • 90+3 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL, 2-0 CFR! Faria Coelho închide meciul pentru clujeni, cu un şut de la marginea careului, după ce Caparco reuşise din nou două parade incredibile la aceeaşi fază.
  • 89 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Traian Marc.
  • 87 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! Andrei Cristea a trimsi cu capul din apropiere, dar Marc a respins foarte bine şi a păstrat avantajul minim al echipei sale.
  • 75 | Schimbări
    Ultima schimbare la oaspeţi. A intrat Tinc şi a ieşit Juan Carlos.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Lucian Goian.
  • 69 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Al doilea galben pentru Vitor Bruno, după o intervenţie asupra lui Onduku, iar portughezul este eliminat.
  • 67 | Schimbări
    Schimbare la CFR. Autorul golului, Cristi Bud, a fost înlocuit de Cristian Lopez.
  • 65 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! O nouă oportunitate pentru gazde, irosită de Vasile Gheorghe, care a tras peste poartă din poziţie centrală, din interiorul careului.
  • 62 | Schimbări
    Schimabre la CSMS. Onduku i-a luat locul lui Nuno Viveiros.
  • 58 | Schimbări
    Schimbare la CFR. Jakolis a intrat în locul lui Păun.
  • 55 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! Bole a tras superb cu piciorul stâng de la marginea careului, dar Marc a răspuns cu un reflex pe măsură şi a respins în corner mingea care se îndrepta spre vinclu.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Iaşi! CFR Conduce cu 1-0, după golul marcat de Cristi Bud.
  • 36 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! Gazdele, din nou aproape de gol. Nuno Viveiros a încercat să-l surprindă pe Marc cu o execuţie direct din corner, dar portarul clujenilor a fost atent şi a respins. Pe urmărire, Creţu a tras slab, pe lângă poartă.
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Vitor Bruno.
  • 23 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! Gazdele au fost aproape de egalare, prin Lucian Goian, care a trimis periculos cu capul spre propria poartă. Marc a fost, însă, atent şi a prins.
  • 20 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL, 1-0 CFR! Cristi Bud a deschis scorul cu o execuţie superbă de la marginea careului, după o eroare uriaşă a lui Ciucă.
  • 18 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CSMS! Gazdele nu au reuşit să profite de o eroare din apărarea clujenilor. Nuno Viveiros a preluat frumos şi a rămas într-o poziţie excelentă, dar portughezul a tras peste poartă.
  • 8 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CFR! Momente incredibile la Iaşi. Oaspeţii au ratat deschiderea scorului de patru ori la aceeaşi fază. Caparco a scos de trei ori consecutiv de pe linia porţii în faţa lui Juan Carlos şi Faria Coelho, înainte ca Bud să trimită spectaculos în transversală.
  • 6 | OcaziiCSMS Iași
    Ocazie CFR! Contraatac foarte bun al clujenilor, început de la o minge pierdută uşor de Creţu la mijlocaul terenului, dar Păun a tras mult peste poartă din interiorul careului.
Toni ConceicaoCFR Cluj

CSMS Iași – CFR Cluj 0-2. Fosta campioană a încheiat perioada de invincibilitate a moldovenilor

Ratarea la mustaţă a play-off-ului şi-a pus amprenta pe evoluţia lui CSMS Iaşi. Moldovenii au pierdut pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-2, şi au suferit primul eşec în campionat după o serie de 11 meciuri fără înfrângere.

Portarul gazdelor, Caparco, a fost protagonistul celei mai mari ocazii din acest sezon. În minutul 8, italianul a scos incredibil de trei ori în faţa lui Juan Carlos şi a lui Faria Coelho, înainte ca Bud să trimită în bara transversală.

Replica gazdelor a venit zece minute mai târziu, la şutul lui Viveiros, care a trecut peste poarta lui Marc. La faza următoare, Ciucă a respins greşit până la Bud, care nu a stat pe gânduri şi a deschis scorul cu un şut frumos de la marginea careului.

Lucian Goian a fost la un pas de autogol, dar Marc a fost atent şi a prins, la ultima ocazie importantă înainte de pauză.

În repriza a doua, Marc a scos spectaculos de sub bară bomba lui Bole, apoi Vitor Bruno a primit al doilea galben, după un fault asupra lui Onduku, şi a lăsat-o pe CFR în zece.

Pe final, Marc a salvat şi cu puţin noroc la reluarea cu capul a lui Andrei Cristea, pentru ca în al treilea minut din prelungiri, portarul gazdelor să facă din nou minuni de două ori la aceeaşi fază, înainte de a fi învins de Coelho.

CSMS Iaşi - CFR Cluj s-a terminat 0-2, primul eşec al moldovenilor după patru luni şi a treia victorie consecutivă pentru echipa lui Toni Conceicao.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...