FINAL. CITY A CÂȘTIGAT CUPA LIGII ANGLIEI, după ce la pauză era condusă cu 0-1!
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Negredo a primit un cartonaș galben
  • 90 | Goluri
    GOOOOOL CITY: 3-1, NAVAS. Lecție de contraatac a cetățenilor, care au fost cinci contra doi, mingea a ajuns la Navas, care a finalizat elegant pe colțul scurt.
  • 89 | Ocazii
    Fletcher și-a bătut joc de o bună oportunitate de a marca golul egalizator și de a trimite finala în prelungiri, dar tehnica l-a trădat.
  • 87 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA CITY. A ieșit Dzeko, a intrat NEGREDO
  • 82 | Cartonaşe Galbene
    Alonso a primit un cartonaș galben
  • 81 | Ocazii
    Kompany a fost la un pas de a face 3-1, dar mingea trasă de el din voleu s-a dus pe lângă poartă.
  • 77 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA CITY. A ieșit David Silva, a intrat GARCIA
    ULTIMA SCHIMBARE LA SUNDERLAND.  A ieșit Cattermole, a intrat GIACCHERINI
  • 71 | Ocazii
    Pantilimon s-a mai remarcat o dată când a prins mingea șutată de Fletcher, de la marginea careului, după o fază la care a mai contribuit și Alonso.
  • 65 | Ocazii
    Pantilimon a mai avut o intervenție bună la centrarea lui Alonso, portarul nostru respingând cu pumnii de sub transversală
  • 59 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA SUNDERLAND.  A ieșit Johnson, a intrat FLETCHER
    PRIMA SCHIMBARE LA SUNDERLAND. A ieșit Larsson, a intrat GARDNER
  • 58 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA CITY. A ieșit Aguero, a intrat NAVAS
  • 57 | Goluri
    GOOOOOL CITY: 2-1, NASRI. Finalizare superbă, cu exteriorul, de la marginea careului de 16 metri
  • 55 | Goluri
    GOOOOOL CITY: 1-1, TOURE. Gol senzațional cu exteriorul direct la vinclu de la peste 30 de metri
  • 51 | OcaziiManchester City
    Pantilimon a avut o intervenție de zile mari, a respins peste transversală
    A început repriza a doua
    PAUZĂ! Sunderland conduce surprinzător cu 1-0 după prima parte
  • 38 | OcaziiManchester City
    Borini a ratat șansa dublei, după ce a fost blocat în ultima clipă, în careu, de Kompany
  • 33 | OcaziiManchester City
    Nasri trimite periculos cu capul, peste poartă
  • 26 | OcaziiManchester City
    Nasri a șutat slab din interiorul careului, incomodat de Cattermole
  • 10 | Goluri
    GOOOL SUNDERLAND! Borini este lansat foarte bine de Johnson, a pătruns în careu profitând de greșeala lui Kompany și înscrie printr-un șut superb, la colțul lung
  • 8 | OcaziiManchester City
    Aguero a avut prima ocazie a meciului: a tras din interiorul careului, dar Mannone a fost la post și a respins în lateral
Gustavo PoyetSunderland

VIDEO City - Sunderland 3-1. Pantilimon, al doilea român câștigător al Cupei Ligii Angliei

Manchester City, cu portarul român Costel Pantilimon integralist, a câştigat Cupa Ligii engleze la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 3-1 în finala cu Sunderland, pe stadionul ''Wembley'' din Londra. El a obținut al doilea său trofeu în tricoul "cetăţenilor".

Dacă titlul din 2012 nu i-a fost trecut în palmares, Pantilimon a dublat Supercupa din acel sezon cu un nou succes într-o finală. Titularizat de Manuel Pellegrini pe Wembley, băcăuanul i-a adus echipei din Manchester un trofeu pe care îl aştepta de 38 de ani. Meciul nu a început însă foarte bine pentru el.

În minutul 10, Borini a profitat de o greşeală din defensiva granzilor şi l-a învins pe Pantilimon. Până la pauză, Sunderland a reuşit să-şi păstreze avantajul minim, dar starurile de la City au dat recital în actul secund. Mai întâi Yaya Toure a egalat printr-o execuţie de senzaţie, pentru ca Nasri să îi ducă pe ai săi, cu un şut perfect, în avantaj.

În ultimul minut, Navas a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru Manchester City. Pantilimon a primit trofeul, a fost felicitat de titularul dintre buturile naţionalei Angliei, Joe Hart, şi a sărbătorit alături de coechipieri pe gazon.

La meci au asistat 84.697 spectatori. Pentru City este a treia sa Cupă a Ligii, după cele din 1970 şi 1976, acesta fiind şi primul trofeu pentru antrenorul chilian Manuel Pellegrini de când a preluat echipa, în vara trecută.

Pantilimon este al doilea român care cucerește Cupa Ligii Angliei, după Dan Petrescu, cel care a ridicat trofeul deasupra capului în 1998, după finala lui Chelsea cu Middlesbrough (2-0), tot pe Wembley. Marcau la acea vreme, în prelungiri, fundașul Sinclair și mijlocașul Di Matteo. "Bursucul" are patru trofee cu londonezii, două fiind europene.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Liga Digi Sport, ora 15:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (9.12.2023)

FOTBAL: FC Voluntari - FC Hermannstadt, 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

FOTBAL: Sepsi - CFR Cluj, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• profimedia-0772399711

BASCHET: Real Madrid - Steaua Roșie Belgrad, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 4

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano