Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs Juventus FC, Cagliari, Italy - 19 Apr 2024
Video Cagliari - Juventus 2-2. Torinezii au obținut un punct pe final, după ce gazdele au avut 2-0
coman-sut
Video Farul - FCSB 0-1. Roș-albaștrii s-au distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)

• 90+4 | Final repriza 2
    Fluier final. AS Roma - Lazio Roma 2-2, în cel de-al 143-lea Derby della Capitale jucat în campionat
  • 89 | OcaziiRoma
    Ocazie imensă pentru Lazio! Portarul De Sanctis a intervenit cu un reflex extraordinar la șutul lui Miroslav Klose din centrul careului și păstrează egalitatea pe tabela de marcaj
  • 64 | Goluri
    GOOOOL AS Roma! Francesco Totti realizează dubla cu o reluare de senzație, de la colțul lung, după ce s-a desprins din marcajul lui Ștefan Radu. Căpitanul Romei a sărbătorit cea de-a doua reușită a serii cu un "selfie" în fața galeriei
  • 62 | OcaziiRoma
    Ocazie pentru Lazio! Candreva a șutat puternic dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, dar pe direcția lui De Sanctis, care a reușit să respingă în corner
  • 59 | OcaziiRoma
    Bară pentru Lazio! Mauri a reluat în stâlpul stâng al porții Romei o centrare venită de pe dreapta, de la Candreva. Bună ocazie pentru laziali să refacă diferența de două goluri
  • 57 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pjanic, pentru un fault asupra lui Biglia
  • 55 | Faze meci
    Ritm foarte bun în acest început de repriză secundă, în care AS Roma are inițiativa și forțează egalarea, iar Lazio iese doar cu greu din propria jumătate, dar poate pune oricând pericol. Gazdele arată cu totul altfel după pauză
  • 52 | OcaziiRoma
    Ocazie pentru Roma! Iturbe intră în centru și șutează puternic, de la peste 30 de metri, dar pe centrul porții, de unde Marchetti a putut respinge peste transversală
  • 47 | Goluri
    GOOOOL AS Roma! Francesco Totti reduce din diferență cu un șut cu dreptul, din interiorul careului, profitând de un marcaj larg al lui Ștefan Radu
  • 46 | Schimbări
    A doua modificare efectuată de gazde la pauză: iese Nainggolan și intră Strootman
    Schimbare la Roma: iese Florenzi și intră Ljajic
    Începutul reprizei secunde
  • 45+1 | Final repriza 1
    S-a terminat prima repriză
  • 43 | Faze meciRoma
    Au trecut 18 ani de când Lazio nu a mai condus-o pe Roma cu 2-0 în deplasare. Atunci, lazialii s-au impus cu 3-1
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Nainggolan este avertizat de centralul partidei
  • 35 | Faze meciRoma
    Anderson a participat la ultimele 7 goluri marcate de Lazio, cu patru reuşite şi trei pase decisive
  • 20 | Faze meciRoma
    Parolo şi-a încercat norocul cu un şut de la 25 de metri, dar De Sanctis a prins în doi timpi
  • 19 | Faze meciRoma
    Florenzi a pătruns în careul oaspeţilor, după o pasă pe culoar primită de la Totti, dar a fost blocat de apărarea lui Lazio
  • 16 | Cartonaşe Galbene
    Anderson primeşte cartonaşul galben, după un fault făcut la marginea careului asupra lui Iturbe
  • 12 | OcaziiRoma
    Ocazie pentru Lazio! Candreva l-a driblat uşor pe Manolas şi a tras, cu efect, la colţul lung, dar mingea a trecut pe lângă poarta Romei
  • 5 | Faze meciRoma
    În ultimele şase întâlniri dintre cele două echipe, s-au acordat 45 de cartonaşe galbene şi 7 cartonaşe roşii
Stefano PioliLazio

VIDEO Roma-Lazio 2-2. 'Celeștii' au condus cu două goluri la pauză. Al 57-lea egal din Derby della Capitale

AS Roma și Lazio au remizat spectaculos, sâmbătă, scor 2-2, în cel de-al 143-lea Derby della Capitale jucat în Serie A, transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Dacă ar fi câștigat, gazdele ar fi trecut pe primul loc cel puțin până la meciul lui Juventus cu Napoli, programat duminică seară și transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

Francesco Totti a semnat ambele goluri ale gazdelor (47, 64), în timp ce pentru oaspeți au marcat Mauri (25) și Anderson (29).

Lazio - care a purtat pe tricouri mesajul "Je suis Charlie", în semn de solidaritate față de victimele atacurilor de la Paris - a început mai bine și Candreva a șutat pe lângă, după ce l-a driblat pe manolas (12). Tot oaspeții au deschis scorul, în minutul 25, prin Mauri, care l-a învins pe De Sanctis după o pasă excelentă primită de la Anderson. Acesta din urmă și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, 4 minute mai târziu, cu un șut de la 20 de metri, stabilind și scorul primei reprize: 0-2.

Rudi Garcia a făcut două schimbări la pauză, iar Totti - aflat la cel de-al 40-lea derby jucat contra lui Lazio în toate competițiile - a dat tonul revenirii. La două minute de la reluare, căpitanul gazdelor a profitat de marcajul larg al lui Ștefan Radu și a punctat din apropiere. Momentul bun al Romei a continuat și Iturbe l-a încercat pe Marchetti cu un șut de la mare distanță (52), apoi a venit replica lazialilor, care au lovit bara prin același Mauri (59). Candreva a șutat și el puternic dintr-o lovitură liberă de la distanță, dar De Sanctis s-a opus (62), apoi a venit execuția de zile mari a lui Totti, care a readus egalitatea pe tabela de marcaj din centrarea lui Holebas (64) și a celebrat momentul cu un "selfie" în fața galeriei. A fost o dublă de record pentru veteranul giallorossilor, care a devenit cel mai bun marcator din istoria derby-ului Romei. Pe final, gazdele au tremurat la reluarea lui Klose, dar De Sanctis a intervenit extraordinar și a păstrat egalul.