romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
paul-papp
La 34 de ani, Paul Papp a făcut anunțul: ”Am semnat! Vreau în play-off”
Etapa 5 Superliga: Rezumatele Etapei
Play-off / Play-out

VIDEO România - Serbia 24-28. Tricolorele s-au calificat cu emoții la CM! Singurele prezente la toate edițiile

13.06.2015, 11:24

România s-a calificat pentru a 22-a oară în istorie la Campionatul Mondial de handbal feminin din 2015, după ce a eliminat-o pe Serbia, vicecampioana en titre a lumii. Reprezentativa  tricoloră este singura care a participat la toate edițiile turneului final!

bucurie handbal Romania
  • SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

După ce au câștigat cu 32-26 în turul din urmă cu o săptămână, de pe terenul sârboaicelor, româncele antrenate de Tomas Ryde au pierdut, sâmbătă, la 4 goluri diferență, scor 24-28, insuficient pentru sârboaice să întoarcă soarta calificării.

În ciuda avantajului de 6 goluri din meciul tur, tricolorele au avut o misiune grea în fața echipei care în 2013 a jucat finala Campionatului Mondial pe care l-a găzduit.

România a obținut biletele pentru Campionatul Mondial din 2015, care va fi găzduit de Danemarca, în fața a circa 7.200 de spectatori care au umplut sala de la Cluj.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Cristina Neagu, cu 7 goluri (două din aruncări de la 7 metri). Interul stânga a avut 18 reușite în cele două manșe ale întâlnirii cu Serbia.

România - Serbia 24-28 (12-11)

România: Dedu 13 intervenţii, Munteanu - Neagu 7/15, Buceschi 4/5, Geiger 3/7, Manea 2/2, Elisei 2/4, Brădeanu 2/5, Nechita 2/7, Vizitiu 1/2, Chintoan 1/2.

Serbia: Risovic 11 intervenţii - Radovic 7/7, Zivkovic 5/6, Popovic 4/5, Stojlkovic 3/9, Bandelier 3/4, Radojevic 2/2, Krpez 2/3, Liscevic 1/1, Radoslavjevic 1/2.

Evoluţia scorului: 2-2 (5), 4-4 (10), 5-7 (15), 8-8 (20), 10-11 (25), 12-11 (pauză), 12-15 (35), 14-17 (40), 17-19 (45), 19-24 (50), 22-26 (55), 24-28 (pauză)

Eliminări: Manea (12:21), Preda (20:47, 45:07, 53:37), Elisei (44:09), Brădeanu (57:19) / Zivkovic (21:27), Radojevic (42:13).

VIDEO Rezumatul meciului România - Serbia 24-28

LIVE SCORE

Min. 60: Final! România - Serbia 24-28

Min. 60: România - Serbia 24-28. Cristina Neagu înscrie din aruncare de la 7 metri cu o boltă frumoasă.

Min. 60: Încă o aruncare de la 7 metri primită de România, după un fault asupra Oanei Manea.

Min. 59: România - Serbia 23-28. Din nou 5 goluri diferență, cea mai mare din acest meci.

Min. 58: România - Serbia 23-27. Gol pentru oaspete și eliminare de două minute primită de Aurelia Brădeanu. Româncele rămân în inferioritate numerică până cu 30 de secunde înainte de final.

Min. 56: România - Serbia 23-26. Cristina Neagu marchează cu o aruncare puternică.

Min. 55. Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri, apărată de portarul advers. A patra aruncare de la 7 metri ratată de românce.

Min. 55: România - Serbia 22-26.

Min. 55: România - Serbia 22-25. Cristina Neagu punctează din nou.

Min. 54: România scapă de la primirea unui gol, în inferioritate numerică. Ada Nechita a recuperat excelent, evitând să calce propriul semicerc.

Min. 54: A treia eliminare de două minute suferită de Gabriela Preda, care nu va mai putea fi folosită în acest meci. A primit sancțiunea după o intrare dură asupra unei jucătoare a Serbiei.

Min. 53: România - Serbia 21-25. Cristina Neagu marchează la vinclu, cu o aruncare de la 7 metri.

Min. 52: România - Serbia 20-25. Se reface cea mai mare diferență de scor înregistrată în această seară.

Min. 52: România - Serbia 20-24. Ardean-Elisei înscrie cu o aruncare puternică, din flancul stâng. Portarul adversarelor a atins mingea, dar a fost insuficient pentru a o respinge.

Min. 51: Paradă eficientă a Denisei Dedu, care a oprit o acțiune care putea mări diferența de pe tabelă la 6 goluri în favoarea sârboaicelor.

Min. 50: Eliza Buceschi ratează o aruncare de la 7 metri.

Min. 50: Time-out cerut de Tomas Ryde, într-un moment destul de greu pentru tricolore.

Min. 50: România - Serbia 19-24. Oaspetele conduc pentru prima dată la 5 goluri, cea mai mare diferență de scor din această seară.

Min. 49: România - Serbia 19-23. Al patrulea gol consecutiv dat de interul stânga al sârboaicelor.

Min. 48: România - Serbia 19-22. Eliza Buceschi recuperează în fața propriului semicerc și aleargă de una singură către gol, marcând cu o aruncare cu pământul.

Min. 47: România - Serbia 18-22. Diferența este din nou de 4 goluri, cea mai mare din acest meci.

Min. 46: România - Serbia 18-21. Sârboaicele marchează rapid și se reface diferența de 3 goluri.

Min. 46: România - Serbia 18-20. Cristina Neagu înscrie și ne apropiem la două goluri

Min. 46: România - Serbia 17-20. Reușita este validată, iar Gabriela Preda este eliminată pentru două minute.

Min. 45: România - Serbia 17-19. Gol Oana Manea.

Min. 45: România - Serbia 16-19.

Min. 44: România Serbia 16-18. Valentina Ardean-Elisei marchează pentru prima dată în această seară.

Min. 44: Echipa medicală intră pe parchet pentru a-i acorda îngrijiri Oanei Manea. Pivotul nostru a primit o lovitură puternică în gât și are probleme de respirație. Își revine după circa două minute, timp în care meciul a fost întrerupt.

Min. 43: O nouă bară pentru România, la o aruncare a Adei Nechita.

Min. 42: România - Serbia 15-18. Oaspetele înscriu din aruncarea de la 7 metri.

Min. 42: Încă o eliminare de două minute dictată pentru Ardean-Elisei, care și-a busculat o adversară și a cauzat acordarea unei aruncări de la 7 metri pentru sârboaice.

Min. 41: România - Serbia 15-17. Vizitiu marchează pentru prima dată în acest meci.

Min. 39: România - Serbia 14-17. Eliza Buceschi marchează din aruncare de la 7 metri

Min. 39: Geiger obține o aruncare de la 7 metri.

Min. 38: România - Serbia 13-17. Sârboaicele se desprind la 4 goluri, cea mai mare diferență din acest meci.

Min. 37: România - Serbia 13-16.

Min. 37: Eliminare de două minute pentru Valentina Ardean-Elisei, după o împingere evidentă asupra unei adversare. Extrema stângă a României a protestat energic.

Min. 35: România - Serbia 13-15. Gol Eliza Buceschi, din aruncare de la 7 metri.

Min. 35: Eliminare de douță minute pentru Bandelier, pentru un fault asupra Oanei Manea, ținută de două jucătoare în momentul aruncării.

Min. 35: România - Serbia 12-15. Cea mai mare diferență de goluri din această seară.

Min. 35: A doua bară a României în repriza secundă e semnată de Ada Nechita.

Min. 34: România - Serbia 12-14. Oaspetele punctează a doua oară consecutiv și refac cea mai mare diferență de puncte.

Min. 33: România - Serbia 12-13. Sârboaicele punctează pe contraatac, după ce Cristina Neagu a zguduit din nou bara cu o aruncare puternică.

Min. 31: România - Serbia 12-12. Oaspetele marchează primul gol al celei de-a doua reprize.

Min. 31: Începutul reprizei secunde.

Min. 30: Pauză la Cluj, acolo unde România conduce cu 12-11 după prima repriză a meciului retur cu Serbia, din barajul pentru accederea la Campionatul Mondial.

Min. 30. Cristina Neagu marchează cel mai frumos gol al reprizei, dar reușita nu este validată. Arbitrul îi arată un cartonaș galben și antrenorului Serbiei, cel mai probabil pentru proteste.

Min. 28: România - Serbia 12-11. Cristina Neagu le readuce pe tricolore în avantaj.

Min. 26: România - Serbia 11-11. Chiper marchează și egalează pentru tricolore.

Min. 26: România - Serbia 10-11.

Min. 24: Ada Nechita marchează, dar golul nu este validat, din cauză că românca a călcat semicercul, înainte de a arunca. Extrema dreaptă scăpase singură cu portarul.

Min. 24: România - Serbia 10-10. Melinda Geiger marchează pentru 10-10.

Min. 24: România - Serbia 9-10. De puțin timp, România se afla în superioritate numerică, după revenirea pe teren a Gabrielei Preda, însă a primit gol.

Min. 23: Bară pentru România! Aurelia Brădeanu a nimerit vinclul porții echipei oaspete, cu o aruncare puternică, la capătul unei acțiuni personale.

Min. 22: România - Serbia 9-9. Eliza Buceschi marchează dintr-o aruncare de la 7 metri.

Min. 22: Eliminare de două minute și pentru Serbia, după ce Zivkovic a faultat-o în săritură pe Cristina Neagu.

Min. 21: România - Serbia 8-9. Popovic marchează dintr-o aruncare de la 7 metri.

Min. 21: Eliminare de două minute pentru Gabriela Preda, după un nou fault, care a fost sancționat și cu o aruncare de la 7 metri.

Min. 21: Gabriela Preda primește un cartonaș galben, pentru ținere evidentă.

Min. 21: Încă o bară pentru România, la u o aruncare lobată, după o fază destul de curioasă.

Min. 19: România - Serbia 8-8. Al optulea gol al României este marcat de optarul Cristina Neagu, aflată la prima reușită în acest meci.

Min. 18: România - Serbia 7-8. Sârboaicele revin în avantaj.

Min. 18: România - Serbia 7-7. Ada Nechita primește o pasă lungă de la portarul Dedu și finalizează frumos, readucând egalitatea pe tabela de marcaj.

Min. 17: România - Serbia 6-7. Alin Chintoan marchează din pasa Cristinei Neagu și reduce diferența la un singur gol.

Min. 15: Valentina Ardean-Elisei nimerește bara, cu o aruncare cu efect, din flancul stâng.

Min. 15: România - Serbia 5-7. Rajovic marchează și oaspetele conduc pentru prima dată la două goluri.

Min. 14: România - Serbia 5-6. Sârboaicele marchează pentru prima dată în superioritate numerică și revin la conducere.

Min. 13: Încă o paradă frumoasă, reușită de portarul Denisa Dedu.

VIDEO Paradele reușite de Denisa Dedu până în minutul 13

Min. 13: Oana Manea este eliminată două minute, după un fault comis asupra lui Popovic.

Min. 12: România - Serbia 5-5. Ada Nechita egalează cu un gol de pe extremă, din pasa Melindei Geiger.

Min. 12. România - Serbia 4-5. Oaspetele trec din nou în avantaj, după o pătrundere în forță pe partea dreaptă.

Min. 11: Cristina Neagu ratează o aruncare de la 7 metri. Portarul Serbiei a apărat cu genunchiul.

Min. 9: România - Serbia 4-4. Echipa oaspete egalează din nou rapid.

Min. 9: România - Serbia 4-3. Melinda Geiger le aduce pe tricolore în avantaj.

Min. 8: Bară pentru România! Cristina Neagu a zguduit bara transversală cu o aruncare puternică.

Min. 7: România - Serbia 3-3. Rajovic egalează rapid, cu un lob peste portarul Dedu.

Min. 7: România - Serbia 3-2. Aurelia Brădeanu aduce România pentru prima dată în avantaj în această seară,

Min. 5: Încă o paradă reușită de Denisa Dedu, care păstrază scorul de 2-2, pentru moment.

Min. 5: România - Serbia 2-2. Oana Manea egalează din nou pentru echipa noastră, din nou după o pasă de la Cristina Neagu.

Min. 4: România - Serbia 1-2. Sârboaicele marchează pentru a doua oară.

Min. 3: Bară pentru România! Aceeași Aurelia Brădeanu a nimerit, de această dată, bara stângă a porții echipei oaspete.

Min. 3: Denisa Dedu apără excelent și România poate pleca pe contraatac.

VIDEO Golul Aureliei Brădeanu și parada Denisei Dedu

Min. 3: România - Serbia 1-1. Aurelia Brădeanu marchează cu o aruncare cu pământul, din pasa Cristinei Neagu

Min.2: România - Serbia 0-1. Gol Popovic, din aruncare de la 7 metri.

Min 2: O primă paradă reușită de portarul Denisa Dedu, dar Oana Manea faultează și sârboaicele au o aruncare de la 7 metri. Cartonaș galben primit de Manea.

Min. 1: Începutul meciului retur dintre România și Serbia, din barajul pentru accederea la Campionatul Mondial din Danemarca.

UPDATE: Atmosferă incendiară la Cluj. Sala este arhiplină, peste 7.000 de oameni încurajează echipa națională a României.

Etichete: romania handbal , campionatul mondial , romania serbia , romania campionatul mondial

Un copil de 10 ani a făcut o mărturisire care le-a dat fiori polițiștilor și a dus la rezolvarea unui caz de crimă vechi de 2 ani

Un băiat de 10 ani, din Texas, a mărturisit că a folosit arma bunicului său pentru a împușca mortal...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Imaginile care schimbă totul! Tehnologia spaniolilor arată că golul lui Yamal din El Clasico trebuia validat
gol-barcelona
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
Gigi Becali, reacție categorică în cazul lui Mititelu Jr.: ”Am zis: ‘Băi, tată, uite care e treaba, ia ciomagul înapoi”
mititelu-gigi
paul-papp

Ce a spus Nicolae Păun, după ce a fost operat pentru ruptură de ligamente: ”Am dureri foarte mari. N-am dormit”
paun
Video A îmbrățișat o femeie pe teren, dar nici nu-i trecea prin cap ce va păți! ”Sancțiune rușinoasă”
hosseini
Oficial Istvan Kovacs va arbitra la EURO 2024! Încă trei români vor fi la Campionatul European
Barcelona, Espagne. 16th Apr, 2024. Referee Istvan Kovacs of Romania gives a red card during the UEFA Champions League, Quarter-finals, 2nd leg football match between FC Barcelona and Paris Saint-Germain (PSG) on April 16, 2024 at Estadi Olmpic Llus Compa
Dinamo - Skjern, Live Video 19:45, Digi Sport 4. Meciul anului de până acum pentru ”Dulăi”
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
O femeie și-a prins soțul cu amanta, într-o cameră de hotel: „Cum ai îndrăznit?” Imaginile în care îl confruntă sunt virale
Cine este prietenul care i-a salvat viața lui Adiță Mititelu! „Am uitat să încui ușa de la apartament…”
Avem primele imagini cu Adrian Mititelu jr., după ce a fost în comă 10 ore! Cum arată acum fiul lui Adrian Mititelu senior
Arnold Schwarzenegger, despre cum l-a păcălit pe rivalul Sylvester Stallone să apară într-un film dezastruos: "Ai putea fi mai machiavelic de atât?"
Raluka, trup de zeiță într-o ținută făcută doar din ațe. Fanii au complimentat-o imediat: „Cea mai frumoasă!”
Halep, încăpățânarea costă: cum plătește Simona prețul după ce l-a ignorat pe Ion Țiriac
Maghiarii vor veni în România după benzină și motorină. La cât a ajuns litrul în țara vecină
Complet interzis în România în această perioadă, te trezești cu caz penal și îți confiscă tot
Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița